PlusLiga 2018/2019 - 19 kolejka

Skrzypek
Posty: 2813
Rejestracja: 12 kwie 2009, o 18:09
Płeć: M

Re: PlusLiga 2018/2019 - 19 kolejka

Post autor: Skrzypek »

grzegorzg pisze: Dla mnie to co najmniej dziwne zrównywac "dotkniecie" z "atakiem". Jesli intencją piszących przepisy miałby byc całkowity zakaz kontaktu na drugiej stronie, to wystarczyłby czytelny zupełnie przekaz np: "kontakt z piłką musi ustac po stronie atakujacgo" lub "kontaktu z piłką nie wolno przedłużyc na stronę przeciwnika" itp itd Zreszta Twoja interpretacja byłaby kompletnie niespójna z blokiem.
Przecież w przepisach jest napisane to, czego się domagasz. :)
13.2.1 Zawodnik linii ataku może wykonać spełniony atak, uderzając piłkę znajdującą się na dowolnej wysokości, pod warunkiem, że ma kontakt z piłką w swojej przestrzeni
Ale Grzegorz, blok to zupełnie coś innego.
Nie rozumiesz - mi chodzi o to, ze w przypadku piłki w strefie "neutralnej" rozgrywajacy był chroniony, czyli Kochanowski nie mógłby wykonac ataku, bo byłoby to zakwealifikowane jako przeszkadzanie w grze - bez względu na działania Amerykanina.
A czy w przepisach jest coś o strefie neutralnej (nie mam pewności)? Zapewne nie, ponieważ gdyby było,to ta strefa musiałaby mieć grubość taśmy siatki.
Ostatnio zmieniony 13 lut 2019, o 10:24 przez Skrzypek, łącznie zmieniany 1 raz.
weary_skier
Moderator
Moderator
Posty: 5928
Rejestracja: 3 kwie 2010, o 20:12
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków

Re: PlusLiga 2018/2019 - 19 kolejka

Post autor: weary_skier »

grzegorzg pisze:Uprzedzam troszkę Twój zamiar i chyba po raz pierwszy w życiu :D wziąłem do reki przepisy gry sprowokowany dyskusja między innymi ze Skrzypkiem na temat przekładania reki przy ataku. I co znalazłem?
No to jeszcze casebook i wytyczyne i instrukcje sędziowania przed Tobą :)
11.1.2 Po ataku dozwolone jest przełożenie ręki na drugą stronę siatki, pod warunkiem, że dotknięcie piłki
miało miejsce we własnej przestrzeni.
Czarno na białym widac, ze sedziwie (vide jeden z wpisów Skrzypka) odgwizujacy takie sytuacje nie maja racji. Chyba, że stosuja jakąs kompletnie wyimaginowaną interpretację zakładajacą dotknięcie piłki nie jako stan początkowy, ale pełen ruch reki z piłka - przeciez piłka wędruje pewien odcinek wraz z ręką.
Tutaj Skrzypek ma rację. Oceniamy pozycje dłoni podczas całehgo kontaktu z piłką. Dla mnie tłumaczenie jest niefortunne, bo dotknięcie sugeruję "jednorazową" czynność. Przepis po angielsku brzmi lepiej:
11.1.2After an attack hit, a player is permitted to pass his/her hand beyond the net, provided that the contact has been made within his/her own playing space.
Część dotyczącą bloku pominę, bo chyba wszystko jasne.
Spróbowałem znalezc także odniesienie w przepisach do tej sytuacji z piłką na sitace i odgwizdaniem błedu rozgrywajacemu Resovii, zakładając, że piłka była w strefie neutralnej i każdy mógł zrobic z niej uzytek. Wydaje mi się, że wtedy maja zastosowanie przepisy
[...]
Sęk tylko w tym, i nie bardzo mogę się z tym zgodzic, że w takiej sytuacji chroniony jest atakujacy. Moim zdaniem, i tak bywało wczesniej, ze rozgrywający był chroniony w działaniach właczajac tę sytuację "neutralną". kazde prawo powinno miec literę i ducha i ten duch powinien byc zgodny z - nie wiem jak to nazwac ... Powidzmy w tym wypadku subtelnosciami dyscypliny. Skoro rozegranie jest elementem w tym wypadku niezmiernie trudnym, to ono powinno byc chronione stosowna wykładnią.
Chyba, ze gdzies bładzę, to mnie @WearySkier wyprostuj... :D ;)
Jak kibicuje Resovii to punkt należał się Skrze. Nie można grać w strefie przeciwnika. Wyraźnie potwierdza ten fakt przypadek 3.10 z casebooka. OCeniamy pozycję dłoni/palców a nie piłki.

9.2.3.2 przy pierwszym odbiciu piłki przez zespół piłka może być dotknięta kolejno kilkoma częściami ciała,
pod warunkiem że kontakt z piłką ma miejsce w jednym zagraniu.
Przynajmniej dla mnie było to niejasne, dlatego pozwoliłem sobie ten przepis zamieścic[/quote]

Tutaj również warto zaznaczyć, kiedy mamy do czynienia z z pierwszym odbiciem. Wytyczne i instrukcje sędziowania wymieniają cztery przypadki.

6.1odbiór zagrywki,
6.2odbiór ataku przeciwnika (nie tylko uderzeń, ale wszystkich rodzajów ataku –zobacz Przepis 13.1.1),
6.3odbiór piłki odbitej od bloku przeciwnika,
6.4odbiór piłki odbitej od własnego bloku.

Jeszcze taka dygresja. Rozumiem kibicowskie emocje i chęć wieszania sędziego, który nie zauważył obcierki w obronie czy centymetrowego autu, ale ocena sędziego w rzeczywistości wygląda inaczej. Jeśli już trzeba kogoś wieszać, to za występek przeciwko przepisom i tak np. znany jest przypadek podczas MŚ w 2014 gdy, któryś sędzia podwójne odbicie odgwizdał* i został za to ukarany.
*Oczywiście są przypadki, gdy można to zrobić, ale ten się akurat nie kwalifikował.

W tym roku jeden sędzia spadł ze szczebla FIVB za kuriozalną i śmieszną pomyłkę podczas Ligi Narodów. Kto ciekawy może poszukać. Podpowiem, że sędzią drugim był Polak. Po obejrzeniu sytuacji zastanówcie się czy w warunkach meczowych odgwizdalibyście ten błąd czy zgłupielibyście na słupku i puścili grę.
"Widać, że gra dno tabeli" - W.Drzyzga o meczu MKS Będzin - Asseco Resovia Rzeszów
Awatar użytkownika
grzegorzg
Posty: 7685
Rejestracja: 3 wrz 2007, o 08:36
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: PlusLiga 2018/2019 - 19 kolejka

Post autor: grzegorzg »

weary_skier pisze:Tutaj Skrzypek ma rację. Oceniamy pozycje dłoni podczas całehgo kontaktu z piłką. Dla mnie tłumaczenie jest niefortunne, bo dotknięcie sugeruję "jednorazową" czynność. Przepis po angielsku brzmi lepiej:
Niestey, angielskiego nie znam, ja z czasów innych języków, tzn innych śmiertelnych wrogów i dozgonnych przyjaciów. :D
W każdym razie translator też tego nie pokazał, a brakuje mi tutaj chocby sformułowania "cały kontakt". Mam dziwne wrazenie, ze biorąc sprawe literalnie w świetle przepisów prawa cywilnego, uznano by tę sytuacje za niejasną, bo kontakt w swojej strafie masz i tyle, a ze nie tylko? Nic na ten temat nie ma. Ale dosc, interpretacja jest jaka jest i tyle.
Co to jest casebook?
weary_skier pisze:Nie można grać w strefie przeciwnika. Wyraźnie potwierdza ten fakt przypadek 3.10 z casebooka. OCeniamy pozycję dłoni/palców a nie piłki.
A gdyby Kochanowskiego nie było interpretacja powinna by taka sama? Czy przepis dotyczy częsci ciała zaangazowanych w odbicie, czy innych takze np łokcia?

Te przepisy się zmieniły w ostatnich latach? Moze juz nie nadązam? :]
weary_skier
Moderator
Moderator
Posty: 5928
Rejestracja: 3 kwie 2010, o 20:12
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków

Re: PlusLiga 2018/2019 - 19 kolejka

Post autor: weary_skier »

grzegorzg pisze: Mam dziwne wrazenie, ze biorąc sprawe literalnie w świetle przepisów prawa cywilnego, uznano by tę sytuacje za niejasną, bo kontakt w swojej strafie masz i tyle, a ze nie tylko? Nic na ten temat nie ma. Ale dosc, interpretacja jest jaka jest i tyle.
W mojej ocenie angielska wersja przepisu rozwiewa te wątpliwości, ale mogę w ramach eksperymentu podsunąć ten przepis osobie niezainteresowanej siatkarsko a mocno zaangażowanej w język prawa.
Co to jest casebook?
Księga przypadków.
http://www.mzps.pl/wp-content/uploads/2 ... w-2018.pdf
Zbiór niejednoznacznych akcji,które ujednolicają linie sędziowania. Ostatnio został np dodany przypadek z IO Wallace vs palce Juantoreny.
A gdyby Kochanowskiego nie było interpretacja powinna by taka sama? Czy przepis dotyczy częsci ciała zaangazowanych w odbicie, czy innych takze np łokcia?
Interpretacja powinna być taka sama. Łokieć chyba zawsze jest zaangażowany w odbicie. Trochę dzielenie włosa na czworo, ale spytam mądrzejszych od siebie.
Te przepisy się zmieniły w ostatnich latach? Moze juz nie nadązam? :]
Challenge dużo zmienił. Sam nie wiem ile podczas meczu umyka mi sytuacji kiedy kontakt z piłką kończy się na przestrzeni przeciwnika.
"Widać, że gra dno tabeli" - W.Drzyzga o meczu MKS Będzin - Asseco Resovia Rzeszów
Awatar użytkownika
grzegorzg
Posty: 7685
Rejestracja: 3 wrz 2007, o 08:36
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: PlusLiga 2018/2019 - 19 kolejka

Post autor: grzegorzg »

Dajmy spokój. Ważne, że wiedzą sędziowie. Moją ciasną na te interpretacje głową nie warto sobie zawracac...głowy. :D

Tak czy siak, dziekuję. :)
weary_skier
Moderator
Moderator
Posty: 5928
Rejestracja: 3 kwie 2010, o 20:12
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków

Re: PlusLiga 2018/2019 - 19 kolejka

Post autor: weary_skier »

Bardzo dobrze, że pytasz a jeszcze lepiej, że się nie zgadzasz. Tym jednym postem, w którym pokusiłeś się o analizę przepisów wykonałes większy trud w zrozumienie przepisów niż jakikolwiek komentator polsatu odkąd PLS oglądam ;).
Gdybyś jeszcze czasem z nudów przeanalizował wszystkie dokumenty, to miałbyś swiadomość, że one stają w jawnej sprzeczności wobec siebie.
A sędziowie, to wiesz. Czasem to wiedzą wszystko jak test trzeba pisać, trochę inaczej interpretuje się przepisy w ułamku sekundy z setką osób za Tobą. Jedno jest pewne, żaden sędzia nie myli się, bo tak chciał.
"Widać, że gra dno tabeli" - W.Drzyzga o meczu MKS Będzin - Asseco Resovia Rzeszów
stemar1972
Posty: 131
Rejestracja: 7 paź 2014, o 19:03
Płeć: M

Re: PlusLiga 2018/2019 - 19 kolejka

Post autor: stemar1972 »

Obejrzałem wywiad K.Składowskiego z W.Maroszkiem i mam dziwne odczucia. Dla mnie sposób prowadzenia wywiadu jest bardzo nie profesjonalny, kolokwializmy, uśmieszki i żarciki, jak to się mówi picie sobie z dziubków, zero powagi. Od profesjonalnej ligi, profesjonalnego dziennikarza wymagam więcej niż hipsterskich wygłupów i szkoda, że szanowany szef sędziów dał się wpuścić w taki tryb prowadzenia wywiadu. Temat wywiadu jest bardzo ważny, bo każdemu z nas będących na sali wydawało się, że sędziowie nie mają racji,i krzywdzą nasz klub, stąd okrzyki na z....
ODPOWIEDZ

Wróć do „PlusLiga”