"Moda na Stadion Narodowy, czy kibic polubi telebimy?"

Awatar użytkownika
wojo90
Posty: 135
Rejestracja: 9 sty 2008, o 22:46
Płeć: M
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

"Moda na Stadion Narodowy, czy kibic polubi telebimy?"

Post autor: wojo90 »

Stadion Narodowy w Warszawie ma wiele zalet, ma też kilka wad. Nie zważając na te drugie, prezes PZPS przedstawił niedawno pomysł rozgrywania meczów siatkarskich na tym, budowanym dla zupełnie innych potrzeb, obiekcie. Czym to może się skończyć?

Wielu z nas było na Stadionie Narodowym w Warszawie, niemal wszyscy podziwiali go w telewizji przy okazji licznych materiałów o budowie, a potem meczów reprezentacji podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej. Potem wiele mówiło się o dachu tegoż stadionu przy okazji pojedynku Polska - Anglia, a media nie dały tej informacji (nomen omen) „utonąć" w całym gąszczu innych doniesień prasowych.

Mimo kilku wad Stadion Narodowy to piękny obiekt sportowy, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Mieszczące 60 tysięcy widzów trybuny robią wrażenie i zapewne ciężko byłoby znaleźć piłkarza w naszym kraju, który nie chciałby choć raz tam zagrać. Okazuje się, że stadion budzi wyobraźnie nie tylko piłkarzy i ludzi z piłką nożną związanych. Polska Agencja Prasowa podała informację, że prezes PZPS Mirosław Przedpełski przedstawił na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki pomysł rozegrania na Stadionie Narodowym meczu otwarcia mistrzostw świata w piłce siatkowej w 2014 roku. Prezes zapewnia, że zgodę FIVB na rozgrywanie meczu w mieście innym niż wcześniej zgłoszone nie będzie stanowiło problemu, a spotkanie rozegrane na takim obiekcie będzie stanowić doskonałą formę popularyzacji tej dyscypliny sportu.

Trudno odmówić prezesowi PZPS racji, zwłaszcza wyobrażając sobie 60- tysięczny tłum dopingujący naszych siatkarzy w pierwszym meczu światowej imprezy. Idąc jednak dalej, wyobraźnia podpowiada nam, że rozgrywanie meczów na stadionie piłkarskim może wiązać się z wieloma niedogodnościami dla... kibiców. Pierwsza, najprostsza myśl, jaka przychodzi do głowy, to widoczność. Boisko piłkarskie, po którym biega 22 zawodników, to prostokąt 105 na 68 metrów. Boisko do piłki siatkowej to zaledwie prostokącik o wymiarach 18 na 9 metrów. Już teraz oglądanie widowiska z górnych rzędów trybun na Stadionie Narodowym przypomina nieco widok z lotu ptaka, a kibice widząc przewracającego się zawodnika nie są w stanie powiedzieć, czy ten się potknął, został sfaulowany, czy też może padł ze zmęczenia. Oglądanie małego boiska z takiej odległości całkowicie wyklucza jakiekolwiek emocje podczas gry. O tym, czy był aut, czy boisko (o bloku nie wspominając) kibice będą dowiadywać się od spikera, albo - co gorsza - dopiero wtedy, gdy zawodnik będzie szedł na zagrywkę. Oczywiście sprawę mogą ratować ogromne telebimy, ale nie wiem, czy większość wówczas nie wybierze po prostu relacji telewizyjnej.

Nie wszyscy to zapewne pamiętają, ale mecze piłki siatkowej już kiedyś w historii były rozgrywane na stadionach. Przed II wojną światową siatkarki i siatkarze rywalizowali na świeżym powietrzu a kibice siedzieli na oddalonych o kilkadziesiąt, czasem więcej, metrów trybunach. Od tego pomysłu jego działacze siatkarscy odeszli, dbając o atrakcyjność widowiska i zachowanie równych szans dla obu zespołów (eliminując zmienne warunki atmosferyczne). Powrót w 2014 roku siatkówki na stadion byłby więc w pewnym sensie krokiem wstecz, chociaż stadiony już nie te, a i siatkówka sporo się zmieniła.

Jakiś czas temu działacze Skry Bełchatów przenieśli mecze Ligi Mistrzów w Łodzi do starej hali MOSiR przy ul. Skorupki, nie chcąc rozgrywać ich w nowoczesnej Atlas Arenie. Tłumaczono to wówczas lepszą atmosferą w starej hali, mniejszą odległością trybun od boiska oraz lepszą widocznością dla kibiców. Nawet w hali o pojemności trybun pięć razy mniejszej niż Stadion Narodowy oglądanie widowiska siatkarskiego jest już niezwykle trudne. W Warszawie z trybun stadionu będzie więc kilkukrotnie trudniejsze.

Prezes Mirosław Przedpełski zapowiada, że najpierw ten pomysł zostanie przetestowany na jednym z meczów Ligi Światowej w 2013 roku. Może wówczas ostatecznie przekona się, że nadmiar marketingu może w końcu zabić to, co w piłce siatkowej najważniejsze. Chyba że w Polsce faktycznie znajdzie się kilkadziesiąt tysięcy kibiców preferujących oglądanie meczu na telebimach...
To jest pelna tresc artykulu jaka pojawila sie i jest dostepna na stronie http://aktualnosci.siatka.org/pokaz/201 ... i-telebimy i tutaj chcialbym podzielic sie z moimi odczuciami na ten temat jak i was zapraszam do dyskusji. W artykule postanowilem wytluscic kilka fragmentow do ktorych chcialbym sie odniesc
budowanym dla zupełnie innych potrzeb, obiekcie
O ile pamietam i dobrze sluchalem zapewnien politykow stadion narodowy to nie stadion tylko i wylacznie pilkarski! Jest to stadion wielofunkcyjny na ktorym odbywaja sie wydarzenia sportowe, koncerty czy przerozne konferencje. Wiec w wydarzenie sportowe spokojnie wpisuje sie mecz siatkarski!
Oglądanie małego boiska z takiej odległości całkowicie wyklucza jakiekolwiek emocje podczas gry.
Argument hit nad hitami. Czy byl pan na JAKIMKOLWIEK meczu siatkarskim zeby mowic ze ogladanie takiego widowiska wyklucza JAKIEGOLWIEK emocje podczas gry? Juz sama atmosfera, doping przy 20 tysiacach ludzi to emocje udzielajace sie kazdemu i nie dajace zasnac przez nastepne 24 godziny! Wiec nawet nie potrafie sobie wyobrazic jakie emocje musialyby towarzyszyc przy 60 tysiacach kibicow
Chyba że w Polsce faktycznie znajdzie się kilkadziesiąt tysięcy kibiców preferujących oglądanie meczu na telebimach...
uwierz mi pan znajdzie sie znajdzie. Ogladac mecz na 40 kilku calach albo na telebimach przy atmosferze 60 tysiecy ludzi. Polacy kochaja siatkowke a mecze reprezentacji to czesto prawdziwe swieto sportu wiec chetnych na takie widowisko mysle ze napewnoby nie zabraklo.

A wy co myslicie o graniu naszej reprezentacji na narodowym?
Jedno z praw Murphego: "Nigdy nie kłóć się z głupcem - ludzie mogą nie dostrzec różnicy."
vi er rode vi er hvide vi er denmark dynamite
Awatar użytkownika
madlark
Posty: 13544
Rejestracja: 15 maja 2009, o 23:07
Płeć: M

Re: "Moda na Stadion Narodowy, czy kibic polubi telebimy?"

Post autor: madlark »

Mnie zaciekawił ten fragment"
Przed II wojną światową siatkarki i siatkarze rywalizowali na świeżym powietrzu a kibice siedzieli na oddalonych o kilkadziesiąt, czasem więcej, metrów trybunach.
Więcej niż kilkadziesiąt, czyli ponad sto metrów? :o
Ktoś zna jakiś konkret?

Przedpełski stawia na cyrk(nie pierwszy raz), a potem z tych jego pomysłów nic nie wynika.
Niech się sępy z polsatu udławią. Wróg publiczny polskiej siatkówki: polsat
Łańcuch pęka tam, gdzie jest najsłabsze ogniwo
Ostatnie sekundy są najważniejsze
weary_skier
Moderator
Moderator
Posty: 5928
Rejestracja: 3 kwie 2010, o 20:12
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków

Re: "Moda na Stadion Narodowy, czy kibic polubi telebimy?"

Post autor: weary_skier »

Ja natomiast do tego pomysłu nie podchodzę aż tak sceptycznie. Mecze na stadionach odbywały się, więc pewnie da się to jakoś rozegrac.
Nie rozumiem również narzekania na odległośc, osobiście mam bardzo dużą wadę wzroku (nie widzę co jest daleko) a będą na meczach piłkarskich na dużych stadionach (Poznań, Wrocław) nie mam problemu żeby zobaczyc co się dzieje w kółku na środku boiska czy to z trybun mocznych czy tych za bramką (najwyższych). Z resztą można ustawic dodatkowe trybuny (niestrome) na płycie a na tych najwyższych nie otwierac. Rozwiązań jest wiele, ale problem jest gdzie indziej. W moim odczuciu widownie na poziomie powyżej 25 tysięcy ludzi mógłby zgromadzic tylko finał MŚ typu Polska-Brazylia, lub Polska-Rosja.
Dlatego też zamiast tych planów wolałbym, aby w Polsce wybudowano halę na ok. 20 tysięcy osób, np. tę w Krakowie mogliby już zrobic troszeczkę większą, bo z tego co wyczytałem pomieści 15-18 tys. widzów.
"Widać, że gra dno tabeli" - W.Drzyzga o meczu MKS Będzin - Asseco Resovia Rzeszów
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2252
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: "Moda na Stadion Narodowy, czy kibic polubi telebimy?"

Post autor: mewa »

wojo90 pisze:O ile pamietam i dobrze sluchalem zapewnien politykow stadion narodowy to nie stadion tylko i wylacznie pilkarski! Jest to stadion wielofunkcyjny na ktorym odbywaja sie wydarzenia sportowe, koncerty czy przerozne konferencje. Wiec w wydarzenie sportowe spokojnie wpisuje sie mecz siatkarski!
Też słuchałem zapewnień polityków, chociaż akurat nigdy bym nie wpadł, by się na nie powoływać :)

Może i się wpisuje. Wg mnie raczej wciska.
wojo90 pisze:
Oglądanie małego boiska z takiej odległości całkowicie wyklucza jakiekolwiek emocje podczas gry.
Argument hit nad hitami. Czy byl pan na JAKIMKOLWIEK meczu siatkarskim zeby mowic ze ogladanie takiego widowiska wyklucza JAKIEGOLWIEK emocje podczas gry? Juz sama atmosfera, doping przy 20 tysiacach ludzi to emocje udzielajace sie kazdemu i nie dajace zasnac przez nastepne 24 godziny! Wiec nawet nie potrafie sobie wyobrazic jakie emocje musialyby towarzyszyc przy 60 tysiacach kibicow
Chyba nie byłem w takim razie, ale obiecuję, że się wybiorę. Co do zaśnięcia, może to kwestia wieku, ja już się tak nie emocjonuje. Byłem na trybunach pewnej dużej hali podczas meczu międzynarodowego (siatkówki). Wszedłem sobie na tę trybunę na kilkanaście minut (niecały set). Część osób miała lornetki (takie teatralne), część gapiła się na telebimy, kilka osób zajadało się popcornem (poważnie!). dodam, że byl to mecz reprezentacji Polski. Doping owszem był, ale tylko wtedy, gdy zarzucil jakiś temat Marek Magiera. klaskanie nie wszystkim wychodziło (ręce zajęte lornetkami lub popcornem). A, no i po meczu zasnąłem jak dziecko, mimo obecności na nim 12 tys. ludzi.
wojo90 pisze:
Chyba że w Polsce faktycznie znajdzie się kilkadziesiąt tysięcy kibiców preferujących oglądanie meczu na telebimach...
uwierz mi pan znajdzie sie znajdzie. Ogladac mecz na 40 kilku calach albo na telebimach przy atmosferze 60 tysiecy ludzi. Polacy kochaja siatkowke a mecze reprezentacji to czesto prawdziwe swieto sportu wiec chetnych na takie widowisko mysle ze napewnoby nie zabraklo.
No przyznam, że po przeczytaniu tego postu zaczynam wierzyć :) Hasło "Polacy kochają siatkówkę" jest już tak często powtarzane, że czas zacząć wierzyć.

Przepraszam za mój sceptycyzm - w żaden sposób nie chcę hamować twego entuzjazmu - naprawdę wierzę, że będziesz się dobrze czuł i bawił na stadionie narodowym.
Awatar użytkownika
Klugenhammer
Posty: 3942
Rejestracja: 23 lis 2008, o 12:54
Płeć: M
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: "Moda na Stadion Narodowy, czy kibic polubi telebimy?"

Post autor: Klugenhammer »

W USA i Kanadzie (a nawet w Niemczech) sporadycznie organizowano już mecze hokeja na lodzie (także NHL) na wielkich stadionach futbolowych o pojemności 60-80 tysięcy widzów. Mniej zorientowanym w tematyce hokeja wyjaśnię że krążek ma średnicę 7cm i osiąga prędkość nawet powyżej 170 km/h. I co? Stadiony wypełnione po brzegi :D

Można o tym poczytać np tu:
http://hokej.net/pl/news,artykul,13,254 ... wideo.html
Awatar użytkownika
mikser
Posty: 2298
Rejestracja: 13 cze 2012, o 08:47
Płeć: M

Re: "Moda na Stadion Narodowy, czy kibic polubi telebimy?"

Post autor: mikser »

Cóż, jak już mają grać na narodowym to na całej długości boiska i piłką lekarską, żeby dalsze trybuny wszystko widziały!
Awatar użytkownika
madlark
Posty: 13544
Rejestracja: 15 maja 2009, o 23:07
Płeć: M

Re: "Moda na Stadion Narodowy, czy kibic polubi telebimy?"

Post autor: madlark »

Prezes nie odpuszcza bo:
Cały czas szukamy nowych pomysłów, które mają podnieść atrakcyjność tej pięknej dyscypliny
:D
http://siatkowka.przegladsportowy.pl/Si ... 1,282.html
Niech się sępy z polsatu udławią. Wróg publiczny polskiej siatkówki: polsat
Łańcuch pęka tam, gdzie jest najsłabsze ogniwo
Ostatnie sekundy są najważniejsze
Streeter
Posty: 7267
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: "Moda na Stadion Narodowy, czy kibic polubi telebimy?"

Post autor: Streeter »

madlark pisze:Prezes nie odpuszcza bo:
Cały czas szukamy nowych pomysłów, które mają podnieść atrakcyjność tej pięknej dyscypliny
:D
http://siatkowka.przegladsportowy.pl/Si ... 1,282.html
Moim zdaniem, akurat stadion jest dobrym pomysłem, w przeciwieństwie do nowego systemu punktacji. Jeśli tylko pojawi się informacja o terminie i biletach, na pewno kupię bilet i pojadę sprawdzić jak to wyjdzie w praktyce, oczywiście jeśli czas pozwoli.
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
hugo
Posty: 1563
Rejestracja: 29 maja 2009, o 03:21
Płeć: M

Re: "Moda na Stadion Narodowy, czy kibic polubi telebimy?"

Post autor: hugo »

Te info bezpośrednio nie jest związane z siatkówką na SN, ale daje do myślenia.

http://www.cev.lu/News.aspx?NewsID=13897&ID=5
“We have attended some handball matches held in Parken where the spectators unfortunately sat too far away from the court. That is why for the final weekend of the European Championship we will move the court closer to the spectators and therefore the tickets currently on sale are limited”
Podczas meczów piłki ręcznej (finał ligi duńskiej i mecz Kopenhaga - Barcelona w poprzednim sezonie LM szczypiorniaka) boisko było ustawione na środku. Myślę, że na finały ME chcą je ustawić obok dłuższej trybuny i dorobić jakieś tymczasowe trybuny.

http://tv2sport.dk/dhf-har-ikke-laenger ... il-em-2014

Powyżej info o tym, że Duńczycy po doświadczeniach dwóch z meczy piłki ręcznej zdecydowali, że NIE BĘDĄ organizować tam spotkań jeśli będą organizatorami dużych imprez w rodzaju ME i MŚ.
\
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polskie reprezentacje”