Stabilizator na kostkę

ghost41
Posty: 5
Rejestracja: 11 wrz 2010, o 15:45
Płeć: M

Re: Stabilizator na kostkę

Post autor: ghost41 »

O.S.T.Ry pisze:chodzi mi tu o Active Ankle T2 i McDavid ANKLE X 189. NIe wiem który wybrać. Proszę o jakieś opinie! :D
zdecydowanie lepszy McDavid ankle X...
bezdura jest ze nie pownno sie trenowac czy grac stabilizatorze, szczegolnie po kontzji stawu. Wiezadła po zewraniu nie odbudowuja sie w 100% i juz nigdy nie beda tak mocna jak przed kontuzją. Oczywiscie wiezadla, sciegna i miesnie stawu nalezy wzmacniac ale należy to robic w ramach rehabilitacji treningowej no w domu, podczas trening stabilizator jak najbardziej przydatny
SynapsaSport
Posty: 13
Rejestracja: 5 sie 2010, o 20:17
Płeć: M
Kontakt:

Re: Stabilizator na kostkę

Post autor: SynapsaSport »

Chciałbym odrobinę odbiegając od tematu nawiązać do ostatniej wypowiedzi. Otóż z całą odpowiedzialnością zawodową pragnę zwrócić uwagę na fakt, że więzadła po zerwaniu praktycznie wcale się nie odbudowują - należy je zeszyć i poczekać na ich zrośnięcie. Jednak w ogromnej większości urazów dochodzi do naderwania więzadeł i w tych wypadkach przy właściwym postępowaniu dochodzi do ich samoistnego zrośnięcia (czy też "odbudowy"). Tworzy się wtedy blizna i z reguły jest ona większa niż samo więzadło przed kontuzją (nie tylko 100% a nawet 150% :) ). Zarówno w przypadku zeszycia zerwanego więzadła jak również zrostu naderwanego więzadła, po okresie całkowitej przebudowy blizny więzadło uzyskuje taką samą wytrzymałość jak więzadło nie uszkodzone (co potwierdzają badania biomechaniczne).
Problem przy uszkodzeniach więzadeł polega na tym, że dochodzi do zmiany ich długości w trakcie procesu gojenia co często powoduje niestabilność stawu (staw jest "za luźny"), a to predysponuje do tzw skręceń nawykowych.
Paweł Szczerbicki
Centrum Rehabilitacji Sportowej Synapsa Sport
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stabilizator na kostkę

Post autor: Guilder »

SynapsaSport pisze:(...)
Problem przy uszkodzeniach więzadeł polega na tym, że dochodzi do zmiany ich długości w trakcie procesu gojenia co często powoduje niestabilność stawu (staw jest "za luźny"), a to predysponuje do tzw skręceń nawykowych.
Czy przy odpowiednim leczeniu (ew. operacji) da się tego uniknąć?
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
SynapsaSport
Posty: 13
Rejestracja: 5 sie 2010, o 20:17
Płeć: M
Kontakt:

Re: Stabilizator na kostkę

Post autor: SynapsaSport »

Tak, warunkiem jest właściwa stabilizacja bezpośrednio po urazie lub leczeniu operacyjnym poprzez zastosowanie odpowiedniego stabilizatora całkowicie eliminującego te ruchy w stawie, które mogłyby powodować rozciągnięcie uszkodzonego więzadła. Często stosowanym zamiennikiem jest gips (tzw but gipsowy) jednak uniemożliwia on podejmowanie jakichkolwiek działań fizjoterapeutycznych :( .
Bardzo ważnym elementem jest tutaj właściwie prowadzona rehabilitacja - zarówno terapeuta jak i pacjent musi mieć pełną świadomość jakich ruchów (czy ćwiczeń) nie wolno wykonywać (bo mogłyby doprowadzać do rozciągania więzadła)
Paweł Szczerbicki
Centrum Rehabilitacji Sportowej Synapsa Sport
caspaa
Posty: 6
Rejestracja: 3 paź 2012, o 18:01
Płeć: M

Re: Stabilizator na kostkę

Post autor: caspaa »

Witam serdecznie !!
Ja akurat zdecydowalem sie na kupno Active Ankle stabilizatorow iz po raz kolejny skrecilem kostke i postanowilem wkoncu zainwestowac troche w ochorne jej ale nie o tym - mam inne pytanie:

Czy do kazdego modelu obuwia stabilizatory sie nadaja?, czy wygodnie sie gra? ja akurat gram w adidasach adizero crazy light - z tego co widzialem jeden z brazylijskich siatkarzy w nich gra i w stabilizatorach wiec nie ma problemu jednak mysle nad zmiana obuwia na Asics Sensei MT lub Mizuno MID i w tych obuwiach jednak ta warstwa ktora ma chornic jest troszke grubsza i nie wiem jak to wszystko bedzie wygladac razem - czy cos tam nie bedzie uwierach, cisnac...

Jesli ktos gral w stabilizatorach i obuwiu asics mt lub mizuno prosze o jakies opinie. Dzieki wielkie !!!!:)
SynapsaSport
Posty: 13
Rejestracja: 5 sie 2010, o 20:17
Płeć: M
Kontakt:

Re: Stabilizator na kostkę

Post autor: SynapsaSport »

Stabilizator Active Ankle (szczególnie "dwójka") i inne mu podobne (np. Rehbanda) są tak skonstruowane, żeby bez problemu mieściły się do buta i nie przeszkadzały zawodnikowi. Co więcej, tylko w obuwiu uzyskuje się pełną ochronę (but jest tutaj jednym z kluczowych elementów stabilizacji). Znam wielu zawodników grających w różnych modelach asicsa i mizuno i nie słyszałem od nich żadnych uwag.
Paweł Szczerbicki
Centrum Rehabilitacji Sportowej Synapsa Sport
caspaa
Posty: 6
Rejestracja: 3 paź 2012, o 18:01
Płeć: M

Re: Stabilizator na kostkę

Post autor: caspaa »

super! dzieki wielkie za info!. nigdy w sumie nie mialem w rekach takiego stabilizatoru i troche sie balem jak to bedzie pasowac do obuwia.
Dzieki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening”