Sezon 2015-2016

Camillo Marcotti

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: Camillo Marcotti »

Bo prawda jest taka, że klub z organizacją KSZO nie powinien nawet myśleć o grze "w zamkniętej, elitarnej lidze", a co dopiero w niej grać. Oczywiście nie można odebrać zawodniczkom waleczności i tego, że się starają, ale sam klub nie wygląda zbyt profesjonalnie żebrząc pieniądze od miasta i ciągle nie mając sponsora solidnego.

Zresztą najlepiej poziom Orlen Ligi skomentował Jacek Skrok:
- Wrócił pan do Orlen Ligi po kilkuletniej przerwie. Co pan powie o poziomie rozgrywek?

- Te rzeczy nie nadawałyby się do druku… Naprawdę musiałbym być niezłym dyplomatą, żeby skomentować to w sposób, który nikogo by nie uraził.
Zaraz ktoś mi tu napisze, że powiększenie ligi jeszcze obniży poziom. Nie, jeśli trafią do ligi kluby, które nie będą musiały żebrać od miasta i jęczeć że nie ma sponsora, to nie obniży. Bo klub z przyzwoitym budżetem będzie stać wyciągnąć sobie dobrą rezerwową z Chemika/Sopotu, będzie go stać ściągnąć zagraniczną zawodniczkę, o której da się coś znaleźć w googlach. I w ten sposób stworzy solidną drużynę środka, a z czasem może i jeszcze lepszą (jak u facetów Radom i Lubin). No bo jeżeli mamy dopuszczać takie następne Ostrowce, to rzeczywiście będzie zupełnie bez sensu.

Pałac się jak co roku będzie bronił, że kontuzjowała im się "kluczowa" Czyżnielewska. Tylko który to już sezon z rzędu? 4? Ludzie, którzy budują drużynę w oparciu o nią powinni pójść pod topór. To tak jakby u facetów zbudować sobie przyjęcie Winiar - Lyneel i potem się dziwić że musieli grać rezerwowi.
SerCos
Posty: 3018
Rejestracja: 13 cze 2011, o 17:34
Płeć: M

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: SerCos »

Camillo Marcotti pisze:Zaraz ktoś mi tu napisze, że powiększenie ligi jeszcze obniży poziom. Nie, jeśli trafią do ligi kluby, które nie będą musiały żebrać od miasta i jęczeć że nie ma sponsora, to nie obniży. Bo klub z przyzwoitym budżetem będzie stać wyciągnąć sobie dobrą rezerwową z Chemika/Sopotu, będzie go stać ściągnąć zagraniczną zawodniczkę, o której da się coś znaleźć w googlach. I w ten sposób stworzy solidną drużynę środka, a z czasem może i jeszcze lepszą (jak u facetów Radom i Lubin). No bo jeżeli mamy dopuszczać takie następne Ostrowce, to rzeczywiście będzie zupełnie bez sensu.
Oczywiście, że napisze. Takie kluby nie są wpuszczane, bo ... nie ma takich klubów ;) Chemikowi nikt miejsca nie dał, grali w I lidze, zbudowali skład, mieli ambicje i awansowali i zbudowali klub jaki jest. Ja nie rozumiem tego ręcznego sterowania awansami. Skoro jakiś klub nie potrafi się zorganizować, aby wygrał rozgrywki I ligi to czemu ma się mu dawać szanse w Orlen Lidze?

Były zespoły jak Gedania, Rumia, Mielec czy Białystok, ale awans uzyskały sportowo takie ekipy jak Police, Dąbrowa czy Łódź. Inne potrafiły się inaczej zorganizować jak Sopot, który kupił miejsce od Piły.

Nie róbmy z klubów jakiś nieporadnych organizacji, które mając potencjał finansowy nie wywalczą awansu sportowego.

Takie ekipy jak Bydgoszcz, KSZO nie zdobyły sponsora dzięki zamkniętej lidze, a Legionovia nawet straciła. Przy takiej różnicy poziomów kluby bogate w żaden sposób nie są zagrożone spadkiem sportowym.

Te lamenty nad tymi zespołami z ogona tabeli są takie jakby w I lidze było kilkadziesiąt bogatych zespołów, które znacząco wzmocni Orlen Ligę.
Camillo Marcotti

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: Camillo Marcotti »

Nie zgodzę się na przykładzie Szczecina facetów. Kasa jest, zawodnicy są, nie wygrywają pierwszej ligi. Czemu? Wg. mnie przez to, że ciężko im się spiąć na niektóre mecze, bo czują się od nich lepsi. Pewnie nie powinni tak do tego podchodzić, ale daję sobie rękę uciąć, że jakby w PlusLidze umieścić Szczecin zamiast Będzina to wcale by nie był drugim Będzinem, tylko zespołem o klasę lepszym. Lubin też nie wygrał I ligi, wygrał ją Wyszków. Twierdzisz, że Wyszków wniósłby więcej do PlusLigi niż Lubin, bo Lubin nie umiał wygrać I Ligi a Wyszków wygrał? Bo wg. mnie Wyszków jakby mógł awansować, to by sobie sezon pograł i albo spadł albo się rozpadł. Coś na zasadzie właśnie KSZO, które awansowało sportowo no i co? Tak podniosły poziom Orlen Ligi, bo awansowały sportowo? Ba, Sopot, o którym wspominasz, również nie wygrał I Ligi Kobiet! W tym sezonie wygrała go... Rumia. Czyli co, idąc Twoim rozumowaniem Sopot nie powinien grać w Orlen Lidze, bo skoro nie potrafił zbudować drużyny na wygranie I Ligi, to nie zbuduje na wygranie Orlen Ligi, za to Rumia skoro potrafiła zbudować drużynę na wygranie I Ligi, to i w Orlen Lidze sobie poradzi. Jak było chyba wszyscy pamiętamy.
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: Noworoczny »

Sorki, że się wtrancam. Na żeńskiej się nie znam, ale uważam rze jeśli twierdzimy, iż druga drużyna drugiej ligi jest lepsza od przedostatniej drużyny pierwszej ligi, to wystarczy zarządzić, że dwie drużyny spadają. A trzecia ew. gra baraże.
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
SerCos
Posty: 3018
Rejestracja: 13 cze 2011, o 17:34
Płeć: M

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: SerCos »

Napisałem jasno, że kluby znajdą sposób. Sopot kupił miejsce od Piły, Piła zajęła miejsce Sopotu w I lidze i później awansowała sama. Co do Rumii to skąd pewność przed sezonem, że zespół się nie wzmocni? To może od razu bez grania ocenić zespoły pod względem potencjału finansowego, a reszta niech tnie koszty.

W I lidze w Rumii grała Kinga Kasprzak, która po awansie przeszła do Muszyny. Przecież to też chodzi o motywację siatkarek. Po co grać jak klub jest biedny i nie dostaniemy się do Orlen Ligi.

Ja nie rozumiem argumentacji, że awansowałby i spadły. No i co z tego? Pała już nie raz spadłby z ligi. Poziomu ligi nie ratuje, a trochę odświeżenia się przyda, zawodniczki zaczną szukać nowych klubów i zmienią środowisko, ja nie widzę w tym nic złego.
Camillo Marcotti

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: Camillo Marcotti »

Jeżeli byłby sportowy awans to jak najbardziej tak jak Ty mówisz, ja natomiast mówię o lidze zamkniętej i pokazuję przykłady, które potwierdzają że niekoniecznie "bardziej perspektywiczna w najwyższej klasie rozgrywkowej" drużyna wygrywa pierwszą ligę.

Skoro już zamknęli ligę, to teraz powinni powypieprzać te Ostrowce i zrobić ligę z solidnych i zapewniających wypłaty zespołów. Jeżeli tego nie potrafią to niech otworzą i niech liga życie swoim własnym, nikogo nie interesującym życiem.
Awatar użytkownika
lipton
Posty: 2316
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 15:53
Płeć: M
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: lipton »

Camillo uczepiłeś się tej Rumii, a to jest jeden z nielicznych wyjątków gdzie zwycięzca pierwszej ligi w następnym sezonie w najwyższej klasie rozgrywkowej zajął ostatnie miejsce. Takich przypadków u kobiet i mężczyzn w ciągu ostatnich 15 sezonów, w których obowiązywały sportowe zasady spadków i awansów było dokładnie PIĘĆ:

2011 - TPS Rumia (k)
2009 - Trefl Gdańsk (m)
2006 - Piast Szczecin (k)
2003 - GTPS Gorzów (m)
2002 - AZS Częstochowa (k)

Pięć przypadków na przestrzeni trzydziestu sezonów. Gdzie to zaniżanie poziomu przez beniaminków? Poziom zaniżają właśnie "święte krowy", które w lidze grają mimo tego, że sportowo na to nie zasługują. Zobacz co zamknięcie lig zrobiło z rozgrywkami I ligi. Ile klubów popadło w tarapaty, bo mimo tego że sportowo zasługiwali na grę w ekstraklasie to panowie przy zielonym stoliku zarządzili inaczej. To wypaczenie jakichkolwiek zasad sportowej rywalizacji.

Chcemy profesjonalnej ligi? Ok, wprowadźmy wymogi licencyjne i ściśle ich przestrzegajmy. Nie masz hali, nie masz budżetu, zalegasz z płatnościami - krótka piłka - nie grasz. Na Twoje miejsce wchodzi drużyna z niższej klasy rozgrywkowej, która spełnia wymogi. Ale jeżeli miejsce będzie jedno, a chętnych spełniających wymagania kilku, to kluczowy powinien być wynik sportowy.
II liga siatkówki kobiet - treningi dla dzieci i młodzieży - Miejska Amatorska Liga Siatkówki - http://laskovia.pl/
SerCos
Posty: 3018
Rejestracja: 13 cze 2011, o 17:34
Płeć: M

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: SerCos »

Jakiś czas temu analizowałem ligę męską i tam takie kluby, które awansowały i spadły i już się nie pojawiły w lidze były dwa Górnik Radlin i Joker Piła i co ciekawe oba zespoły nie skończyły fazy zasadniczej na ostatnim miejscu.

W kobiecej lidze o czasu jej profesjonalizacji, czyli od sezonu 2005/2006 w lidze po jednym sezonie spędziła Rumia i Piast Szczecin.

I widzę żadnych analogii, w sportowych spadkach i awansach kluby same się eliminując, bo nie mając dużo środków mają słabszy skład i zazwyczaj spadają nikt ich nie trzyma na siłę, a jeszcze chyba się nie zdarzyło, żeby zespół typowany do czołowych pozycji w lidze nie był w stanie uchronić się przed ostatnim czy przedostatnim miejscem w tabeli. Dlatego takie sztuczne trzymanie słabeuszy nikomu na dobre nie wyjdzie, bo cóż to za potęga co nie potrafi obronić się sportowo przed spadkiem.
Awatar użytkownika
lipton
Posty: 2316
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 15:53
Płeć: M
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: lipton »

SerCos pisze:Jakiś czas temu analizowałem ligę męską i tam takie kluby, które awansowały i spadły i już się nie pojawiły w lidze były dwa Górnik Radlin i Joker Piła i co ciekawe oba zespoły nie skończyły fazy zasadniczej na ostatnim miejscu.
Dokładnie tak jak piszesz, z tym że Radlin zajął rok wcześniej w pierwszej lidze 2. miejsce, a Piła w PLS 9. i spadła dopiero po barażu. Ja brałem pod uwagę tylko zwycięzców pierwszej ligi, którzy rok później zajęli ostatnie miejsce w ekstraklasie.

Poza tym można przecież wprowadzić zasadę, że ostatni zespół spada, ale jeśli będzie wolne miejsce to może w kolejnym sezonie dalej grać w ekstraklasie, ale niech o uczestnictwie we współzawodnictwie decydują przede wszystkim względy sportowe.

Camillo narzekasz na poziom sportowy Bydgoszczy, a gdyby były spadki i awanse, to Bydgoszcz grałaby teraz w I lidze, a w ekstraklasie mielibyśmy Sulechów. A teraz Bydgoszcz jak była tak jest drużyną do bicia w Orlenlidze, a Sulechowa już nie ma.
II liga siatkówki kobiet - treningi dla dzieci i młodzieży - Miejska Amatorska Liga Siatkówki - http://laskovia.pl/
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: Noworoczny »

Lipton mo recht. Można mieć profesjonalną ligę, jeśli do rządzenia weźmie się jakichś porządnych biznesmenów a nie drobnych złodziejaszków.
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
phil
Posty: 1282
Rejestracja: 25 kwie 2013, o 18:10
Płeć: M

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: phil »

Co do KSZO, to zgadzam się. Z taką organizacją to nie powinni być w Orlen Lidze. Zresztą nie wiem czy czytaliście, ale nabór drużyny na ten sezon to było coś w stylu: wybieranie zawodniczek, które przyjechały na testy i chciały grać w OL. Chyba tylko inaczej wyglądał transfer Ściurki i Piotrowskiej - one były "bez testów". Nie wiem czy dziewczyny dostają wypłaty czy nie, bo szukanie sponsora nadal trwa - już od 1,5 roku...
Pałac na pewno będzie bronił się tym, że wychowuje młodzież, stawia na młode w Orlen Lidze i gra w najwyższej klasie rozgrywkowej nieprzerwalnie od 20 lat - ale czy to są wystarczające argumenty. Ale czy to wystarczające argumenty? Na ich mecze przychodzi już coraz mniej osób (ok. 500), a ostatni raz na nie ostatnim miejscu były 3 sezony temu.
Taki Toruń. Według zapowiedzi prezesów z tamtego sezonu to Budowlani mogliby zebrać budżet nawet na poziomie 3,5 mln - ostatnia czwórka ligi na pewno takich budżetów nie ma, więc dlaczego nie dać im szansy?

We Włoszech nie płaczą nad drużynami jak u nas. Nie spełniasz wymogów to nie ma Cię w Serie A. U nas (podobno) jednym z wymogów jest też średnia liczba widzów co najmniej 1,5 tys. na meczu - ten wymóg spełnia tylko 5 drużyn w lidze: Sopot, Łódź, Dąbrowa, Wrocław i Polic,(i prawie Piła). Natomiast w takiej Muszynie to na halę nawet tyle osób nie wejdzie :D
Zresztą liga włoska z sezonu na sezon staje się coraz bardziej profesjonalna - transmisje wszystkich spotkań (trzeba wykupić dostęp), kibice na meczach (za brak wypełnienia hal są jakieś kary), zawodnicy składają oświadczenia czy dostają swoje wypłaty...
Jiroux
Posty: 1005
Rejestracja: 8 cze 2014, o 23:08
Płeć: K

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: Jiroux »

No i włosi się nie boją dobrze ogarniać finansów. Za zaległości względem zawodniczek na mniej niż miesiąc przed startem ligi wrócili do Serie A2 Pallavolo Ornavasso i nikt nie płakał. Organizacyjnie OL jest daleko za murzynami
phil
Posty: 1282
Rejestracja: 25 kwie 2013, o 18:10
Płeć: M

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: phil »

Jiroux pisze:No i włosi się nie boją dobrze ogarniać finansów. Za zaległości względem zawodniczek na mniej niż miesiąc przed startem ligi wrócili do Serie A2 Pallavolo Ornavasso i nikt nie płakał. Organizacyjnie OL jest daleko za murzynami
O ile dobrze pamiętam to było na 3-4 tygodnie przed rozpoczęciem ligi. Wtedy pracę stracił i trener i zawodniczki. Sloetjes klubu nie mogła znaleźć przez 3 miesiące, a teraz pewnie każdy chciałby ją mieć.
Jiroux
Posty: 1005
Rejestracja: 8 cze 2014, o 23:08
Płeć: K

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: Jiroux »

A nie chodzi ci o Femke Stoltenborg?
phil
Posty: 1282
Rejestracja: 25 kwie 2013, o 18:10
Płeć: M

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: phil »

Jiroux pisze:A nie chodzi ci o Femke Stoltenborg?
Holenderska atakująca Lonneke Sloetjes miała grać w Ornavasso, ale klub nie został dopuszczony do rozgrywek Serie A i dopiero w listopadzie 2014 Lonneke znalazła klub - Schweriner. Po dobrym sezonie w Niemczech przeszła do Vakifbanku.
SevenUP
Posty: 981
Rejestracja: 2 gru 2013, o 18:10

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: SevenUP »

Bielsko zaraz wygra 3-0 z Chemikiem :] Mucha gra kapitalne zawody- chyba w jednej rotacji zdobyła 3 pkt. blokiem :o , ale reszta koleżanek też niczego sobie.
phil
Posty: 1282
Rejestracja: 25 kwie 2013, o 18:10
Płeć: M

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: phil »

I Bielsko wygrało 3-0. Chyba jedno z lepszych spotkań tej drużyny w tym sezonie. MVP Radosova, która według statystyk zdobyła 15 punktów. Jestem ciekaw co tak zmotywowało Bielszczanki do walki. Może pieniądze? :]
akukuk
Posty: 1623
Rejestracja: 16 kwie 2011, o 08:30
Płeć: K
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: akukuk »

Montano z meczu na mecz coraz bardziej przekonuje mnie, że jej transfer nie był dobrym posunięciem Chemika. Kolumbijka nie pokazuje absolutnie nic ciekawego i jak dla mnie po prostu zawodzi. Oczekiwania wobec niej były zdecydowanie inne.
Jiroux
Posty: 1005
Rejestracja: 8 cze 2014, o 23:08
Płeć: K

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: Jiroux »

Tymczasem w Łodzi powoli zaczyna pachnieć podobną niespodzianką. Chociaż spotkanie na znacznie niższym poziomie
krzysiu
Posty: 5481
Rejestracja: 5 cze 2009, o 20:04
Płeć: M

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: krzysiu »

Ogólnie raczej Chemik zawodzi , a co do Montano - chyba ta przerwa w grze ,którą miała spowodowała sporą obniżkę potencjału/formy i ciężko będzie jej wrócić.
SevenUP
Posty: 981
Rejestracja: 2 gru 2013, o 18:10

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: SevenUP »

Jakiej przerwie? Przecież Montano grała w eliminacjach do IO więc nie wiem o jaką przerwę chodzi.
krzysiu
Posty: 5481
Rejestracja: 5 cze 2009, o 20:04
Płeć: M

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: krzysiu »

Chyba ,ze pomylilem siatkarki bo mi się wydawało ,że Montano miała jakąś przerwę , chorobę i przed nią grała dobrze ,ale możliwe że pomyliłem zawodniczki
phil
Posty: 1282
Rejestracja: 25 kwie 2013, o 18:10
Płeć: M

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: phil »

krzysiu pisze:Chyba ,ze pomylilem siatkarki bo mi się wydawało ,że Montano miała jakąś przerwę , chorobę i przed nią grała dobrze ,ale możliwe że pomyliłem zawodniczki
Tą przerwę Montano miała pod koniec sezonu 2013/14 - jakieś problemy z wątrobą o ile dobrze pamiętam. W poprzednim sezonie 14/15 grała już normalnie w Fenerbahce.

W ostatnim miesiącu Montano była trochę mniej eksploatowana z powodu turnieju kwalifikacyjnego do IO, w którym reprezentowała Kolumbię i na niej spoczywał obowiązek zdobywania punktów.
KuNowymHoryzontom
Posty: 437
Rejestracja: 25 kwie 2012, o 14:11
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: KuNowymHoryzontom »

phil pisze:
krzysiu pisze:Chyba ,ze pomylilem siatkarki bo mi się wydawało ,że Montano miała jakąś przerwę , chorobę i przed nią grała dobrze ,ale możliwe że pomyliłem zawodniczki
Tą przerwę Montano miała pod koniec sezonu 2013/14 - jakieś problemy z wątrobą o ile dobrze pamiętam. W poprzednim sezonie 14/15 grała już normalnie w Fenerbahce.

W ostatnim miesiącu Montano była trochę mniej eksploatowana z powodu turnieju kwalifikacyjnego do IO, w którym reprezentowała Kolumbię i na niej spoczywał obowiązek zdobywania punktów.
Tak , wtedy kiedy grała w Galatasaray, a w jej miejsce sprowadzono później Carmen Turlee.
Montano najlepiej grała w sezonie, kiedy reprezentowała Rabitę. Później już coraz gorzej, moim zdaniem przynajmniej.
:))
Awatar użytkownika
Artek1967
Posty: 1014
Rejestracja: 1 wrz 2012, o 20:19
Płeć: M

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: Artek1967 »

no prosze... troche potrząsnąć zespołem i okazuje sie że takie Bielsko grać potrafi :)
Brak następcy Kurka? Wilfredo by chyba sie sprawdził. Przyjmujacych mamy aż nadmiar, Leoś trochę krwawi w przyjeciu a na ataku brakuje gracza z taka charakterystyką...
SevenUP
Posty: 981
Rejestracja: 2 gru 2013, o 18:10

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: SevenUP »

Szkoda, że wcześniej im nie zamrozili kasy, jeszcze do Play off by zdążyły awansować ;)
Lenny
Posty: 6
Rejestracja: 1 lis 2015, o 17:29
Płeć: M

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: Lenny »

Materiały video po meczu Tauron MKS - IMPEL Wrocław (3-1):

Agata Sawicka o meczu: https://www.youtube.com/watch?v=9nH7SITQFCs
Tamara Kaliszuk o meczu: https://www.youtube.com/watch?v=hhK19V5iGI0
SerCos
Posty: 3018
Rejestracja: 13 cze 2011, o 17:34
Płeć: M

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: SerCos »

Atom przyjechał do Piły w dziewiątkę. To się nazywa profesjonalna liga, nie ma co :]
SevenUP
Posty: 981
Rejestracja: 2 gru 2013, o 18:10

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: SevenUP »

SerCos pisze:Atom przyjechał do Piły w dziewiątkę. To się nazywa profesjonalna liga, nie ma co :]
Ten mecz dla Atomu był o nic, więc co w tym szokującego ;p?
SerCos
Posty: 3018
Rejestracja: 13 cze 2011, o 17:34
Płeć: M

Re: Sezon 2015-2016

Post autor: SerCos »

Chemik też grał o nic, a jakoś przywieźli do Rzeszowa "14". Dziwnie w profesjonalnej lidze wygląda skład meczowy, w którym jest dziewięć zawodniczek. Równie dobrze mogły oddać mecz walkowerem. Nie podoba mi się takie zachowanie. nawet gdyby przyjechały w składzie uzupełnionym juniorkami to bym zrozumiał, ale takie coś raczej urąga profesjonalnym rozgrywkom i kojarzy mi się z europejskimi pucharami, gdzie ekipy, które nie mają pieniędzy wysyłają siedmiu zawodników licząc na najniższy wymiar kary i jak najszybciej pozbyć się ciężaru grania w nich.
Zablokowany

Wróć do „Liga Siatkówki Kobiet”