Lekki "ból" kolan

Fono123
Posty: 10
Rejestracja: 3 sie 2013, o 21:55
Płeć: M

Lekki "ból" kolan

Post autor: Fono123 »

Witam, mam 17 lat i trochę gram w siatkówkę amatorsko, ale ponieważ bardzo polubiłem ten sport to ostatnio trenowałem codziennie po około 50-70 zbić z wyskoku i wszystko byłoby ok, gdyby nie to, że pewnego dnia lekko poczułem kolana, ciężko to nawet nazwać bólem, po prostu czuję, że one są :D (mam nadzieję, że wiecie o co chodzi), czasami trochę trzaskają przy kucaniu itp. Postanowiłem więc przerwać trening na 4 dni i wczoraj znowu pograłem w plażę ok. 3 godzin. Po 2-2,5 h zacząłem znowu je czuć, więc chyba nie jest wszystko do końca w porządku. Po grze zrobiłem sobie zimne okłady, ale dzisiaj nadal je czuję. Myślę o obudowaniu tego kolana jakoś mięśniami na siłowni (na której nigdy jeszcze nie byłem), tylko nie wiem jakie ćwiczenia będą najlepsze, co byście poradzili? Czy powinienem teraz trochę dać spokój kolanom, a jeśli tak to na jaki czas? Dodam, że mam 75 cm wyskoku i nigdy nie robiłem żadnych treningów na wyskok (oprócz tych naturalnych oczywiście :D).
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 2907
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 10:27
Płeć: M

Re: Lekki "ból" kolan

Post autor: hubert »

Kolano stabilizują mięśnie czworogłowy i dwugłowy, ale jak nie masz nadwagi i nie miałeś kontuzji kolan to ból raczej nie wynika ze złej stabilizacji. Może być tak, że masz zbyt twarde obuwie, grasz na zbyt twardym podłożu albo źle lądujesz. Ewentualnie masz jakąś nietypową budowę tak, że potrzebujesz wkładek do butów.
Jak będzie bolało to idź to dobrego ortopedy sportowego.
Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało !
Awatar użytkownika
PioPoloCS
Posty: 12
Rejestracja: 23 lut 2012, o 14:06
Płeć: M
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Lekki "ból" kolan

Post autor: PioPoloCS »

Cześć, szkoda że nie podałeś dokładniejszej lokalizacji bólu np. z boku, przyśrodkowo, z przodu kolana, z tyłu itp. Jeżeli odczuwasz delikatny ból po wysiłku a podczas jego trwania pojawiają się dźwięki stawowe i w ciągu swoich 17 lat życia nie uległeś żadnej kontuzji, może to znaczyć że swoje stawy kolanowe są przeciążone. Pytanie dlaczego w tak młodym wieku dochodzi do przeciążeń i w konsekwencji dolegliwości bólowych? Według mnie problem może (aczkolwiek nie musi) leżeć w braku stabilizacji podczas aktywności ruchowej. Na forach internetowych pojecie stabilizacji jest bardzo powszechnie używane i możesz znaleźć pełno ćwiczeń poprawiających ją .... ALE żeby ćwiczenie stabilizacyjne można było nazwać stabilizacyjnym trzeba spełnić następujące warunki:

1. PRAWIDŁOWA OŚ KOŃCZYNY DOLNEJ (potocznie "nogi" :)) tzn. drugi palec - środek rzepki kolana - kolec biodrowy przedni górny (struktura kostna miednicy). Są to trzy punktu które podczas każdego ruchu muszą być w jednej prostej linii. Kolano podczas stania, chodu, biegu czy wyskoków i lądowań nie może się koślawić (uciekać do środka) oraz szpotawić (uciekać na zewnątrz). Powinno pozostać bez wychwiań stabilnie na podłożu w osi.
2. PŁASZCZYZNA PODPARCIA STOPY tzn. stopa powinna mieć kontakt z podłożem przez piętę, brzeg boczny stopy i całe przodostopie (nie wdając się w szczegóły kontakt powinny mieć wszystkie palce). Ważne jest to żeby brzeg przyśrodkowy był zarysowany "jak mostek łączący palucha z piętą" tzn nie może dotykać ziemi.

Ćwiczenia proponowałbym rozpocząć z ciężarem własnego ciała i pod okiem fizjoterapeuty, który mógłby Ci to wszystko wytłumaczyć i pokazać, a przede wszystkim zbadać Twoje kolana (może problem leży gdzie indziej). Jeżeli nie masz takiej możliwości żeby na taką konsultacje się wybrać i upierasz się na siłowni to zrezygnuj z ćwiczeń w tak zwanych otwartych łańcuchach kinematycznych (mówiąc prościej na maszynach gdzie stopa nie ma stałego kontaktu z podłożem - np. w siedzeniu wyprosty kolan, leżenie na brzuchu zginania kolan itp.) Dlaczego? ponieważ po 1. nie będziesz w stanie kontrolować osi kończyny, po 2. na staw kolanowy oddziaływać będą bardzo duże siły ścinające (przeciążające). Alternatywą są ćwiczenia w tzw. zamkniętych łańcuchach kinematycznych gdzie stopa ma stały kontakt z podłożem (suwnica, przysiady, wykroki itd)

Jeżeli są pytania to pisz pozdro :)
Fono123
Posty: 10
Rejestracja: 3 sie 2013, o 21:55
Płeć: M

Re: Lekki "ból" kolan

Post autor: Fono123 »

Dzięki bardzo za wyczerpujące odpowiedzi, problem okazał się prostszy niż by się mogło to wydawać - złe obuwie. Oczywiście na plaży nie grało to roli, jednak trenowałem również na trawie w kiepskim obuwiu i jak już wspomniałem dość intensywnie. Po zakupie nowych butów problemu już praktycznie nie ma.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening”