Nietypowy nabieg?

Logner
Posty: 4
Rejestracja: 29 mar 2015, o 10:19
Płeć: M

Nietypowy nabieg?

Post autor: Logner »

Witam.
Słowem wstępu. Zacząłem trenować siatkówkę w listopadzie, w drużynie szkolnej. Podstawy mniej więcej przyswoiłem, aczkolwiek mam problem z dojście do ataku. Mianowicie, trener polecił mi nabieg podobny do "goofy foot", jest on jednak zmodyfikowany. Jeśli robię trzy kroki:
pierwsza jest noga prawa, następnie jest długi krok(prawie że na naskok) lewą nogą, następnie prawa noga dołącza tuż za lewą nogą i następuje wybicie.
Zauważyłem, że większość siatkarzy robi odwrotnie:
lewa noga, prawa noga(nieco dłuższy krok), lewa noga dołącza tuż przed prawą i wyskok.
Ten pierwszy sposób jest stabilniejszy, ale za to mniej elastyczny. Który z ich wybrać? Jest to w sumie ostatni gwizdek, aby wyrobić sobie poprawny nawyk. Z góry dziękuję za odpowiedź, jeżeli coś jest niejasne, proszę napisać. Pozdrawiam.
sharkinator
Posty: 131
Rejestracja: 7 paź 2012, o 13:28
Płeć: M

Re: Nietypowy nabieg?

Post autor: sharkinator »

Praworęczny gracz powinien się odbijać z lewej nogi. W przeciwnym wypadku jest to błąd techniczny, który właśnie należy teraz wyeliminować. Choć nasza najlepsza siatkarka M. Glinka odbija się z prawej.
Na potwierdzenie słów spróbuj rzucić z miejsca piłką, najpierw gdy masz prawą nogę z przodu, a później powtórz to samo z lewą. Przy wybiciu z lewej nogi jest większa swoboda ruchu no i pracuje zdecydowanie więcej mięśni.
Awatar użytkownika
lipton
Posty: 2316
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 15:53
Płeć: M
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Re: Nietypowy nabieg?

Post autor: lipton »

sharkinator pisze:Praworęczny gracz powinien się odbijać z lewej nogi.
Chyba z dwóch nóg, z lewą nogą bardziej wysuniętą do przodu (-:
II liga siatkówki kobiet - treningi dla dzieci i młodzieży - Miejska Amatorska Liga Siatkówki - http://laskovia.pl/
sharkinator
Posty: 131
Rejestracja: 7 paź 2012, o 13:28
Płeć: M

Re: Nietypowy nabieg?

Post autor: sharkinator »

lipton pisze:
sharkinator pisze:Praworęczny gracz powinien się odbijać z lewej nogi.
Chyba z dwóch nóg, z lewą nogą bardziej wysuniętą do przodu (-:
Przecież wiadomo o co chodzi.. Z jednej nogi to mało który facet atakuje.
Awatar użytkownika
lipton
Posty: 2316
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 15:53
Płeć: M
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Re: Nietypowy nabieg?

Post autor: lipton »

Ja wiem, Ty wiesz, ale nawet nie jesteś sobie w stanie wyobrazić jakie karkołomne sytuacje na treningach (zwłaszcza wśród dzieciaków) mógłbyś zobaczyć, gdybyś im powiedział że mają odbijać się z lewej nogi. Dlatego gdy w dziale trening tłumaczymy nawet z pozoru najprostsze elementy gry, warto trzymać się dokładnego ich opisywania (-:

Pod poniższym linkiem jest w zwolnionym tempie pokazany w miarę poprawny naskok do ataku:
https://www.youtube.com/watch?v=FMtUqoxfR50
II liga siatkówki kobiet - treningi dla dzieci i młodzieży - Miejska Amatorska Liga Siatkówki - http://laskovia.pl/
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 2904
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 10:27
Płeć: M

Re: Nietypowy nabieg?

Post autor: hubert »

Przy czym im bardziej naskok jest na pięty tym bardziej pionowy jest wyskok - np. jak u środkowych gdzie praktycznie nie ma przesunięcia ciała do przodu.
Analogicznie w drugą stronę: lądowanie za dalekie (np. po drugiej stronie) najczęściej jest spowodowane zbyt mocno przesuniętym naskokiem w kierunku przodu stóp.
Na początkującym etapie treningu siatkarskiego - tzn. wtedy gdy rozgrywający są dość nieprecyzyjni najlepiej trenować naskok do ataku z własnego podrzutu.
Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało !
Logner
Posty: 4
Rejestracja: 29 mar 2015, o 10:19
Płeć: M

Re: Nietypowy nabieg?

Post autor: Logner »

Dziękuję za odpowiedź. Co do samego wyskoku, czy stawiać lewą stopę w poprzek by zablokować tę nogę i efektywniej przenieść energię? Czy na tym poziomie stopa ma być raczej prosto(by w ogóle nauczyć się dojścia i nie złapać głupiej kontuzji)?
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 2904
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 10:27
Płeć: M

Re: Nietypowy nabieg?

Post autor: hubert »

Logner pisze:Dziękuję za odpowiedź. Co do samego wyskoku, czy stawiać lewą stopę w poprzek by zablokować tę nogę i efektywniej przenieść energię? Czy na tym poziomie stopa ma być raczej prosto(by w ogóle nauczyć się dojścia i nie złapać głupiej kontuzji)?
Stawianie stopy w poprzek to niewłaściwy nawyk mocno obciążający kolano. Nie ma to nic wspólnego z przenoszeniem energii. Niektórzy zawodnicy mają taki nawyk ale prawidłowo technicznie to stopy są równolegle.
Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało !
Logner
Posty: 4
Rejestracja: 29 mar 2015, o 10:19
Płeć: M

Re: Nietypowy nabieg?

Post autor: Logner »

Rozumiem, dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening”