Licencje w I lidze kobiet

Awatar użytkownika
Ted
Redaktor naczelny
Redaktor naczelny
Posty: 2099
Rejestracja: 21 sie 2007, o 10:39
Płeć: M
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

Re: TPS Rumia sezon 2011/2012

Post autor: Ted »

A najlepsze jaja są takie, że w miejsce TPS-u zagra... uwaga... SMS Sosnowiec. Osobiście nie jest to dla mnie zaskoczenie, bo już kilka tygodni temu przewidywałem taki scenariusz przy braku licencji dla rumianek. SMS powinna trafić do księgi rekordów jako zespół, który najszybciej "sportowo" wywalczył awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Pytanie tylko, skoro zabrakło licencji dla TPS-u, gdzie w tym wszystkim podziała się Szóstka - 4.drużyna w turnieju mistrzyń II ligi kobiet (przypomnę, że do I ligi awansowały trzy najlepsze zespoły)? :]
brunonz
Posty: 177
Rejestracja: 15 lis 2009, o 20:30
Płeć: M

Re: TPS Rumia sezon 2011/2012

Post autor: brunonz »

Układy ,układziki nie jasne zasady postępowań w takiej sytuacji itp.Tak zwane Polskie piekiełko!Jak dobrze że nie muszę w tym uczestniczyć ,a tylko kibicować,poczułem ulgę............
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2252
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: TPS Rumia sezon 2011/2012

Post autor: mewa »

Ted pisze:A najlepsze jaja są takie, że w miejsce TPS-u zagra... uwaga... SMS Sosnowiec. Osobiście nie jest to dla mnie zaskoczenie, bo już kilka tygodni temu przewidywałem taki scenariusz przy braku licencji dla rumianek. SMS powinna trafić do księgi rekordów jako zespół, który najszybciej "sportowo" wywalczył awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Pytanie tylko, skoro zabrakło licencji dla TPS-u, gdzie w tym wszystkim podziała się Szóstka - 4.drużyna w turnieju mistrzyń II ligi kobiet (przypomnę, że do I ligi awansowały trzy najlepsze zespoły)? :]

E, Tomek, ja pamiętam jeszcze jak Wisła "spadała" z I ligi. Raz się ktoś wycofał i ją wciągnęli, a rok później poszerzyli ligę i tez nie spadła. Albo odwrotnie. W każdym bądź razie takie numery to już nie od dziś :)
urwis
Posty: 1
Rejestracja: 30 wrz 2011, o 20:04

Re: TPS Rumia sezon 2011/2012

Post autor: urwis »

To co się dzieje w PZPS przypomina PZPN ciekawe kiedy zaczną panów wozić do Wrocławia .
Pan prezes chyba stracił kontrolę nad tym B....lem, jak moża drużynę spadkową rozgrywającą już mecze w II lidze po pierwszej kolejce awansować do I ligi ,panowie w PZPS gratuluję wspaniałego humoru.Ja na miejscu drużyn II ligi zorganizował bym bojkot
rozgrywek żeby udowodnić tym panom w Warszawie że nie są świętymi krowami ,a dojenie klubówz kasy niebawem się skończy
bo biedacy popadają.
pek
Posty: 307
Rejestracja: 10 maja 2008, o 23:00
Płeć: M
Kontakt:

Re: TPS Rumia sezon 2011/2012

Post autor: pek »

mewa pisze: E, Tomek, ja pamiętam jeszcze jak Wisła "spadała" z I ligi. Raz się ktoś wycofał i ją wciągnęli, a rok później poszerzyli ligę i tez nie spadła. Albo odwrotnie. W każdym bądź razie takie numery to już nie od dziś :)
A kiedy to było? Był w Krakowie taki stary dziennikarz, który mawiał: „Jestem pewien, że >Pana Tadeusza< napisał Słowacki, ale jeszcze sprawdzę”. Polecałbym tę dewizę. ;P

W nowszych czasach z I ligi Wisła spadła raz – w 2009 r. i od tamtej pory gra w II lidze. A jeśli chodzi Ci o spadek z ekstraklasy – to spadła w 2003 roku i od tamtej pory do 2009 r. grała w Serii B (później nazywanej I ligą).
Wcześniej spadła w 2001 r. i też grała w Serii B, gdzie przegrała w finale z budowanym za wirtualne pieniądze deweloperów Danterem Poznań (z m.in. Gośką Niemczyk, Strządałą, Skowrońską i Niemczykiem ze Skrokiem na ławce), a potem jeszcze przegrała w barażach z przedostatnią drużyną Serii A (nie pamiętam kto to był). Jesienią, parę tygodni przed początkiem sezonu 2002/03, wycofała się Nike Węgrów i Wisła dostała propozycję uzupełnienia składu Serii A, z której skorzystała.

Ale dostała ją jako pierwsza drużyna, która nie wywalczyła awansu. I taka zasada była na ogół stosowana później (może niezbyt często, bo potem popularne stało się kupowanie miejsc). Jeszcze niedawno uzupełniano II ligę o tych co przegrali awans (np. Sobieski Lublin, czy Świdnica), a nie o spadkowiczów. Czyli w taki sam sposób, jak teraz powinien dostać propozycję Biłgoraj.
Tu na dodatek trudno się doszukać sensu sportowego, bo skoro spadła z I ligi drużyna SMS silniejsza o roczniki 1992-93 i Igę Chojnacką, to jak ma się utrzymać obecna? Chyba że zapadnie decyzja, iż SMS nie spada. Dzisiaj nie można było jej podjąć, bo najlepiej robić to już po rozpoczęciu rozgrywek ;)

PZPS w ogóle nie szanuje klubów. SMS II jest przenoszony z gr IV do gr. II, więc na dobę przed terminem został odwołany jego mecz z Wisłą, do którego już poczyniono jakieś przygotowania. To jednak nic przy Karpatach Krosno, które tydzień temu rozegrały pewnie najdroższy sparing w klubowej historii…

Najgorsze jest to, że licencje to dobre rozwiązanie, bo dobrze egzekwowane nakładałyby na kluby ramy zdrowego rozsądku, ale Związek kompletnie je skompromitował. Przecież dokumenty należało składać do 20 sierpnia (ogłoszono to 14 czerwca, więc czasu było aż nadto). Potem do końca miesiąca można było przeprowadzić proces licencyjny, wyciąć nie spełniających wymogów, uzupełnić ligi i na kilka tygodni przed sezonem wszystko byłoby ustalone. Ale to byłoby zbyt proste… W piłce nożnej naprawdę to jest znacznie lepiej prowadzone.

Jedno trzeba decydentom PZPS oddać – są konsekwentni. Sami łamią przepisy i reguły, więc pozwalają na to też innym: choćby Pogoni Proszowice i Wildze Garwolin :)
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2252
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: TPS Rumia sezon 2011/2012

Post autor: mewa »

pek pisze:
mewa pisze: E, Tomek, ja pamiętam jeszcze jak Wisła "spadała" z I ligi. Raz się ktoś wycofał i ją wciągnęli, a rok później poszerzyli ligę i tez nie spadła. Albo odwrotnie. W każdym bądź razie takie numery to już nie od dziś :)
A kiedy to było? Był w Krakowie taki stary dziennikarz, który mawiał: „Jestem pewien, że >Pana Tadeusza< napisał Słowacki, ale jeszcze sprawdzę”. Polecałbym tę dewizę. ;P
Przyjąłem dewizę i sprawdziłem :)

sezon 2000/2001 - 10. miejsce Wisły Kraków - nie spadła
sezon 2001/2002 - tu miejsca nie mam, ale znów z miejsca spadkowego nie spadła
sezon 2002/2003 - tak jak pisałeś, w końcu spadła.
pek
Posty: 307
Rejestracja: 10 maja 2008, o 23:00
Płeć: M
Kontakt:

Re: TPS Rumia sezon 2011/2012

Post autor: pek »

mewa pisze: Przyjąłem dewizę i sprawdziłem :)

sezon 2000/2001 - 10. miejsce Wisły Kraków - nie spadła
sezon 2001/2002 - tu miejsca nie mam, ale znów z miejsca spadkowego nie spadła
sezon 2002/2003 - tak jak pisałeś, w końcu spadła.
Nie chciałbym się znęcać, ale rodzi się pytanie, gdzie sprawdzałeś… Chodziłem na większość meczów w tych sezonach, a aż takim iluminacjom nie ulegam ;)

W sezonie 2000/01 – Wisła rzeczywiście zajęła 10. miejsce w Serii A (po porażce w play out z Nike Węgrów) i spadła, na co dobrym dowodem jest też to, że:
W sezonie 2001/02 – grała w Serii B, choćby z ŁKS (z paroma nastolatkami w składzie, np. Magdą Saad, Magdą Kwaśniewicz), z którym przegrała mecz u siebie. Zajęła 2. miejsce za Danterem, a potem przegrała w finale play off i w barażu, a miejsce w Serii A dostała jesienią za wycofującą się Nike.
W sezonie 2002/03 – grała w Serii A i spadła w bardzo kiepskim stylu.

Reasumując – w ostatnich 20 latach nie zdarzyła się sytuacja, żeby Wisła spadła z ligi i została uratowana decyzją administracyjną, a tym bardziej nie zdarzyła się dwa razy z rzędu.
Junior
Posty: 47
Rejestracja: 28 lip 2008, o 07:13
Płeć: M

Re: Licencje w I lidze kobiet

Post autor: Junior »

Bardzo dobra decyzja z przywróceniem SMSu do I ligii. Nie rozumiem Ted dlaczego akurat Biłgoraj który był dopiero 4-ty w turnieju ma jakieś pierwszeństwo przed spadkowiczem? ... I to w sumie tak ważnym dla rozwoju siatkówki kobiecej w Polsce?

Z SMSem jest problem roczników, czasem są lepsze czasem trochę słabsze. Te dziewczyny które są teraz dadzą sobie spokojnie radę w I lidze. IMHO i tak by spokojnie awansowały do I, a rozegrane mecze w 2 lidze w większości byłby dla nich stratą czasu.
Awatar użytkownika
Ted
Redaktor naczelny
Redaktor naczelny
Posty: 2099
Rejestracja: 21 sie 2007, o 10:39
Płeć: M
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

Re: Licencje w I lidze kobiet

Post autor: Ted »

Nie mnie oceniać czy dobra, czy zła decyzja. Z tego co pamiętam jakaś grupa osób rok temu podjęła decyzję, dającą możliwość spadku SMS-u do niższej ligi. Padały głosy bo po co? Dlaczego dziewczyny mają się tylko uczyć przegrywać? I co teraz nagle okazuje się inaczej? Bo poziom II ligi diametralnie różni się od I?
A dlaczego Szóstka? Owszem zajęła 4. miejsce w turnieju mistrzyń. Awansowały trzy najlepsze, Szóstka znalazła się tuż pod kreską, dlatego w mojej ocenie to ona powinna awansować. Ciekawe też, że dotąd nie pojawił się komunikat mówiący o tym, że w miejsce rumianek zagra SMS. W każdym razie tak, czy inaczej niczego to nie zmieni, Szóstka wyszła z założenia, że i tak nic nie wskóra, dlatego nie będzie się odwoływać. A nawet gdyby. Małe są szanse, aby to cokolwiek zmieniło.
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2252
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Licencje w I lidze kobiet

Post autor: mewa »

Junior pisze:Bardzo dobra decyzja z przywróceniem SMSu do I ligii. Nie rozumiem Ted dlaczego akurat Biłgoraj który był dopiero 4-ty w turnieju ma jakieś pierwszeństwo przed spadkowiczem? ... I to w sumie tak ważnym dla rozwoju siatkówki kobiecej w Polsce?

Z SMSem jest problem roczników, czasem są lepsze czasem trochę słabsze. Te dziewczyny które są teraz dadzą sobie spokojnie radę w I lidze. IMHO i tak by spokojnie awansowały do I, a rozegrane mecze w 2 lidze w większości byłby dla nich stratą czasu.
hmmm, a dlaczego nie ŁKS? Też kiedyś był spadkowiczem, mało tego, kiedyś był mistrzem Polski. To też wazny klub dla rozwoju polskiej siatkówki. Mało tego, też czasem w ŁKS zdarzają się roczniki lepsze, a czasem słabsze. I też dziewczyny by sobie dały radę w I lidze, raz gorzej, raz lepiej, ale by dały rade :)

Chodzi o to Junior, by były jasne zasady, a nie uznaniowość.
pek
Posty: 307
Rejestracja: 10 maja 2008, o 23:00
Płeć: M
Kontakt:

Re: Licencje w I lidze kobiet

Post autor: pek »

Junior pisze: Nie rozumiem Ted dlaczego akurat Biłgoraj który był dopiero 4-ty w turnieju ma jakieś pierwszeństwo przed spadkowiczem?
A dlaczego latem propozycję uzupełnienia wolnych miejsc w II lidze dostały: MKS Świdnica, OSW Olsztyn, Sobieski Lublin (czyli zespoły które nie zdołały awansować), a nie Sandecja N. Sącz, Victoria Cieszyn, Skra Bełchatów (czyli spadkowicze)? I tych propozycji nie składali Ted ani Mewa, ale PZPS… I wcześniej też właśnie ta reguła była stosowana.

Jak napisali przedmówcy – chodzi o to, żeby zasady były przejrzyste, takie same w stosunku do wszystkich i konsekwentnie stosowane.
A także o spójną wizję postępowania, bo przecież nie trzeba byłoby dzisiaj wprowadzać SMS do I ligi, gdyby rok temu nie postanowiono, że może on spaść. To jest dokładne zaprzeczenie tamtej decyzji i jej motywów.
Te dziewczyny które są teraz dadzą sobie spokojnie radę w I lidze. IMHO i tak by spokojnie awansowały do I
To pierwsze juz niebawem się okaże, drugie - nie, ale wcale nie jest takie oczywiste. W II lidze rozegrały dobry, lecz tylko jeden mecz na własnym parkiecie, co jeszcze o niczym nie świadczy. Warto też pamiętać, że z reprezentacji Polski kadetek, która ostatnio notowała niezłe występy, w tej drużynie nie będzie dwóch chyba najlepszych zawodniczek – Chojnackiej i Głaz.
I to w sumie tak ważnym dla rozwoju siatkówki kobiecej w Polsce?
A na czym miałoby polegać to znaczenie dla rozwoju żeńskiej siatkówki w Polsce? Bo jeśli wziąć pod uwagę ostatnich 10 roczników (1986-1995), które grały w SMS w I lidze to nie zdobyły one żadnego medalu na imprezie międzynarodowej, a nierzadko nawet nie kwalifikowały się do ME i MŚ…
I weźmy z tych roczników te, które wyszły z kategorii juniorskiej (1986-91) i powinny zasilać pierwszą reprezentację. Ile wydały zawodniczek, które wniosłyby do tej reprezentacji jakiś znaczący impuls? Bednarek-Kasza, teraz Maj, może niedługo Wołosz? Plus Kaczorowska i Kasprzak, ale raczej jako uzupełnienia. Czyli 2-5 na 50-60, które w tych rocznikach się w SMS kształciły. Jesteś w stanie policzyć sobie, jak skromny procent to daje? Także w stosunku do nakładów finansowych…
Może więc w pewnym momencie coś się tam zacięło? I może gra w I lidze bez odpowiedzialności za wynik miała w tym negatywny udział?
ODPOWIEDZ

Wróć do „I liga kobiet”