World Tour 2016

Erchembod
Posty: 849
Rejestracja: 6 sty 2011, o 17:43
Płeć: M

Re: World Tour 2016

Post autor: Erchembod »

Ariosto pisze:Decyzje o parach dobre i długo przeze mnie wyczekiwane.
I chwała Bogu.
Ariosto pisze:(...) po parach Fijałek/Prudel i Kądzioła/Szałankiewicz widać było 'sufit'. Ryzyko żadne: stare konfiguracje osobowe wyczerpały możliwość postępu, a z nowych nie wiadomo, może nic nie wyjdzie, a może któraś "wystrzeli".
Jeśli wspomniane pary wyczerpały możliwość postępu, i jeżeli ich rozstanie z tego powodu uważamy za dobre, to równie dobrze można twierdzić, że inne, młode pary (Bryl/Kujawiak i Kosiak/Rudol) nie wyczerpały możliwości postępu i dlatego ich rozstanie jest złe. Dlatego właśnie, że te pary nie wyczerpały jeszcze możliwości postępu - a ich rozbicie im ten postęp uniemożliwia.
Ja tak właśnie myślałem i pisałem, ale trochę zmieniłem zdanie - też myślę że warto zakombinować właśnie w ten sposób.
Może się uda - Diabli wiedzą....
'Życie jest znośne wyłącznie dzięki naszej wierze w złudzenia. To wiara w rzeczywistość zawsze nas pogrąża.'
R. Flanagan 'Ścieżki Północy'
Ariosto
Posty: 323
Rejestracja: 31 lip 2010, o 20:34
Płeć: M

Re: World Tour 2016

Post autor: Ariosto »

To prawda, ale ja raczej myślę w ten sposób: czego Bryl może się nauczyć od Kujawiaka, a Kujawiak od Bryla? Nawet gdyby mieli potem do siebie wrócić, to po powiedzmy dwóch latach u boku Fijałka i Prudla zrobią to jako dużo dojrzalsi siatkarze. Cykl wyznaczają olimpiady, najbliższa w 2020, czasu jest dużo...
Erchembod
Posty: 849
Rejestracja: 6 sty 2011, o 17:43
Płeć: M

Re: World Tour 2016

Post autor: Erchembod »

Ariosto pisze:To prawda, ale ja raczej myślę w ten sposób: czego Bryl może się nauczyć od Kujawiaka, a Kujawiak od Bryla?
Rozumiem, tyle że w takim przypadku trzeba by znów założyć, że oni obaj nie mogliby wzrosnąć, grając razem. A przecież mamy pary które będąc razem 'od małego' osiągnęły z czasem ciekawe (Kantor/Łosiak) czy wspaniałe (Brouwer/Meeuwsen) wyniki. Choć przecież Holendrzy, w odróżnieniu od Polaków, nie wygrali np. wspólnie juniorskiego mundialu. Uczyli się zatem grać razem - choć przecież tego nie uczy się tylko wzajemnie od siebie.

Tak czy siak (takie dywagacje to już w sumie lipa) - taki podział to dobry zabieg w perspektywie olimpijskiej.
Potrzebujemy dwóch par - mamy Kantora i Łosiaka. Jeśli choć jeden nowy zestaw wypali - brawo, będzie druga na olimpiadę. Jeśli nie - to po roku/dwóch Prudel, Fijałek, Bryl i Kujawiak rozstają się i wciąż mają czas by kombinować pod IO.
Ariosto pisze:Czasu jest dużo...
I chwała Bogu!

@Xenio: poprawione;)
Ostatnio zmieniony 20 gru 2016, o 08:40 przez Erchembod, łącznie zmieniany 1 raz.
'Życie jest znośne wyłącznie dzięki naszej wierze w złudzenia. To wiara w rzeczywistość zawsze nas pogrąża.'
R. Flanagan 'Ścieżki Północy'
Xenio
Posty: 211
Rejestracja: 30 wrz 2016, o 12:35
Płeć: M

Re: World Tour 2016

Post autor: Xenio »

One obie . Oni oboje . Oni obaj .
Ariosto
Posty: 323
Rejestracja: 31 lip 2010, o 20:34
Płeć: M

Re: World Tour 2016

Post autor: Ariosto »

Nie żartuj, jaka "lipa" - ja właśnie uwielbiam takie dywagacje - w sumie po co jest forum, jak nie po to ;).

Czynników jest wiele, ale jak popatrzeć na inne kraje, to tam rotacje są cały czas - trochę szukanie optymalnych ustawień, ale trochę coachowanie młodych przez starych (moim ulubionym przykładem są początki kariery Alisona). I większość wybitnych zawodników jednak przeszła przez sparowanie z różnymi partnerami.
Erchembod
Posty: 849
Rejestracja: 6 sty 2011, o 17:43
Płeć: M

Re: World Tour 2016

Post autor: Erchembod »

[post skasowany]
Ostatnio zmieniony 21 gru 2016, o 08:03 przez Guilder, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 8. i 23. Regulaminu Forum.
'Życie jest znośne wyłącznie dzięki naszej wierze w złudzenia. To wiara w rzeczywistość zawsze nas pogrąża.'
R. Flanagan 'Ścieżki Północy'
Ariosto
Posty: 323
Rejestracja: 31 lip 2010, o 20:34
Płeć: M

Re: World Tour 2016

Post autor: Ariosto »

Nie bardzo rozumiem, o co chodzi TYM RAZEM. Właściwie to trudno mi sobie wyobrazić, żeby mój ostatni wpis był w ogóle kontrowersyjny, a co dopiero mógł sprowokować taką reakcję. To jest jakiś 'kosmos' :).
Erchembod
Posty: 849
Rejestracja: 6 sty 2011, o 17:43
Płeć: M

Re: World Tour 2016

Post autor: Erchembod »

0. O co ci chodzi w związku z tą ingerencją moderatora?
Ariosto pisze:To prawda, ale ja raczej myślę w ten sposób: czego Bryl może się nauczyć od Kujawiaka, a Kujawiak od Bryla?
Bardzo dużo, co widać po wynikach (być może są najlepszą parą na świecie w swoim wieku). Tak samo jak nauczyli się od siebie dużo Kantor i Łosiak. Zostali najlepszą parą w Polsce - grając tylko ze sobą. Od juniora.
A w ogóle, mógłbyś rozwinąć tą myśl? Bo zadałeś tylko pytanie retoryczne.
Ariosto pisze:Czynników jest wiele, ale jak popatrzeć na inne kraje, to tam rotacje są cały czas - trochę szukanie optymalnych ustawień, ale trochę coachowanie młodych przez starych (moim ulubionym przykładem są początki kariery Alisona). I większość wybitnych zawodników jednak przeszła przez sparowanie z różnymi partnerami.
1. Nie o to kompletnie chodzi. Znowu mnie nie rozumiesz. Dlaczego?
2. Zle mnie zrozumiałes. Ja nie jestem przeciwnikiem zmian. Moja myśl to:
Czy zmiana jest potrzebna (czy będzie korzystna) parze Bryl/Kujawiak teraz, na tym etapie ich rozwoju i w tym punkcie cyklu olimpijskiego?
Rozumiesz już? I że ja już wyraziłem swoje zdanie na ten temat, kończąc odnośną dyskusję?
3. Twoje uwagi o zmianach w innych krajach, rzekomej 'większości' wybitnych zawodników (ta wybitna większość to miała to też do siebie, że była starsza lub znacznie starsza od Polaków, w związku z czym siłą rzeczy miała więcej partnerów - ale nie o to chodzi) nie jest odpowiedzią na mojego posta.
4. Czy mogę mieć nadzieję, że będziesz bardziej kompetentnym, obiektywnym, obszerniej piszącym i głębiej myślącym dyskutantem, czy już nie mogę? Pzdr
'Życie jest znośne wyłącznie dzięki naszej wierze w złudzenia. To wiara w rzeczywistość zawsze nas pogrąża.'
R. Flanagan 'Ścieżki Północy'
Ariosto
Posty: 323
Rejestracja: 31 lip 2010, o 20:34
Płeć: M

Re: World Tour 2016

Post autor: Ariosto »

Komentowałem wpis przed jego usunięciem. O ingerencję trzeba pytać moderatorów. Jeśli natomiast pytasz o moje zdanie, to uważam, że owszem, do ingerencji były podstawy nawet wcześniej - ale o tym już wspominałem i nie ma sensu do tego wracać.

Generalnie forum polega na wymianie myśli, opinii, poglądów. Różnice opinii to znaczna mniejszość treści wypowiedzi (moich oraz ogółu Forumowiczów), większość to po prostu 'komentarze w temacie' i traktowanie każdego z nich jako formułowanego 'przeciw' czyjemuś stanowisku jest absurdalne. Różnice opinii też oczywiście są, i muszą być, bo bez nich Forum byłoby przeraźliwie nudne. Chodzi jednak o to, żeby te różnice dyskutować w sposób dojrzały: w formie polemiki, a nie kłótni! Podsumowując: wypowiedź to jeszcze nie różnica zdań, a faktyczna różnica zdań to nie atak personalny i nie ma sensu do każdej rozbieżności opinii podchodzić w sposób emocjonalny.

Co do treści merytorycznych, to jak niżej (zaczepki itd. całkowicie pomijam).
- więcej można się nauczyć grając z nowym partnerem, niż ze starym
- więcej można się nauczyć grając z doświadczonym partnerem, niż z juniorem (nie chodzi tylko o techniki/taktykę samej gry, ale także kwestie 'mentorskie', etyka pracy, itd.)
To są oczywiście prawidłowości (heurystyki), od których są wyjątki - które z kolei nie podważają samej reguły. W przypadku konkretnie Kujawiaka/Bryla mogę z bardzo wielkim prawdopodobieństwem przypuszczać, że od Fijałka i Prudla nauczą się więcej niż od siebie wzajemnie.
Ogólnie co do liczby partnerów, to w innych federacjach zawsze był spory ruch, tylko u nas pary były jak małżeństwa :).
Co do sukcesów juniorskich, to Polakom się medale w szafie nie mieszczą, tylko co z tego... W "U" zawsze byliśmy w czubie (nasze 3 główne pary i wiele innych, Bartman/Kubiak, Księżarek/Popek), ale w całym sporcie przełożenie sukcesów juniorskich na późniejsze seniorskie jest dość słabe - nie mówię, że żadne, ale raczej słabe.
Erchembod
Posty: 849
Rejestracja: 6 sty 2011, o 17:43
Płeć: M

Re: World Tour 2016

Post autor: Erchembod »

Ariosto, sprawa jest taka, w punktach:

1. W 'normalnej' dyskusji, jakiej podobno oczekujesz, np. odpowiada się merytorycznie na posty, jak sądzę. Kilka razy tego nie zrobiłeś. Nie ma już problemu - było, minęło. Oczekuję tylko istotnej zmiany w tej kwestii - i będzie cacy.

2. Jeśli cytujesz czyjeś wypowiedzi, to wypada uwzględniać ich genezę i kontekst, w jakim padły.
Niedawno zacytowałeś jakąś moją wypowiedź - potem to chyba skasowałeś - a ja nie odpowiedziałem. A to dlatego, że po przeczytaniu tego cytatu i twojego komentarza, ręce mi opadły.... Nie polemizuję na takim gruncie.

3. Gdybyś jeszcze rozróżniał czyjś faktyczny stan emocjonalny (do którego nie masz przecież dostępu) od np. emocjonalnego sposobu pisania na forum, byłoby świetnie.
Przecież ja mogę pisać 'emocjonalnie', odczuwając zupełnie co innego - i śmiać się w kułak, że ktoś mój styl źle interpretuje.

4.
Ariosto pisze:I większość wybitnych zawodników jednak przeszła przez sparowanie z różnymi partnerami.
No chłopie... To ja spokojnie napiszę, co też jest prawdą:
'Większość słabych zawodników jednak przeszła przez sparowanie z różnymi partnerami.'
Zdanie vs zdanie. a problem jest dużo bardziej obszerny.
Satysfakcjonuje cię intelektualnie taka 'rozmowa'? Mnie nie.

6. Bryl/Kujawiak - jeszcze nie to.Ja po pierwsze piszę o ich konkretnej sytuacji, a nie o ogóle. A wtedy trzeba by uwzględnić ich dojrzałość, możliwości rozwoju z sobą, asymilacji wiedzy od starszych, cele sportowe etc.
Ogólnie jednak powiedziałeś to co sam myślę w tej kwestii.
Trzeba tylko być odrobinę sceptycznym, bo gdyby zmiany były takie dobre (nawiasem pisząc, większość krajów która zmienia pary częściej, jest tak czy siak słabsza od Polski -chciałem zauważyć; wpływają inne liczne czynniki), to trzeba by rozbijać każdą parę np. 18-latków, a 30-latków łączyć z 40-latkami;)

Ale czuję jakieś porozumienie, więc pozdrawiam i Wesołych Swiąt.
'Życie jest znośne wyłącznie dzięki naszej wierze w złudzenia. To wiara w rzeczywistość zawsze nas pogrąża.'
R. Flanagan 'Ścieżki Północy'
Ariosto
Posty: 323
Rejestracja: 31 lip 2010, o 20:34
Płeć: M

Re: World Tour 2016

Post autor: Ariosto »

Skoro się upominasz o skasowany przeze mnie cytat, proszę bardzo:
Erchembod pisze:Chłopcze, jeśli ty chcesz - w przyszłości - podyskutować 'normalnie', to musisz odpowiadać na pytania i ustosunkowywać się do cudzych argumentów. Czytać dokładnie wypowiedzi dyskutanta. Tego nie robiłeś. A takie są podstawowe wymogi kultury.
Erchembod pisze:Ech.... uparci ci gimnazjaliści:/ Przecież pisałem, że koniec dyskusji, więc nic więcej na ten temat nawet n i e c z y t a m, nie mówiąc od odpisywaniu.
Awatar użytkownika
lipton
Posty: 2316
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 15:53
Płeć: M
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Re: World Tour 2016

Post autor: lipton »

Nasi kadrowicze zakończyli obóz w Olsztynie, krótka relacja na stronie TVP Sport:
http://sport.tvp.pl/28360692/z-olsztyna ... e-plazowej
II liga siatkówki kobiet - treningi dla dzieci i młodzieży - Miejska Amatorska Liga Siatkówki - http://laskovia.pl/
Ariosto
Posty: 323
Rejestracja: 31 lip 2010, o 20:34
Płeć: M

Re: World Tour 2016

Post autor: Ariosto »

Fajny materiał, fajne brody ;) ;)

Co do Klimka jestem sceptyczny - 33 lata i lista osiągnięć zawodniczych właściwie żadna (tj. w Polsce OK, ale na świecie anonimowy). Co do osiągnięć trenerskich, to nie mam info - jak ktoś ma, to niech się podzieli, chętnie zmienię zdanie.
Awatar użytkownika
lipton
Posty: 2316
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 15:53
Płeć: M
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Re: World Tour 2016

Post autor: lipton »

Klimek jako trener od paru ładnych lat pracuje z naszymi reprezentacjami młodzieżowymi.
II liga siatkówki kobiet - treningi dla dzieci i młodzieży - Miejska Amatorska Liga Siatkówki - http://laskovia.pl/
Ariosto
Posty: 323
Rejestracja: 31 lip 2010, o 20:34
Płeć: M

Re: World Tour 2016

Post autor: Ariosto »

OK.

Ogólnie myślicie, że to dobry ruch?
Erchembod
Posty: 849
Rejestracja: 6 sty 2011, o 17:43
Płeć: M

Re: World Tour 2016

Post autor: Erchembod »

Ariosto pisze:Skoro się upominasz o skasowany przeze mnie cytat, proszę bardzo:
Chapeau bas. To jest już geniusz - kreatywnego rozumienia tekstu pisanego.
Dzięki niemu, własnie dowiedziałem się, że o coś się rzekomo 'upominałem'.

To mniej więcej taki sam 'błysk' myślowy jak to że
- 'minimalizujemy wpływ czynników pozasportowwych' (wystarczyła minuta refleksji, by zrozumieć że to nierealne) lub
- 'reprezentacja z definicji jest lepsza od 100% pozostałych' (nieweryfikowalna hipoteza; nie ma też takiej definicji).
Faktycznie, lepiej było wtedy nie polemizować; nie polemizuję i teraz.

Ale, co tam. Szczęśliwego Nowego Roku! :)
'Życie jest znośne wyłącznie dzięki naszej wierze w złudzenia. To wiara w rzeczywistość zawsze nas pogrąża.'
R. Flanagan 'Ścieżki Północy'
Erchembod
Posty: 849
Rejestracja: 6 sty 2011, o 17:43
Płeć: M

Re: World Tour 2016

Post autor: Erchembod »

Nowy rok! Zatem i nowy sezon. Już wkrótce, na pierwszy ogień idzie Fidżi. Fajnie, coś nowego.

Kiedyś poznałem pewnego Fidżyjczyka. U nas, w firmowej kantynie, za kucharczyka (na akord) robił.
Zaintrygowany jego niezwykłą a sympatyczną aparycją, zagadałem doń wolnym czasem. Taki dialog:

Ja: Dzień dobry! Wszystko w porządku?
On: (spodełbia się na mnie; lekko zaskoczony)
On: Wszystko w porządku, dziękuję.
Ja: Skąd pan jest?
On: Z Fidżi.
Ja: O, świetnie! Tam jest chyba bardzo fajnie.
On: No, fajnie.
Ja: No tak.
On: (milczy)
Ja: A gdzie pan mieszka na Fidżi?
On: W Suvie, naszej stolicy. Fidżi to 200 wysp, ale tylko 2 z nich są zamieszkane.
Ja: Aha.
On: (milczy)
Ja: (milczę).

Potem sprawdziłem: Fidżi leży na ponad 330 wyspach (islands) i lepiej jak 500 wysepkach (islets). Dwie są największe, ale zaludnionych jest więcej. Facet miał więc ogólne wyobrażenie, nie znał zaś dokładniejszej liczby. Racjonalnie: nie było mu to chyba specjalnie potrzebne.

Jednak.... turniej tam powinien być OK! :)
Ostatnio zmieniony 1 sty 2017, o 15:35 przez Erchembod, łącznie zmieniany 1 raz.
'Życie jest znośne wyłącznie dzięki naszej wierze w złudzenia. To wiara w rzeczywistość zawsze nas pogrąża.'
R. Flanagan 'Ścieżki Północy'
Erchembod
Posty: 849
Rejestracja: 6 sty 2011, o 17:43
Płeć: M

Re: World Tour 2016

Post autor: Erchembod »

A - niedawno pisałem, że Pedro Solberg i Evandro wkrótce się rozstaną. I że jeden z nich może się połączyć z Guto.
Miałem nosa.
Już są z nowymi partnerami, mianowicie:
Pedro Solberg/Guto
Evandro/Andre Stein.

Dziwne, co wyprawia Evandro (który ponoć zainicjował rozstanie). Para z kolejnym blokującym?
Ani to chyba nie zdaje egzaminu, ani też nikt z czołówki tak się nie łączy, poza Brazylią.
Marnowanie się - jego i Andre, moim zdaniem.
'Życie jest znośne wyłącznie dzięki naszej wierze w złudzenia. To wiara w rzeczywistość zawsze nas pogrąża.'
R. Flanagan 'Ścieżki Północy'
Ariosto
Posty: 323
Rejestracja: 31 lip 2010, o 20:34
Płeć: M

Re: World Tour 2016

Post autor: Ariosto »

IMO tu już bardziej jest szukanie optymalnej konfiguracji pod względem osobowości / psychologii. Mogę się mylić, ale Pedro wydaje mi się wymagającym i surowym partnerem, coś w stylu Ricardo. Na 1 rzut oka Guto mu pasuje charakterologicznie. Sportowo Pedro/Guto mają papiery na sukcesy - chociaż jestem od dawna zdania, że przy swoim wzroście Pedro powinien grać jako obrońca, to jego umiejętności są niepodważalne; a Guto wiadomo, wielki talent.
Jeszcze ważniejsze jest to dla Evandro - mieć kogoś, kto go odblokuje. Gość potencjał ma bez dwóch zdan największy w całym WT, a wyzwaniem cały czas jest 'głowa'. Miałem wrażenie, że z Pedro potrafi się stresować i spalać w decydujących momentach. Może będąc tym bardziej doświadczonym w parze będzie miał większy komfort i to w pełni odblokuje jego kosmiczne możliwości. Konfigurację na dwóch wysokich też jednak uważam za dziwną -- chociaż niezaprzeczalnie są i zalety (coraz szybsze rozegranie, coraz więcej ataków z drugiej, gdzie blokujący nie zdąży dobiec z zagrywki), ale wad jednak więcej.

Rywalizacja między 4 parami brazylijskimi zapowiada się jeszcze ciekawiej, niż zwykle (a pamiętajmy, że ostateczną metą nie jest WT2017, tylko olimpiada 2020...).

W ogóle WT2017 zasługuje na nowy wątek!
Erchembod
Posty: 849
Rejestracja: 6 sty 2011, o 17:43
Płeć: M

Re: World Tour 2016

Post autor: Erchembod »

Ariosto pisze:IMO tu już bardziej jest szukanie optymalnej konfiguracji pod względem osobowości / psychologii.
Masz w zupełności rację. To kolejna godna podziwu, mądra i przemyślana uwaga. Pary brazylijskie zaczęły dobierać się pod kątem osobowości.

Wcześniej, każdy zwracał uwagę raczej na wygląd ewentualnego nowego partnera.
'Życie jest znośne wyłącznie dzięki naszej wierze w złudzenia. To wiara w rzeczywistość zawsze nas pogrąża.'
R. Flanagan 'Ścieżki Północy'
Ariosto
Posty: 323
Rejestracja: 31 lip 2010, o 20:34
Płeć: M

Re: World Tour 2016

Post autor: Ariosto »

Dziękuję za miły komplement.
ODPOWIEDZ

Wróć do „SWATCH-FIVB World Tour”