Najnowsze z najnowszych

marcus90
Posty: 1
Rejestracja: 8 kwie 2009, o 23:20
Płeć: M

Najnowsze z najnowszych

Post autor: marcus90 »

Jestem tegorocznym maturzystą i mój profesor od wfu kazał mi wyszukać najnowsze zmiany w przepisach w siatkówce, które będą obowiązywać w już zbliżającej się lidze ;) znalazłem póki co info o zmianach wprowadzonych od 1 stycznia 2009 roku.
Jako, że wierzę, iż Wasza wiedza na temat siatkówki jest o wiele wiele większa niż moja, dlatego proszę Was o pomoc.

Czy poza zmianami z 1 stycznia 2009, ogłoszono jeszcze jakieś nowsze zmiany??
Mój nauczyciel wfu mówił o nich, jak o jakiś nowinkach, o których dużo osób nie wie, a które już od tegorocznej ligi będą obowiązywać..

Wszyscy maniacy siatkówki, POMÓŻCIE ;)
Liczę na Was!
marek
Arff
Posty: 7145
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:15
Płeć: M
Lokalizacja: lublin

Re: Najnowsze z najnowszych

Post autor: Arff »

Najnowsze zmiany ustanowił kongres FiVB przed olimpiadą, zmiany weszły w życie 1 stycznia w oficjalnych rozgrywkach FIVB które nie były jeszcze rozgrywane. pierwszymi takowymi będzie LŚ rozgrywana od maja chyba, a w Polskiej lidze przepisy obowiązywać będą od przyszłego sezonu, nowe przepisy znajdziesz w dziele w którym założyłeś ten temat...
"Dyskusja nie szkodzi, jeśli jest prowadzona fair, bez założeń wstępnych i z góry przygotowanej tezy, bo wtedy kończy się dyskusja i zaczyna się ideologia."
Olla
Posty: 96
Rejestracja: 27 maja 2008, o 17:25
Płeć: K

Re: Najnowsze z najnowszych

Post autor: Olla »

O:)T
Awatar użytkownika
lucass90
Korespondent
Korespondent
Posty: 7799
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 16:42
Płeć: M
Lokalizacja: Częstochowa / Gdańsk
Kontakt:

Re: Najnowsze z najnowszych

Post autor: lucass90 »

http://www.reprezentacja.net/siatkowka/ ... osci/21618

Co za idiotyzm... Władzom FIVB proponuję zmienić dilera, bo ich decyzje są już coraz głupsze... :| Niech jeszcze wprowadzą przepis, który nakazywać będzie wykonanie pierwszego ataku zza 3 metra przez libero w klapkach tyłem-na przód z okrzykiem tarzana...
AZS CZĘSTOCHOWA!
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Najnowsze z najnowszych

Post autor: Nagor »

Mam nadzieję, że to tak jak mówi Wagner, tylko na początku seta... W przeciwnym wypadku jestem za pomysłem lucassa.
...
Awatar użytkownika
Carpyook
Posty: 55
Rejestracja: 9 sty 2008, o 18:37
Płeć: M
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Najnowsze z najnowszych

Post autor: Carpyook »

tu jest trochę więcej informacji o Złotej Formule:

http://www.aipsmedia.com/index.php?page ... =1247&tp=n

Although during the first service return, a smash from the first or second touch can still come from anywhere on the court, a smash off the third touch must now originate from behind the second line. Shots from behind this three-meter mark take an average 0.44 seconds to land; the same period that it takes on average for a player to return a smash. That is why the formula has been named the Golden Formula. After the serving side returns this first attack, the teams are free to smash any following shots, including the ones off the third touch, from either side of the second line.

Wygląda na to, że dotyczy ona tylko pierwszego ataku w każdej akcji, na dodatek wykonywanego jako "trzecie dotknięcie" przez drużynę odbierającą serwis. Po tym ataku - wolna amerykanka...

Formuła ma raczej zastosowanie do każdej akcji. GF ma wyrównać szanse broniącego i atakującego - przytoczono statystyki dotyczące czasu przelotu piłki na stronę przeciwnika po ataku sprzed i zza 3 metra oraz czasu reakcji broniącego taki atak. Gdyby ograniczono to tylko do pierwszej akcji seta (czyli od 3 do 5 akcji w meczu), to globalny efekt byłby znikomy.
***
Wenn ist das Nunstück git und Slotermeyer? Ja! ... Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput! :)
piranha
Posty: 72
Rejestracja: 8 lip 2008, o 09:46
Płeć: K
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: Najnowsze z najnowszych

Post autor: piranha »

To jest już totalna głupota.
Oni myślą, że to wydłuży akcję? W jaki sposób? "Akcja" czytelna, blok łatwo ustawiony i koniec akcji.
Taki przepis zabije całe piękno siatkówki, myśl i kunszt rozgrywającego. Brak kiwek z drugiej piłki, brak środka, brak jakiejkolwiek gry kombinacyjnej w pierwszej akcji ma spowodować uatrakcyjnienie meczów siatkówki?
Co za matoły wymyślają takie "Złote Formuły"...
To brzmi gorzej niż najgłupszy żart primaaprilisowy.
Już na Uniwersjadzie kręcili jakieś nowe zasady tak, że kompletnie się pogubiłam w tych zmianach.
Oby po ich przetestowaniu przejrzeli na oczy lub poszczególne federacje otwarcie wyraziły niechęć ich wprowadzenia. Chyba, że komuś się to podoba :o ...
; )
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Najnowsze z najnowszych

Post autor: Nagor »

Wg mnie ta zasada może "zabić" libero, a co za tym idzie środkowych, oraz graczy takich jak Ruciak. Libero w drugiej linii byłby zupełnie niepotrzebny, a raczej bardzo potrzebny byłby ktoś za niego, z możliwością ataku. Bez sensu...
...
Elgarten
Posty: 2190
Rejestracja: 2 lut 2008, o 19:43
Płeć: M
Lokalizacja: Wołomin

Re: Najnowsze z najnowszych

Post autor: Elgarten »

Zgadzam się ze wszystkimi przeciwnikami złotej formuły. Przyznam szczerze, że dawno nie słyszałem tak durnego przepisu. Łudzę się jeszcze, że może będzie to dotyczyć tylko I ataku w meczu czy secie. Jednak jak napisał Carpyook niestety może być inaczej. Mecz stanie się strasznie przewidywalny i jak ktoś słusznie zauważył ta formuła wcale nie wydłuży akcji. Po prostu będzie więcej bloków, które szybko będą kończyć akcję. Oby ten przepis nigdy nie wszedł w życie, bo wydaje się głupszy niż ustawa przewiduje...:x
W ekstraklasie:
2000/2001 - 6 miejsce
2001/2002 - 6 miejsce
Awatar użytkownika
mbor3k
Posty: 533
Rejestracja: 27 kwie 2009, o 12:07
Płeć: M
Lokalizacja: Resovia

Re: Najnowsze z najnowszych

Post autor: mbor3k »

Jak przeczytałem o tym pomyśle, włos zjeżył mi się na głowie (i nie tylko ;) )
1. Praktycznie brak ataków z krótkiej... :|
2. Przy niedokładnym przyjęciu przebijanie na 2gą stronę :|
3. Odebranie kunsztu, pomysłowości, śmiałości, ilości manewrów, szaleństwa rozgrywającemu :|
4. Wydłużenie akcji ??? W snach !!! Monotonność- owszem.
Tak idiotyczny przepis to jakby spalony w koszykówce albo przymus wykonywania tam rzutów za 3 w 1szej akcji, albo zakaz wykonywania 1szego rzutu do bramki przez kołowego w szczypiorniaku. :o
Za takie pomysły powinni karać, a nie próbować je nagradzać. A tu jeszcze słyszy się od pewnego Pana, że On lubi takie zmiany. Troszkę zimnej wody pasuje wylać na co niektóre głowy :x
Pozdrawiam
To co oczywiste, przeczytaj jeszcze raz.
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Najnowsze z najnowszych

Post autor: Nagor »

I co ma zrobić drużyna, która ma w drugiej linii libero i rozgrywającego? Grać pajpa aż do skutku, bo blok przeciwnika się zaczai bo wie gdzie pójdzie piłka? A jak w drugiej linii do tego będzie jakiś Ruciak Czy Bąkiewicz :]

Bez sensu przepis, bo jakoś nie widziałem, żeby ktoś narzekał, że drużyna serwująca jest z góry skazana na stratę punktu... a nawet jeśli to przecież każda drużna, która chce wygrać musi serwować, czyli jedna i druga drużyna ma to samo... Po trzecie - chcesz mieć większa szanse po serwisie - serwuj lepiej.
...
Awatar użytkownika
Mate
Posty: 3656
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 12:54
Płeć: M
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

Re: Najnowsze z najnowszych

Post autor: Mate »

Jeżeli takie gówno -bo inaczej się tego nie da nazwać- wejdzie do gry to myślę, że FIVB zbankrutuje(prawa do transmisji), a siatkówka poziomem oglądalności zrówna się z hokejem na trawie, bądź pływaniem synchronicznym. I co to wtedy będzie za gra?? Myślę, że wtedy powinni zmniejszyć liczbę graczy, bo na jaką cholerę środkowi i jeszcze nie będzie potrzebny trener. Jeżeli FIVB wprowadzi taki durny przepis to sytuacja z F1 będzie bardzo możliwa.
,,Kiedyś... kiedyś przed laty, kiedy pisałem taką analizę dla Gazety Wyborczej napisało mi się: Co by było, gdyby nie było Piotra Gruszki? Otóż trzeba byłoby go wymyślić!" - Zdzisław Ambroziak

Rozmowa z dr. Fabio Rizollini'm xD
Elgarten
Posty: 2190
Rejestracja: 2 lut 2008, o 19:43
Płeć: M
Lokalizacja: Wołomin

Re: Najnowsze z najnowszych

Post autor: Elgarten »

Mate pisze:Jeżeli takie gówno -bo inaczej się tego nie da nazwać- wejdzie do gry to myślę, że FIVB zbankrutuje(prawa do transmisji), a siatkówka poziomem oglądalności zrówna się z hokejem na trawie, bądź pływaniem synchronicznym.
Myślę, że hokej na trawie zostawiłby siatkę daleko w tyle ;).
W ekstraklasie:
2000/2001 - 6 miejsce
2001/2002 - 6 miejsce
Awatar użytkownika
Carpyook
Posty: 55
Rejestracja: 9 sty 2008, o 18:37
Płeć: M
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Najnowsze z najnowszych

Post autor: Carpyook »

Mate pisze:Jeżeli takie gówno -bo inaczej się tego nie da nazwać- wejdzie do gry to myślę, że FIVB zbankrutuje(prawa do transmisji).
Pewnie wejdzie, bo po testach w lidze katarskiej, jakże reprezentatywnej dla światowej siatkówki, złota formuła jest oceniana przez FIVB jako "great success" :) A wymyślił ją jakiś Sudańczyk.
***
Wenn ist das Nunstück git und Slotermeyer? Ja! ... Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput! :)
Awatar użytkownika
wojo90
Posty: 135
Rejestracja: 9 sty 2008, o 22:46
Płeć: M
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Najnowsze z najnowszych

Post autor: wojo90 »

Taaak wzorujmy sie na lidze katarskiej, ten przepis jest bezprzyszlosciowy
Jedno z praw Murphego: "Nigdy nie kłóć się z głupcem - ludzie mogą nie dostrzec różnicy."
vi er rode vi er hvide vi er denmark dynamite
Awatar użytkownika
Mate
Posty: 3656
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 12:54
Płeć: M
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

Re: Najnowsze z najnowszych

Post autor: Mate »

Przypomniała mi się reklama pewnej firmy bukmacherskiej(norweska chyba). Jest mecz piłkarski, przyjeżdża szejk, wszyscy uradowani i bez pytań szejk wykonuje rzut rożny, bądź karny(nie pamiętam już). Przecież nie będziemy się wzorować na lidze katarskiej. Może jeszcze będziemy sprowadzać graczy na EP, jak oni. Takie pomysły niszczą siatkówkę i tyle na ten temat.
,,Kiedyś... kiedyś przed laty, kiedy pisałem taką analizę dla Gazety Wyborczej napisało mi się: Co by było, gdyby nie było Piotra Gruszki? Otóż trzeba byłoby go wymyślić!" - Zdzisław Ambroziak

Rozmowa z dr. Fabio Rizollini'm xD
Awatar użytkownika
xyz91
Posty: 154
Rejestracja: 15 maja 2009, o 14:36
Płeć: M
Kontakt:

Re: Najnowsze z najnowszych

Post autor: xyz91 »

Oni już na mózgi poupadali. Te 12 zmian w secie, teraz pomysł z atakiem z drugiej linii. Ostatnie wyczyny państwa z FIVB to jest kretynizm za kretynizmem i kretynizmem pogania.
xyz91
Prezes
Posty: 58
Rejestracja: 11 lip 2008, o 11:39
Płeć: M

Re: Najnowsze z najnowszych

Post autor: Prezes »

Nie no, przecież niemożliwe, żeby to wprowadzili... Wtedy niscy zawodnicy straciliby na wartości. Wyobrażam sobie tłumy kibiców przed siedzibą FIVB czy protestujących zawodników :P

W ogóle co to są za jaja, że ktoś tam sobie rządzi i całkowicie zmienia jej zasady. Równie dobrze mogą się potem zmienić władzę i nakazać atak z "trzeciej linii" (jak to powiedział jeden z komentatorów) :P A potem ja sypnę kasą, przekupię tych co trzeba i wymyślę coś nowego... Siatkówka ma być siatkówką, rozumiem kosmetyczne zmiany (typu inne liczenie punktów; niektóre mi się nie podobają, ale to już inna sprawa), ale bez przesady. No chyba, że zrobimy jak w tenisie, że piłka może się odbić raz od parkietu... To przecież by wydłużyło akcje i byłoby atrakcyjniejsze dla mediów. Tylko chyba ktoś zapomniał o zawodnikach i ludziach zajmujących się siatkówką od lat...

No a tak na zakończenie jeszcze raz napiszę, że to niemożliwe dla mnie, aby wprowadzono takie zmiany. Dlatego to co pisałem można traktować z przymrużeniem oka... Ale jak zostanie to wprowadzone to nie pozostawię po osobach odpowiedzialnych za to suchej nitki. W związku z tym strzeżcie się :P
hugo
Posty: 1563
Rejestracja: 29 maja 2009, o 03:21
Płeć: M

Re: Najnowsze z najnowszych

Post autor: hugo »

Widzę, że z mojej kochanej siatki robi się sport niszowy:/

Najpierw dali Turcji ME w czasie Ramadanu i wypuścili bilety na ME dopiero na tydzień przed - i mamy tego owoc w postaci pustych krzesełek!Teraz mamy ten przepis!

Przestowałem go z kolegami ze studiów.Jak to wygląda w praniu?Taki atak można bardzo łatwo zablokować, drużyna serwująca jest w 100X razy lepszej sytuacji!Rozgrywający przestaje być rozgrywającym, bo i tak akcje będą się zwykle kończyły w kontrataku drużyny serwującej.
TRAGEDIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
RUBEN WRÓCIĆ!!!!!!!
\
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Najnowsze z najnowszych

Post autor: Nagor »

hugo a braliście pod uwagę, że wtedy libero prawdopodobnie będzie w pierwszej linii, żeby w drugiej zostało 3 gotowych do ataku graczy... W ogóle niscy gracze pójdą w odstawkę, to samo pewnie z libero 8-)
...
Awatar użytkownika
picaporte
Posty: 466
Rejestracja: 19 sie 2008, o 17:40

Re: Najnowsze z najnowszych

Post autor: picaporte »

matko, po co to zmieniać! co, jest źle!?
Już i tak zmniejszyli ciśnienie w piłce, żeby akcje wydłużyć. Wystarczy. Mężczyźni będą mieli "ciężej", ale kobiety to już w ogóle... Ja sobie tego nie wyobrażam. Nie rozumiem sensu tych zmian. Co oni chcą osiągnąć. Przecież nie jest powiedziane, że jak jedna akcja będzie trwać całe lato to będzie większa popularność tej gry. Moim zdaniem wręcz przeciwnie.
riki tiki tak!
hugo
Posty: 1563
Rejestracja: 29 maja 2009, o 03:21
Płeć: M

Re: Najnowsze z najnowszych

Post autor: hugo »

Długa wymiana (popularnie zwana long-rally) jak w meczu w Polska - Argentyna (Ateny 2004), akcja Grbica z IO Sydney2000 czy Murka z PP są dla siatkówki jak blok Gortata na LeBronie Jamesie dla koszykówki, bramka Kaleba (Ateny 2004) dla piłki ręcznej czy gol Owena na MŚ98 dla piłki nożnej.To coś na co można czekać bardzo długo, ale jak się wydarzy to można to oglądać, oglądać i jeszcze raz oglądać.W tenisie ziemnym akcję częściej wygrywa serwujący, a w siatkówce odbierający.Jednak częściej nie oznacza zawsze i jakoś władze tenisowe nie postulują zmian, które miałyby zniwelować szybkość zagrywki.
Dłuższych akcji nie będzie, tylko chaos i dziesiątki przebić "za darmo"

Proponuję państwu z CEV/FIVB(jeden pies, każdy o tym wie:D), by promować siatkówkę na świecie zamiast "upiększać grę".Bo to skandal by na ME trybuny świeciły pustkami, a w kraju aktualnych mistrzów Europy siatkówka ustępowała... hokejowi na rolkach!
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2009, o 00:39 przez hugo, łącznie zmieniany 3 razy.
\
Elgarten
Posty: 2190
Rejestracja: 2 lut 2008, o 19:43
Płeć: M
Lokalizacja: Wołomin

Re: Najnowsze z najnowszych

Post autor: Elgarten »

Ja już się wypowiadałem na temat tego kretyńskiego przepisu :x . Chciałem tylko dodać, że jeżeli władze FIVB myślą, że dzięki temu przepisowi siatkówka stanie się bardziej atrakcyjna i popularna, to na 100% osiągną dokładnie odwrotny rezultat.
Cały czas mam nadzieję, że władze zrezygnują ze złotej formuły, po tym co zobaczą w listopadzie na Pucharze Świata. Oby...
W ekstraklasie:
2000/2001 - 6 miejsce
2001/2002 - 6 miejsce
damian940915
Posty: 77
Rejestracja: 3 lut 2009, o 20:37
Płeć: M
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Najnowsze z najnowszych

Post autor: damian940915 »

No i o złotej regule cisza, przynajmniej ja nic nie słyszałem po turnieju katarskim
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy gry”