Sędziowie

Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Sędziowie

Post autor: Nagor »

Cyrk, sedziowanie w pls to jeden wielki cyrk. To co wczoraj zostalo podczas challenge uznane za as serwisowy olivy dzisiaj uznali jako aut kohuta :) brawo za "konsekwencje" sedziow w ocenie challenge (!)
aezakmi
Posty: 2210
Rejestracja: 20 sie 2016, o 16:15
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: aezakmi »

Nagor pisze:Cyrk, sedziowanie w pls to jeden wielki cyrk. To co wczoraj zostalo podczas challenge uznane za as serwisowy olivy dzisiaj uznali jako aut kohuta :) brawo za "konsekwencje" sedziow w ocenie challenge (!)
Dzisiaj piłka jeszcze była w powietrzu, nie miała kontaktu z boiskiem - podczas tego ujęcia w TV także zakładam, że był out jakby to jeszcze podgonić. Wczoraj było inaczej.
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Sędziowie

Post autor: Nagor »

W drugiej klatce pilka lezala na glebie identycznie jak wczoraj.
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 2904
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 10:27
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: hubert »

aezakmi pisze:
Nagor pisze:Cyrk, sedziowanie w pls to jeden wielki cyrk. To co wczoraj zostalo podczas challenge uznane za as serwisowy olivy dzisiaj uznali jako aut kohuta :) brawo za "konsekwencje" sedziow w ocenie challenge (!)
Dzisiaj piłka jeszcze była w powietrzu, nie miała kontaktu z boiskiem - podczas tego ujęcia w TV także zakładam, że był out jakby to jeszcze podgonić. Wczoraj było inaczej.
Leżała na glebie, ale cień haczył linię a nie piłka.

Poza tym regulamin mówi, że challenge bierze się "niezwłocznie" a nie po 15 sekundach jak to poczynił Fefe przy ataku w nogi Popiwczaka.
Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało !
Awatar użytkownika
kanonier
Posty: 1034
Rejestracja: 18 lis 2008, o 20:44
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: kanonier »

lukecik pisze:To ja wam opowiem kolejną historię z Zawiercia. Krew się we mnie gotuje na myśl, że w każdym niemal meczu ktoś ze składu sędziowskiego prosi się o czapę trefnisia. To jest po prostu skandal.

Piąty set, 9-7 dla Lubina. Atakuje Warta, bodaj Patak, piłka leci daleko w aut, ale sędzia po dłuższej chwili pokazuje po bloku. Asystent trenera jak poparzony wyskoczył i walnął przycisk, że chcą challenge, bo niby bloku nie było. Bodaj Gunia jednak przyznaje się, że dotknął i próbują powiedzieć trenerowi, żeby nie tracił weryfikacji. Główny trener rzuca się do sędziego, że nie chcą sprawdzać, sędzia pokazuje, że guzik został wciśnięty i muszą sprawdzić. Po małej "awanturce" trener Lubina zrezygnowany odpuszcza, sędziowie oglądają wideo i wspaniałomyślnie stwierdzają, że bloku nie było. Mina Gunii i jego reakcja godne faceta, który właśnie się dowiedział, że wygrał w totka, mimo że nie puścił kuponu. No przecież to paranoja. Zamiast 9-8 mamy 10-7. Potem zaciął się Bociek i po meczu. Jeszcze warta odnotowania wada wzroku głównego sędziego, który parę akcji po w/w nie zauważyl, jak pilka po przyjęciu jednego z lubinian ociera się o sufit. Na szczęście wyszła ta akcja dla nas, bo zablokowany został Taht i nie było awantury. Nie wiem ile beniaminek ma placić frycowe, ale to się robi już niesmaczne.
Nie płacz. Trzeba grać. To był atak na pojedynczym bloku (chyba Masnego) w aut, więc nie wiem skąd tam wziąłeś Gunię.
15.03.87 - 7.05.17 30 lat w elicie.
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Sędziowie

Post autor: Nagor »

W PLS jak w lesie, sedziow z ulicy biora. Jak ta liga ma byc brana na powaznie? Smiech na sali, po pierwsze przy tak "zaawansowanym" systemie challenge nie mozna ocenic ilosci odbic, po drugie pilka, ktora nie miala prawa wyleciec w to miejsce poza antenkami dopuszczona do dalszej gry... mam nadzieje, ze nie zobaczymy polskich sedziow na arenie miedzynarodowej bo wstyd.
Aranger
Posty: 4218
Rejestracja: 15 sty 2015, o 09:07
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: Aranger »

Nagor pisze:mam nadzieje, ze nie zobaczymy polskich sedziow na arenie miedzynarodowej bo wstyd.
To Ty chyba rozgrywek międzynarodowych nie oglądasz...
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Sędziowie

Post autor: Nagor »

Aranger pisze:
Nagor pisze:mam nadzieje, ze nie zobaczymy polskich sedziow na arenie miedzynarodowej bo wstyd.
To Ty chyba rozgrywek międzynarodowych nie oglądasz...
Ja sie po prostu nie chce wstydzic tych partaczy
Verdungo
Posty: 1926
Rejestracja: 4 lip 2017, o 20:46
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: Verdungo »

Nagor pisze:
Aranger pisze:
Nagor pisze:mam nadzieje, ze nie zobaczymy polskich sedziow na arenie miedzynarodowej bo wstyd.
To Ty chyba rozgrywek międzynarodowych nie oglądasz...
Ja sie po prostu nie chce wstydzic tych partaczy
W pucharach jeszcze gorzej to wygląda :]
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Sędziowie

Post autor: Nagor »

Nie no zart jakis na Uranii... czy moze akcja promujaca zatrudnianie niewidomych?
biker74
Posty: 772
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 18:08
Płeć: M
Lokalizacja: SR

Re: Sędziowie

Post autor: biker74 »

Smutna wiadomość: 2 maja po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Rufin Duda.

http://jasnet.pl/?m=sport&mod=publicystyka&id=46435
astronauta
Posty: 2868
Rejestracja: 24 sie 2011, o 12:11
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: astronauta »

Świetny człowiek, ileż to meczów nam posędziował w przeróżnych rozgrywkach. Zawsze z humorem i uśmiechem na twarzy, nie potrzebował challengu by wiedzieć co się stało ;) Wielka strata.
Zwycięzca Typera Rio 2016 i Typera 2022/2023 :-) Na razie lider tabeli wszechczasów Typera.
Zdobywca zaszczytnego medalu z buraka w Typerze +Ligi 2015/2016, 2018/2019 i ziemniaka 2016/2017 :-)
ja123
Posty: 97
Rejestracja: 6 cze 2010, o 19:59
Płeć: M
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Sędziowie

Post autor: ja123 »

Przykra wiadomość,
Miałem przyjemność poznać Pana Rufina osobiście i nawet pomóc mu w sędziowaniu miejskiej ligi siatkówki w Jastrzębiu podczas odbywania praktyk w Mosirze :)
ogromna wiedza siatkarska i wspaniały człowiek. udzielał się do samego końca
W Jastrzębiu w kółko zielono-czarno i żółto
iron
Posty: 1248
Rejestracja: 11 lip 2009, o 17:15

Re: Sędziowie

Post autor: iron »

Jastrzębska legenda... :(
No sympathy for fools...
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: Sędziowie

Post autor: Noworoczny »

Taka mnie refleksja naszła, nawet nie siatkarska, ale ogólnoludzka, jak prawdziwe jest powiedzenie "pycha kroczy przed upadkiem". Było już pisane, jak się sędzia Maroszek wystawił po wyskokach sędziego Pindrala. Nie minęło czasu mało wiele i to samo spotkało jego. Cóż, errare humanum est, a jednak bardzo mi się od zawsze nie podobały uśmieszki sędziów Maroszka i Twardowskiego podczas sędziowania. Te uśmieszki są bardzo charakterystyczne - ja tu jestem świetny sędzia i świetnie sędziuję.
Cenię bardzo zawsze skupionego sędziego Króla, także tego maratończyka (zapomniałem nazwiska).
Życie kolejny raz pokazało, że nie warto kozaczyć a pokora jest dobrą przez nie ścieżką.
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
Verdungo
Posty: 1926
Rejestracja: 4 lip 2017, o 20:46
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: Verdungo »

Noworoczny pisze: Cenię bardzo zawsze skupionego sędziego Króla, także tego maratończyka (zapomniałem nazwiska).
Życie kolejny raz pokazało, że nie warto kozaczyć a pokora jest dobrą przez nie ścieżką.
Zapewne chodzi o Pana Marcina Herbika ;)
sqlinjection
Posty: 22
Rejestracja: 1 maja 2019, o 07:27
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: sqlinjection »

Noworoczny pisze:Taka mnie refleksja naszła, nawet nie siatkarska, ale ogólnoludzka, jak prawdziwe jest powiedzenie "pycha kroczy przed upadkiem". Było już pisane, jak się sędzia Maroszek wystawił po wyskokach sędziego Pindrala. Nie minęło czasu mało wiele i to samo spotkało jego. Cóż, errare humanum est, a jednak bardzo mi się od zawsze nie podobały uśmieszki sędziów Maroszka i Twardowskiego podczas sędziowania. Te uśmieszki są bardzo charakterystyczne - ja tu jestem świetny sędzia i świetnie sędziuję.
Cenię bardzo zawsze skupionego sędziego Króla, także tego maratończyka (zapomniałem nazwiska).
Życie kolejny raz pokazało, że nie warto kozaczyć a pokora jest dobrą przez nie ścieżką.
Rozumiem, że według Ciebie najlepiej gdyby nie wyciągnięto żadnych konsekwencji w stosunku do sędziego Pindrala? Według Ciebie oznaką pychy jest ukaranie sędziego za błąd? Faktycznie, lepiej nie robić nic, lepiej jak sędziowie czują się bezkarni.

Sędzia Maroszek znalazł się w znacznie trudniejszej sytuacji niż sędzia Pindral. Każda z podjętych decyzji byłaby dla niego zła. Gdyby puścił grę i tak wiele osób uznałoby, że "wydrukował" mecz, nie mówiąc o tym, że miałby problemy w samej hali (kibice w Kędzierzynie rzucali przedmiotami w komentatorów, to samo spotkałoby samego sędziego). Problemem są po pierwsze niejasne przepisy, po drugie ich nieznajomość przez ogół (pewnie wielu z nas i ja sam doedukowałem się w zakresie takich odbić dzięki tej sytuacji).
Natomiast zachowania sędziego Pindrala nie da się w żaden sposób uzasadnić. Nie miał żadnych podstaw do odgwizdania piłki, takie same odbicia oceniał inaczej przez cały mecz i zmienił na chwilę "wysokość poprzeczki", nie była to piłka decydująca o wyniku meczu. Po stronie Kędzierzyna jedyną osobą "popierającą" sędziego w tej decyzji był chyba Bieniek. W drugiej sytuacji chyba już nikt go nie popierał (wymowne zachowanie Gardiniego). Ot, widzi mi się sędziego.

Brak wyciągania konsekwencji w stosunku do sędziów byłby na dłuższą metę deprawujący dla tego środowiska.
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: Sędziowie

Post autor: Noworoczny »

Pawcio, czy ty w ogóle umiesz czytać? Gdzie ja coś takiego napisałem, z czym ty polemizujesz?
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 862
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 11:20
Płeć: M
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Kontakt:

Re: Sędziowie

Post autor: Jacek »

sqlinjection pisze:Sędzia Maroszek znalazł się w znacznie trudniejszej sytuacji niż sędzia Pindral. Każda z podjętych decyzji byłaby dla niego zła. Gdyby puścił grę i tak wiele osób uznałoby, że "wydrukował" mecz, nie mówiąc o tym, że miałby problemy w samej hali (kibice w Kędzierzynie rzucali przedmiotami w komentatorów, to samo spotkałoby samego sędziego). Problemem są po pierwsze niejasne przepisy, po drugie ich nieznajomość przez ogół (pewnie wielu z nas i ja sam doedukowałem się w zakresie takich odbić dzięki tej sytuacji).
Nie każda decyzja, wybrał gorszą wersję i jest zawieszony. Chociaż to zawieszenie to śmiech na sali, pół miesiąca przy 8 miesiącach protokolantki :)
Gdyby zagwizdał prawidłowo i z duchem sportu to być może byłaby afera na hali, ale już w poniedziałek zostałby bohaterem i jego pozycja nie tylko w światku sędziowskim ale i ogólnie siatkarskim byłaby nie do podwarzenia. Zyskałby jak pewnie już mu w życiu dane nie będzie.
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: Sędziowie

Post autor: Noworoczny »

Jacek pisze:
sqlinjection pisze: Gdyby zagwizdał prawidłowo i z duchem sportu to być może byłaby afera na hali, ale już w poniedziałek zostałby bohaterem i jego pozycja nie tylko w światku sędziowskim ale i ogólnie siatkarskim byłaby nie do podwarzenia. Zyskałby jak pewnie już mu w życiu dane nie będzie.
W znaczeniu „nie do podgotowania”?
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Sędziowie

Post autor: Nagor »

Fajny mecz pilki recznej dzisiaj.
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: Sędziowie

Post autor: Noworoczny »

Wklejam tutaj cytat z wątku ME. To znaczy cytat był pewnie z MŚ.

Jakoś mi ta wypowiedź przeleciała, być może w emocjach po meczu z Argentyną. A temat jest dla mnie bardzo ciekawy, jak zapewne część z Was wie.
weary_skier pisze:
Na kiwki Conte jestem uczulony od czasów Plusligi i wszystkie gwizdałbym jako rzucona, ...
No właśnie. Rozmawialiśmy kiedyś o poziomie sędziowania, chociaż właściwie to nie było o poziomie, tylko o bezstronności, i tam broniłeś naszych plusligowych sędziów (na wypadek, jak byś się z czymkolwiek nie zgadzał, to z miejsca wycofuję i przepraszam, bo pamięć mam słabą a szukać mi się nie chce).

Ale tutaj chciałbym podrążyć i od razu zastrzegam, że nie zaczepnie, nie polemicznie, i w ogóle pokojowo.

Jeśli byś Contemu wszystkie kiwki gwizdał (powiedzmy, że był to kwantyfikator trochę na wyrost, bo zapewne miewał i takie, których gwizdać nie należało - chodziło o te piłki, które łapał, donosił do bloku, wypychał po bloku na aut), to ile takich piłek mu w pluslidze gwizdnęli i dlaczego zero? Dlaczego Skra musiała jechać na mecz LM, żebym usłyszał pierwszy taki gwizdek od sędzi z Hiszpanii?
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
weary_skier
Moderator
Moderator
Posty: 5926
Rejestracja: 3 kwie 2010, o 20:12
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków

Re: Sędziowie

Post autor: weary_skier »

Spokojnie :D, nie musisz orbić tylu disclaimerów, żeby podyskutować.
Po kolei:
Jeśli byś Contemu wszystkie kiwki gwizdał (powiedzmy, że był to kwantyfikator trochę na wyrost, bo zapewne miewał i takie, których gwizdać nie należało - chodziło o te piłki, które łapał, donosił do bloku, wypychał po bloku na aut)
1. Ja to ja, jak będę miał hipotetyczną okazję odgwizdania błędu Facundo, to pewnie to zrobię.
Rozmawialiśmy kiedyś o poziomie sędziowania, chociaż właściwie to nie było o poziomie, tylko o bezstronności, i tam broniłeś naszych plusligowych sędziów (na wypadek, jak byś się z czymkolwiek nie zgadzał, to z miejsca wycofuję i przepraszam, bo pamięć mam słabą a szukać mi się nie chce).
Jeśli myślimy o tej samej dyskusji, to chodziło o bezstronność w kontekście błędu boisko/aut w przypadku spłaszczenia piłki. Broniłem ich ponieważ podążali za obowiązującymi wytycznymi, które drastycznie zmieniły się po jednym sezonie.
to ile takich piłek mu w pluslidze gwizdnęli i dlaczego zero?
Co roku na kursokonferencjach i szkoleniach sędziowskich jest taki blok jak "kierunki zmian". Dwa lata temu* o ile dobrze pamiętam poświęcono szczególną uwagę na piłki donoszone/dopychane/wypychane do bloku. Nie wiem jaki był tego powód, ale osobiście myślę, że challenge ujawnił "prawdziwą naturę" takich zagrań. Opinie w środowisku były na ten temat podzielone, niektórzy nawet twierdzili, że wypychanie piłki po bloku to kunszt siatkarza. W każdym razie widać było zaostrzenie celownika i na przykładzie takiego Schulza (którego z wiadomych względów obserwowałem uważnie) takie zagrania nie przechodziły.
Dlatego najprostsza odpowiedzią na Twoje pytanie jest takie, że okres wyczulenia sędziów na takie zagrania przypadł na czasy kiedy Conte w Plusldize nie grał.
Osobną kwestią jest to, że mam wrażenie, że kolejny raz poluzowano i co raz więcej piłek przechodzi.
"Widać, że gra dno tabeli" - W.Drzyzga o meczu MKS Będzin - Asseco Resovia Rzeszów
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: Sędziowie

Post autor: Noworoczny »

Tak, gdyby to faktycznie była funkcja w czasie, wyjaśnienie byłoby ok. Bieda w tym, że Contemu w pluslidze nie gwizdali, potem babeczka z Hiszpanii mu w LM gwizdnęła, potem mu znowu w pluslidze nie gwizdali. Znakiem tego te kursokonferencje muszą być inne dla Polski i inne dla Hiszpanii. To jest wytłumaczenie!
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
weary_skier
Moderator
Moderator
Posty: 5926
Rejestracja: 3 kwie 2010, o 20:12
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków

Re: Sędziowie

Post autor: weary_skier »

Wyjaśnienie jest ok, bo tak wygląda rzeczywistość sędziowska. Cały czas sądzę, że podszedłeś do tej dyskusji tak jak w wyboldowanym fragmencie poprzedniego posta. Dlatego nie wierzę, że kieruje Tobą jakiekolwiek uprzedzenie tylko trzeźwa analiza tendencji jakie zachodzą w siatkówce oraz problemów i kierunków zmian w sędziowaniu? Bo jeśli tak, to jedna piłka odgwizdana przez arbiter z trzeciego świata to chyba trochę mało?
"Widać, że gra dno tabeli" - W.Drzyzga o meczu MKS Będzin - Asseco Resovia Rzeszów
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: Sędziowie

Post autor: Noworoczny »

Było to w czasach, gdy wielu innym zawodnikom gwizdano i w Polsce takie piłki a puszczanie ich Contemu było na forach dyskutowane i krytykowane. Ta jedna decyzja babeczki z trzeciego świata odbiła się szerokim echem. Nb. jak się okazało, babeczka jednak nie miała jaj, bo po gremialnym proteście drużyny "z góry na dół" kolejną taką już mu puściła. Ale mniejsza. To było dawno i nieprawda. Sędziowanie znacznie podniosło poziom. Największe zasługi przypisuję jednak systemowi challenge.
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
weary_skier
Moderator
Moderator
Posty: 5926
Rejestracja: 3 kwie 2010, o 20:12
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków

Re: Sędziowie

Post autor: weary_skier »

A jak w rozgrywkach międzynarodowych? Częściej błędy odgwizdywano Kubiakowi czy Conte?
"Widać, że gra dno tabeli" - W.Drzyzga o meczu MKS Będzin - Asseco Resovia Rzeszów
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: Sędziowie

Post autor: Noworoczny »

Nie mam pojęcia. Nie śledziłem.
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
weary_skier
Moderator
Moderator
Posty: 5926
Rejestracja: 3 kwie 2010, o 20:12
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków

Re: Sędziowie

Post autor: weary_skier »

Czyli nie ma tematu.
"Widać, że gra dno tabeli" - W.Drzyzga o meczu MKS Będzin - Asseco Resovia Rzeszów
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: Sędziowie

Post autor: Noworoczny »

A co? Komuś częściej gwizdali? Nie śledzę za bardzo tych wszystkich spotkań. Oglądam mało.
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
ODPOWIEDZ

Wróć do „PlusLiga”