Przygotowania bułgarskich klubów do sezonu

Ann
Posty: 288
Rejestracja: 21 sie 2007, o 09:19
Płeć: K
Lokalizacja: Londyn

Przygotowania bułgarskich klubów do sezonu

Post autor: Ann »

No cóż, liga mało popularna na międzynarodowej arenie.
W zeszłym sezonie grało tylko osiem zespołów, w tym kombinują żeby było 13 (ale nie wiem na czym kombinacje stoją).
Lewski ma problem bo nie ma trenera (bo Stoew z kadrą lata), Czernomore ma problem bo ich as Vlado Aleksandrow wrócił jak się lekarze z Warny wyrazili wykończony po 2 miesiącach w reprezentacji. Z mistrza Bułgarii, Lukoila odchodzą gwiazdy. Pozbyli się już na rzecz włoskiego Trento Wasila Stojanowa. Zostaje na pewno Nikolaj Nikolow.

Jako miłośniczka tamtych rejonów mam nadzieję, że liga będzie równie ciekawa jak sezon temu, gdy po kilku dobrych latach w końcu to nie Lewski zgarnął złoto (chociaż sama kibicuję Czerno more). Czernomore wraca jutro z Moskwy, gdzie zespól zagrał trzy mecze kontrolne. Przegrali 1:3 z Dinamo Moskwa, 1:3 z jakims japońskim zespołem i 2:3 z Finami.
everyin
Posty: 137
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 12:57
Płeć: K

Re: Przygotowania bułgarskich klubów do sezonu

Post autor: everyin »

Chyba problemem tej ligi jest to, ze wiekszosc znanych i dobrych zawodnikow, np. tych grajacych w reprezentacji Bulgarii gra w klubach innych panstw. Duzo z tych graczy opuscilo swoja rodzima lige na rzecz ligi wloskiej, rosyjskiej,polskiej i greckiej. Mysle, ze graja w innych klubach ze wzgledow ekonomicznych oraz rozwojowych, np. we Wloszech moga trenowac pod okiem najlepszych trenerow.
"Entre la gente es más la copia que los originales"
Ann
Posty: 288
Rejestracja: 21 sie 2007, o 09:19
Płeć: K
Lokalizacja: Londyn

Re: Przygotowania bułgarskich klubów do sezonu

Post autor: Ann »

Tak, w Bułgarii wykluwają się gwiazdki i natychmiast sprzedawane są za wysoką cenę zagranicę (polityka klubów). Oczywiście owe kluby wcześniej podpisują z nimi wieczyste kontrakty, żeby nie mogły za bardzo szaleć za tą granicą 8-)
Tam nie buduje się silnej ligi, jeśli jakiś zawodnik zapowiada się na gracza kadrowego natychmiast jest gdzieś sprzedawany. Tak stało się z Kazijskim, Miluszewem i Salparowem, Żekowem, później z Jordanowem, Aleksiewem (po MŚ w Japonii) teraz z Gajdarskim, Ananiewem. Dam sobie rękę uciąć, że za rok Zarew i Nikolow wylądują zagranicą.
Już w tym sezonie włoskie i francuskie kluby pytały o Aleksandrowa, ale Czerno more nie chciało go puścić (twierdząc, ze jak zespól wejdzie do finału w przyszłym sezonie to zawodnicy dostaną wolną rękę w wyborze klubu...).
everyin
Posty: 137
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 12:57
Płeć: K

Re: Przygotowania bułgarskich klubów do sezonu

Post autor: everyin »

Zgadzam sie z Toba, tez uwazam, ze Zarew i Nikolay Nikolov za rok beda grac za granicami Bulgarii :) A szkoda, bo gdyby pozostala tam wiekszosc zawodnikow, ktorzy graja w innych ligach, to Bulgaria by miala jedna z najlepszych lig w Europie.
"Entre la gente es más la copia que los originales"
Awatar użytkownika
Ted
Redaktor naczelny
Redaktor naczelny
Posty: 2099
Rejestracja: 21 sie 2007, o 10:39
Płeć: M
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

Re: Przygotowania bułgarskich klubów do sezonu

Post autor: Ted »

Sporo sie pisze w serwisie o lidze bulgarskiej. A mozesz cos wiecej powiedziec o samej lidze. Jak jest zorganizowana i + - na jakim poziomie w Europie sie znajduje, bo jak wiadomo sila reprezentacji nie mozna jej mierzec. Kojarze z tej ligi praktycznie Levskiego. No i pytanie co do Stoew`a on tez tak "trzesie" liga jak robi to w reprezentacji?
Ann
Posty: 288
Rejestracja: 21 sie 2007, o 09:19
Płeć: K
Lokalizacja: Londyn

Re: Przygotowania bułgarskich klubów do sezonu

Post autor: Ann »

Ted pisze:Sporo sie pisze w serwisie o lidze bulgarskiej. A mozesz cos wiecej powiedziec o samej lidze. Jak jest zorganizowana i + - na jakim poziomie w Europie sie znajduje, bo jak wiadomo sila reprezentacji nie mozna jej mierzec. Kojarze z tej ligi praktycznie Levskiego. No i pytanie co do Stoew`a on tez tak "trzesie" liga jak robi to w reprezentacji?
Sama nie wiem ile w tym sezonie będzie zespołów w lidze bo federacja kombinuje żeby zwiększyć liczbę. Patrząc pod kątem poprzedniego sezonu było osiem (teraz na pewno będzie więcej). Wiadomo wszyscy znają Lewskiego bo grywał regularnie w Lidze Mistrzów (bo regularnie był mistrzem Bułgarii). Teraz ani nie jest mistrzem ani Bułgaria nie zagra w LM.
W każdym razie w ubiegłym sezonie było osiem zespołów - wspomniany Lewski Sofia oraz Slawia Sofia, CSKA Sofia, Lukoil Nieftohimik, Czerno more, Arda Kardżali, Marek Junion oraz Pirin Balkanstroj.
Jako taki poziom prezentował Lukoil, Lewski, Marek i Pirin. To były zespoły które walczyły o mistrzostwo. Środek tabeli to Czerno more i CSKA a Slawia i Arda były najsłabszymi zespołami (Arda w całym sezonie nie wygrała nawet meczu)
Poziom ligi? zerowy. Zupełnie nie liczące się w Europie rozgrywki, nie wiem nawet z jakimi je porównać. Chyba z ligą serbską najlepiej. Większość hal, w których rozgrywano mecze to szkolne sale.
Tak jak pisałam wczesniej w ktorymś poście liga bułgarska skierowana jest na odkrywanie talentów i sprzedawanie ich zagranicę.

Stoew ma coraz mniej do powiedzenia. W lidze jest po prostu jednym z trenerów. CO prawda potrafi wysłać pismo do bułgarskiej federacji, że kibice z Lukoila to banda chuliganów i on żąda grania przy pustych trybunach gdy do Burgas przyjedzie Lewski, ale oczywiście nikt nie bierze go poważnie.
Awatar użytkownika
Ted
Redaktor naczelny
Redaktor naczelny
Posty: 2099
Rejestracja: 21 sie 2007, o 10:39
Płeć: M
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

Re: Przygotowania bułgarskich klubów do sezonu

Post autor: Ted »

To ja jeszcze podraze temat trenera. Skoro Stoew jest ograniczany, rozumiem ze sa jakies sily nacisku ograniczajace jego wplywy w lidze, to dlaczego taki dyktat w zwiazku jesli chodzi o reprezentacje narodowa? Rozumiem ze sukcesy sa wazne, jednak z tego co slyszalem jest on tam traktowany niczym Tomcio Paluch i kazda jego zachcianka musi zostac spelniona?
Ann
Posty: 288
Rejestracja: 21 sie 2007, o 09:19
Płeć: K
Lokalizacja: Londyn

Re: Przygotowania bułgarskich klubów do sezonu

Post autor: Ann »

Ted pisze:To ja jeszcze podraze temat trenera. Skoro Stoew jest ograniczany, rozumiem ze sa jakies sily nacisku ograniczajace jego wplywy w lidze, to dlaczego taki dyktat w zwiazku jesli chodzi o reprezentacje narodowa? Rozumiem ze sukcesy sa wazne, jednak z tego co slyszalem jest on tam traktowany niczym Tomcio Paluch i kazda jego zachcianka musi zostac spelniona?
Nie no, aż tak ograniczony nie jest. Stoew jest szanowany w Bułgarii ale wygląda na to, że niedługo szykuje się zmiana na stanowisku trenera. Już jeden pan zaczął w media twierdzić, że jest gotowy przejąć kadrę po Stoewie a na dodatek kadra przez niego prowadzona nie odnośi sukcesów (tak jak pisałam gdzieś indziej - jak nie wejdą do 3 na ME to według mnie Stoew poleci - może się mylę, ale atmosfera się bardzo wokół niego zagęstnia).

Aleeeee Tadymirze to temat o bułgarskich klubach :D W klubie nie zdobył mistrzostwa więc jego noty spadły.
Awatar użytkownika
Ted
Redaktor naczelny
Redaktor naczelny
Posty: 2099
Rejestracja: 21 sie 2007, o 10:39
Płeć: M
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

Re: Przygotowania bułgarskich klubów do sezonu

Post autor: Ted »

No ok, chcialas o bulgarskiej lidze, to bedzie ... :)
A jak sie przedstawiaja zarobki (srednio), po tym ze w lidze zostali wyrozniajacy sie reprezentanci, wnioskuje ze musza tam byc pieniadze. No i jeszcze Cie troche pomecze... czym spowodowana jest hegemonia Levskiego? Bo z wczesniejszej lektury wnioskuje ze nie maja patentu na samych najlepszych siatkarzy.
Ann
Posty: 288
Rejestracja: 21 sie 2007, o 09:19
Płeć: K
Lokalizacja: Londyn

Re: Przygotowania bułgarskich klubów do sezonu

Post autor: Ann »

Ted pisze:No ok, chcialas o bulgarskiej lidze, to bedzie ... :)
A jak sie przedstawiaja zarobki (srednio), po tym ze w lidze zostali wyrozniajacy sie reprezentanci
Nie powiedziałabym, że zostali. Z obecnej dwunastki, która pojechała na ME w Bułgarii gra tylko 2 zawodników i jest to przypadkiem powołany (w miejscu Zarewa) Stanew i odkrycie sezonu Niki Nikolow. Druga sprawa, że nie zostali bo chcieli a dlatego, ze mają wieczyste kontrakty ze swoimi klubami i to kluby decyzują gdzie oni będa grać.
Tak jak Vlado Aleksandrow, który grał trochę w kadrze podczas Ligi Światowej. To zawodnik Czerno more. Po LŚ zainteresowały się nim kluby z Francji i Włoch, ale klub powiedział "ne" a samemu Aleksandrowi powiedziano, że jak Czerno more zagra w finale ligi bułgarskiej to wtedy dostanie wolną rękę...
A co do zarobków to są bardzo marne. Przeciętny zawodnik w Bułgarii dostaje ok 100 dolarów za mecz (można szybko przeliczyć ile wychodzi mu za sezon).
Ted pisze:No i jeszcze Cie troche pomecze... czym spowodowana jest hegemonia Levskiego? Bo z wczesniejszej lektury wnioskuje ze nie maja patentu na samych najlepszych siatkarzy.
Hegemonia Lewskiego była spowodowana głównie tym, że to stajnia Stoewa, który powoływał do kadry właściwie 3/4 Lewskiego, chłopaki się ogrywali na międzynarodowej arenie więc gdy przyszło im grąc na swoim podwórku - inny poziom. A dwa, że w Lewskim dorastali brązowi medaliści z Teheranu - Jordanow, Gajdarski, Aleksiew. Również Żekow, Ananiew. Zawodnicy, których dzisiaj nazywa się młodymi wilkami tej kadry. Jak zaczęli powoli odchodzić od bogatszych lig (głównie po MŚ Jordanow - Grecja, Aleksiew - Rosja, Żekow - Rosja) to klub stracił siłę ognia. Teraz Gajdarski jeszcze poszedł do Grecji a Ananiew do Włoch i myslę, że do głosu dojdą inne kluby. Pokazał to już Lukoil wykorzystując brak trzehc podstawowych graczy po MŚ i zabierając Lewskiemu koronę.
Awatar użytkownika
OziM
Posty: 29
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 11:01
Płeć: M
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Przygotowania bułgarskich klubów do sezonu

Post autor: OziM »

Mam takie pytanko jak się nazywa bułgarska liga mężczyzn (chodzi mi o rozgrywki na najwższym szczeblu)? Chodzi mi o pełną konkretną nazwę.
Ku chwale Volleyball Manager
FoRzA jUvE & iTaLiA
Dumą Warmii jest? Tylko Stomil OKS.
osnazfsb

Re: Przygotowania bułgarskich klubów do sezonu

Post autor: osnazfsb »

A ja szukam pelnej nazwy Pucharu Bu;lgari- najlepiej po bulgarsku
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Przygotowania bułgarskich klubów do sezonu

Post autor: dreamer »

Oficjalna nazwa rozgrywek ligowych w Bułgarii, to: Българска Национална Bолейболна Лига (w skrócie БНBЛ)
Jak widać nic specjalnego nie wymyślili :D

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
Awatar użytkownika
OziM
Posty: 29
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 11:01
Płeć: M
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Przygotowania bułgarskich klubów do sezonu

Post autor: OziM »

a można by tą nazwę z polskimi znakami?
Ku chwale Volleyball Manager
FoRzA jUvE & iTaLiA
Dumą Warmii jest? Tylko Stomil OKS.
everyin
Posty: 137
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 12:57
Płeć: K

Re: Przygotowania bułgarskich klubów do sezonu

Post autor: everyin »

Polskimi literami to: Bylgarska Nacionalna Wolejbolna Liga :) chyba tak ;)
"Entre la gente es más la copia que los originales"
Ann
Posty: 288
Rejestracja: 21 sie 2007, o 09:19
Płeć: K
Lokalizacja: Londyn

Re: Przygotowania bułgarskich klubów do sezonu

Post autor: Ann »

dreamer pisze:Oficjalna nazwa rozgrywek ligowych w Bułgarii, to: Българска Национална Bолейболна Лига (w skrócie БНBЛ)
Jak widać nic specjalnego nie wymyślili :D

dreamer
Tak się co prawda nazywała w poprzednim sezonie. Teraz to chyba sami Bułgarzy nie wiedzą jak się nazywają. Zmienili kompletnie system rozgrywek, o czym pisałam niedawno w serwisie (http://www.siatka.org/?kibic.aktualnosci.13.20588) a ligę podzielili na dwie.

Pozostając jednak przy tym co oficjalne na dzisiaj liga nazywa się Национална Bолейболна Лига (NVL) pisane w latinie Nacjonalna Wolejbolna Liga. Przy czym uwaga, ichniejszy znaczek ъ większość Bułgarów czyta nie jako "y" ale jako "a" (Българска-balgarska etc).

Jeśli chodzi o puchar Bułgarii to po bułgarsku brzmi to: Купа на България (gdy mówimy o jakimś pucharze Bułgarii) albo Купата на България (gdy mówimy o konkretnych rozgrywkach).
A zapomniałam o latinie: Kupa na Balgaria lub Kupata na Balgaria.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Państwa bałkańskie”