Skolioza a siatkówka i sport

bkw
Posty: 3
Rejestracja: 11 mar 2013, o 19:10
Płeć: M

Skolioza a siatkówka i sport

Post autor: bkw »

Witam, mam 17 lat, w siatkówkę gram kilka razy w tyg. jest to gra amatorska, mam tylko 175 cm wzrostu, ale raczej dobry wyskok. Ostatnio dowiedziałem się, że mam skoliozę lewowypukłą w odcinkach L4/5, z rotacją kręgów. Wizytę u ortopedy mam w przyszłym tyg. Niestety towarzyszy temu ucisk w lędźwiowej części kręgosłupa. Doktor ogólne powiedział, że nie wskazane jest robienie ćwiczeń obciążających kręgosłup, chodzi głównie o ciężary (martwy ciąg i jakieś inne), natomiast mogę bez problemu ćwiczyć np wyciskanie na leżąco. Gdy spytał o siatkówkę stwierdziła, że nie jest to najlepsza opcja, ponieważ kręgosłup jest mocno obciążony przy upadku. Jednak wspomniałem o butach siatkarskich i amortyzacji, potwierdziła moje słowa, że to jest dobra opcja. Nie wydaje mi się, żebym miał duży stopień skrzywienia, ponieważ mam stosunkowo prosty kręgosłup. Mam do was pytanie, czy ktoś z taką przypadłością bez problemu gra w siatkówkę, kosz i piłkę nożną? Nie mam zamiaru zrezygnować ze sportu, wolałbym już na starość płakać z bólu niż odbierać sobie tą przyjemność teraz. Często podczas ćwiczeń towarzyszy mi ból, jest on znośny, ale odczuwalny, jednak jest to jakiś dyskomfort. Chciałem się również zapytać studentów awf-u, czy tego typu schorzenie może mieć negatywny wpływ na uczęszczanie na uczelnię tego typu? Wiadomo, ból bólem ale czy rozpatrywanie podać kandydatów z tego typu przypadłościami nie są odrzucane na bok. Nie ukrywam, że przyszłość chciałbym ukierunkować w stronę sportu, głównie chodzi mi o nauczanie wfu w szkołach średnich. Chciałbym poznać waszą opinię na ten temat.
Pozdrawiam, zdrowych świąt życzę :)
Awatar użytkownika
PioPoloCS
Posty: 12
Rejestracja: 23 lut 2012, o 14:06
Płeć: M
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Skolioza a siatkówka i sport

Post autor: PioPoloCS »

Siatkówka jest niestety asymetrycznym sportem w szczególności dla zawodników którzy muszą atakować. Rozgrywający i libero wykonują odbicia które częściej obciążają organizm symetrycznie (aczkolwiek nie jest to reguła). Jeżeli rzeczywiście masz skoliozę to nie proponowałbym tego sportu gdyż możesz pogłębić swój problem. Pytanie brzmi czy to jest skolioza czy postawa skoliotyczna? W wieku 17 lat uważam że jest jeszcze szansa na poprawę ustawienia kręgosłupa, aczkolwiek jest to mozolna praca z terapeutą. Dodatkowo opisujesz że pojawiają się dolegliwości bólowe ... to nie jest dobra informacja. Organizm w ten sposób informuje Cię ze któraś ze struktur odcinka lędźwiowego jest już przeciążana. Siatkówka na pewno nie jest lekarstwem. Trudno mi powiedzieć cokolwiek więcej, chyba że uda Ci się przesłać jakieś obrazy diagnostyczne kręgosłupa.
Co do AWFu myślę że jak zdasz dobrze maturę i przejdziesz testy sprawnościowe bez potknięcia to nie powinieneś mieć problemu żeby dostać się na tą uczelnie. Przy badaniach wstępnych lekarz tez nie powinien mieć jakiś obiekcji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening”