Skolioza i jej wpływ na wyskok

Powered
Posty: 7
Rejestracja: 17 lis 2012, o 17:52
Płeć: M

Skolioza i jej wpływ na wyskok

Post autor: Powered »

Witam Serdecznie...Powiem wprost. Mam 16 lat 187cm wzrostu i trenuje siatkówkę w amatorskiej lidze. Mam bardzo słaby wyskok przy tym wzroście tzn 58 cm... Niestety mam skrzywienie kręgosłupa i obawiam się że nie uda mi się wytrenować kolejnych cm wyskoku...Jakie jest wasze zdanie, czy możliwe jest osiągnięcie 90cm. wyskoku z tym skrzywieniem...
CzyDe
Posty: 71
Rejestracja: 5 sie 2012, o 20:18
Płeć: M

Re: Skolioza i jej wpływ na wyskok

Post autor: CzyDe »

Pewnie jest możliwe, ale jeżeli masz mocną skoliozę to poskaczesz tak jeden sezon i okupisz zdrowiem, nie warto.
Inna sprawa, że skolioza to bardzo ogólne stwierdzenie, a 16 lat to taki wiek, że jeszcze można to wyprostować w pewnym stopniu tylko wymaga to dużo pracy. Nie łam się i walcz o zdrowie
Powered
Posty: 7
Rejestracja: 17 lis 2012, o 17:52
Płeć: M

Re: Skolioza i jej wpływ na wyskok

Post autor: Powered »

No wiesz w pewnym stopniu staram się od jakiegoś czasu o rehabilitacje ale termin mam w styczniu... A czy jakieś ćwiczenia na wzmocnienie mięśni pleców pomogły by mi poprawić sytuacje z kręgosłupem a w dodatku wyskok ? Bo z tego co się dowiedziałem mocne plecy dają dużego plusa do wyskoku...Pomimo skoliozy udało mi się w ciągu roku wyćwiczyć 32cm...Więc chyba krok po kroku uda mi się wyciągać kolejne cm.
Metrowiec
Posty: 80
Rejestracja: 14 lut 2010, o 18:46
Płeć: M

Re: Skolioza i jej wpływ na wyskok

Post autor: Metrowiec »

Pływaj, szczególnie grzbietem.
Powered
Posty: 7
Rejestracja: 17 lis 2012, o 17:52
Płeć: M

Re: Skolioza i jej wpływ na wyskok

Post autor: Powered »

Problem jest taki że mieszkam na terenie wiejskim i nie mam dostępu do basenu...Może znacie jakieś ćwiczenia do wykonania w domu wzmacniające plecy...Chciałbym również spytać czy znacie jakieś dobre ćwiczenia na rozciąganie ścięgna achillesa ...Pytam o to gdyż słyszałem że to jest najważniejsze ścięgno przyczyniające się do wyskoku.
Metrowiec
Posty: 80
Rejestracja: 14 lut 2010, o 18:46
Płeć: M

Re: Skolioza i jej wpływ na wyskok

Post autor: Metrowiec »

Kiedy będziesz miał dostęp do wody to pływaj, jeśli nie to wzmacniaj mięśnie brzucha i dolne grzbiety, czyli grzbieciki i tak dalej.

A z wyskokiem to nic na siłę, achillesa nie rozciągniesz, jego długość jest ci zapisana w genach.


GŁUPOTY GADAM!

http://polskabiega.sport.pl/polskabiega ... a_x_3.html
CzyDe
Posty: 71
Rejestracja: 5 sie 2012, o 20:18
Płeć: M

Re: Skolioza i jej wpływ na wyskok

Post autor: CzyDe »

Długość Achillesa to bardziej wpływa na wyskok z jednej nogi (dwutak, skok w dal itp) ale na pewno nie zaszkodzi rozciągać. W ogóle rozciąganie bardzo pomaga przy siatkówce, jak nie możesz ćwiczyć siłowo to się rozciągaj codziennie po lekkiej rozgrzewce, efekty będą (tzn nawet jak możesz ćwiczyć to się rozciągaj :D ale jak nie możesz to tym bardziej)

Skoro nie masz basenu to postaraj się o drążek albo znajdź jakiś na którym możesz w miarę wygodnie wisieć i staraj się zwisać codziennie ile dasz radę (np przez 15 minut dziennie: wisisz na maksa długo potem odpoczywasz i znowu), podciąganie rewelacyjnie wzmacnia korpus, możesz też robić mostek czyli podpierasz się prosty jak do pompki tylko zamiast na dłoniach to na przedramionach i trzymasz pozycję prosty jak deska. No i różnego rodzaju grzbiety, tylko nie wiem które z tych ćwiczeń można wykonować przy skoliozie, wydaje mi się, że nie powinno przeszkadzać ale nic nie gwarantuję.
Powered
Posty: 7
Rejestracja: 17 lis 2012, o 17:52
Płeć: M

Re: Skolioza i jej wpływ na wyskok

Post autor: Powered »

Dziękuje za wszystkie rady... Drążek mam przed domem także o ile nie będzie -30 to postaram się "pozwisać"....Było by pięknie gdyby nie ta skolioza. Staram się robić praktycznie wszystko żeby grać lepiej i skakać wyżej zrobiłem SD 2 I SD 3 ....Tak wiem, nie powinienem tego robić ale już za późno... Może te ćwiczenie na plecy i rozciąganie dadzą więcej niż te 15 cm po obu programach. A co sądzicie o skokach przez płotki. Skakałem gdy było ciepło i wyskok przyszedł bardzo szybko (w miesiąc 10 cm). Nie ćwiczę na siłowni. Zastanawia mnie po prostu co ma największy wpływ na wyskok.Wiem że to forum siatkarskie ale odwołam się w przykładzie do "dunkerów" z TFB...Tzn. taki Justin Darlington lub T-Dub, zobaczcie jakie oni mają chudziutkie nóżki a wyskoki po 130 cm.
Metrowiec
Posty: 80
Rejestracja: 14 lut 2010, o 18:46
Płeć: M

Re: Skolioza i jej wpływ na wyskok

Post autor: Metrowiec »

Uznajcie to za rasizm, ale to są czarni, oni mogą wszystko jeśli chodzi o sprawność ;)
CzyDe
Posty: 71
Rejestracja: 5 sie 2012, o 20:18
Płeć: M

Re: Skolioza i jej wpływ na wyskok

Post autor: CzyDe »

awesome dużo o tym pisał, ale generalnie wyskok to jest siła maksymalna wszystkich mięśni, które są zaangażowane (a to dużo więcej niż czwórki i dwójki ;P) i szybkość generowania tej siły, czyli ogólnie dynamika (powiedzmy, że koordynacja, połączenia nerwowo-mięśniowe etc się w tym zawierają).

Skoki przez płotki czy ogólnie taki trening lekkoatletyczny jest bardzo dobry na wyskok pod względem dynamiki (tak właściwie to prawie czysta plyometryka - w skrócie praca mięśni w trybie skurcz-rozciągnięcie -> zupełnie jak wyskok). Siłę maksymalną robisz na siłowni. Można dużo pisać, ale ogólnie genetyka daje bardzo dużą przewagę, znam ludzi skaczących po 70cm dosiężnie którzy nic nie trenowali nigdy, jednym Bozia dała innym odebrała :P
Powered
Posty: 7
Rejestracja: 17 lis 2012, o 17:52
Płeć: M

Re: Skolioza i jej wpływ na wyskok

Post autor: Powered »

Witam ponownie...Jestem już po wizycie u lekarza, dowiedziałem się że mam niewielkie skrzywienie kręgosłupa z wypukleniem prawostronnym na odcinku piersiowym (czy jakoś tak) ;D Lekarz doradził mi żebym ćwiczył mięśnie korpusu, plecy brzuch itp...Znacie jakieś dobre ćwiczenia ? Wyciskanie sztangi leżąc ? Myślę że trening tych mięśni połączony z rozciąganiem oraz drobnymi ćwiczeniami na siłę eksplozywną mógłby pomóc mi osiągną cel na ten rok czyli +20 cm do wyskoku...Dodam że od ostatniego czasu poprawiłem jump o około 2 cm :) tzn łapie teraz 303 mało :( jak na prawie 17 lat...Mógłbym liczyć na waszą pomoc ? Ciężko jest mi wymyślić jakieś sensowne ćwiczenia gdy na polu śnieg a w pokoju miejsca do ćwiczenia jest niewiele...A jakiś trening muszę sobie ułożyć bo nie usiedzę w miejscu...
CzyDe
Posty: 71
Rejestracja: 5 sie 2012, o 20:18
Płeć: M

Re: Skolioza i jej wpływ na wyskok

Post autor: CzyDe »

+20cm w rok? Powodzenia.

Na wzmocnienie pleców, brzucha i korpusa to nie wyciskanie tylko podciąganie, mostki, pompki jak już coś na klatkę, prostowanie tułowia, podpory bokiem, no i różne ćwiczenia w zachwianej równowadze, może trening w zawieszeniu?
Powered
Posty: 7
Rejestracja: 17 lis 2012, o 17:52
Płeć: M

Re: Skolioza i jej wpływ na wyskok

Post autor: Powered »

Ogólnie nie mam jeszcze dostępu do drążka... A jeśli już mam to jestem w stanie podciągnąć się 2 razy :( W chwili obecnej robię rozgrzewkę około 10 minut, rozciągam się około 20 minut, wykonuje 80 podskoków "na łydkach", 60 podskoków do "klatki", wykonuje A6W (3 serię po 6 powtórzeń) robię 30 pompek, przysiady 4 serie po 8 powtórzeń z 15 kg sztangą , no i wyciskanie 50 powtórzeń. Taki plan ułożyłem sobie na tą chwilę (szukam jeszcze jakiś efektywnych ćwiczeń). Wiem że 20 cm do wyskoku to dużo ale nie jest to nieosiągalne...
CzyDe
Posty: 71
Rejestracja: 5 sie 2012, o 20:18
Płeć: M

Re: Skolioza i jej wpływ na wyskok

Post autor: CzyDe »

Nie ćwiczysz w ogóle pleców, wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia, opady tułowia ze sztangą na barkach (tzw. dzień dobry), do tego wypadałoby jakieś wyciskanie na barki dodać, może zamiast skakania na palcach wznoszenie na palce ze sztangą? Albo siedząc ze sztangą na udach albo stojąc.

Dodaj ciężar bo po 50 powtórzeń to tylko wytrzymałość ćwiczysz a i na to to za duży zakres.

Z podciąganiem to nie trzeba się podciągać, można ćwiczyć samą fazę negatywną - powolne opuszczanie.

a6w to beznadziejne ćwiczenia, najbardziej przereklamowany program treningowy w historii (może poza superdunkami i inny aa).

Przed treningiem rozciąganie dynamiczne, rozciąganie statyczne po treningu, chociaż przy takim ciężarze to pewnie nie widzisz różnicy.
Powered
Posty: 7
Rejestracja: 17 lis 2012, o 17:52
Płeć: M

Re: Skolioza i jej wpływ na wyskok

Post autor: Powered »

Witam,
Mianowicie mam jeszcze parę pytań które mnie nurtują.

1) W takim razie jakie dobre ćwiczenia polecacie na brzuch ?
2) Czy trening "Scott's Creations" jest odpowiedni dla mnie i ew ile razy w ciągu tygodnia się go wykonuje ?
3) Obwód uda ( 51 CM-mierzony mniej więcej w połowie uda ) to dużo czy mało jak na wyskok 60 cm ?
4) Wiem że ciało podczas snu się rozciąga itp. rano mierząc się mam 188.5 cm a wieczorem 187, w południe około 187.5 czy istnieje szansa żebym np wyrósł do 189 ( od roku urosłem 0.5 cm )...
5) Czy poprzez próbę korekcji skrzywienia kręgosłupa mogę urosnąć ?

Dziękuje za odpowiedzi :) wiem że pytanie 3,4 i 5 jest trochę głupie ale po prostu zastanawia mnie to od dłuższego czasu...
CzyDe
Posty: 71
Rejestracja: 5 sie 2012, o 20:18
Płeć: M

Re: Skolioza i jej wpływ na wyskok

Post autor: CzyDe »

1) http://www.kulturystyka.pl/atlas/brzuch.asp np brzuszki na skosie w dół i unoszenie nóg w zwisie/na poręczach
2) jeżeli ćwiczyłeś już kiedyś przysiady z obciążeniem i masz sensowną siłę (max w przysiadzie przynajmniej 1.5x masa ciała) to tak, bo to głównie plyo. Box jumpy są wymagające a do tego przysiady potem to max 2x/tydzień
3) zależy od wzrostu, poziomu bf% i innych czynników, lepsze jest przełożenie max w przysiadzie - wyskok
4) może...
5) pytaj lekarza, na logikę to głowę będziesz miał trochę wyżej ;p
ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening”