Page 1 of 1

Rozgrywający

PostPosted: 1 Mar 2014, o 21:15
by Hans97
Witam wszystkich. Mam na imię Kamil, jestem początkującym siatkarzem, jestem nowy na forum, i piszę z prośbą o odpowiedź na kilka moich pytań. Mianowicie od dziecka marzę o grze na pozycji rozgrywającego, mam 177cm wzrostu, nadaję się? Co prawda skok no niski, i chciałbym go poprawić. I jak mogę poprawić precyzyjność, szybkość zagrywki? Czy jeśli teraz nie gram w klubie, a mam 16 lat i dołączyłbym od 18 jest szansa że grywałbym w lepszych klubach? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Re: Rozgrywający

PostPosted: 25 Mar 2014, o 15:19
by giba88
Dużo zależy od Twojego talentu. No, ale ćwicz, trenuj bo trening czyni mistrza. Ćwicz wyskok, wszystko się da :)

________________
http://grynaprzegladarke.com.pl/

Re: Rozgrywający

PostPosted: 29 Mar 2014, o 23:39
by PiotrekJ
Hans97 wrote: mam 177cm wzrostu, nadaję się? Co prawda skok no niski, i chciałbym go poprawić. I jak mogę poprawić precyzyjność, szybkość zagrywki? Czy jeśli teraz nie gram w klubie, a mam 16 lat i dołączyłbym od 18 jest szansa że grywałbym w lepszych klubach?


1) Wzrost: Dlaczego miałbyś się nie nadawać, wielu bardzo dobrych rozgrywających ma podobny do ciebie ;)
Michał Masny 182cm
Paweł Woicki 182cm
Benjamin Tonutti 182cm
a że ty jeszcze rośniesz więc nie ma się czym zrażać ;)
2)Precyzyjność: jeśli chodzi o precyzję na wystawie to najlepiej stanąć sobie w jakiejś odległości od kosza i próbować trafiać do niego odbijając. Można też odbijać palcami nad siebie na małej przestrzeni i kolejno stać, usiąść, położyć się na plecach, usiąść, wstać bez przerwy odbijając. Pomoże ci to w kontroli nad piłką. Dużo daje też odbijanie cięższymi piłkami niż tradycyjna np.: specjalna mikasa o wadze 500g lub lekka piłka lekarska albo piłka do koszykówki skórzana :)
3) szybkość zagrywki: tu jest kilka składowych. Szybkość najścia, szybkość ramienia. Szybkość najścia no to wiadomo rozpędem jaki sobie bierzesz, a przy szybkości ramienia główną rolę odgrywa triceps ale również dużą brzuch ponieważ to od niego ciągniesz atak i zagrywkę.
4) szkoda że w tym wieku nigdzie nie trenujesz bo dużo się człowiek wtedy uczy, ale tak jak to piszą, dużo zależy od twojego talentu. Nie znaczy to jednak że nie trenując nic z ciebie nie będzie. Otóż polecam ci dużo grać i bawić się z piłką w domu, na placu i gdzie tylko się da. Dużo chodzi o wyrobienie sobie palców i odbijanie prosto nawet nad siebie, a odległość potem idzie dostosować ;)
5) szansa na granie w lepszych klubach: nie wiem skąd jesteś nie doczytałem albo nie pisze ale będzie ci ciężko, musiałbyś na prawdę się wykazać umiejętnościami i mieć dużo szczęścia ;)

Re: Rozgrywający

PostPosted: 13 Apr 2014, o 09:24
by Hans97
Dziękuje za odpowiedź :) a znacie może jakieś ćwiczenia na wyskok? By poprawić czy coś, a na precyzje wystawy może odpowiadać piłka do kosza? w sensie kolega namawia mnie na gre w 21 no i mamy piłke Meteor rozmiar 6 no i on rzuca a ja odbijam palcami i staram się trafiać, no kumpel jest pod wrażeniem bo nawet tyłem udaje mi sie trafiać tzw. "czyste". Czy na szybkość wystawy są ćwiczenia? czy muszę więcej ćwiczyć bark i brzuch? Jestem z Rawicza i jak narazie nie mam dostępu do klubu :/ ale gram w reprezentacji szkoły jako podstawowy rozgrywający, miałem propozycje gry w klubie w Wrocławiu w młodzikach, ale z dojazdem kiepsko ? ponad 60km :/

Re: Rozgrywający

PostPosted: 15 Apr 2014, o 17:00
by Aershis
Zasady są trzy:
Mocne uda, mocne palce i chłodna głowa. To są podstawy dla rozgrywającego, który musi świetnie trzymać się na nogach, kontrolować piłkę i podejmować rozważne decyzje.

Re: Rozgrywający

PostPosted: 16 Apr 2014, o 02:45
by Hans97
Są jakieś ćwiczenia na wzmocnienie palców?

Re: Rozgrywający

PostPosted: 17 Apr 2014, o 15:10
by Aershis
Pompki na palcach, zresztą to ćwiczenie jest obowiązkowym dla rozgrywającego w czasie rozgrywki przed meczem.

Re: Rozgrywający

PostPosted: 17 Apr 2014, o 19:33
by Hans97
A wie ktoś jak poprawnie wykonywać takie pompki?

Re: Rozgrywający

PostPosted: 19 Apr 2014, o 00:16
by Aershis
Podobnie jak zwykłe pompki, z tą różnicą, że zamiast na całych dłoniach, wykonujesz je na wyprostowanych palcach.

Re: Rozgrywający

PostPosted: 21 Apr 2014, o 12:11
by Hans97
Jeszcze mam pytanie co do wystawy na drugą linie, żeby była bardzo dobra piłka jak trzeba wystawić?

Re: Rozgrywający

PostPosted: 21 Apr 2014, o 16:49
by PiotrekJ
Piłkę musisz dostosować do atakującego jeśli chodzi o to czy jest dobra czy nie. Jeśli chodzi o szybkość wystawy musisz nauczyć się szybko wypychać piłkę z palców. Innymi słowy wykonać identyczne odbicie tylko szybciej. Na początku piłka może ci się odbijać z od dłoni bądź nie równo na palcach, ale z czasem dojdziesz do tego ;) mi osobiście lepiej się gra szybko. Jest mniejsza granica błędu ale ja czuję się pewniej tak niż przy spokojnej grze. Wgl mam charakter kombinatora na boisku wiec pewnie dlatego ;)