Środkowy

Craker
Posty: 8
Rejestracja: 9 lip 2011, o 14:05
Płeć: M

Środkowy

Post autor: Craker »

Gram na pozycji środkowego. Jaki jest najlepszy trening dla tej pozycji?
ziolakzl
Posty: 34
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 15:12
Płeć: M
Kontakt:

Re: Środkowy

Post autor: ziolakzl »

Środkowy bloku, jak sama nazwa wskazuje blok. Najlepszym treningiem jest gra. Środkowy musi atakować z różnych form ataku ze środka i blokować przeciwników. Przede wszystkim ćwicz szybkość bloku, dochodzenie do skrzydłowych, aby nie było między wami przestrzeni.
Sam gram na środku, ale jakoś specjalnego treningu nie przechodziłem, tylko grałem na treningach, wf, etc. Ważny jest zasięg, gdyż środkowi są najczęściej wysocy (ja jestem wyjątkiem :)). Zależy ile masz lat, może powinieneś już zacząć trening siłowy?
Jednak najważniejsze:
- różne formy ataku ze środka (krótka, metr, przesunięta krótka)
- blok na środku i dochodzenie na skrzydła
- jak każdy zagrywka ;)

PS Pamiętaj żeby swojemu vis-a-vis przekładać ręce i skręcać je w różnych kierunkach. Żaden środkowy nie powinien atakować przed siebie. I nie sil się na gwoździe tylko atak w 6-8m boiska. Takich ataków nie sposób obronić.

Powodzenia w grze :)
:)
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Środkowy

Post autor: Guilder »

Blok to nie tylko szybkie dochodzenie do skrzydła, i przekładanie rąk na drugą stronę. Ułożyć odpowiednio ręce wbrew pozorom też trzeba umieć, bo inaczej lepszy technik będzie Cię za każdym razem obijał. Trener Twój Ci powie, w jaki sposób masz te ręce układać, a Ty za każdym razem pilnuj, czy na pewno wykonujesz te założenia.
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
damianho
Posty: 748
Rejestracja: 29 gru 2007, o 15:05
Płeć: M

Re: Środkowy

Post autor: damianho »

ziolakzl pisze:(ja jestem wyjątkiem :)
to ile masz wzrostu i gdzie grasz ? ;>
ziolakzl
Posty: 34
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 15:12
Płeć: M
Kontakt:

Re: Środkowy

Post autor: ziolakzl »

damianho pisze:to ile masz wzrostu i gdzie grasz ? ;>
189cm w Toruniu ;) A co? ;]
:)
Craker
Posty: 8
Rejestracja: 9 lip 2011, o 14:05
Płeć: M

Re: Środkowy

Post autor: Craker »

Dodam, że mam 15 lat i 182czm wzrostu.
KadrO
Posty: 4074
Rejestracja: 12 maja 2008, o 07:26
Płeć: M

Re: Środkowy

Post autor: KadrO »

Craker pisze:Dodam, że mam 15 lat i 182czm wzrostu.
Swoją drogą, przy takim wzroście lepiej by było gdybyś spróbował swoich sił na przyjęciu. Urosnąć na pewno urośniesz, ale nie powiedziałbym że na predyspozycje środkowego. Do 190 może uda się uciągnąć a to na skrzydło wystarczy, oczywiście jeżeli pracujesz nad elementem przyjęcia.
Craker
Posty: 8
Rejestracja: 9 lip 2011, o 14:05
Płeć: M

Re: Środkowy

Post autor: Craker »

Pomyśle nad zmianą pozycji.
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 2907
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 10:27
Płeć: M

Re: Środkowy

Post autor: hubert »

Dla pozycji środkowego jest dużo ćwiczeń i po opanowaniu "abc" trzeba je robić. Kilka przykładów.
1) Po przeciwnej stronie siatki (na skrzydłach i na środku ) stoi na krzesłach 3 ludków i każdy trzyma piłkę ( poniżej górnej krawędzi taśmy ). Owe ludki stoją tuż przy siatce.
Za Tobą tak abyś nie widział stoi trener i ręką wskazuje na lewe/prawe skrzydło lub na środek. Wskazany człowiek podnosi piłkę ponad siatkę a Twoim zadaniem jest przemieścić się i skoczyć do bloku. Ćwiczenie dość dobrze wyrabia orientację bo nie wiesz z góry gdzie masz się przemieścić. Drugim elementem tutaj ćwiczonym jest układanie rąk w bloku. Szczególnie tutaj zwraca się uwagę na to aby w sytuacji gdy piłka jest wystawiona za blisko siatki skakać na piłkę a nie na kierunek.

2) Atak z pół kroku (czyli praktycznie z miejsca ). Ktoś z pola dorzuca piłkę do rozgrywającego a Ty atakujesz praktycznie z miejsca. Bardzo przydatne ćwiczenie bo zdarza się w czasie dłuższej akcji, że nie zdążysz się wycofać a atakować trzeba.

3) Atak w odwrotnym kierunku do najścia.

4) Ćwiczenie przepychania nad siatką. Partner stoi po drugiej stronie siatki i na zmianę podrzucacie piłkę nad siatką i równocześnie skaczecie próbując ją przepchnąć.

5) Ćwiczenie prawidłowego dojścia i skoku do bloku czyli bez zamachu rękoma. Prawidłowe dojście to skok z rękoma trzymanymi przed sobą ( idealnie jak są wyciągnięte ). Tutaj wychodzi jaką przewagę mają wysocy.

6) Ćwiczenie dogrania. Libero to jedno, ale są sytuacje gdzie środkowy musi dograć i musi to zrobić dobrze.

No i cała grupa ćwiczeń wspólnych z innymi pozycjami: obrona w polu, zagrywka itp.
Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało !
ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening”