Odbicie palcami siatkówka plażowa

mattazs
Posty: 4
Rejestracja: 10 cze 2014, o 14:02

Odbicie palcami siatkówka plażowa

Post autor: mattazs »

Witam wszystkich. Otóż mam kilka pytań odnośnie rzekomych przepisów, które ponoć już weszły w życie ale ja nigdzie nie potrafię znaleźć odpowiedzi na ten temat. Otóż sprawa tyczy się odbicia piłki palcami na plaży. Nie chodzi mi tutaj o odbicie piłki przy wystawie czyli przy odbiciu drugim ale chodzi mi o przebicie piłki palcami na stronę przeciwnika. Kilka osób powiedziało mi, że jest ono możliwe. Jestem zawodnikiem starej daty i wiem, że odbicie piłki palcami na plaży na stronę przeciwnika było zawsze uznawane jako błąd. W niektórych przypadkach można było uznać je za właściwe biorąc pod uwagę warunki pogodowe ale nigdy nie słyszałem o tym, że można piłkę normalnie przebijać palcami na drugą stronę. Czy są w związku z tym jakieś przepisy jak takie odbicie powinno wyglądać i czy to w ogóle prawda? Jedna osoba wspominała mi też, że nawet można przebić trzecią piłkę palcami... To już wydaje mi się jakieś naciągane ale warto byłoby spytać. Jeśli ktoś zna odpowiedzi na moje pytania to chętnie się dowiem jak to naprawdę wygląda.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
niepoinformowany
Posty: 4599
Rejestracja: 21 maja 2008, o 06:42
Płeć: M

Re: Odbicie palcami siatkówka plażowa

Post autor: niepoinformowany »

Gdy linia barków jest prostopadle do siatki to można przebić palcami
Resovia Rzeszów & FC Barcelona

Volleyball - something more than sport: https://www.youtube.com/watch?v=sBNxd1s ... pp=desktop
Awatar użytkownika
Murilo0
Posty: 2562
Rejestracja: 11 sie 2010, o 09:11
Płeć: M

Re: Odbicie palcami siatkówka plażowa

Post autor: Murilo0 »

A nie czasem tak, że musisz odbić w tym kierunku, w którym pokazuje linia barków?
All work and no play makes Jack a dull boy...
Awatar użytkownika
niepoinformowany
Posty: 4599
Rejestracja: 21 maja 2008, o 06:42
Płeć: M

Re: Odbicie palcami siatkówka plażowa

Post autor: niepoinformowany »

Tak coś pomieszałem. Odbicie w takim kierunku, że jest ono prostopadłe do barków.

Jak tak sobie teraz myślę, to w sumie teraz tylko ustaliliśmy, że można przebić stojąc trochę bokiem do siatki ;) Ale można.

Pamiętam z jakiegoś meczu z ubiegłych wakacji, że Łosiak grał z Kantorem i Łosiak wystawiał, Kantor przyjmuje po lewej stronie ale zbiegł na prawą i pociągnął za sobą blokującego, Łosiak szybko ustawił linię barków na lewą stronę i przebił drugą palcami
Resovia Rzeszów & FC Barcelona

Volleyball - something more than sport: https://www.youtube.com/watch?v=sBNxd1s ... pp=desktop
mattazs
Posty: 4
Rejestracja: 10 cze 2014, o 14:02

Re: Odbicie palcami siatkówka plażowa

Post autor: mattazs »

Czyli najprościej mówiąc to można tak odbić ale pod warunkiem, że zawsze się odbija w tym kierunku w którym się jest obróconym tak?
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2252
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Odbicie palcami siatkówka plażowa

Post autor: mewa »

Ani tak, ani tak :)

Lot piłki musi być prostopadły do linii barków. To oznacza że można przebijac piłkę idealnie do przodu lub idealnie do tyłu.

Sędziowie i tak będą to gwizdać jako błd, bo albo o tym nie wiedzą, albo uważają, że tak potrafi tylko kilku zawodników na świecie. Sędzia zawsze może powiedzieć, że nie było idealnie prostopadle do linii barków...
mattazs
Posty: 4
Rejestracja: 10 cze 2014, o 14:02

Re: Odbicie palcami siatkówka plażowa

Post autor: mattazs »

Rozumiem to w sumie miałem rację kłócąc się z tamtymi ludźmi, że coś tutaj jest nie tak. Oni przebijali po prostu piłkę palcami na drugą stronę i uważali, że w myśl nowych "przepisów" tak po prostu można. Od razu wydało mi się to jakieś naciągane bo to byłoby bez sensu jakbym mógł sobie przebić drugą i trzecią piłkę palcami na drugą stronę i nie byłoby to błędem. Dzięki za info w takim razie. Teraz przynajmniej wiem jak to wygląda. Aha i jeszcze jedno pytanie mam. Czy nadal na plaży jest dopuszczalne lekkie przytrzymanie piłki? Czy trzeba już odbijać tak bardziej twardo jak na hali? Tutaj też znam kilka osób, które mówią, że można lekko przytrzymać, drugie, że nie można i piłka nie może mieć żadnej rotacji... ;)
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2252
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Odbicie palcami siatkówka plażowa

Post autor: mewa »

Z tego co wiem (jeśli są jacyś sędziowie na forum, to niech mnie poprawiają), już od zeszłego sezonu nie można przetrzymac piłki i odbicie ma być czyste. I rotacja nie ma nic do tego - można odbić piłkę czysto z rotacją też.
mattazs
Posty: 4
Rejestracja: 10 cze 2014, o 14:02

Re: Odbicie palcami siatkówka plażowa

Post autor: mattazs »

Rozumiem, dziękuje za odpowiedź.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy gry”