Odbiór zagrywki.

rafjak
Posty: 11
Rejestracja: 5 lis 2011, o 11:40
Płeć: M

Odbiór zagrywki.

Post autor: rafjak »

Drodzy Koledzy,

Mam pytanie odnośnie możliwości odbioru zagrywki. Rozumiem, że nie można zablokować zagrywki nad siatką? Pewnie też nie można zaatakować po zagrywce zaraz za siatką. Czy można jednak w ogóle wykonać atak od razu po zagrywce, czy trzeba jednak uderzyć sposobem dolnym lub przyjąć palcami?

Pozdrawiam
RJ
Streeter
Posty: 7275
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Odbiór zagrywki.

Post autor: Streeter »

Zgodnie z przepisami oczywiście z pierwszej piłki po zagrywce atakować ani blokować nie można, jedyny sposób by zdobyć punkt z pierwszej piłki zgodnie z zasadami to przebić ją na drugą stronę palcami bądź oburącz.
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
rafjak
Posty: 11
Rejestracja: 5 lis 2011, o 11:40
Płeć: M

Re: Odbiór zagrywki.

Post autor: rafjak »

No dobrze, ale jak wtedy odróżnić odbicie od bloku. Jakaś odległość od siatki obowiązuje?

Pozdrawiam
RJ
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Odbiór zagrywki.

Post autor: Guilder »

rafjak pisze:No dobrze, ale jak wtedy odróżnić odbicie od bloku. Jakaś odległość od siatki obowiązuje?
Wydaje mi się, że decydująca może być linia górnej taśmy (taka wirtualna). Jakby nie patrzeć, odbicie palcami jest na poziomie niższym niż 243cm, blok oczywiście wyższym.
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
Streeter
Posty: 7275
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Odbiór zagrywki.

Post autor: Streeter »

Guilder pisze:
rafjak pisze:No dobrze, ale jak wtedy odróżnić odbicie od bloku. Jakaś odległość od siatki obowiązuje?
Wydaje mi się, że decydująca może być linia górnej taśmy (taka wirtualna). Jakby nie patrzeć, odbicie palcami jest na poziomie niższym niż 243cm, blok oczywiście wyższym.
No tak, żeby punkt był przyznany w takiej sytuacji "atakujący" musi mieć ręce poniżej jak to nazwał Guilder linii górnej taśmy. W każdym innym przypadku piłka zostanie odgwizdana jako blok lub atak.
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Awatar użytkownika
madlark
Posty: 13544
Rejestracja: 15 maja 2009, o 23:07
Płeć: M

Re: Odbiór zagrywki.

Post autor: madlark »

Streeter pisze: No tak, żeby punkt był przyznany w takiej sytuacji "atakujący" musi mieć ręce poniżej jak to nazwał Guilder linii górnej taśmy. W każdym innym przypadku piłka zostanie odgwizdana jako blok lub atak.
Jesteś pewien, że nie ma znaczenia, czy ta akcja odbywa się w pierwszej czy drugiej strefie?
Wiadomo w drugiej to karkołomne, ale raczej zgodne z przepisami ;)
Niech się sępy z polsatu udławią. Wróg publiczny polskiej siatkówki: polsat
Łańcuch pęka tam, gdzie jest najsłabsze ogniwo
Ostatnie sekundy są najważniejsze
Streeter
Posty: 7275
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Odbiór zagrywki.

Post autor: Streeter »

madlark pisze: Jesteś pewien, że nie ma znaczenia, czy ta akcja odbywa się w pierwszej czy drugiej strefie?
Wiadomo w drugiej to karkołomne, ale raczej zgodne z przepisami ;)
Ręki sobie uciąć nie dam, ale skrót raczej też można tak "zaatakować" z pierwszej piłki. Co do drugiej linii jestem pewien, bo kilka razy zdarzyło mi się widzieć akcję, w której ustrzelono libero mocną zagrywką, a ta po jego obronie (bo ciężko to nazwać przyjęciem) wpadała w boisko po drugiej stronie. Co prawda raczej nie o takie przebicie chodzi koledze, który założył temat, ale jednych przepisów to dotyczy.
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
pykaman
Posty: 98
Rejestracja: 8 lip 2008, o 07:13

Re: Odbiór zagrywki.

Post autor: pykaman »

Sytuacja taka. Zagrywka wykonana tzw balonem w okolice 5 metra, tak że odbierający spokojnie może ja przyjąć na palce. Robi to w wyskoku-bo tak mu się akurat podoba. Przyjmijmy że jest to Bartosz Kurek - wzrost 206 plus zasięg rąk plus wyskok daje nam to jakieś 270 cm. Piłka wysokim lobem dochodzi do rozgrywającego jednak jest niedokładna i przelatuje na drugą stronę siatki i wpada w pole. Dla kogo punkt??
Streeter
Posty: 7275
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Odbiór zagrywki.

Post autor: Streeter »

Dla drużyny Kurka.
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
rafjak
Posty: 11
Rejestracja: 5 lis 2011, o 11:40
Płeć: M

Re: Odbiór zagrywki.

Post autor: rafjak »

Może pojadę po bandzie, ale wyobraźmy sobie taką sytuację, że ten sam Bartosz Kurek składa ręce jak do odbioru dolnego, odwraca się tyłem do siatki i po zagrywce uderza piłkę złożonymi rekami nad głową z siła zbliżoną do ataku. Uznają tak zdobyty punkt?

Pozdrawiam
RJ
Awatar użytkownika
madlark
Posty: 13544
Rejestracja: 15 maja 2009, o 23:07
Płeć: M

Re: Odbiór zagrywki.

Post autor: madlark »

rafjak pisze:Może pojadę po bandzie, ale wyobraźmy sobie taką sytuację, że ten sam Bartosz Kurek składa ręce jak do odbioru dolnego, odwraca się tyłem do siatki i po zagrywce uderza piłkę złożonymi rekami nad głową z siła zbliżoną do ataku. Uznają tak zdobyty punkt?

Pozdrawiam
RJ
To nie kwestia siły tylko wysokości(nad siatką) na której następuje kontakt z piłką w pierwszym kontakcie.
Choć moim zdaniem dotyczy to tylko pierwszej strefy.
Niech się sępy z polsatu udławią. Wróg publiczny polskiej siatkówki: polsat
Łańcuch pęka tam, gdzie jest najsłabsze ogniwo
Ostatnie sekundy są najważniejsze
rafjak
Posty: 11
Rejestracja: 5 lis 2011, o 11:40
Płeć: M

Re: Odbiór zagrywki.

Post autor: rafjak »

Czyli z drugiej strefy można by uderzyć z powrotem jedną ręką?

RJ
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2252
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Odbiór zagrywki.

Post autor: mewa »

rafjak pisze:Drodzy Koledzy,

Mam pytanie odnośnie możliwości odbioru zagrywki. Rozumiem, że nie można zablokować zagrywki nad siatką? Pewnie też nie można zaatakować po zagrywce zaraz za siatką. Czy można jednak w ogóle wykonać atak od razu po zagrywce, czy trzeba jednak uderzyć sposobem dolnym lub przyjąć palcami?

Pozdrawiam
RJ

można wykonać atak z pierwszej piłki po zagrywce pod warunkiem, ze piłką nie jest całkowicie powyżej górnej taśmy siatki.
MatSzark
Posty: 6
Rejestracja: 22 paź 2008, o 11:24
Płeć: M

Re: Odbiór zagrywki.

Post autor: MatSzark »

13.2.4 Żaden zawodnik nie może wykonać spełnionego ataku uderzając piłkę z zagrywki
PRZECIWNIKA, gdy piłka znajduje się nad strefą ataku i jest całkowicie powyżej górnej krawędzi
siatki.
Czyli nie można atakować z pierwszej piłki, która jest powyżej taśmy i znajduje się nad polem ataku, gdy piłka znajduje się poza polem ataku to można ją atakować z dowolnej wysokości (oczywiście z wyjątkiem libero).
rafjak
Posty: 11
Rejestracja: 5 lis 2011, o 11:40
Płeć: M

Re: Odbiór zagrywki.

Post autor: rafjak »

Czyli wszystko jasne. Dzięki za dyskusję i odpowiedź.

Pozdrawiam
RJ
jack9091
Posty: 1
Rejestracja: 29 lis 2012, o 12:46
Płeć: M

Re: Odbiór zagrywki.

Post autor: jack9091 »

Dla drużyny Kurka.....
Jack
Metrowiec
Posty: 80
Rejestracja: 14 lut 2010, o 18:46
Płeć: M

Re: Odbiór zagrywki.

Post autor: Metrowiec »

Maybe jestem głupi, ale jeśli piłka leci balonem skrótem na mojej stronie, metr od siatki, a ja wyskoczę i złapię powyżej siatki tak, że piłka po odbiciu palcami będzie spadać pionowo w dół to jest to blok?

Przypomniała mi się sytuacja z minisiatkówki, gdzie mój kolega (dziś 197, wtedy 180 cm) wyskoczył i odbił palcami pionowo, a sędzia uznał punkt dla nas. Błąd sędziego, czy to już zależy od interpretacji?
Awatar użytkownika
madlark
Posty: 13544
Rejestracja: 15 maja 2009, o 23:07
Płeć: M

Re: Odbiór zagrywki.

Post autor: madlark »

Metrowiec pisze:Maybe jestem głupi, ale jeśli piłka leci balonem skrótem na mojej stronie, metr od siatki, a ja wyskoczę i złapię powyżej siatki tak, że piłka po odbiciu palcami będzie spadać pionowo w dół to jest to blok?

Przypomniała mi się sytuacja z minisiatkówki, gdzie mój kolega (dziś 197, wtedy 180 cm) wyskoczył i odbił palcami pionowo, a sędzia uznał punkt dla nas. Błąd sędziego, czy to już zależy od interpretacji?
to bez znaczenia jak leci, z pierwszej piłki w pierwszej linii odbicie musi być poniżej taśmy
Niech się sępy z polsatu udławią. Wróg publiczny polskiej siatkówki: polsat
Łańcuch pęka tam, gdzie jest najsłabsze ogniwo
Ostatnie sekundy są najważniejsze
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy gry”