Plus Liga 2016/2017

Czy +L zyska dzięki wprowadzeniu nowego przepisu o licencji? Kto odniesie korzyści ze zmian?

Czas głosowania minął 2 lis 2016, o 22:49

Tak, zyska
8
8%
Nie, nie zyska(straci)
33
33%
Ani nie zyska, ani nie straci
5
5%
Polska siatkówka
8
8%
Polscy zawodnicy
15
15%
Managerowie
10
10%
Mocne kluby
3
3%
Słabsze kluby
2
2%
Sponsorzy
0
Brak głosów
Nikt
15
15%
 
Liczba głosów: 99

Szampon093
Posty: 2020
Rejestracja: 27 kwie 2014, o 22:02
Płeć: M

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: Szampon093 »

miki1990 pisze:o co chodzi z tym ze w wywiadzie fefe dostał pytanie jak oceni to ze w finale zespoł który przegra ostatni mecz zostanie mistrzem polski wtf??
Jezeli zespol wygra 1 mecz 3:0, 2 przegra 2:3 to jest mistrzem.
miki1990
Posty: 168
Rejestracja: 2 gru 2008, o 16:48
Płeć: M

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: miki1990 »

a coś mi się przypomina dzieki za odpowiedz a połfinały to samo ?
aezakmi
Posty: 2210
Rejestracja: 20 sie 2016, o 16:15
Płeć: M

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: aezakmi »

Szampon093 pisze: Jezeli zespol wygra 1 mecz 3:0, 2 przegra 2:3 to jest mistrzem.
Jak 2 mecz będzie w Bełchatowie, to w takim przypadku (po przegranej w pierwszym meczu) może się okazać, że mistrza będzie świętować Skra. :D Stare koszulki i bannery się wyciągnie, zamaże się "2013/2014" :). I będzie "Mistrz Polski".
StanLee
Posty: 6841
Rejestracja: 2 maja 2014, o 22:57
Płeć: M

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: StanLee »

Tak zacząłem się zastanawiać nad najlepszą szóstką rundy zasadniczej.

Rozegranie: Toniutti - najlepsza w rundzie zasadniczej Zaksa, z najlepszymi wskaźnikami w ataku, o najbardziej wszechstronnej grze w ofensywie, raczej bez wątpliwości. Honorable mention - Kampa, bardzo dobry sezon.

Atak: Wlazły - statystycznie wypada lepiej niż Konarski i Muzaj, Schmitt grał za krótko, reszta zbyt słaba, często w pojedynkę ciągnął Skrę.

Przyjęcie: Oliva i Deroo - tu raczej bez wątpliwości, Mika grał za krótko, Kurek też. Honorable mention: Włodarczyk

Środek: Lisinac i Paszycki- Lisinac, wiadomo, top5 środkowych na świecie, bez wątpliwości, z pozycją drugiego środkowego miałem problem, Bieniek słabo blokuje, ale rewelacyjnie serwuje i jest świetny w ofensywie. Kosok gra dobrze, ale bez przesady, Wiśniewski za mało setów, 25 setów mniej niż Bieniek. Wyszło mi, że statystycznie świetnie wygląda Paszycki, dobrze we wszystkich elementach, więc wyróżniłem.

Libero: Popiwczak? Nie wiem sam.
ldz
Posty: 3082
Rejestracja: 18 lut 2015, o 10:35
Płeć: K

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: ldz »

ja tak się zastanawiam nad blokiem Lisinaca. Wiadomo, w ataku czołówka światowa, jak ma dobry dzień i nie wali w siatkę to i zagrywką potrafi narozrabiać, ale bloków punktowych ma 0,57/set w tym sezonie. Niby źle nie jest, ale jakoś wybitnie też nie. Taki Pliński, stary wyga, ma 0,7 w tym sezonie, a też miał chyba trochę takich setów, co był jednak zmieniany czy wchodził na krótko, Lisinac jak już grał to generalnie grał długo. Boehme, który z opinii oglądających dużo Cuprum ma taki sobie sezon, ma 0,54, sporo niższy Wiśnia 0,62. Srecko robi imponujące wrażenie przez te krótkie grane we wszystkie strony, ale w bloku mógłby być deczko lepszy. Szczególnie jak na warunki fizyczne jakie posiada. Wiadomo, że istotne są też wybloki, warto uwzględnić, kto zagrywa, kiedy Srecko jest pod siatką itd, ale mimo wszystko mam jakiś niedosyt.
StanLee "Problem polega na tym że koncepcja gry Skry i budowania zespołu jest jeszcze bardziej mglista oraz przypadkowa.[..] Nie ma to za bardzo sensu."
compact "Sens odszedł razem z Zatorskim, teraz to jest chaos i łatanie składu."
kanimo

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: kanimo »

No i grajacy dobry sezon Wrona jakos zostal zapomniany. Od Wisni raczej gorzej nie wypada, grajac w slabszej druzynie o slabszym serwisie.
Mnie Srecko tez nie do konca przekonuje. Srodkowy ze slabym blokiem to jednak nie az taki rarytas. Na pewno nie bezwzgledny numer jeden na pozycji.


Ja bym postawila na Kampe, jako nr 1. Moze troche z przekory. Dodatkowo lepszy serwis, progres w porownaniu z poprzednim sezonem. Nowi partnerzy wiec od Bena mial trudniej a dopasowal sie do kolegow znakomicie. To co gra z 4-5 metra do skrzydel to poezja. Szybkosc, precyzja, ciekawe wersje rozegrania. Sezon znakomity.
Ostatnio zmieniony 1 kwie 2017, o 15:47 przez kanimo, łącznie zmieniany 1 raz.
StanLee
Posty: 6841
Rejestracja: 2 maja 2014, o 22:57
Płeć: M

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: StanLee »

ldz pisze:ja tak się zastanawiam nad blokiem Lisinaca. Wiadomo, w ataku czołówka światowa, jak ma dobry dzień i nie wali w siatkę to i zagrywką potrafi narozrabiać, ale bloków punktowych ma 0,57/set w tym sezonie. Niby źle nie jest, ale jakoś wybitnie też nie. Taki Pliński, stary wyga, ma 0,7 w tym sezonie, a też miał chyba trochę takich setów, co był jednak zmieniany czy wchodził na krótko, Lisinac jak już grał to generalnie grał długo. Boehme, który z opinii oglądających dużo Cuprum ma taki sobie sezon, ma 0,54, sporo niższy Wiśnia 0,62. Srecko robi imponujące wrażenie przez te krótkie grane we wszystkie strony, ale w bloku mógłby być deczko lepszy. Szczególnie jak na warunki fizyczne jakie posiada. Wiadomo, że istotne są też wybloki, warto uwzględnić, kto zagrywa, kiedy Srecko jest pod siatką itd, ale mimo wszystko mam jakiś niedosyt.
No jeżeli chodzi o zagrywkę i blok to Lisinac jest lepszy niż Lucas przez 90% jego kariery, cieawe czy w atkau będzie w stanie kiedyś dojść do poziomu peaku Lucasa gdzieś z lat 13-14. Simon i Muserski raczej poza zasięgiem.
kanimo

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: kanimo »

Z wyzej wymienionego powodu nie bylam bezwzgledna fanka Lucasa.
Poza wszystkim Srecko ma na razie gorszych sypaczy. Dla tak ofensywnego srodkowego ma to spore znaczenie.
I ciage to mlody srodkowy.
Aranger
Posty: 4218
Rejestracja: 15 sty 2015, o 09:07
Płeć: M

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: Aranger »

A ja się tak zastanawiam - czy był w Pluslidze kiedykolwiek siatkarz, który w którymkolwiek sezonie grał na poziomie Olivy z obecnego ?
ldz
Posty: 3082
Rejestracja: 18 lut 2015, o 10:35
Płeć: K

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: ldz »

Conte nie był blisko? Ten sezon po odzyskaniu MP przez Skrę był kapitalny w jego wykonaniu.
StanLee "Problem polega na tym że koncepcja gry Skry i budowania zespołu jest jeszcze bardziej mglista oraz przypadkowa.[..] Nie ma to za bardzo sensu."
compact "Sens odszedł razem z Zatorskim, teraz to jest chaos i łatanie składu."
cwirek
Posty: 320
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 14:08
Płeć: M
Lokalizacja: Żory

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: cwirek »

Nie no, Toniutti miał fenomenalny mistrzowski sezon, pamiętam sezony kiedy na Wlazłego nie było mocnych, Antiga z najlepszych czasów też robił wrażenie, nawet w sezonie bydgoskim. Ostatni sezon Murka w Jastrzębiu też był fenomenalny z tego co pamiętam.

Doceńmy także Kampę z tego sezonu.

Wysłane z mojego F5121 przy użyciu Tapatalka
Aranger
Posty: 4218
Rejestracja: 15 sty 2015, o 09:07
Płeć: M

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: Aranger »

Ok, nie doprecyzowałem - chodziło mi o skrzydłowych.

Było wiele kapitalnych indywidualnie sezonów, ale siatkarz, który przy prawie 900 atakach w całym sezonie robi 56% skuteczności i 71 asów ? Robi co prawda sporo błędów, ale ile przy tym kończy sytuacyjnych piłek i ile daje zagrywką...
StanLee
Posty: 6841
Rejestracja: 2 maja 2014, o 22:57
Płeć: M

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: StanLee »

Kurek w poprzednim sezonie.
astronauta
Posty: 2862
Rejestracja: 24 sie 2011, o 12:11
Płeć: M

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: astronauta »

StanLee pisze:Kurek w poprzednim sezonie.
Kurek nie przyjmował, co wiele zmienia.
Zwycięzca Typera Rio 2016 i Typera 2022/2023 :-) Na razie lider tabeli wszechczasów Typera.
Zdobywca zaszczytnego medalu z buraka w Typerze +Ligi 2015/2016, 2018/2019 i ziemniaka 2016/2017 :-)
Marcy$
Posty: 2082
Rejestracja: 3 lip 2012, o 18:34
Płeć: M
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: Marcy$ »

Fonteles?
Pan Wacek
Posty: 346
Rejestracja: 28 paź 2012, o 12:25
Płeć: M
Lokalizacja: Opole

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: Pan Wacek »

Marcy$ pisze:Fonteles?
Jak najbardziej. Tylko trzeba pamiętać że gdy Lipe grał to było tylko 10 drużyn i poziom bardziej wyrównany. Teraz można sobie na trzaskać punktów i procentów z słabeuszami.
No one likes us, we don't care!
biker74
Posty: 772
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 18:08
Płeć: M
Lokalizacja: SR

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: biker74 »

Pan Wacek pisze:
Marcy$ pisze:Fonteles?
Jak najbardziej. Tylko trzeba pamiętać że gdy Lipe grał to było tylko 10 drużyn i poziom bardziej wyrównany. Teraz można sobie na trzaskać punktów i procentów z słabeuszami.
Tyle tylko że Oliva, ze swoich 598 pkt zdobytych w sezonie zasadniczym w meczach z czołówką zdobywał:
- AZS Olsztyn - 28 pkt (d), 23 pkt (w)
- Zaksą - 24 (w), 20 pkt (d)
- Resovią - 27 pkt (d), 17 pkt (w)
- Skrą - 31 pkt (d), 12 pkt (w)
Łącznie: 182 pkt w 8 meczach. Srednio 22,7 pkt na mecz
Awatar użytkownika
Chal
Posty: 6315
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 12:38
Płeć: M

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: Chal »

Biorąc pod uwagę całokształt, to chyba tylko Wlazły w peaku. No, przeglądając statystyki to może jeszcze Gierek za PLS-u, ale za słabo pamiętam tamte czasy. Przy czym prawdziwa weryfikacja zacznie się od przyszłego weekendu.

E: Bo chyba jeszcze tego nie zrobiłem. Gratulacje dla Jastrzębia za w pełni zasłużony awans. W meczach pomiędzy półfinalistami zdobyli wraz z Resovią najwięcej (11) punktów. Mimo krótkiej ławki i kontuzji zdołali na tyle mało tracić z zespołami o mniejszym potencjale (zwłaszcza w rundzie rewanżowej), że świetnie punktujący na dole AZS nie zdołał ich dojść. Brawo i powodzenia w grze o medale.
"To jest Olsztyn. Moje miasto. Mój klub."
Szampon093
Posty: 2020
Rejestracja: 27 kwie 2014, o 22:02
Płeć: M

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: Szampon093 »

Po raz kolejny garść informacji tym razem po fazie zasadniczej.

Drużyną, która wygrała największą ilość razy w stosunku 3:0 jest Zaksa Kędzierzyn-Koźle - 17 zwycięstw.
Drużyna, która przegrała największą ilość razy w stosunku 0:3 jest BBTS Bielsko-Biała - 15 porażek.
Jedyną drużyną, która nie przegrała 3:0 w fazie zasadniczej (nie licząc walkowera Skry) jest Jastrzębski Węgiel.
Jedyną drużyną, która nie wygrała 3:0 w fazie zasadniczej jest AZS Częstochowa.
Najwięcej tie-breaków rozegrały drużyny Jastrzębskiego Węgla oraz GKS-u Katowice - 12.

O statuetkach MVP..

Najwięcej statuetek w fazie zasadniczej bo po 7 - Sam Deero, Salvador Hidalgo Oliva, Mariusz Wlazły i Dawid Konarski.

Pozycjami:

Atakujący: Mariusz Wlazły - 7, Dawid Konarski - 7, Michał Filip - 5.
Rozgrywający: Lucas Kampa - 6, Grzegorz Łomacz - 6, Marcin Komenda - 5.
Przyjmujący: Sam Deero - 7, Salvador Hidalgo Oliva - 7, Marko Ivovic - 5.
Środkowi: Srecko Lisinac - 5, Mateusz Bieniek - 5, Daniel Pliński - 4.
Libero: Kacper Piechocki - 2, Maciej Olenderek - 2.

Największe zdobycze punktowe:

1. Salvador Hidalgo Oliva - 598 pkt
2. Damian Schulz - 542 pkt
3. Łukasz Kaczmarek 541 pkt

Dopiero na 11 miejscu jest następny przyjmujący, Wojtek Włodarczyk - 437pkt, co pokazuję jak atakujący dostają wiele piłek.

W punktach zdobytych atakiem niewiele się zmienia:

1. Salvador Hidalgo Oliva - 501 pkt
2. Łukasz Kaczmarek 458 pkt
3. Damian Schulz - 456 pkt

Najlepiej blokujący po fazie zasadniczej:

1. Mateusz Sacharewicz - 78 punktowych bloków
2. Daniel Pliński - 72 punktowych bloków
3. Krzysztof Rejno - 70 punktowych bloków

Najlepiej zagrywający:

1. Salvador Hidalgo Oliva - 71 asów serwisowych
2. Thibault Rossard - 44 asów serwisowych
3. Mariusz Wlazły - 43 asów serwisowych

Oliva zmiażdżył w tym zakresie, pokazuję tez po raz kolejny jak utrzymuję wysoką formę na przestrzeni całego sezonu.
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: Noworoczny »

Dzięki za ciekawe podsumowanie.

Ja z kolei z kronikarskiego obowiązku poinformuję o kursach.

JWE-ZKK 2,90 - 1,36
SBE-RKK 1,60 - 2,20

Można sporo zarobić.
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
Bezowy
Posty: 1418
Rejestracja: 20 kwie 2009, o 15:28
Płeć: M

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: Bezowy »

Noworoczny pisze: JWE-ZKK 2,90 - 1,36
SBE-RKK 1,60 - 2,20
Rozumiem, że to na pierwsze mecze, nie "kto awansuje"? Jeżeli tak, to obstawiając podwójnie, na Ptoki i Sovię, to wychodzi kurs 6,38! Kusi!
"Blokowanie dostępu do internetu, to jak przybijanie kisielu do ściany." - Zbigniew Boniek
valdinho
Posty: 1
Rejestracja: 25 cze 2015, o 11:16
Płeć: M

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: valdinho »

Terminy finałów poznamy, jak rozumiem, po zakończeniu półfinałów? "Lekko" niepoważne, a bardzo niepoważne będzie, jeśli ostatni mecz wypadnie na czas długiego weekendu (który ludzie często planują sobie znacznie wcześniej niż tydzień przed).
Michal5
Posty: 1775
Rejestracja: 7 gru 2014, o 18:20
Płeć: M

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: Michal5 »

valdinho pisze:Terminy finałów poznamy, jak rozumiem, po zakończeniu półfinałów? "Lekko" niepoważne, a bardzo niepoważne będzie, jeśli ostatni mecz wypadnie na czas długiego weekendu (który ludzie często planują sobie znacznie wcześniej niż tydzień przed).
Pierwszy mecz finału - 18 kwietnia, rewanż - 22.
Awatar użytkownika
Chal
Posty: 6315
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 12:38
Płeć: M

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: Chal »

Pewnie trzeba założyć +/- 1 dzień.
"To jest Olsztyn. Moje miasto. Mój klub."
Aranger
Posty: 4218
Rejestracja: 15 sty 2015, o 09:07
Płeć: M

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: Aranger »

Ode mnie rankingi skrzydłowych (nieobecne w tym sezonie na stronie PlusLigi) posortowane według skuteczności i efektywności ataku. Niekompletne, bo starałem się brać pod uwagę tylko podstawowych siatkarzy swoich klubów (poza kilkoma wyjątkami).

Legenda oczywiście według siatkarskiej nomenklatury:
Tot - suma wykonanych ataków
= - błędy w ataku
/ - ataki zablokowane
# - ataki skończone
% - skuteczność ataku
*E% - efektywność ataku

Skuteczność: http://i.imgur.com/4xXHetE.png
Efektywność: http://i.imgur.com/DtrUFgU.png
Ostatnio zmieniony 4 kwie 2017, o 18:01 przez Aranger, łącznie zmieniany 2 razy.
mmb
Posty: 1760
Rejestracja: 23 lut 2015, o 13:20
Płeć: M

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: mmb »

Dzięki, świetna robota!
Widać jak dużą stratą dla Resovii, ale przecież także dla poziomu ligi, były problemy zdrowotne Schmitta :(
Aranger
Posty: 4218
Rejestracja: 15 sty 2015, o 09:07
Płeć: M

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: Aranger »

Aktualizacja rankingów po półfinałach i meczach o miejsca 5-16:

Skuteczność: http://i.imgur.com/0u3ogCs.png
Efektywność: http://i.imgur.com/sk9PH9i.png
Robert77
Posty: 354
Rejestracja: 28 lut 2016, o 17:20

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: Robert77 »

Bezowy pisze:
Noworoczny pisze: JWE-ZKK 2,90 - 1,36
SBE-RKK 1,60 - 2,20
Rozumiem, że to na pierwsze mecze, nie "kto awansuje"? Jeżeli tak, to obstawiając podwójnie, na Ptoki i Sovię, to wychodzi kurs 6,38! Kusi!
No i nieźle byś popłynął :] :] :]
krzysiu
Posty: 5481
Rejestracja: 5 cze 2009, o 20:04
Płeć: M

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: krzysiu »

Także szefowie PLPS przyznają, że nowa formuła rywalizacji jest nie do obronienia. – Staliśmy pod ścianą, bo brakowało wolnych terminów. Stąd pomysł ze złotym setem, który nie za bardzo się sprawdził. Lepiej byłoby, gdyby ta dodatkowa partia była rozgrywana w przypadku, gdy zespoły podzielą się zwycięstwami bez względu na to, w jakim stosunku wygrały – przyznaje główny komisarz PLPS Cezary Matusiak. – Pytanie, czy w starej formule mielibyśmy więcej emocji, skoro jastrzębianie zupełnie nie podjęli walki z ZAKS-ą? Różnica byłaby taka, że zamiast dwóch nudnych meczów, mielibyśmy trzy. W półfinale jastrzębianie nie stanęli na wysokości zadania i zawiedli na całej linii – mówi Matusiak. Kadziewicz dodaje: – Jastrzębianie chyba się wystrzelali w rundzie zasadniczej, gdy do końca walczyli o awans do półfinału. Gdy przyszło do najważniejszych spotkań, zeszło z nich powietrze – mówi „Kadziu”.
Wygląda na to, że do złotego seta w PlusLidze nie ma powrotu. – W kolejnym sezonie będziemy chcieli wrócić do starych zasad rywalizacji. O medale walczyłyby – tak jak w tym roku – cztery najlepsze zespoły, bo play-off z udziałem ośmiu drużyn to mrzonki. Nie ma na to czasu w lidze rozbudowanej do 16 zespołów – mówi Matusiak.
Według wstępnych planów, w półfinale walka toczyłaby się do dwóch zwycięstw (pierwszy mecz u słabszej drużyny, drugi i ewentualnie trzeci u mocniejszej), a w finale być może nawet do trzech. – Zastrzegam, że to tylko wstępne przymiarki – mówi Matusiak.

Teraz dopiero myslą , niech wypierdzielą 2 najsłabsze i będzie git
StanLee
Posty: 6841
Rejestracja: 2 maja 2014, o 22:57
Płeć: M

Re: Plus Liga 2016/2017

Post autor: StanLee »

Sorki, będzie długi post, wspominałem o tym już wiele razy, teraz bardziej syntetycznie. (Nie)stety nie jestem dziennikarzem siatkarskim, siatkówka to moje któreś tam hobby, więc nigdzie tego nie mogę opublikować, tzn. nikt mi tego chyba nie zaoferuje. :D

Jeżeli gdzieś się mylę, to proszę mnie poprawić.

PLPS o formule tegorocznych playoffów:
– Staliśmy pod ścianą, bo brakowało wolnych terminów. Stąd pomysł ze złotym setem, który nie za bardzo się sprawdził. Lepiej byłoby, gdyby ta dodatkowa partia była rozgrywana w przypadku, gdy zespoły podzielą się zwycięstwami bez względu na to, w jakim stosunku wygrały – przyznaje główny komisarz PLPS Cezary Matusiak. – Pytanie, czy w starej formule mielibyśmy więcej emocji, skoro jastrzębianie zupełnie nie podjęli walki z ZAKS-ą? Różnica byłaby taka, że zamiast dwóch nudnych meczów, mielibyśmy trzy. W półfinale jastrzębianie nie stanęli na wysokości zadania i zawiedli na całej linii – mówi Matusiak. Kadziewicz dodaje: – Jastrzębianie chyba się wystrzelali w rundzie zasadniczej, gdy do końca walczyli o awans do półfinału. Gdy przyszło do najważniejszych spotkań, zeszło z nich powietrze – mówi „Kadziu”.

Wygląda na to, że do złotego seta w PlusLidze nie ma powrotu. – W kolejnym sezonie będziemy chcieli wrócić do starych zasad rywalizacji. O medale walczyłyby – tak jak w tym roku – cztery najlepsze zespoły, bo play-off z udziałem ośmiu drużyn to mrzonki. Nie ma na to czasu w lidze rozbudowanej do 16 zespołów – mówi Matusiak.

Według wstępnych planów, w półfinale walka toczyłaby się do dwóch zwycięstw (pierwszy mecz u słabszej drużyny, drugi i ewentualnie trzeci u mocniejszej), a w finale być może nawet do trzech. – Zastrzegam, że to tylko wstępne przymiarki – mówi Matusiak.
PLPS o braku Superpuchar:
- Władze podjęły decyzję o nierozgrywaniu tych spotkań w sezonie 2016/17 - poinformował nas Kamil Składowski, rzecznik PLPS SA. - Powodem jest bardzo napięty kalendarz rozgrywek ligowych, dochodzą także mecze w pucharach europejskich.
Już wspominałem, że brak terminów to jest, przynajmniej teoretycznie, bzdura (bo jeszcze dochodzą kwestie Polsatu i telewizji, aczkolwiek to też słaby argument IMHO), więc fajnie byłoby, gdyby któryś dziennikarz odpowiednio wypunktował PLPS, albo chociaż przywołał ten argument Jak ktoś nie wie jak, wskazówka poniżej (sorry, że w takiej formie)

We Włoszech:
24-25 IX (Turniej o Superpuchar Włoch)
1. 2 X
2. 9 X
3. 16 X
4. 19 X
5. 23 X
6. 29 X
7. 1 XI
8. 6 XI
9. 9 XI
10. 13 XI
11. 20 XI
12. 27 XI
13. 4 XII
14. 11 XII
14 XII (1/8 Pucharu Włoch)
15. 19 XII
16. 26 XII
17. 29 XII
18. 8 I
11 I (1/4 Pucharu Włoch)
19. 15 I
20. 22 I
28-29 I (półfinały i finał Pucharu Włoch)
21. 5 II
22. 8 II
23. 12 II
24. 19 II
25. 26 II
26. 5 III

Playoffy:
1. 4-5 III (1/4)
2. 8-9 III (1/4)
3. 12 III (1/4)
4. 19 III (1/2)
5. 26 III (1/2)
6. 9 IV (1/2)
7. 19 IV (1/2)
8. 22 IV (1/2)
9. 25 IV (finał)
10. 4 V (finał)
11. 7 V (finał)
12. 10 V (finał)
13. 13 V (finał)

43 terminy (nie brałem pod uwagę przekładanych meczów), w najlepszym wypadku np. Lube (zakładając, że wygra w czterech meczach z Modeną i w trzech meczach finał) na włoskich parkietach rozegra 41 meczów. W najgorszym wypadku mogła rozegrać 44 spotkania (2 to Superpuchar Włoch, 26 to runda zasadnicza, trzy to Puchar Włoch, 3 to 1/4 Serie A, 5 to półfinały, 5 to finały), do tego 12 spotkań w Lidze Mistrzów. W przypadku Trentino to także w najlepszym wypadku 41 meczów, w najgorszym - 44 spotkania w lidze i 10 spotkań w europejskich pucharach.

Co do Plusligi, wstępna uwaga jest taka, że kolejki potrafią odbywać się na dystansie tygodnia (sic!), więc trudno to nawet syntetycznie opisać. W każdym razie, 30 terminów na rundę zasadniczą, trzy terminy na Puchar Polski (1/8, 1/4 i finały), cztery terminy na mecze o miejsca. Daje to 38 spotkań (4+30+4), tyle rozegrają Zaksa i Skra. Gdyby były playoffy do 3 wygranych meczów, to w najgorszym wypadku zagraliby 44 spotkania. Zaksa w pucharach rozegrała 8 meczów, Skra rozegrała 10 meczów. Resovia na polskich parkietach rozegra 36 meczów, w pucharach 8 meczów, Jastrzębski - 37 meczów w Polsce, i zero meczów w pucharach.

Warto jeszcze zwrócić uwagę, że Serie A miała ten problem, że Trentino gra (i najprawdopodobniej go wygra) w Pucharze CEV, co powodowało to, że Włochom odpadły jeszcze dwa kolejne terminy (1 IV i 15 IV playoffów), w których Plusliga jak najbardziej grała, z drugiej strony Skra grała w kwalifikacjach do LM, tyle, że to były 16 i 20 XI, ale to nie miało znaczenia, bo Skra awansem grała mecz z tego powodu z Jastrzębskim z 9. kolejki, a w tygodniu (16 XI) nie było ligi, zresztą podobnie było we Włoszech, gdy Trento grała w Pucharze CEV w innym terminie niż rozgrywana była LM (chyba kilka razy tak było).

Oczywiście z tyłu głowy trzeba mieć na uwadze lamenty z sezonu 14/15 o intensywnym kalendarzu, gdy akurat polskie zespoły rzeczywiście grały tyle co we Włoszech teraz (26 meczów w rundzie zasadniczej, trzy terminy w 1/4, pięć terminów w półfinale, pięć terminów w finale, trzy terminy i cztery mecze w Pucharze Polski, jeden mecz o Superpuchar). Oczywiście PLPS nie był w stanie ułożyć normalnego terminarza tj. we Włoszech więc Puchar Polski był w kwietniu.

Rodzi się jednak pytanie, dlaczego Włosi pomimo ciężkiego terminarza, mają dwa zespoły w Final Four LM i wygrają Puchar CEV, a w tym sezonie wygrali z nami 7 na 8 meczów, a ta jedyna porażka to ten mecz o nic w Civitanovie ze Skrą - a my nie dość, że gramy mniej, to jeszcze Zaksa nie trafia z formą na LM, a Resovia i Jastrzębie w ogóle na końcówkę sezonu, a na domiar złego mamy koszmarny regulamin w playoffach?

Może zamiast zasłaniać się ''napiętym terminarzem'' i ''16-zespołową ligą'', grajmy tyle co we Włoszech, skoro chcemy z nimi rywalizować, a za popsute playoffy odpowiedzialność wprost poniosą ci, którzy ten regulamin i terminarz układali?

Wspominałem już: wprowadzić Puchar Polski na podobnej zasadzie jak odbywa się Coppa Italia (czołowa szóstka ligi gra od ćwierćfinałów), zrobić półfinały i finały do 5 zwycięstw, do tego turniej/mecz o Superpuchar Polski zamiast turniejów towarzyskich (gdzie np. w tym sezonie ze sobą zagrały Skra i Resovia). Grajmy tyle co we Włoszech, skoro chcemy być najlepsi, jak Włosi.

ps

Zapomniałem, ze jeszcze Trentino grało KMŚ, gdzie rozegrało 5 kolejnych meczów. Czytaj, Trentino może zagrać 59 oficjalnych meczów w tym sezonie, gdy Skra zagra maksymalnie 48, Zaksa - 46, a Resovia - 44. Przecież to jest przepaść, a Trentino ma medal KMŚ, CEV Cup w kieszeni, finały A1 na wyciągnięcie ręki i finał Pucharu Włoch. A kadrowo to jest zespół porównywwalny do Resovii czy Skry. Dlaczego oni mogą, a my nie?

ps2

Z tym Pucharem CEV, to Trentino w pierwszym meczu finału zlało Tours chyba do 14, 17 i 16 w pierwszym meczu, więc zakładam, że go wygrają.
ODPOWIEDZ

Wróć do „PlusLiga”