Propozycje zmian

hugo
Posty: 1563
Rejestracja: 29 maja 2009, o 03:21
Płeć: M

Propozycje zmian

Post autor: hugo »

Znalazłem takie coś http://m-volley.pl/artykul/zobacz/nowe- ... zycji-4937

Propozycja nr 11 brzmi komicznie;) Też bym chciał mniej błędów serwisowych i powitam prawie każdą zmianę która to zmieni, ale bez przeginki !!! !!! !!!
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2014, o 23:13 przez hugo, łącznie zmieniany 1 raz.
\
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Propozycje zmian

Post autor: Guilder »

Czwórka i piątka - jestem za. Nad szóstką i ewentualnie dwunastką bym się zastanowił, reszta jest absurdalna.
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
hugo
Posty: 1563
Rejestracja: 29 maja 2009, o 03:21
Płeć: M

Post autor: hugo »

Guilder pisze:Czwórka i piątka - jestem za. Nad szóstką i ewentualnie dwunastką bym się zastanowił, reszta jest absurdalna.
4 i 5 to ciekawe zmiany, ALE jeśli w praniu spowodują więcej błędów to są bez sensu.

PS. Czemu "propozycje zmian" zmieniło się na "propozycję"?
\
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re:

Post autor: Guilder »

hugo pisze: 4 i 5 to ciekawe zmiany, ALE jeśli w praniu spowodują więcej błędów to są bez sensu.
Na początku na pewno byłoby trochę więcej akcji z błędami, ale w tym przypadku gra jest warta świeczki. Szczególnie punkt czwarty poprawiłby bezpieczeństwo zawodników.
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
weary_skier
Moderator
Moderator
Posty: 5926
Rejestracja: 3 kwie 2010, o 20:12
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków

Re: Propozycje zmian

Post autor: weary_skier »

Z tego co słyszałem to na pewno w najbliższym czasie swoją nietykalność zyska siatka.
A z innych ciekawych pomysłów, które pojawiły się w "koszu pomysłów" czy jak się to tam w FIVB nazywa, to zniesienie błędu podwójnego odbicia.
Chodzi oczywiście o błąd przy wystawie, gdy piłka odbija się nieczysto a nie, że piłka w drugim i koljnym odbiciu odbija się najpierw od głowy a potem od nogi.
Argumentowane to jest tym, że neiczyste zagranie samo w sobie jest karą dla zespołu i w ten sposób można znieść uznaniowość tego błędu.
Jeśli o mnie chodzi to uważam, że zmiana zdecydowanie na plus.
Na nic innego póki co się nie zanosi.
"Widać, że gra dno tabeli" - W.Drzyzga o meczu MKS Będzin - Asseco Resovia Rzeszów
hugo
Posty: 1563
Rejestracja: 29 maja 2009, o 03:21
Płeć: M

Re: Propozycje zmian

Post autor: hugo »

weary_skier pisze:Z tego co słyszałem to na pewno w najbliższym czasie swoją nietykalność zyska siatka.
A z innych ciekawych pomysłów, które pojawiły się w "koszu pomysłów" czy jak się to tam w FIVB nazywa, to zniesienie błędu podwójnego odbicia.
Chodzi oczywiście o błąd przy wystawie, gdy piłka odbija się nieczysto a nie, że piłka w drugim i koljnym odbiciu odbija się najpierw od głowy a potem od nogi.
Argumentowane to jest tym, że neiczyste zagranie samo w sobie jest karą dla zespołu i w ten sposób można znieść uznaniowość tego błędu.
Jeśli o mnie chodzi to uważam, że zmiana zdecydowanie na plus.
Na nic innego póki co się nie zanosi.
A nie uważasz, że nietykalność siatki przyniesie po prostu więcej odgwizdywanych błędów?
\
weary_skier
Moderator
Moderator
Posty: 5926
Rejestracja: 3 kwie 2010, o 20:12
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków

Re: Propozycje zmian

Post autor: weary_skier »

Nie odnosiłem się do tej zmiany, ale odpowiadając na Twoje pytanie, to oczywiście, że przyniesie.
Zmiana ta jest sprzeczna z koncepcją "piłka ma latać" i trudno jest mi znaleźć argumenty przemawiające za nią, ale czasem typów z FIVB nie ogarniesz.
"Widać, że gra dno tabeli" - W.Drzyzga o meczu MKS Będzin - Asseco Resovia Rzeszów
hugo
Posty: 1563
Rejestracja: 29 maja 2009, o 03:21
Płeć: M

Re: Propozycje zmian

Post autor: hugo »

weary_skier pisze:Nie odnosiłem się do tej zmiany, ale odpowiadając na Twoje pytanie, to oczywiście, że przyniesie.
Zmiana ta jest sprzeczna z koncepcją "piłka ma latać" i trudno jest mi znaleźć argumenty przemawiające za nią, ale czasem typów z FIVB nie ogarniesz.
Najgorsze to, że zmiany są wprowadzane na zasadzie "może tak, a może inaczej".

Sety do 21 są grane w Brazylii i co zauważyłem:

1) mecze faktycznie trwają maksymalnie 2h +/- parę minut
2) sety wcale nie są bardziej zacięte niż przy graniu do 25
\
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: Propozycje zmian

Post autor: Noworoczny »

1. Zmniejszenie liczby punktów w setach
Pierwsza propozycja to gra w obecnym systemie 3 - 5 setów ze zmniejszeniem liczby punktów z 25 do 21. Drugą opcją jest gra 4 - 7 setów z wymaganym pułapem 15 punktów do wygrania partii. Celem jest skrócenie czasu gry do dwóch godzin. Pierwsza opcja jest bardziej prawdopodobna.

Nie mam zdania, ale raczej na nie.


2. Serwujący musi wylądować poza końcową linią
Zmiana pogorszy atrakcyjność serwisu z wyskoku, ale ma szansę na zmniejszenie liczby błędów popełnianych w polu zagrywki. Zmiana jest bardzo możliwa.

Skoro większość zmian ma na celu wydłużenie akcji, to spójrzmy: skuteczność pierwszej akcji znacznie wzrośnie po słabszej zagrywce i rzadziej zobaczymy kontry. Jak jeszcze zakażą przyjęcia na paluchy, będzie sporo piłek bez ataku w pierwszej akcji. Zawodnicy typu Wlazły będą zarabiać mnie a Perłowskie będą warte każdych pieniędzy.

3. Atakujący z drugiej linii musza wylądować poza linią trzeciego metra
Zmiana zakłada zmniejszenie efektywności takich zagrań i dzięki temu wyeliminowanie kilku opcji ofensywnych, z korzyścią dla bloku i obrony drużyny przeciwnej. Zmiana możliwa do wprowadzenia.
To coś a la g...na formuła rodem z Arabii

4. Każdy kontakt z linią środka jest błędęm
Zmiana ma na celu ograniczenie kontaktu pod siatką, a przez to zmniejszenie ryzyka kontuzji. Przy okazji zyska na tym obrona drużyny przeciwnej. Proponowana zmiana jest silnie popierana przez Komisję Medyczną FIVB.
Skróci to akcje niewątpliwie, ale dla zdrowia dużo lepiej. Popieram.

5. Każde dotknięcie siatki jest błędem
Podobnie jak w punkcie 4., zmiana ma na celu maksymalne ograniczenie kontaktu między drużynami oraz uproszczenie reguł. Zmiana możliwa do wprowadzenia.
Jastrzębski Węgiel

6. Wyeliminowanie kiwek palcami
Atakujący może uderzyć piłkę nadgarstkiem lub pięścią, ale nie może zrobić tego palcami, co oznacza wyeliminowanie popularnej "niesionej". Zmiana ma na celu pomoc defensywie oraz sędziom w ocenie poprawności zagrań. Przy okazji ma przedłużyć wymiany między drużynami. Zmiana mozliwa do wprowadzenia.
+1. Głównie ze względu na sprawiedliwe sędziowanie

7. Zwężenie boiska z 9 do 8 metrów
Zmiana ma na celu zmniejszenie dystansu, który muszą pokonać blokujący oraz zmniejszenie pola gry, w którym musi znaleźć się piłka, co ma poprawić obronę ataków. Zmiana zaproponowana, ale raczej nie zostanie wprowadzona.
Tragedia... Ale zmiana dobra dla firm remontowo-budowlanych i producentów wykładzin. Trzeba będzie zmienić miliony boisk.

8. Wyeliminowanie przerw technicznych w setach do 21 punktów
Każdy trener ma do dyspozycji dwie jednominutowe przerwy na żądanie na set. Jeśli żaden trener nie poprosi o przerwę, to nastąpi ona przy osiągnięciu 11 punktu przez jedną z drużyn. Zmiana możliwa do wprowadzenia.

9. Wyeliminowanie przyjęcia zagrywki sposobem górnym
Zmiana ma na celu zwiększenie atrakcyjności zagrywki flotem poprzez wymuszenie przyjęcia sposobem dolnym. Ponadto taka reguła wyeliminuje piłkę niesioną. Zmiana możliwa do wprowadzenia.
Wiele się zmieni. Osobiście jestem przeciwny, bo lubię akcje kończące się po pierwszym ataku.

10. Libero cały czas na placu gry
Jeśli środkowy znajduje się w polu zagrywki, libero może pełnić rolę przyjmującego lub rozgrywającego na czas serwisu. Zmiana ma na celu poprawienie obrony. Zmiana możliwa do wprowadzenia.
Wsęsie, że jak środkowy idzie na zagrywkę, to schodzi rozgrywający?? Totalna bzdura, bo przecież to środkowy słabo broni, a skoro on pozostanie na boisku, to różnica obrony pomiędzy libero a przyjmującym/sypaczem duża nie jest

11. Kary za zepsutą zagrywkę
Celem zmiany jest ukaranie zespołów za popełnienie zbyt wielu błędów w zagrywce. Nie przedstawiono przykładowych kar. Zmiana możliwa do wprowadzenia, ale dopiero po dopracowaniu szczegółów.
Jakiś absurd, ale bez szczegółów ciężko coś mówić.

12. Dowolne zmiany bez zgłoszenia
Zawodnik z kwadratu rezerowych może zmienić zawodnika na boisku bez konieczności zgłaszania chęci zmiany do sędziów. Zmiana ma na celu przyspieszenie gry oraz rozszerzenie spektrum zmian taktycznych dla trenerów. Zmiana możliwa do wprowadzenia.
Czy to ma wyeliminować również zmiany powrotne? Jeśli tak, to będą zawodnicy pierwszoliniowi i drugoliniowi. Jeśli nie, to tylko sędziów stolikowych muszą brać z IQ powyżej 80, bo poza tym nic się nie zmieni.
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
StanLee
Posty: 6841
Rejestracja: 2 maja 2014, o 22:57
Płeć: M

Re: Propozycje zmian

Post autor: StanLee »

Poza dotknięciem siatki, to wszystkie proponowanie zmiany przepisów siatkówki to jakiś żart. Tak ogólnie, bo wiele pomysłów się pojawia.
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: Propozycje zmian

Post autor: Noworoczny »

Wyeliminowanie kiwek palcami idzie z duchem ujednolicania siatkówki plażowej i halowej. Tam się sprawdza dobrze, tutaj też miałoby szansę.
Zakaz przyjęcia sposobem górnym już kiedyś de facto istniał i świat też się od tego nie skończył.
Linia środkowa była święta.
Punktacja? W tenisie stołowym było 21, jest 11 i nikt nie płacze. Skrócenie do 15 raczej przy agresywnej zagrywce się nie sprawdzi, co widzieliśmy w meczu pokazowym Skry. Zbyt mało czasu na odrobienie dużej przewagi.
Wyeliminowanie przerw technicznych to też jakiś żart? Kiedyś ich nie było. Po wprowadzeniu challenge w siatkówce jest za dużo przerw. Przy samych nietrafionych challenge'ach jest ich maksymalnie 10, a dodajmy do tego jeszcze trafione.
Co złego jest w zmianach bez zgłaszania, na dotychczasowych zasadach?
A najbardziej mi się podoba powrót do świętej siatki. A to zwłaszcza dlatego, że w siatkówce amatorskiej zawodnicy stosują zazwyczaj aktualnie obowiązujące przepisy. Ponieważ przeważnie gra się bez sędziego, w wielu sytuacjach nie ma praktycznie możliwości wyłapać, czy błąd został popełniony. Kiedyś było prosto: siatka się ruszała, znaczy był błąd.
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
StanLee
Posty: 6841
Rejestracja: 2 maja 2014, o 22:57
Płeć: M

Re: Propozycje zmian

Post autor: StanLee »

Noworoczny pisze:idzie z duchem ujednolicania siatkówki plażowej i halowej.
A kiedy na plaży wprowadzą libero, wiesz coś może o tym? Bo mam nadzieję, że to ujednolicanie działa w obie strony...
Noworoczny pisze:Punktacja? W tenisie stołowym było 21, jest 11 i nikt nie płacze.
Z tego co wiem w siatkówce już coś pozmieniano pod tym względem. I też nikt nie powinien płakać. Jak ktoś sądzi, że pół godziny krótszy mecz spowoduje, że nagle siatkówka nie będzie dla większości Jankesów przebijanką gały przez trzepak, to jest po prostu naiwny.
Noworoczny pisze:Wyeliminowanie przerw technicznych to też jakiś żart?
Ja nie o takich zmianach, tylko o tych, które bezpośrednio wpływają na kształt samej gry. Like dozwolone dotknięcie górnej taśmy u Beala lub inne podobne głupoty. Oglądam Serie A, oglądam Plusligę i żadnej zmiany w odbiorze siatkówki nie zauważyłem.
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: Propozycje zmian

Post autor: Noworoczny »

Ale o czym mowa? Jakie pieniądze? Jakie dozwolone dotknięcie górnej taśmy, skoro stoi, że chcą zakazać całej siaty?

Co złego w egzekwowaniu czystości odbicia w przyjęciu?
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
StanLee
Posty: 6841
Rejestracja: 2 maja 2014, o 22:57
Płeć: M

Re: Propozycje zmian

Post autor: StanLee »

Noworoczny pisze:Ale o czym mowa? Jakie pieniądze? Jakie dozwolone dotknięcie górnej taśmy, skoro stoi, że chcą zakazać całej siaty?
Ja nie o tym, co jest napisane w tym podlinkowanym tekście, a ogólnie, o pomysłach pojawiających się na szczytach FIVB wpisujące się w ten coraz powszechniejszy trop ''unowocześnienia siatkówki". I Beal gdy kandydował na prezydenta FIVB mówił m.in. o dozwolonym dotknięciu górnej taśmy.

Pieniądze, bo ew. zmianę systemu punktacji (jej skrócenie de facto) tłumaczy się chęcią dopasowania długości meczu siatkarskiego do formatu TV, a to kwestiami finansowymi. A ja myślę, że nie miałoby to żadnego znaczenia.
Co złego w egzekwowaniu czystości odbicia w przyjęciu?
Jakby powiedzieli: "Okej, to macie cztery lata, żeby nauczyć się przyjmować dyszlem floata", to byłbym skłonny się z tym zgodzić.
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: Propozycje zmian

Post autor: Noworoczny »

StanLee pisze:Jakby powiedzieli: "Okej, to macie cztery lata, żeby nauczyć się przyjmować dyszlem floata", to byłbym skłonny się z tym zgodzić.
A, tu się akurat zgodzę. Cztery lata na vacatio legis wszelkich zmian w przepisach to dobry okres. Ogłaszamy po IO i wchodzą w życie po następnych.
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
sb.slav
Posty: 3970
Rejestracja: 20 maja 2012, o 18:32
Płeć: M

Re: Propozycje zmian

Post autor: sb.slav »

Koniec klepania się po tyłkach, Meyer chce zabronić tych seksistowskich gestów.

http://www.sport.pl/siatkowka/1,64948,1 ... l#MTstream

Żarcik, powód jest jednak nie mniej idiotyczny.
Nie bądź burakiem, nie przenoś kibolskich zwyczajów na hale. Kibicować można kulturalnie, bądź fair-nie gwiżdż na przeciwników twojej drużyny.
"Resovia jest naszym ZENITEM" - @Idz
"Resovia jest naszą Barceloną(FCB)" - WD-40
Awatar użytkownika
MaciejJoker
Posty: 754
Rejestracja: 25 lis 2014, o 16:15
Płeć: M

Re: Propozycje zmian

Post autor: MaciejJoker »

Nie mam słów.

Zgłaszam StanLee na prezydenta CEV.
2012, 2013, 2015
hugo
Posty: 1563
Rejestracja: 29 maja 2009, o 03:21
Płeć: M

Re: Propozycje zmian

Post autor: hugo »

Noworoczny pisze: Punktacja? W tenisie stołowym było 21, jest 11 i nikt nie płacze. Skrócenie do 15 raczej przy agresywnej zagrywce się nie sprawdzi, co widzieliśmy w meczu pokazowym Skry. Zbyt mało czasu na odrobienie dużej przewagi.
Wyeliminowanie przerw technicznych to też jakiś żart? Kiedyś ich nie było. Po wprowadzeniu challenge w siatkówce jest za dużo przerw. Przy samych nietrafionych challenge'ach jest ich maksymalnie 10, a dodajmy do tego jeszcze trafione.
Co złego jest w zmianach bez zgłaszania, na dotychczasowych zasadach?
A najbardziej mi się podoba powrót do świętej siatki. A to zwłaszcza dlatego, że w siatkówce amatorskiej zawodnicy stosują zazwyczaj aktualnie obowiązujące przepisy. Ponieważ przeważnie gra się bez sędziego, w wielu sytuacjach nie ma praktycznie możliwości wyłapać, czy błąd został popełniony. Kiedyś było prosto: siatka się ruszała, znaczy był błąd.
Ja uważam, że skrócenie setów ma tylko sens, gdy wymyślą jakąś receptę na miażdżąca siłę ataku w męskiej siatkówce. Inaczej to bez sensu. Być może trochę inna piłka.
\
Awatar użytkownika
lipton
Posty: 2316
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 15:53
Płeć: M
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Re: Propozycje zmian

Post autor: lipton »

Siatka wyżej, mniejsze boisko...
II liga siatkówki kobiet - treningi dla dzieci i młodzieży - Miejska Amatorska Liga Siatkówki - http://laskovia.pl/
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: Propozycje zmian

Post autor: Noworoczny »

Mniejsze boisko nie, bo za dużo jest boisk. Siatka wyżej może być, bo wystarczy dospawać kawałek słupka.
Pamiętaj, że amatorzy grają wg zasad zawodowych. Dlatego mi się zakaz dotknięcia siatki podoba.
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
hugo
Posty: 1563
Rejestracja: 29 maja 2009, o 03:21
Płeć: M

Re: Propozycje zmian

Post autor: hugo »

Wyżej siatka może być "zabójcza" dla graczy typu Kubiak. Mniejsze boisko może oznacza więcej błędów w ataku - a przecież nie o to chodzi. Wydaje mi się, że nie jest problemem zrobienie piłki, która nie będzie taką torpedą. Jeżeli u mężczyzn siatka jest wyżej niż u kobiet to inna piłka nie byłaby czymś niedopuszczalnym.
\
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: Propozycje zmian

Post autor: Noworoczny »

No piłkę już zwiększyli. Niewiele to dało, bo jak przedtem mówiło się, że rekord serwisowy należy do Mateja i wynosi 131 km/h tak nową piłką widzieliśmy sami Dzieciojada, jak zagrywał 128 a pewnie i jakieś szybsze bywały.

Jednak podobnie, jak w przypadku naszej umiłowanej władzy, która z jednej strony walczy z globciem i wydalaniem co2 do atmosfery a z drugiej nakazuje jeździć w letni słoneczny dzień w południe z włączonymi światłami mijania, tak i w CEV dziwi mnie, że z jednej strony chcą zakazać radości po akcji, żeby mecz skrócić a drugiej chcą akcje wydłużać, co i mecz wydłuży.

No, a wolniejsza piłka to i ciężar większy i rozmiar. Będą w końcu kłopoty z odbijaniem.
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
hugo
Posty: 1563
Rejestracja: 29 maja 2009, o 03:21
Płeć: M

Re: Propozycje zmian

Post autor: hugo »

Spróbowałbym jakieś rozwiązania materiałowe dające większy opór powietrza. Niektórzy zawodnicy wbiją piłki w boisko z wręcz nieprzyzwoitą łatwością. Oczywiście teraz mi to nie przeszkadza, ale jak skrócą sety do 15 czy 21 to może być problem.
\
Awatar użytkownika
lipton
Posty: 2316
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 15:53
Płeć: M
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Re: Propozycje zmian

Post autor: lipton »

Noworoczny pisze:Mniejsze boisko nie, bo za dużo jest boisk.
W koszu jakiś czas temu zmienili i jakoś nie było problemu z przemalowaniem linii. Chyba że nie o to chodziło. Ale szczerze mówiąc ja bym nic nie zmieniał w wymiarach pola gry i wysokości siatki, tak tylko rzuciłem co mi akurat przyszło do głowy. Choć plażówce zmniejszenie wyszło na dobre, ale tam jest 2 zawodników a nie 6.

Może umożliwić obecność 2 libero na raz na boisku żeby wydłużyć akcje?
II liga siatkówki kobiet - treningi dla dzieci i młodzieży - Miejska Amatorska Liga Siatkówki - http://laskovia.pl/
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: Propozycje zmian

Post autor: Noworoczny »

lipton pisze:
Noworoczny pisze:Mniejsze boisko nie, bo za dużo jest boisk.
W koszu jakiś czas temu zmienili i jakoś nie było problemu z przemalowaniem linii. Chyba że nie o to chodziło. Ale szczerze mówiąc ja bym nic nie zmieniał w wymiarach pola gry i wysokości siatki, tak tylko rzuciłem co mi akurat przyszło do głowy. Choć plażówce zmniejszenie wyszło na dobre, ale tam jest 2 zawodników a nie 6.

Może umożliwić obecność 2 libero na raz na boisku żeby wydłużyć akcje?
O to chodziło. Można przemalować, ale to koszty.
Jeśli chodzi o plażówkę to z nią jest tak, jak z sexem, czy też dłubaniem w nosie. Przyjemne, gdy się to robi samemu, ale patrzeć się na to nie da. Pamiętam na początku lat 90, że Eurosport pokazywał ze Stanów siatkówkę plażową 4-osobową i to było nawet ciekawe. Ale już chyba od tego odeszli zupełnie?

Jeśli chodzi o drugiego libero, to byłby to jeden mniej zawodnik w ataku. Trzeba pamiętać, że z wyjątkiem sypacza i libero/zagrywającego środkowego, wszyscy atakują. Więc akcje byłyby wydłużone, gdyby drugi libero nie był "umożliwiony", lecz obowiązkowy. Ale o tym nikt nie wspominał.

Natomiast ja uważam próby wydłużenia akcji za absurd. To największa przewaga siatkówki męskiej nad żeńską. Na niektóre akcje bab nie da się patrzeć. Jak powiedział kiedyś jakiś kibic siedzący za mną na meczu kobiet "Skaka i skaka. Siedem razy skaka i nie kończy". Dobrze jest jak jest. Dla mnie jednym z najciekawszych widowisk siatkarskich był pierwszy set finału KMŚ JW kontra ZK, gdzie większość akcji kończona była po pierwszym ataku.
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
Awatar użytkownika
lipton
Posty: 2316
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 15:53
Płeć: M
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Re: Propozycje zmian

Post autor: lipton »

Ja tam lubię oglądać plażówkę, ale to chyba nie znaczy, że jest ze mną jest coś nie tak? 8-)
Aczkolwiek duży wpływ na to może mieć fakt, że swego czasu bardzo dużo grałem na plaży.

Jeśli chodzi o 4-osobową, o której piszesz to nie wiem. Tej ze Stanów nigdy nie widziałem, kiedyś oglądałem na którymś Rai transmisję 3-osobowej z Włoch, grały normalne klubowe (halowe) zespoły, była fajna oprawa (sporo widzów na trybunach), oglądało się to bardzo przyjemnie.

Czteroosobową odmianę zza oceanu widziałem tylko w formie mikstów i był to chyba bardziej mecz pokazowy. Widziałem tylko krótkie fragmenty, ale oglądało się to rewelacyjnie, no ale ciężko żeby było inaczej skoro na boisku były 2 czwórki złożone z (chyba) mistrzów i mistrzyń olimpijskich, a na pewno medalistów.

Jeśli chodzi o długość akcji w siatkówce pań i panów, to moim zdaniem nie ona decydują o przewadze męskiej siatkówki nad żeńską. Ja od osób niezwiązanych z siatkówką często słyszę, że jest ona nudna i do bólu prosta, a akcje są krótkie i nieciekawe (bo krótkie). Długie akcje u panów, z efektownymi obronami silnych ataków ogląda się z przyjemnością (w odróżnieniu oczywiście od damskiego klepania).

Jeśli chodzi o drugiego libero to nie musiałby być on obligatoryjny. Przecież teraz też można grać bez libero na boisku, zdarza się to jeszcze dość często na poziomie amatorskim czy młodzieżowym. Gdyby była możliwość postawienia na raz 2 (a może nawet 3) libero na boisku, to wprowadziłoby to więcej możliwości taktycznych (np. rezygnacja z dodatkowej opcji w ataku na kontrze, kosztem wzmocnienia obrony). Przecież już teraz widzimy typowe zmiany "na przyjęcie i obronę", np. Popiwczak w JW.

Kiedyś chodziło mi też po głowie, że może by pozwolić libero wystawiać palcami z pola ataku? To z kolei zwiększyłoby efektowność akcji, gdzie broni rozgrywający. Mi się bardzo podobają akcje Halkbanku gdzie broni rozgrywający, a pod siatkę wbiega Kubiak i rozgrywa (tylko akurat Kubiak to przyjmujący, a nie libero).

Żeby iść w Twoją stronę (skrócenia akcji) to można by w ogóle zrezygnować z libero i na przyjęciu i w obronie postawić środkowych, akcje na pewno byłyby krótsze, gdyby Cichy Pit z Możdżonkiem mieli 3 razy więcej możliwości do odbijania dyszlem w trakcie meczu 8-)
II liga siatkówki kobiet - treningi dla dzieci i młodzieży - Miejska Amatorska Liga Siatkówki - http://laskovia.pl/
fwasilcz
Posty: 851
Rejestracja: 17 gru 2012, o 23:43
Płeć: M
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Propozycje zmian

Post autor: fwasilcz »

lipton pisze:
Kiedyś chodziło mi też po głowie, że może by pozwolić libero wystawiać palcami z pola ataku? To z kolei zwiększyłoby efektowność akcji, gdzie broni rozgrywający. Mi się bardzo podobają akcje Halkbanku gdzie broni rozgrywający, a pod siatkę wbiega Kubiak i rozgrywa (tylko akurat Kubiak to przyjmujący, a nie libero).
Wtedy sypacze graliby na libero i nie wchodzili do 1. linii.
Awatar użytkownika
lipton
Posty: 2316
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 15:53
Płeć: M
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Re: Propozycje zmian

Post autor: lipton »

Że też nigdy nie przyszło mi to do głowy, jak to mówią "pod latarnią najciemniej" (-:
Tylko jakby się nad tym głębiej zastanowić rodzi się pytanie, czy to źle?
II liga siatkówki kobiet - treningi dla dzieci i młodzieży - Miejska Amatorska Liga Siatkówki - http://laskovia.pl/
fwasilcz
Posty: 851
Rejestracja: 17 gru 2012, o 23:43
Płeć: M
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Propozycje zmian

Post autor: fwasilcz »

To zależy w jakim kierunku idziemy. Jeśli chcemy wszechstronności zawodników, to źle, a jak nie, to po prostu wyrzućmy przejścia z siatkówki. I niestety trochę taka jest tendencja (np. 2 libero, czyli zawodnik nie musi już nawet umieć jednocześnie bronić i przyjmować).
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: Propozycje zmian

Post autor: Noworoczny »

lipton pisze:Przecież już teraz widzimy typowe zmiany "na przyjęcie i obronę", np. Popiwczak w JW.
No tak, ale to albo:
1. Na akcję z naszą zagrywką - wtedy w ogóle szansa, że będziemy atakować nie jest duża, a nawet jeśli, to często z wysokiej piłki.
2. Jednak nie zmienia się wtedy ani atakującego ani ofensywnego przyjmującego. Najczęściej środkowego, który i tak nie atakuje (wtedy jednak przebywa na boisku 1 libero).

A tak w ogóle, to mnie się bardzo podoba tak, jak jest. Zespoły z dobrymi trenerami i wszechstronnymi zawodnikami (Brazylia jest sztandarowym przykładem, Polska za Lozano, Skra na przestrzeni ostatnich lat, ale popatrzcie na Lotus w tym sezonie) i tak potrafi wydłużać akcje.
<prawie> Nic bym nie zmieniał. Podoba mi się ten brak podwójnego odbicia jedynie. Po pierwsze wyeliminuje to jedną z możliwości drukowania spotkań a po drugie miałoby to wielki pozytywny wpływ na siatkówkę amatorską, graną bez sędziów.
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy gry”