Wazne pytanie do sedziego!!!

monroe
Posty: 4
Rejestracja: 14 mar 2009, o 14:26
Płeć: M

Wazne pytanie do sedziego!!!

Post autor: monroe »

Mam ważne pytanie dotyczace błedu ustawienia w 5:1 w ustawieniu z rozgrywajacym na pozycji nr 3 srodkowym na pozycji 2 i przyjmujacym na pozycji 4, druzyny ustawia sie do przyjecia zagrywki zawodnik przyjmujacy ktory jest w pierwszej lini staje do przyjecia na pozycji 5 libero na 6 i drugi przyjmujacy na 1 czy w tym ustawieniu jest blad ustawienia jezeli libero stoi blizej siatki niz przyjmujacy w pierszej lini? w przepisach jest napisane
7.4.2.1 każdy z zawodników linii obrony musi znajdować się dalej od
linii środkowej niż odpowiadający mu zawodnik linii ataku
pisze zawodnik nie pisze niz wszyscy zawodnicy lini obrony
kiedys rozmawiałem z jednym z dr. na awf od siatkówki i bardzo jasno powiedział i pokazał mi w przepisach ze bledy ustawienia sa prostopadłe i rownoległe.
Prostopadłe bledy ustawienia moga byc tylko miedzy zawodnikami po przekatnej bo jezeli by tak nie bylo to chociazby rozgrywajacy w ustawieniu kiedy jest na 6 a jest wtedy zawodnikiem obrony musiał by stac dalej od sitki niz wszyscy zawodnicy ataku a w tym ustawieniu czy ustawieniu z rozgrywajacym na 3 stoi blizej siatki niz przyjmujacy w pierwszej lini.
potrzebuje jasnej odpowiedzi popartej przepisami najlepiej od sedziego niechce wypowiedzi laików ktorzy nie maja pojecia i beda spekulowac.
jezeli odtworzyłem nie potrzebnie temat to sorry ale nie usuwajcie go prosze do poki nie dostane odpowiedzi.z gory dzieki i pozdrawiam
Awatar użytkownika
maksik
Posty: 2481
Rejestracja: 24 lut 2008, o 12:37
Płeć: M
Lokalizacja: Polandia

Re: Wazne pytanie do sedziego!!!

Post autor: maksik »

naszych sędziów lepiej nie pytać.. ;)
To the world you may be one person, but to one person you may be the world
pykaman
Posty: 98
Rejestracja: 8 lip 2008, o 07:13

Re: Wazne pytanie do sedziego!!!

Post autor: pykaman »

nie jestem sędzią, a rozgrywającym więc zawsze to ja muszę uważać gdzie stoję miedzy kim a kim żeby nie zrobić błędu więc trochę wiem co i jak. tak jak powiedział Ci pan dr o błędach równoległych i prostopadłych to jest to mniej więcej tak. Zawodnicy sobie odpowiadający w dwóch liniach to nie tak jak większość myśli: rozgrywacz-atakier, przyjmujący-przyjmujący, środkowy-środkowy (ew libero) tylko zawodnicy na pozycji 1 i 2, 3 i 6, oraz 4 i 5. A więc najprościej to będzie tak: będzie błąd jeżeli czubek buta libero będzie bliżej środkowej linii (siatki) od czubka buta tylko i wyłącznie przyjmującego w pierwszej linii - to będzie błąd prostopadły. Błąd równoległy libero będzie wtedy jeżeli jego stopa będzie bliżej prawej linii bocznej niż stopa tylko i wyłącznie zawodnika na pozycji 6 (w tym ustawieniu będzie to nominalny atakujący). pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ted
Redaktor naczelny
Redaktor naczelny
Posty: 2099
Rejestracja: 21 sie 2007, o 10:39
Płeć: M
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

Re: Wazne pytanie do sedziego!!!

Post autor: Ted »

Miałbym takie pytania:
1. Podczas meczu zespołów A i B w jednej akcji toczy się wymiana piłek. W pewnym momencie II arbiter zatrzymuje akcję uznając, że zawodnik drużyny A przełożył ręce nad siatką. Moje pytanie. Po której stronie powinien stać II arbiter? Po stronie drużyny A, czy drużyny B? Czy też nie ma to znaczenia?
2. Podczas meczu zespołów C i D szkoleniowiec drużyny C prosi o czas dla drużyny. Podczas żywej rozmowy z zawodnikami pada jedno niecenzuralne słowo, które nie jest do nikogo imiennie kierowane. Nie ma też możliwości, aby usłyszał je ktoś poza drużyną C i II arbitrem, który w czasie "przerwy na żądanie" postanowił stanąć zaraz przy drużynie C. Moje pytanie. Czy osoba, z ust której padł ten wulgaryzm powinna zostać ukarana żółtą kartką? Czy arbiter ma prawo stać przy którejkolwiek drużynie podczas przerwy na żądanie?
Awatar użytkownika
therion
Moderator
Moderator
Posty: 251
Rejestracja: 21 sie 2007, o 10:03
Płeć: M
Lokalizacja: już Łódź
Kontakt:

Re: Wazne pytanie do sedziego!!!

Post autor: therion »

Ted pisze:Miałbym takie pytania:
1. Podczas meczu zespołów A i B w jednej akcji toczy się wymiana piłek. W pewnym momencie II arbiter zatrzymuje akcję uznając, że zawodnik drużyny A przełożył ręce nad siatką. Moje pytanie. Po której stronie powinien stać II arbiter? Po stronie drużyny A, czy drużyny B? Czy też nie ma to znaczenia?
Drogi Tedzie. Sędzia II nie decyduje o błędach zawodników nad siatką, może jedynie zasygnalizować bez gwizdka błąd sędziemu I. (przepis 24.2.2 - Sędzia drugi może także, bez użycia gwizdka, sygnalizować nieleżące w jego kompetencji błędy, ale nie może nalegać na sędziego pierwszego, aby je uznał.). A odpowiedź na pytanie gdzie ma stać sędzia drugi jest taka, że powinien stać w takim miejscu, które umożliwia mu jak najlepszą obserwację gry pod kątem oceny błędów leżących w jego zakresie obowiązków.

Błędy o których decyduje sędzia II określa przepis 24.3.2.
24.3.2
Podczas meczu sędzia drugi gwiżdżąc i sygnalizując decyduje o:
24.3.2.1
kontakcie z boiskiem po stronie przeciwnika i przekroczeniu pod siatką w przestrzeń przeciwnika;
24.3.2.2
błędach ustawienia zespołu przyjmującego zagrywkę;
24.3.2.3
błędnym kontakcie zawodnika z dolną częścią siatki, lub z antenką po stronie sędziego drugiego;
24.3.2.4
spełnionym bloku zawodników linii obrony, próbie bloku Libero lub błędach ataku zawodników linii obrony albo Libero;
24.3.2.5
zetknięciu się piłki z ciałem obcym;
24.3.2.6
zetknięciu się piłki z podłożem w przypadku, gdy sędzia pierwszy nie jest w stanie tego zauważyć;
24.3.2.7
piłce przekraczającej pionową płaszczyznę siatki w kierunku boiska przeciwnika całkowicie lub częściowo poza przestrzenią przejścia lub mającej kontakt z antenką po stronie sędziego drugiego.
Ted pisze:2. Podczas meczu zespołów C i D szkoleniowiec drużyny C prosi o czas dla drużyny. Podczas żywej rozmowy z zawodnikami pada jedno niecenzuralne słowo, które nie jest do nikogo imiennie kierowane. Nie ma też możliwości, aby usłyszał je ktoś poza drużyną C i II arbitrem, który w czasie "przerwy na żądanie" postanowił stanąć zaraz przy drużynie C. Moje pytanie. Czy osoba, z ust której padł ten wulgaryzm powinna zostać ukarana żółtą kartką? Czy arbiter ma prawo stać przy którejkolwiek drużynie podczas przerwy na żądanie?
24.2.4
Sędzia drugi nadzoruje członków zespołu siedzących na ławce i informuje sędziego pierwszego o ich niewłaściwym zachowaniu.
24.2.5
Sędzia drugi kontroluje zawodników w polach rozgrzewki.

Tak więc sędzia II ma prawo kontrolować zachowanie zawodników podczas przerwy. Ma też prawo stać w pobliżu drużyny, jeżeli uzna, że jest to z jakichś względów uzasadnione. Inną kwestia czy jest to zachowanie właściwe z punktu widzenia taktyki sędziowania. Sędzia II ma bowiem podczas przerwy różne obowiązki i musi ocenić, czy miejsce w pobliżu jednego z zespołów jest tym, które mu umożliwia ich wykonywanie.

Ocena niewłaściwego zachowania zespołu należy do sędziego pierwszego. Sędzia drugi jeżeli uzna za konieczne poinformować sędziego pierwszego o wulgarnym zachowaniu, przekazuje mu taką informacje, a sędzia pierwszy ocenia skalę przewinienia i decyduje o ewentualnej sankcji, biorąc pod uwagę kilka czynników. Na kursokonferencji przed sezonem poruszona została między innymi ta kwestia i uczulono sędziów, aby przy ocenie niewłaściwego zachowania brali pod uwagę intencje winowajcy. Inaczej bowiem należy zakwalifikować wulgaryzm kierowany personalnie lub też głośno, przez co wpływa na widowisko, a inaczej traktowany powinien być wulgaryzm rzucony pod nosem do siebie w emocjach po akcji, którego nikt nie słyszy. Tak czy inaczej podkreślam, że ocena końcowa danego przewinienia należy do sędziego pierwszego. Przypomnę też przepis, który mówi:

20.2.1
Uczestnicy muszą zachowywać się uprzejmie i z szacunkiem, zgodnie z zasadami FAIR PLAY, nie tylko w stosunku do sędziów, ale również do działaczy, przeciwników, członków swojego zespołu i widzów.

Tak więc sędzia musi ocenić ile wspólnego miał wulgaryzm z szacunkiem i uprzejmością w stosunku do osób będących na hali.
Dodo nie tuman! Nie da się wytępić!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy gry”