Sędziowie

Awatar użytkownika
smelasiatkarz
Posty: 244
Rejestracja: 15 sty 2009, o 13:04
Płeć: M
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Sędziowie

Post autor: smelasiatkarz »

Takiego tematu nie ma w tym dziale a warto go chyba podjąć chyba że inaczej myślą administratorzy. No ale cóż.

A przechodząc do rzeczy. Bardzo nie pozytywnie (nie wiem czy to poprawnie jest) nastroił mnie dzisiajszy mecz. Sędziowie popełniali mnóstwo błędów a co śmieszna wszytkie na korzyść Rosjan (Kuba - Rosja mecz w Chabarowsku). To wyglądało bardzo a to bardzo nie sportowo. Co prawda Kubańczycy byli już tak wściekli że aż prawie siatkę zerwali ale nie dziwię się im (jak tyle im ukradziono punktów).
Krótko mówiąc skandal. Może to za ostre słowo ale czy ten mecz nie pokazał iż czasami pod względem nie kulturalności siatkówka zmierza w stronę piłki nożnej. Nie chciał bym tego ale ten mecz ukazywał (choć troszkę) początki korupcji. Może i zostanę wyśmiany ale... Sam gram w siatkówkę i sędzia jak juz popełnia błedy to na korzyść obu zespołów.

Pozdrawiam
"Moje ciało jest moim kontem bankowym. Najpierw muszę dużo wpłacić żeby potem dużo wyjąć"
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Sędziowie

Post autor: Nagor »

Nie pozostaje mi nic innego jak zgodzić się z przedmówcą :D Kubańczycy zostali okradzeni z około 5 punktów, z czego 2 w najważniejszych momentach. Te co pamiętam:
As Camejo flotem, piłka spada 30 cm przed linią - sędzia wskazuje aut.
As nie pamiętam kogo, piłka spada tuż przed przyjmującym, odbija się od parkietu, w jego ręce i do góry - sędzia puszcza grę w konsekwencji punkt dla Rosjan, bo Kubańczycy już nie grali (cieszyli się)
Najbrutalniejsza pomyłka - blok w tie-breaku na bodajże Siwożelcu jakieś 10 cm od linii w polu (piłka spadała leniwie, żółw by zdążył uciec) sędzia pokazuje... aut.
Dodać trzeba liczne dotknięcia siatki (Kubańczyków oczywiście), których nie było, lub były otarcia o siatkę lub dolną taśmę, widocznie sędzia jest zacofany.
Wiele, wiele wiele ataków po bloku Kubańczyków odgwizdane za autowe, ataki autowe Rosjan uznane za prawidłowe...

Czy jakieś protesty np. trenera Kuby mogą mieć jakieś skutki? Takiego "sędziego" powinni zawiesić w wykonywaniu zawodu na kilka lat i wnieść sprawę o rasizm, bo pod to podchodzi ta jego gierka.

Mecz będę miał nagrany, kto nie wierzy będzie mógł zobaczyć.
...
Awatar użytkownika
Kay
Posty: 836
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 14:12
Płeć: M
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Sędziowie

Post autor: Kay »

To może wrzucisz na jakiś serwer ? :D
AZS Częstochowa
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Sędziowie

Post autor: Nagor »

Cuban captain Roberlandy Simon: I think we played good. But it felt like we were playing against everybody – the crowd, the team and the referees. Certainly we are very disappointed with the unprofessional referee. The results could have been different if not their several mistakes.
Ogólnie nawet Rosjanie przyznają rację Kubańczykom, ale stwierdzili, że nic nie mogli zrobić bo są tylko zawodnikami.

Jutro sędziował będzie drugi sędzia z dzisiaj pewnie, ale to i tak nic nie pomoże, bo piłka po bloku Kuby w pole spadła pod nosem drugiego sędziego...

Ogólnie wynik nie jest taki jak grali siatkarze, tylko taki jak sędzia chciał.
...
Awatar użytkownika
maksik
Posty: 2481
Rejestracja: 24 lut 2008, o 12:37
Płeć: M
Lokalizacja: Polandia

Re: Sędziowie

Post autor: maksik »

A nasz Grzesiu w meczu USA-CHN bardzo pozytywnie.
To the world you may be one person, but to one person you may be the world
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Sędziowie

Post autor: dreamer »

Poruszacie problem znany tak długo jak istnieje siatkówka i oczywisty - jak to, że kiedyś każdy musi umrzeć :D .

Ja zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że w ostatnich latach machlojek związanych z sędziowaniem jest coraz mniej.

Wiele lat obserwacji spotkań siatkarskich skłania mnie do stwierdzenia, że mniej więcej w okresie 5-15 lat temu, wielkie skandale sędziowskie wywoływane były głównie za sprawą Pana Rubena Acosty, który na siłę jeszcze szybciej chciał promować zespoły wszystkich Ameryk (zdecydowanie szybciej niż były to w stanie robić one same).
Stąd np. słynne i owiane już legendą dwa mecze Polski z Argentyną (gdzieś początek XXI wieku - dokładnie nie powiem, bo nie chcę skłamać) w Lidze Światowej, gdy specjalnie przez Pana Acostę (Meksykanin) wyznaczony do tych meczów arbiter z Meksyku robił co chciał (ja wtedy żartowałem już sobie, że mogliby nasi zejść z boiska, a on i tak co 30 sekund przyznawałby punkt Argentyńczykom). Arbiter oczywiście (poza zapewne podziękowaniami od Acosty i Argentyńczyków) nie został w żaden sposób ukarany mimo naszej skargi. A co więcej - w najlepsze sędziuje do dzisiaj.

Ważniejsze może jest jednak to, że od kilku lat niebywale silne naciski na sędziów wywierane sa podczas meczów w Rosji. Przypomnę tylko największy moim zdaniem skandal z poziomem sędziowania - i to nie tylko ostatnich lat, ale moim zdaniem w historii siatkówki - mianowicie sędziowanie finałowego meczu ME 2007 Rosja - Hiszpania. Tym większe uznanie dla Hiszpanów, którzy wtedy prezentowali taką klasę, że nawet ewidentnie skorumpowani przez gospodarzy sędziowie nie mieli odwagi aż do tego stopnia stosować przekręty aby im odebrać tytuł.
Sędziowanie meczów w Rosji, to moim zdaniem obecnie jeden z kluczowych problemów FIVB. Jeżeli to nie zostanie rozwiązane pomyślnie, to rzeczywiście idą złe czasy dla siatkówki. Bo rosyjska zgnilizna (tylko o naciski na sędziów w czasie meczów siatkarskich mi chodzi) może roznieść się szeroko. Dodam jeszcze tylko, że dużo wątpliwości budziło sędziowanie w czasie niedawnego Final Six LŚ w Moskwie.

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 2907
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 10:27
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: hubert »

Ja także byłem zażenowany tym co zobaczyłem w czasie meczu ROS-KUB.
Swoją drogą mamy najwięcej ze wszystkich krajów ludzi we władzach FIVB więc niech coś ruszą.

PS. Wiedzieliście, że we władzach FIVB jest Krzysztof Wanio ? :)
Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało !
ola.
Posty: 9
Rejestracja: 3 lip 2009, o 21:54
Płeć: K
Lokalizacja: sosnowiec
Kontakt:

Re: Sędziowie

Post autor: ola. »

ja nawet 6 błędów naliczyłam Chińczykowi. Chociaż pomylić się mogłam... ciekawe co supervisor sądzi o poziomie dzisiejszego sedziowania... ale jutro chińczyk będzie drugim - oby było sprawiedliwiej.
a nasz Grzegorz Jacyna poradził sobie wyśmienicie, zero błędów. Na nim powinien się ten Chińczyk wzorować :D
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Sędziowie

Post autor: Nagor »

ola. pisze:ja nawet 6 błędów naliczyłam Chińczykowi. Chociaż pomylić się mogłam... ciekawe co supervisor sądzi o poziomie dzisiejszego sedziowania... ale jutro chińczyk będzie drugim - oby było sprawiedliwiej.
a nasz Grzegorz Jacyna poradził sobie wyśmienicie, zero błędów. Na nim powinien się ten Chińczyk wzorować :D
Dobry sędzia powinien być absolutnie niewidoczny. Komentatorzy nie powinni ani razu powiedzieć słowa "sędzia" w trakcie meczu, a żaden zawodnik nie powinien nawet podnieść ręki w ramach skargi :D Jeśli tak zasędziował Jacyna, to było OK, ja widziałem ten mecz tylko większymi urywkami, i błędu nie było :D
...
ola.
Posty: 9
Rejestracja: 3 lip 2009, o 21:54
Płeć: K
Lokalizacja: sosnowiec
Kontakt:

Re: Sędziowie

Post autor: ola. »

Nagor pisze: Komentatorzy nie powinni ani razu powiedzieć słowa "sędzia" w trakcie meczu
wyrwałam fragment, ale ja się czepiam szczegółów , więc nie mnie nie czepiaj ;)
Wanio podkreślał, że Jacyna jest pierwszym, bo Polak. Mnie osobiście cieszy, gdy Polak sędziuje jako pierwszy :D Jest się na kim wzorować, jeśli ktoś kiedyś chce byś sędzią, jednym z najlepszych. :)
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Sędziowie

Post autor: Nagor »

ola. pisze:
Nagor pisze: Komentatorzy nie powinni ani razu powiedzieć słowa "sędzia" w trakcie meczu
wyrwałam fragment, ale ja się czepiam szczegółów , więc nie mnie nie czepiaj ;)
Wanio podkreślał, że Jacyna jest pierwszym, bo Polak. Mnie osobiście cieszy, gdy Polak sędziuje jako pierwszy :D Jest się na kim wzorować, jeśli ktoś kiedyś chce byś sędzią, jednym z najlepszych. :)
Chodzi o to, żeby już w trakcie gry nikt nie mówił "a i znów sędzia dał..."
...
82mariusz
Posty: 48
Rejestracja: 29 mar 2008, o 21:02
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: 82mariusz »

W dniu dzisiejszym Kubańczycy nie pozostawili najmniejszych wątpliwości i rozjechali Rosjan 3:0. Sprawiedliwość więc zatryumfowała :)

Co do wczorajszego sędziowania Chińczyka... Poirytował mnie moment, gdy głowny popełnił katastrofalny błąd po którym Rosjanie dostali piłkę setową. Kubańczycy rzucili się do sedziego i mało co nie zerwali siatki. Byłem przekonany, że główny postąpi konsekwentnie i pokaże żółtą kartkę a tym samym zakończy seta. A wyszło na to, że chciał chyba ukryć resztki (?) godności i pozostawił tą sytuacje bez kartonika (by nie był posądzony o stronniczość?) - tak jakby od tego zależała ocena jego sędziowania.

Wyszło na to, że jest po prostu marionetkowym ludzikiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Liga Narodów (dawniej LŚ)”