Pasy usztywniające plecy

bkw
Posty: 3
Rejestracja: 11 mar 2013, o 19:10
Płeć: M

Pasy usztywniające plecy

Post autor: bkw »

Witam, od dłuższego okresu czasu dolega mi ból pleców w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, odbyłem już serie "rehabilitacji" (naświetlanie i prądy), jednak nadal czuje ból, puki co wstrzymałem się z ćwiczeniami, do kolejnej kontroli lekarskiej. Nie mam zamiaru rezygnować ze sportu, dlatego łapie się wszystkich możliwych sposobów by wyeliminować ten ból. Mam skoliozę, jednak ortopeda stwierdził, że jest to wrodzone skrzywienie. Według niego jest to coś związanego z mięśniami, mówił tak konkretnie, że nie mam pojęcia o co wreszcie chodzi, ale tego mogłem się spodziewać. Moje pytanie dotyczy pasów sportowych usztywniająych odcinek lędźwiowo-krzyżowy, jako przykład podam ten oto pas: http://www.ortopedio.pl/dla-sportowcow/ ... -krzyzowy/ Co myślicie o takim sposobie? Czy to nie będzie mi przeszkadzało w ataku? Liczę na waszą pomoc! :) pozdrawiam.
Awatar użytkownika
PioPoloCS
Posty: 12
Rejestracja: 23 lut 2012, o 14:06
Płeć: M
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Pasy usztywniające plecy

Post autor: PioPoloCS »

Cześć, co do pasów stabilizujących mam mieszane uczucia :) z jednej strony jest to mechaniczna stabilizacja kręgosłupa ale problemu to nie rozwiązuje, wręcz długotrwałe noszenie takich "wynalazków" powoduje to że mięśnie dostają mniej bodźców i przez to też wykonują mniejszą pracę. Po zdjęciu pasa i np. jakiejś wzmożonej aktywności fizycznej problem może wrócić z zdwojoną siłą. Według mnie problem powinien zostać rozwiązany w taki sposób:
1. Ubierasz buty, kurtkę i idziesz do dobrego fizjoterapeuty na wizytę diagnostyczną. Ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego może być spowodowany przez przeciążenie wielu struktur (z doświadczenia częstym problemem są nawet stawy biodrowe, a konkretnie zmniejszona w nich ruchomość), ale to trzeba zbadać. Na podstawie badania terapeuta zaproponuje terapie.
2. Za stabilizację całego kompleksu miedniczno-lędźwiowego w dużej mierze odpowiada mięsień poprzeczny brzucha (to taki nasz naturalny pas stabilizujący :)). Jak go aktywować do pracy też musi Ci wytłumaczyć terapeuta. !! Nie chodzi tu o robienie brzuszków czy przeprostów !! gdyż mięśnie brzucha (prosty, skośne zewn. i wewn.) oraz prostownik grzbietu są mięśniami głównie odpowiedzialnymi za mobilność, mięsień poprzeczny brzucha jest stabilizatorem, więc jego aktywizacja nie jest tak oczywistą i prostą sprawą jakby się mogło wydawać. Robiąc brzuszki czy przeprosty będziesz wzmacniał mocne mięśnie a słabe ogniwo pozostanie nie tknięte.
Moja rada to raczej drogowskaz jakim według mnie powinieneś iść żeby nie zaszkodzić sobie bardziej. Pozdrawiam :)
Kiels
Posty: 3
Rejestracja: 9 maja 2018, o 16:51
Płeć: M

Re: Pasy usztywniające plecy

Post autor: Kiels »

Kiedyś byłem na obozie sportowym w Tomaszowie Mazowieckim i na sali tamtejszej Lechii do jednych z ćwiczeń należało bieganie w zaprzęgu. DO tułowia mocowało się pas ze sznurami do których była przymocowana opona. Kilka setek metrów wystarczyło by się nieźle spocić. Były też pasy z ciężarkami które zakładało się podczas treningów by poprawić skoczność. Teraz pasy zakładają jedynie siatkarze z grupy wiekowej 50+ którzy na TKKF-ach usiłują sobie przypomnieć młodość. Chciało by się pograć jak w młodości, ale zdrówko nie pozwala. Głównie chodzi o przepuklinę pooperacyjną. Osobiście stosowałem taki pas do odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Łatwy do zakładania i zdejmowania dzięki wygodnym w użyciu zapięciom na rzepy https://www.mobilex.pl/produkty/miekka-ortopedia/ . Jednak nie sądzę by uchronił on kręgosłup.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening”