USA - Polki w ligach uniwersyteckich

USA - Polki w ligach uniwersyteckich

Postby Fatima » 2 Jul 2008, o 01:21

Witam wszystkich forumowiczów

Amerykańska siatkówka nie była obiektem zainteresowania kibiców siatkówki, ale całkiem niedawno na polskie parkiety powróciła Joanna Kaczor. Po kilku latach spędzonych w USA, grając na University of Southern California a wcześniej na College of Southern Idaho wróciła do naszego kraju i pokazuje swoje ogromne umiejętności. Jest zdecydowanie wyróżniającą się zawodniczką w tegorocznym Grand Prix, mówi się, że pojedzie na Olimpiadę... życzę jej oczywiście wszystkiego najlepszego:)
Może więc nadszedł czas by przyjrzeć się amerykańskiej siatkówce oraz Polkom, które grają w USA? Uważam, iż temat ten jest warty uwagi- siatkówka za Oceanem bardzo różni się od naszej, europejskiej, np. jeszcze do zeszłego sezonu sety grało się do 30 punktów, a w jednym secie można dokonać aż 12 zmian zawodników (w Europie i gdziekolwiek indziej 6 zmian)! Te różnice czynią amerykańską siatkówkę niezwykle interesującą, w ostatnich latach spora liczba młodych polskich siatkarek zdecydowałą się na grę na różnych amerykańskich uniwersytetach.

Joanna Kaczor (atakująca-RS)- najsłynniejsza Polska siatkarka uniwersyteckiej siatkówki. Z College of Southern Idaho zdobyła mistrzostwo 2-letnich Collegów, po przenosinach do USC była czołową zawodniczką drużyny z którą w sezonie 2007 odpadła dopiero w półfinałach walki o mistrzostwo Division I

Wioletta Leszczynska (rozgrywająca-S)- Ostatni rok spędzony na ST. John's University w Nowym Jorku może zaliczyć do bardzo udanych. Nie raz zostawała uznawana za zawodniczką tygodnia swojej konferencji (BIG EAST)

Izabela Kożon (przyjmująca- OH) - Razem ze swoją drużyną z Middle Tennessee zrobiła furrorę w rozgrywkach 2007 wygrywając konferencję Sun Belt i świetnie radząc sobie w dalszych rozgrywkach. Mimo że był to jej pierwszy sezon (freshman) grała bez kompleksów i w kazdym meczu grała na dobrym, równym poziomie.

Martyna Popik (przyjmująca- OH) - jest pierwszą międzynarodową studentką-siatkarką na Indiana University, niestety w tym roku pojawiała się rzadko na boisku, ale w przyszłym roku ma dużą szansę na lepszą grę, choćby taką jak prezentowała na wielu maczach w barwach BKS Bielsko-Biała

Justyna Brewczyk (przyjmująca/atakująca OH/RS) - gra w barwach jednego z najlepszych amerykańskich uniwersytetów Rice w Teksasie. W tym roku przeszkodą dla jej gry była kontuzja, ale kto wie co będzie w następnym sezonie...

Inne nasze zawodniczki to Marta Siemiątkowska (USC), Jagoda Pstraś (Illionis State University), Monika Jaroszewicz (Morehead State University), Jola Kelner (Texas A&M University), Natalia Tomaszewska (Pacific University), Luiza Jarocka (University of Missouri), Dorota Szymska (Austin Peay State University), Anita Szymańska (Florida International University), Julia Borecka (American University), Agnieszka Pręgowska (New Jersey Institute of Technology).

Chętnie porozmawiam na temat uniwersyteckiej siatkówki kobiet w USA, a jeżeli pojawią się jakieś pytania postaram się odpowiedzieć :)

Pozdrawiam,
Fatima
Fatima
 
Posts: 3
Joined: 2 Jul 2008, o 00:25
Płeć: K


Re: Polki w USA

Postby dreamer » 3 Jul 2008, o 17:24

Co prawda teraz trochę taki "ogórkowy sezon" w USA i Kanadzie, ale ja z niecierpliwościa czekam, aż zacznie się prawdziwa gra. To prawda, że uniwersyteckie ligi w USA i Kanadzie są mało znane, z pewnością znacznie mniej niż na to zasługują.

Do sporej listy Polek przewijających się przez ligę uniwersytecką w USA, koniecznie trzeba dorzucić Gabrielę Buławczyk. 8-7 lat temu była jedną z nadziei polskiej siatkówki - czołową zawodniczką reprezentacji kadetek, która zdobyła wicemistrzostwo Europy i brązowy medal mistrzostw świata (a potem jej trzon, z "Gabi" w składzie, zdobył złoto mistrzostw Europy 2002 juniorek i brąz w czempionacie światowym 2003). "Gabi" była też mistrzynią Polski z Naftą Piła w 2001 roku.

O ile dobrze pamiętam, w jednym z wiosennych meczów I ligi (jeszcze nie LSK), w 2004 roku, grając w Nafcie, doznała poważnej kontuzji kolana i słuch o niej zaginął, bo rekonwalescencja była potwornie długa.

Ale 2 lata temu (sam byłem tym zaskoczony) pojawiła się nagle w składzie drużyny College of Southern Idaho (tej samej, w której o jeden sezon wcześniej znakomicie spisywały się Joanna Kaczor i Marta Siemiątkowska, zanim obydwie zostały "Kobietami Trojańskimi" w ekipie siatkarskiej University of Southern California).

"Gabi" w Idaho gra na poziomoe Asi Kaczor. Jest czołową zawodniczką. Jest wybierana do zespołu Gwiazd Konferencji.

Może wystarczy jak na jeden raz...

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
User avatar
dreamer
 
Posts: 7280
Joined: 21 Aug 2007, o 11:57
Location: Poznań
Płeć: M

Re: USA - Polki w ligach uniwersyteckich

Postby dreamer » 24 Jan 2009, o 13:19

Zapewne zdajecie sobie sprawę, że ogarnięcie wszystkich tematów jakie oferujemy na forum Strefy Siatkówki, dla wąskiego grona administratorów, moderatorów i strefowych sedaktorów, zaangażowanych w prowadzenie forum, jest bardzo trudne. Staramy się jednak na miarę możliwości nie zapominać o tych mniej popularnych zagadnieniach i rejonach siatkarskiego świata, aby i strona Strefy i forum były coraz ciekawsze.
Przyznam, że mimo iż mam nieco nowych informacji o poczynaniach Polek w uniwersyteckich ligach amerykańskich, to czas niestety nie pieści mnie ostatnio... :D i ucieka mi z zatrważającą szybkością. Obiecuję jednak, że to co wiem w tym temacie przeleję na łamy forum do waszej wiadomości.

Dzisiaj dostałem mailem info, za które bardzo dziękuję, dotyczące polskiej zawodniczki Małgorzaty Lech, która od sierpnia ubiegłego roku też gra w uniwersyteckim zespole w USA.

Niżej zacytuę oryginalny tekst z maila:

W lidze amerykańskiej gra też "Małgorzata Lech, która od 25 sierpnia 2008 gra i studiuje na Uniwersytecie w Louisville w Kentucky. Odniosła spory sukces, gdyż grając jako freshman-ka wygrała konferencje Big East występując we wszystkich meczach (lub prawie). Trzy lata grała w SMS Sosnowiec, ostatni rok w I lidze w Pszczynie i tam napisała maturę. Grała w reprezentacji polski juniorek. Poniżej podaje linki do stron uniwersyteckich:
http://uoflsports.cstv.com/sports/w-vol ... -body.html
http://uoflsports.cstv.com/sports/w-vol ... y-mtt.html
http://uoflsports.cstv.com/sports/w-vol ... sia00.html
http://www.bigeast.org/ViewArticle.dbml ... ID=3621942
Gosia gra jako rozgrywająca."


Ze swojej strony proszę bardzo, abyście z własnej inicjatywy dzielili się na naszym Forum sami takimi informacjami. Im więcej nas zabierze głos w dyskusji w temacie, tym większa szansa, że forum zacznie tętnić życiem także w tych tematach i obszarach jakie proponujemy, które nie należą do topowych w rankingu popularno.ści wśród użytkowników.

Dziękuję za wszelką iicjatywę i aktywność z Waszej strony i proszę o dzielenie się w tym temacie Waszą wiedzą o każdeej polskiej zawodniczce, o której informacje posiadacie.

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
User avatar
dreamer
 
Posts: 7280
Joined: 21 Aug 2007, o 11:57
Location: Poznań
Płeć: M

Re: USA - Polki w ligach uniwersyteckich

Postby bary222 » 13 Aug 2010, o 10:44

W sezonie 2009/2010 Gosia Lech z zespołem uniwersytetu Louisville ponownie zdobyła mistrzostwo konferencji BIG EAST. Jest podstawową rozgrywającą. Tutaj macie wszystko o siatkówce na tym uniwerku:
http://www.uoflsports.com/sports/w-voll ... -body.html
W jakimś rankingu tygodniowym ubiegłego sezonu wybrano ją do najlepszej 12 siatkarek (chyba uniwersyteckich USA :] ):
http://www.cvu.com/content.aspx?season= ... -11-24-pow
Powodzenia w sezonie 2010/2011
bary222
 
Posts: 1
Joined: 24 Jan 2009, o 11:49
Płeć: M


Return to USA i Kanada

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest