Mistrzostwa Ameryki Południowej prekadetów - 2011

Erchembod
Posty: 849
Rejestracja: 6 sty 2011, o 17:43
Płeć: M

Mistrzostwa Ameryki Południowej prekadetów - 2011

Post autor: Erchembod »

"Skoro w siatkówkę zawodnicy grają nieraz od wczesnego dzieciństwa, to właściwie dlaczego organizować im poważne międzynarodowe turnieje dopiero w kategorii kadetów, gdzie gracze często mają na karku niemal już 20 lat? Spróbujmy zorganizować coś dla młodszych, kto wie, może pomoże nam to w rozwijaniu talentu u przyszłych gwiazd." Tak pewnie myśleli działacze konfederacji południowoamerykańskich, uskuteczniając ideę pierwszych w historii mistrzostw tamtego kontynentu dla nastoletnich siatkarek i siatkarzy.

I mistrzostwa Ameryki Południowej prekadetów (chłopców) zaczęły się wczoraj w Ekwadorze i potrwają do 22 listopada. Gra 8 ekip: Argentyna, Ekwador, Wenezuela, Chile, Peru, Brazylia, Kolumbia i Urugwaj; uczestnicy to młodzieńcy z roczników 1995/1996, a więc mający 15/16 lat. W pierwszej fazie gra każdy z każdym(!), ale mecze toczą się tylko do dwóch wygranych setów i rozgrywa się po 2 spotkania dziennie. Potem będą półfinały według zasady: pierwszy zespół fazy grupowej gra z czwartym a drugi z trzecim, no i finał.
Podam wyniki Argentyny i Brazylii z wczorajszego dnia:
Argentyna-Kolumbia 2:0 (25/16, 25/22)
Argentyna-Brazylia 0:2 (15/25, 18/25)
Brazylia-Chile 1:2 (25/14, 12/25, 14/16)
No i potem Brazylia pokonała 2:0 Argentynę.

Z kolei I mistrzostwa Ameryki Południowej prekadetek odbędą się w Urugwaju między 22 a 26 listopada.

Być może będzie coś o tym turnieju na stronie FIVB - widziałem tam kiedyś jakąś zajawkę, może będą dalsze informacje.

PS. Miałem kłopoty z foremnym przełożeniem na polski słówka "infantis", oznaczającego ów młodszy od kadetów przedział wiekowy. Zdecydowałem się ostatecznie na "prekadeci" - wszelkie kontrpropozycje mile jednak widziane:)
'Życie jest znośne wyłącznie dzięki naszej wierze w złudzenia. To wiara w rzeczywistość zawsze nas pogrąża.'
R. Flanagan 'Ścieżki Północy'
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mistrzostwa Ameryki Południowej prekadetów - 2011

Post autor: Guilder »

Nie sądzę, by językowo się zgadzało, zwłaszcza, że portugalskiego nie znam, ale młodsi niż kadeci są u nas młodzicy, i tak też można spróbować nazywać tę grupę wiekową.

15,16 lat to bardzo młodzi ludzie, ciąganie ich po obcych krajach może być ryzykowne. Niemniej jednak bardzo ciekawa inicjatywa.

Dojrzałem, że Chile ograło Brazylię. Jak radzi sobie ta drużyna w przeciągu całego turnieju?
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
Erchembod
Posty: 849
Rejestracja: 6 sty 2011, o 17:43
Płeć: M

Re: Mistrzostwa Ameryki Południowej prekadetów - 2011

Post autor: Erchembod »

Guilder pisze:Nie sądzę, by językowo się zgadzało, zwłaszcza, że portugalskiego nie znam, ale młodsi niż kadeci są u nas młodzicy, i tak też można spróbować nazywać tę grupę wiekową.

15,16 lat to bardzo młodzi ludzie, ciąganie ich po obcych krajach może być ryzykowne. Niemniej jednak bardzo ciekawa inicjatywa.

Dojrzałem, że Chile ograło Brazylię. Jak radzi sobie ta drużyna w przeciągu całego turnieju?
"Młodzik" - to je to! ;) Umknęła mi ta opcja. Dzięki - będą więc "młodzicy" i "młodziczki", choć może już nie będę teraz grzebał w temacie i w poprzednim poście.

Co do wyników Chile - po wygraniu z Brazylią, Chile rozgromiło 2:0 Urugwaj (25:13, 25:5), ale jak pisałem turniej dopiero się zaczął i więcej meczów ta drużyna dotąd nie zagrała.

Natomiast, mam pytanie - jakie konkretnie ryzyko masz na myśli?
'Życie jest znośne wyłącznie dzięki naszej wierze w złudzenia. To wiara w rzeczywistość zawsze nas pogrąża.'
R. Flanagan 'Ścieżki Północy'
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mistrzostwa Ameryki Południowej prekadetów - 2011

Post autor: Guilder »

Ryzyko brzmi w sumie groźnie, mi chodziło o taką prozaiczną rzecz, że tym chłopakom jeszcze szybciej kończy się takie późne dzieciństwo, bo zamiast normalnych zajęć z dodatkowymi treningami, jak to wygląda w przypadku przeciętnego gimnazjalisty, żyją już praktycznie jak dorośli sportowcy. Przecież przed wyjazdem na pewno jakieś krótkie zgrupowanie być musiało itp. Niektórzy zaadaptują się do tego bardzo szybko, a niektórzy w ogóle, bo będzie to jednak dla nich zbyt wcześnie. Ale może to ja przesadzam. ;-)
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Mistrzostwa Ameryki Południowej prekadetów - 2011

Post autor: Nagor »

ale mecze toczą się tylko do dwóch wygranych setów i rozgrywa się po 2 spotkania dziennie.
W takim razie jestem przeciwny organizowania takiego czegoś w Europie.
...
Awatar użytkownika
Pele
Posty: 6822
Rejestracja: 23 gru 2007, o 20:48
Płeć: M
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle i okolice

Re: Mistrzostwa Ameryki Południowej prekadetów - 2011

Post autor: Pele »

Nagor pisze:
ale mecze toczą się tylko do dwóch wygranych setów i rozgrywa się po 2 spotkania dziennie.
W takim razie jestem przeciwny organizowania takiego czegoś w Europie.
W Polsce w latach 80 też nie chcieli nawet organizować MP dla młodzików i juniorów młodszych (obecnei kadetów) a później to się zmieniło. Myślę, że problem jest gdzie indziej - bo zacznie się pogoń za wynikiem już w najmłodszych lat, a nie przygotowanie graczy aby dojrzali byli do gry w seniorach po kilku latach
Źle pisać o "wielkiej drużynie z twierrdzą" to nienada,
Erchembod
Posty: 849
Rejestracja: 6 sty 2011, o 17:43
Płeć: M

Re: Mistrzostwa Ameryki Południowej prekadetów - 2011

Post autor: Erchembod »

Guilder i Pele,
nie no, panowie, już bez przesady :) To oczywiste, że taki turniej daje młodzieży (oraz - co istotne - siatkówce danego kraju) zdecydowanie więcej szans na rozwój i lepsze przygotowanie do występów wśród seniorów, niż stwarza ewentualnych "zagrożeń".

Oczywiście: bardzo dużo zależy tutaj od właściwego podejścia i do tych młodych siatkarzy, i do tego turnieju samego w sobie.
Ale ja, w tym przypadku, jestem o to całkowicie spokojny. :)

Ba! Coś więcej: otóż w Ameryce Południowej organizuje się także mistrzostwa w piłce nożnej w kategorii... U-15! Zobaczcie na Wikipedię: http://en.wikipedia.org/wiki/South_Amer ... ampionship (akurat teraz, w tych dniach, odbywają się kolejne mistrzostwa - zbieg okoliczności). Czyli, to znowu o jedną kategorię wiekową niżej niż w Europie, gdzie mistrzostwa kontynentu zaczyna się od kategorii U-17.
Siatkarze wcale nie byli tu więc nawet pierwsi - natomiast, bardzo możliwe, że ewentualne pozytywne doświadczenia z mistrzostwami piłkarskimi stanowiły w Ameryce Południowej (dodatkowy) asumpt do organizacji analogicznych zawodów wśród siatkarzy.
'Życie jest znośne wyłącznie dzięki naszej wierze w złudzenia. To wiara w rzeczywistość zawsze nas pogrąża.'
R. Flanagan 'Ścieżki Północy'
Erchembod
Posty: 849
Rejestracja: 6 sty 2011, o 17:43
Płeć: M

Re: Mistrzostwa Ameryki Południowej prekadetów - 2011

Post autor: Erchembod »

Tymczasem kilka dni temu zakończyły się pierwsze siatkarskie mistrzostwa Ameryki Południowej młodzików.
W finale spotkała się Argentyna z Brazylią. Po ciężkim boju, Brazylia wygrała 3:2 (23/25, 25/16, 24/26, 25/16, 19/17).
Mecz finałowy był jedynym, rozgrywanym według zwyczajowej zasady "do trzech wygranych setów". Trzecie miejsce zajęło Chile.

A na plac boju wkroczyły już dziewczęta. Jak to w kategoriach młodzieżowych bywa, ich wiek jest niższy niż w analogicznej kategorii wśród chłopców i wynosi 14/15 lat (a więc jakby U-16, można powiedzieć).
Jest 8 konkurujących zespołów: Kolumbia, Wenezuela, Brazylia, Urugwaj, Argentyna, Peru, Chile i Paragwaj. Formuła turnieju jest w całości identyczna jak u młodzików.
'Życie jest znośne wyłącznie dzięki naszej wierze w złudzenia. To wiara w rzeczywistość zawsze nas pogrąża.'
R. Flanagan 'Ścieżki Północy'
Erchembod
Posty: 849
Rejestracja: 6 sty 2011, o 17:43
Płeć: M

Re: Mistrzostwa Ameryki Południowej prekadetów - 2011

Post autor: Erchembod »

Premierowe mistrzostwa Ameryki Południowej młodziczek dobiegły tymczasem końca.
Wygrały Brazylijki, pokonując w finale Peruwianki 3:0 (25/21, 25/21, 25/23). Trzecie miejsce dla Argentyny, czwarte dla Chile.
MVP turnieju została brazylijska atakująca Drussyla Felix (rocznik 1996, 182 cm wzrostu).
'Życie jest znośne wyłącznie dzięki naszej wierze w złudzenia. To wiara w rzeczywistość zawsze nas pogrąża.'
R. Flanagan 'Ścieżki Północy'
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mistrzostwa innych kontynentów”