Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

bartolina_89
Posty: 193
Rejestracja: 30 sie 2008, o 05:20
Płeć: M
Kontakt:

Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: bartolina_89 »

Czy ktoś wie jakie zespoły biorą udział w tym sezonie?
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: dreamer »

Sorki, jakoś wypadło mi z zasięgu wzroku to pytanie o drużyny Superligi (rozumiem, że mężczyzn).

Podobnie jak w poprzednim sezonie walka będzie się początkowo toczyła w dwóch grupach. Łącznie zagra 12 drużyn, czyli o 3 mniej niż w minionym sezonie.
Podział jest taki:
Grupa A: Tigre/Unisul/Joinville, Cimed, Sada-Betim, Fátima/UCS, Bento (wszystkie ze stanu Rio Grande do Sul) oraz Lupo/Náutico Araraquara (stan São Paulo).
Grupa B: Vivo/Minas, Ulbra/Suzano, Santander/São Bernardo, Vôlei Futuro Araçatuba, Santo André (stan São Paulo) oraz Alvares Cabral/Vitória (stan Espirito Santo).

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: dreamer »

No i po 1. kolejce Superligi mężczyzn. Mam wrażenie, że to będzie naprawdę fascynujący sezon w lidze brazylijskiej. W końcu (choć nie każdy może się z tym zgodzić - wiem o tym) zespół złożony tylko z tych Brazylijczyków, którzy wrócili w tym roku do swojej rodzinnej Superligi, mógłby bez wprowadzania w nadmierne zdziwienie wywalczyć niejeden medal na dużej imprezie światowej pod szyldem reprezentacji Brazylii.
Przeanalizowałem sobie przy okazji pierwszej kolejki składy drużyn. Zdecydowanie nie można stwierdzić, że jakaś drużyna ma dużą przewagę nad innymi. Cimed i Vivo/Minas jak zwykle bardzo solidne. Zaskoczyła mnie w pierwszym, meczu słabszą postawą Ulbra, ale ona jako trzecia a do tego jeszcze Banespa, Sada Betim i Tigre Unsul. Naprawdę zapowiadają się dantejskie sceny bitwy op tytuł mistrzowski :) . Cieszy mnie to, bo szczerze przyznam... Serie A trochę mi się już przejadło.
A mniej więcej w takiej tonacji uznałem za słuszne napisać o 1. kolejce Superligi mężczyzn:
http://www.siatka.org/?kibic.aktualnosc ... tkie.30441.

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: dreamer »

W 2. kolejce Andre Nascimento sięgnął po tytuł MVP. Escadinha dał znać o sobie. Marlon Yared wydaje się być w świetniej formie. Myślę, że się nie mylę i ten sezon w lidze brazylijskiej bedzie ciekawszy niż we Włoszech. Wydaje mi się, że 5-6 drużyn prezentuje wyrównany a przy tym bardzo wysoki poziom.
Trochę "przewentylowałem" składy zespołów - mnustwo ciekawych nazwisk. Są też wyraźne wskazówki o polskich korzeniach niektórych zawodników. Jak trochę więcej się dowiem, to postaram się napisać o tym na Forum. Podsumowanie drugiej kolejki już jest w Strefie: http://www.siatka.org/?kibic.aktualnosc ... tkie.30530

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
bestmaciek
Posty: 41
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:49
Płeć: M

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: bestmaciek »

Z pewnoscia gwiazdy ktore powrocily, wsparte przez mniej znanych ale napewno dobrych siatkarzy gwarantuja wysoki poziom. Widzac nazwiska jestem pod wrazeniem, gdy czytam opisy kolejek rownież, ale bardzo chcialbym zobaczyc to na wlasne oczy...czy Ty Dreamer jestes w stanie obejrzec jakies mecze? jak tak to gdzie? mysle, ze nie tylko ja mam ochote popatrzec na lige z ktorej wychodzi tyle gwiazd.
Awatar użytkownika
Kay
Posty: 836
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 14:12
Płeć: M
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: Kay »

bestmaciek pisze:Z pewnoscia gwiazdy ktore powrocily, wsparte przez mniej znanych ale napewno dobrych siatkarzy gwarantuja wysoki poziom. Widzac nazwiska jestem pod wrazeniem, gdy czytam opisy kolejek rownież, ale bardzo chcialbym zobaczyc to na wlasne oczy...czy Ty Dreamer jestes w stanie obejrzec jakies mecze? jak tak to gdzie? mysle, ze nie tylko ja mam ochote popatrzec na lige z ktorej wychodzi tyle gwiazd.
Popieram pytanie, sam miałem je zadać, tylko jakoś mi wyleciało z głowy... ;)
AZS Częstochowa
osnazfsb

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: osnazfsb »

Niestety sam go o to pytałem - chyba na chwile obecna nigdzie w Polsce tej ligi w TV nie złapiecie- nie musze chyba mówic ze jest to wielka szkoda
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: dreamer »

Jeszcze parę lat temu SporTV (mają też programy specjalistyczne - SporTV2 i SporTVHD - jak pamiętam, to na tym ostatnim kanale najczęściej szły transmisje na żywo), a także GLOBOEsporteTV, umieszczone były na kilku dostępnych w Polsce platformach satelitarnych. Chyba trzeci rok (sezon) już leci, jak niestety nie oglądam już (poza fragmentami nagrań internetowych) Superligi.

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: dreamer »

cztery kolejki Superligi już za nami. Dwa zespoły - Vivo/Minas i Cimed - nadal bez porażki. generalnie bardzo wysoki poziom. Myślę, że nie myliłem się jakiś czas temu, "gdy głośno zacząłem przypuszczać, że w tym roku będzie to liga na porównywalnym bądź wyższym poziomie niż serie A.
Oczywiście słychać praktycznie w każdej kolejce o gwiazdach, które do niedawna grały w Europie, a teraz zasiliły rodzime kluby. W 4. kolejce (tu jej podsumowanie: http://www.siatka.org/?kibic.aktualnosc ... tkie.30703) najlepiej z tych gwiazd wypadli Marcelo Elgarten i Andre Nascimento.
Ciekawostką jest całkowicie zasłużone MVP kolejki dla Jeffersona "Jeffe" Ortha - libero Ulbry. Obserwuję trgo zawodnika już od pewnego czasu. To kolejna brazylijska gwiazda na tej pozycji. Myślęm że w tej chwili, obok Escadinhy, Alana, Mario Pedreiry, Feffersona Ortha, można by wymienić jeszcze z 4-5 zawodników, którzy znaleźliby miejsce w praktycznie każdej reprezentacji narodowej.
Zresztą swego czasu pisałem na forum (i podtrzymuję to), że na dwóch pozycjach - rozegranie i libero - siatkarze z Ameryki Południowej (zarówno z Argentyny jak i Brazylii, ale i Wenezuelczycy potwierdzają tę regułę) mają wybitne predyspozycje do zostana mistrzami.

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: dreamer »

Zakończył się pierwszy turniej superligi. W grupach wygrały zespoły Cimed i Vivo/Minas. Obrońcy tytułu okazali się w meczu decydującym o zdobyciu miana najlepszej drużyny pierwszego turnieju, Cimed pokonał pewnie u siebie Vivo/Minas. Gospodarze zdominowali spotkanie, ale nie spacyfikowali gości, którzy walczyli ostro w każdym secie.
Patrząc na składy obydwu zespołów przychodzi taka refleksja, że nie jest wykluczone, że na parkiecie w tym meczu występowała przynajmniej połowa nowej brazylijskiej "12" reprezentacyjnej.
Tu jest podsumowanie ostatniej kolejki pierwszego turnieju i meczu decydującego o mianie najlepszej drużyny trgo turnieju:
http://www.siatka.org/?kibic.aktualnosc ... tkie.31085
Drugi turniej zaczyna się już w tym tygodniu.

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: dreamer »

W minioną sobotę zakończyła się pierwsza kolejka drugiego turnieju fazy zasadniczej (łącznie szósta kolejka ligowa). Muszę przyznać, że z ciekawością obserwuję, jak szybko odnajdą się w Superlidze ci reprezentanci Brazylii, którzy ostatnie sezony grali w Europie, a teraz postanowili wrócić do kraju. Coraz więcej o nich słychać, ale szczerze mówiąc, żaden jakoś nie błyszczy jeszcze (chyba jeszcze dają znać trudy Pekinu i innych imprez).
W ostatniej kolejce bardzo dobrze pokazali się zwłaszcza (mówię o tych starych gwiazdach) Andre Heller, Anderson Rodrigues i Escadinha.
Tu jest podsumowanie zamieszczone w Strefie: http://www.siatka.org/?kibic.aktualnosc ... tkie.31349

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
Awatar użytkownika
Kay
Posty: 836
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 14:12
Płeć: M
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: Kay »

Ja mam pytanie, jakimi piłkami grają w Superlidze ? Bo z filmików na youtube widzę, że są białe z kolorowymi wstawkami. Raczej nie Mikasy ani Molteny :P
AZS Częstochowa
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: dreamer »

Kay pisze:Ja mam pytanie, jakimi piłkami grają w Superlidze ? Bo z filmików na youtube widzę, że są białe z kolorowymi wstawkami. Raczej nie Mikasy ani Molteny :P
Na obrazku załączonym jest "to" czym grają.
Choć z tego co wiem, to mają chyba 2 lub 3 dopuszczone piłki.

http://produto.mercadolivre.com.br/MLB- ... gratis-_JM

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: dreamer »

"Pociągnąłem ostatnio za język" mojego znajomego, który mieszka w Belo Horizonte (związany z miejscowym Vivo/Minas) i ma większe możliwości zasłyszenia "co w trawie piszczy" jeżeli chodzi o kontrakty czołowych brazylijskich siatkarzy, którzy w tym roku wrócili do rodzimej Superligi po okresie gry w Europie.
Oczywiście dokładnych wielkości kontraktów nie dostałem. Ale twierdzi on, że grający akurat w Vivo/Minas Andre Nascimento i Andre Heller, podpisali z klubem bardzo wysokie kontrakty. Kontrakt Andre Nascimento prawdopodobnie wynosi około 1,8 mln BRL (brazylijskich reali) zaś Andre Hellera - około 1,4 mln BRL (ale niższy niż Andre Nascimento). Gdyby to przeliczyć na polskie złotówki (PLN), to Andre Nascimento ma około 2,2 mln PLN a Andre Heller około 1,7 mln PLN.
Inni "imigranci" (Marcelinho, Escadinha, Marlon Yared, Roberto Minuzzi) mają wg niego niższe kontrakty - oscylujące w granicach 0,6-1 mln BRL (0,75-1,25 mln PLN).

To bardzo wysokie kwoty, ale w ostatnich 2-3 latach naprawdę widoczny jest pewien progres w wielkości pieniędzy pompowanych w brazylijską siatkówkę. Szczególnie duży gest ma sponsor strategiczny byłego Telemigu, czyli Vivo (zespół Vivo/Minas). Kto wie, czy możliwość zarobienia u siebie (na stare lata) pieniędzy nie mniejszych niż w Europie, nie zachęciła brazylijskich gwiazdorów do masowego powrotu do kraju.

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
Awatar użytkownika
Kay
Posty: 836
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 14:12
Płeć: M
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: Kay »

Obejrzałem ostatnio kilka dłuższych fragmentów meczów Superligi Brazylijskiej i faktycznie słowa Dreamer'a o poziomie ligi zdają się potwierdzać.
Co się rzuca w oczy to niewielka ilość błędów własnych. Szczególnie zauważalne jest to przy zagrywce, która mimo, że bita jest często z dużą siłą to bardzo rzadko ląduje w siatce lub na aucie. Kolejny element to obrona. Zawodnicy dobrze się ustawiają i nawet jeśli nie bronią gwoździ to przynajmniej dostają gdzieś tam piłką. :P
Oraz to co najbardziej mi się spodobało: Atak. Zawodnicy nie boją się z premedytacją uderzać po rękach, a jeśli nie to skutecznie go mijają. Czego wynikiem jest dość mała liczba bloków.

Mój opis na pewno nie jest obiektywny i szczegółowy ze względu na skąpe źródła. Patrzyłem też na nie przez pryzmat PlusLigi, która jest mi z oczywistych względów znana najlepiej.

Pozdrawiam
AZS Częstochowa
osnazfsb

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: osnazfsb »

Przynajmniej wiadomo ze nie wrócili tylko z miłosci do ojczyzny :D bo nie ukrywajmy nie zarabiaja wcale mniej niz mogliby zarobic w Europie a na pewno wszelkiego rodzaju koszty zycia, wynajmowania mieszkania nizsze niz w takich Włoszech
W zwiazku z tym mam 2 pytania
1) Ile zarabia taki typowy brazylijski siatkarz? Wiem kiedys juz gdzies mi o tym pisałes ale nie pamietam
2) jak idzie "brazylijskiemu zaciagowi z Europy" (dziwnie brzmi :P )? Bo jak wielokrotnie podkreslałes poziom w Brazylii jest bardzo wysoko tak wiec ciekawi mnie czy niewatpliwe gwiazdy u siebie tez tak błyszcza tym bardziej ze sezon długi i wyczerpujacy a faza playoff jeszcze mniej pozwalajaca na chwile słabosci niz nawet we Włoszech
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: dreamer »

osnazfsb pisze:...1) Ile zarabia taki typowy brazylijski siatkarz? Wiem kiedys juz gdzies mi o tym pisałes ale nie pamietam
2) jak idzie "brazylijskiemu zaciagowi z Europy" (dziwnie brzmi :P )? Bo jak wielokrotnie podkreslałes poziom w Brazylii jest bardzo wysoko tak wiec ciekawi mnie czy niewatpliwe gwiazdy u siebie tez tak błyszcza tym bardziej ze sezon długi i wyczerpujacy a faza playoff jeszcze mniej pozwalajaca na chwile słabosci niz nawet we Włoszech
ad. 1.
Finansowanie w brazylijskich klubach, to coś całkowicie odmiennego niż w Polskich. Najważniejsze jest to, że (jak już kilka razy, ale może niezbyt jasno pisałem), kluby superligi mają obowiązek zakontraktować po kilku (3-5) zawodników w wieku do 20 lat, przy czym w kosztach umów z najlepszymi z nich (objętymi szkoleniem centralnym) partycypuje CBV (Brazylijska Konfederacja Siatkówki) w kwocie, w przeliczeniu na nasze :D około 40 tyś. PLN. Z częścią jaką dostają z klubu, ich komtrakty mogą być w granicach 60-100 tyś. PLN w zależnści od klasy zawodnika.
Seniorzy na pewno nie zarabiają mniej. Solidny ligowiec - senior (ale nie gwiazda) zarabia obecnie w granicach 150-200 tyś. PLN. Ichnie gwiazdy (czyli ci zawodnicy, którzy niekoniecznie obili się już o kadrę seniorów, ale ciągną grę zespołów klubowych) mogą mieć w granicach 250-350 tyś. PLN. O gwiazdach międzynarodowych już wyżej pisałem. W ostatnich 2 latach naprawdę chyba podwoiła się ilość kasy pompowanek do Superligi.

ad. 2.
W Brazylii jest naprawdę wielu znakomitych zawodników. Gwiazdy z Europy grają zazwyczaj poprawnie (nawet bardzo - jak Andre Nascimento, Escadinha, Marlon Yared, ostatnio coraz częściej Roberto Minuzzi czy Andre Heller i Anderson). Jednak tam rywalizacja jest tak ogromna, że praktycznie w każdej drużynie jest po 2-3 takich zawodników, którzy pewnie nigdy nie pojawią się w kadrze - a jeżeli tak, to epizodycznie - natomiast w lidze zagarniają wszelkie wyróżnienia i nagrody dla najlepszych. Tak więc, ogólne mówiąc gwiazdy z Europy na razie nie powalają może z nóg, ale grają bardzo solidnie. Natomiast prawdziwy rozgłos zyskują sobie poczynania takich zawodników jak: Thiago Alves, Alain "Roca" Borrero, Leonardo "Leo Mineiro" Miranda czy "Bob" Fazio.

Najbardziej ekscytujące jest jednak to, że każda kolejka może przynieść kolejne znakomite osiągnięcia kolejnych zawodników, którzy do tej pory nie byli całkowicie znani.
Pewnie jutro zamieszczę w strefie kolejny tekst z podsumowaniem dwóch kolejek które ostatnio odbyły się w krótkim od siebie odstępie i to dodatkowo mecze kolejki rozgrywano w różnych dniach (2-6 grudnia).

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: dreamer »

W ostatnich kilku dniach zespoły Superligi rozegrały po 2 mecze. Cimed i Vivo/Minas nadal są niepokonane - przewodzą w tabeli mając po 16 punktów.
W lidze brazylijskiej co jakiś czas pojawiają się zawodnicy polskiego pochodzenia, którzy często robią nawet ciekawą karierę międzynarodową a nawet "zachaczają" o reprezentację Brazylii.
W minionych latach takimi zawodnikami byli między innymi Luciano Paczko Bozko czy Pedro Blaszczyk Dornelas. Teraz być może rośnie kolejny niezły zawodnik polskiego pochodzenia - Alexander Marczewiski. Zobaczymy jak rozwinie się jego kariera. Będzie miał jednak problemy z przebiciem się, bo na razie gra w raczej średniej drużynie.
Podsumowanie 7. i 8. kolejki zamieściłem w Strefie Siatkówki: http://www.siatka.org/?kibic.aktualnosc ... tkie.31571.

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: dreamer »

Niebywale zacięta robi się rywalizacja w superlidze mężczyzn. Cimed i Vivo/Minas po 10 kolejkach ciągle są niepokonane, ale coraz trudniej im zachować konto bez porażki. Dają znać o sobie kolejni "polscy Brazylijczycy". Tym razem wśród najlepszych zawodników kolejek byli Thiago Gelinski i Leandro Greca.
Tu jest podsumowanie 9. i 10. kolejki w Strefie Siatkówki: http://www.siatka.org/?kibic.aktualnosc ... tkie.31815.

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: dreamer »

Brazylijczycy zakończyli drugi turniej fazy zasadniczej. W 11. kolejce hitem był mecz dwóch niepokonanych do tej pory ekip - Cimedu i Vivo/Minas. Wygrał pewnie Cimed. Już jutro w nocy naszego czasu, te dwa zespoły zagrają ponownie w meczu finałowym drugiego turnieju.
Miło się robi, gdy zaglądając na stronę Superligi można wyczytać o znakomitej postawie zawodników z polskim rodowodem. W tej kolejce znowu błysnął libero Sady/Betim - ...Polaco :D.

Dają cały czas znać o sobie zawodnicy którzy do Superligi wrócili w tym sezonie z Europy. Nie można jednak powiedzieć aby dominowali oni nad gwiazdami "rodzimymi" które jeszcze nie zaznały świata, albo są już dawno po wielkiej karierze zagranicznej.

Tu jest podsumowanie 11,kolejki: http://www.siatka.org/?kibic.aktualnosc ... tkie.31905.

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: dreamer »

W nocy z soboty na niedzielę definitywnie zakończyli grugi turniej Superligi siatkarze brazylijscy. Podobnie jak w pierwszym turnieju, w finale we Florianopolis spotkały się miejscowy Cimed (mistrz) i Vivo/Minas (wicemistrz). Po stojącym na niezwykle wysokim poziomie spotkaniu, wygrała ekipa Vivo/Minas w tie-breaku.

Te dwie drużyny zdecydowanie przewodzą w tabeli. teraz przerwa do 14 stycznia 2009. Wtedy ruszy trzeci turniej fazy zasadniczej.
Tu jest więcej informacji z meczu finałowego drugiego turnieju: http://www.siatka.org/?kibic.aktualnosc ... tkie.31991

Jeszcze taka refleksja - wygląda na to, że najszybciej i najskuteczniej wszedł w realia rodzimej ligi po powrocie z Italii Andre Nascimento, który jest w czołówce najlepiej punktujących zawodników Superligi. Z innymi gwiazdami bywa różnie.

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: dreamer »

W Brazylii jeszcze nieco ponad tydzień do rozpoczęcia rywalizacji po okresie świąteczno-noworocznym.
Wszystkie zespoły już wróciły do normalnej pracy, choć trzeba przyznać, że przerwę mieli tam bardzo długą.
W niezłych nastrojach zwłaszcza siatkarze Ulbry przystępują do trzeciego turnieju fazy zasadniczej. Przez ponad miesiąc gry w okresie przedświątecznym nie mogli bowiem korzystać z usług kontuzjowanego Samuela Fuchsa. Teraz Fuchs jest już po okresie rekonwalescencji i już wznowił treningi. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie przeszkód aby zagrał już od początku III turnieju około połowy stycznia.

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: dreamer »

Bardzo długą przerwę zafundowali sobie siatkarze Superligi brazylijskiej. Dopiero 14 i 15 stycznia zagrali pierwsze mecze w 2009 roku. Generalnie większość faworytów w tej kolejce wygrywała. Zanotowano tylko jedną sensację. Siatkarze Volei Futuro pokonali Sadę/Betim - zespół mający apetyt na medal. Co ciekawe, w przerwie świąteczno-noworocznej, Sada/Betim połączyła swoje siły (głównie finansowe i organizacyjne) ze słynnym brazylijskim klubem piłkarskim - Cruzeiro. Jak widać debiut "nowego zespołu" w Superlidze nie wypadł zbyt okazale. Ale ogólnie działacze Sady są z fuzji bardzo zadowoleni, bo właściwie gdyby nie to, to nie mieliby już za co grać dalszych spotkań.

Tu jest krótki opis minionej kolejki zamieszczony w Strefie Siatkówki:
http://www.siatka.org/?kibic.aktualnosc ... tkie.32592

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: dreamer »

Zakończyła się 2. kolejka III turnieju fazy zasadniczej. Jak nowo narodzeni grają imigranci z Europy - Roberto Minuzzi, Anderson, Escadinha, i nie tylko. Zaskakuje słabnąca Sada/Betim. Zdaje się, że końcowa rozgrywka będzie znowu pomiędzy Cimedem i Vivo/Minas. Choć jak pamiętam, zawsze na play-off udawało się przygotować formę ekipom Ulbry i Tigre. Zapowiada się zatem ciekawa rywalizacja w drugiej fazie sezonu.
Tutaj jest podsumowanie ostatniej kolejki: http://www.siatka.org/?kibic.aktualnosc ... tkie.32724

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
Awatar użytkownika
Mate
Posty: 3656
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 12:54
Płeć: M
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: Mate »

Dreamer siedzisz trochę lat w lidze brazylijskiej. Jak jest z finansami w Brazylii i Argentynie?? Czy kluby brazylijskie i argentyńskie równają się z bogatymi klubami europejskimi?? A i kto i ile najlepiej zarabia w Brazylii??
,,Kiedyś... kiedyś przed laty, kiedy pisałem taką analizę dla Gazety Wyborczej napisało mi się: Co by było, gdyby nie było Piotra Gruszki? Otóż trzeba byłoby go wymyślić!" - Zdzisław Ambroziak

Rozmowa z dr. Fabio Rizollini'm xD
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: dreamer »

Wcześniej już podawałem parę danych na ten temat: http://forum.siatka.org/viewtopic.php?f ... 051#p38877.
Oczywiście jakiekolwiek informacje by się tutaj nie pojawiały, nigdy nie będą one precyzyjne w pełni. Myślę, że można powiedzieć, że pbecny pułap w Brazylii dla mega gwiazd to około 2 mln BRL (brazylijskich reali) za sezon. Na polskie to by mniej więcej podchodziło pod 2.5 mln PLN.
Tych gwiazd w Superlidze brazylijskiej przybyło trochę w ostatnim roku. Mi się wydaje, że ze względu na bardzo poważne traktowanie rozwoju siatkówki przez brazylijską federację (dla nas może to być dziwne, ale w brazylii rozwój sportu to jeden z priorytetów rządowych, zaś w dziedzinie sportu jednym z podstawowych zadań jest upowszechnienie siatkówki na terenie całego kraju), w najbliższych latach będzie się pojawiało coraz więcej pieniędzy w tej dyscyplinie. zarobki będą więc może nie gwałtownie, ale rosły.
Ciekawe jest to, że Brazylia ma bardzo logiczne (chyba najlepsze na świecie) przepisy dotyczące sponsoringu. Tam prywatny kapitał lgnie do sportu i inwestuje w sport grube miliony. Gigantem bez dna dającym na brazylijską siatkówkę jest przemysł petrochemiczny i drugi - sektor bankowy.
Pewnie, że jak wszędzie jest pewne ryzyko spowolnienia, wynikającego z obecnego światowego kryzysu. jednak przy specyfice brazylijskiego podejścia do sportu wydaje się, że sport (a w nim siatkówka, jako druga po futbolu dyscyplina pod względem popularności) straci w ostatniej kolejności, gdy już nie bedzie innego wyjścia.

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
dotka91
Posty: 1
Rejestracja: 31 sty 2009, o 15:26
Płeć: K
Lokalizacja: Wadowice

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: dotka91 »

Witam wszystkich :) Czy wie ktoś może dlaczego ostatnio nie gra Andre Nascimento?
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: dreamer »

16 stycznia Andre Nascimento złapał dość bolesny uraz nogi podczas treningu przed rozgrywanym 17 stycznia meczem 2. kolejki III turnieju fazy zasadniczej Superligi z Bento Volei. Ponoć ma go wyłączyć z gry na około półtora miesiąca.

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
marcin_r

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: marcin_r »

A moglbys cos napisac o obcokrajowcach grajacych w Brazylii?Pamietam ze swego czasu gralo tam kilku Kubanczykow, Milinkovic i nasz Gabrych
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Superliga brazylijska mężczyzn 2008/2009

Post autor: dreamer »

Odnośnie obcokrajowców, to posucha teraz panuje w Brazylii. Wiem, że mogę narazić się na forowanie tej ligi i wywyższanie nad inne, ale myślę, że gdyby zapytać Piotra gabrycha to potwierdziłby, że w Brazylii gra się specyficznie i dlatego europejczycy nie daliby po prostu tam rady (system treningów jest specyficzny, a do tego dochodzą ligi regionalne i mistrzostwa stanowe, tak więc przeciętnie zespoły co jakieś 4 dni przez prawie 8 miesięcy w roku grają spotkania.

Kiedyś grywali w Brazylii nawet głośni zawodnicy: Marcos Milinkovic, Gabriel Gardner, Rusłan Olichwer, Leandro Concina, Jeronimo Bidegain, oczywiście Piotr Gabrych i kilkunastu Wenezuelczyków (najbardziej znanym był reprezentant kraju - Mendez) oraz też kilkunastu Kubańczyków. Z tych Kubańczyków którzy swego czasu grali w Brazylii najbardziej znanym jest naprawdę światowej klasy siatkarz Alain "Roca" Borrero.

Co ciekawe, po przerwie w występach w Brazylii, Alain "Roca" Borrero powrócił w tym sezonie do Superligi i broni barw Tigre Unisul - jest prawdziwą gwiazdą ligi, jednym z najlepiej punktujących i atakujących zawodników. W Banespie gra jego rodak Joan Llanes Diaz, poza nimi naliczyłem dwóch innych, średniej klasy Kubańczyków i dwóch Wenezuelczyków, którzy (tak mi się wydaje) zadomowili się w Brazylii na stałe (może nawet mają obywatelstwo brazylijskie).

Jak widać niezbyt wiele tego.
Zaskakujące jest to, że teraz praktycznie nie pojawiają się w Brazylii Argentyńczycy, ktorych kiedyś grało tam wielu - i to czolowych zawodników reprezentacji Argentyny.
Dość powiedzieć, że bodaj połowa z 12 reprezentantów Argentyny którzy zdobyli brązowy medal MŚ 1982 (w tym Daniel Castellani) przewinęło się przez brazylijskie kluby.

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Państwa Ameryki Południowej”