Obrona na stronie przeciwnika

dzialek777
Posty: 3
Rejestracja: 15 sie 2016, o 22:45
Płeć: M

Obrona na stronie przeciwnika

Post autor: dzialek777 »

Panowie naszukałem się jak głupi, ale ciężko znaleźć proste wytłumaczenie. Mam nadzieję, że pomożecie :)
W jaki sposób należy przebić piłkę, gdy bronimy ją na stronie przeciwnika, a dokładnie jaką strefą powinna wrócić, żeby sędzia nie odgwizdał błędu?


Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
niepoinformowany
Posty: 4601
Rejestracja: 21 maja 2008, o 06:42
Płeć: M

Re: Obrona na stronie przeciwnika

Post autor: niepoinformowany »

Żeby bronić piłkę, musi ona przejść poza antenkami (przejście piłki pomiędzy antenkami nie pozwala na kontynuowanie gry ze strony przeciwnika) zostać wycofana poza antenkami oraz musi wrócić na stronę przeciwnika już między antenkami. Mam nadzieję, że zrozumiale.
Resovia Rzeszów & FC Barcelona

Volleyball - something more than sport: https://www.youtube.com/watch?v=sBNxd1s ... pp=desktop
dzialek777
Posty: 3
Rejestracja: 15 sie 2016, o 22:45
Płeć: M

Re: Obrona na stronie przeciwnika

Post autor: dzialek777 »

niepoinformowany pisze:Żeby bronić piłkę, musi ona przejść poza antenkami (przejście piłki pomiędzy antenkami nie pozwala na kontynuowanie gry ze strony przeciwnika) zostać wycofana poza antenkami oraz musi wrócić na stronę przeciwnika już między antenkami. Mam nadzieję, że zrozumiale.
OK jest to dla mnie jasne, ale chciałem uszczegółowić - załącznik :)

LEGENDA:
czerwone linie ciągłe - antenki
zielona strefa - pole między antenkami, górną taśmą siatki oraz linią łącząca oba "czubki" antenek
czerwone linie przerwane - przedłużenie antenek

Obrazek

1. Rozumiem, że jeśli przejdzie piłka strefą zieloną jest dalej w grze i nie mogę jej bronić mimo, że idzie na aut?
2. Jeśli piłka przejdzie strefą [2] i [3] mogę bronić, piłka musi być cofnięta po za antenkami (czyli tak samo wraca jak poleciała)
3. A co ze strefą [1]? Rozmawiałem kiedyś na amatorskim turnieju z dawnym sędziom i nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale sugerował, że górą również można cofnąć piłkę :)
dzialek777
Posty: 3
Rejestracja: 15 sie 2016, o 22:45
Płeć: M

Re: Obrona na stronie przeciwnika

Post autor: dzialek777 »

niejasno napisałem, czy nikt nie wie ???
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Obrona na stronie przeciwnika

Post autor: Guilder »

Zgodnie z punktem 10.1.1.3 w oficjalnych przepisach gry, górna granica przestrzeni przejścia (crossing space), czyli przestrzeni którą należy przebić piłkę (a najlepiej: zaatakować) na stronę przeciwnika, jest wyznaczana przez sufit pomieszczenia. Także strefa numer 1 na Twoim rysunku też powinna być na zielono i jeśli tamtędy przejdzie piłka po Twojej obronie to też nie możecie wykonać dodatkowego odbicia, jesteście zdani na rywala.

Cytat z przepisów
10.1 BALL CROSSING THE NET
10.1.1 The ball sent to the opponent's court must go over the net within the
crossing space. The crossing space is the part of the vertical plane of the
net limited as follows:
10.1.1.1 below, by the top of the net;
10.1.1.2 at the sides, by the antennae, and their imaginary extension;
10.1.1.3 above, by the ceiling.
Natomiast ciekaw jestem interpretacji sędziego, gdyby wydarzyła się sytuacja praktycznie niemożliwa, w której po obronie piłka leci bardzo wysoko strefą 3, a broniący jakimś cudem bardzo mocno przebija ją z powrotem strefą dwa, po czym trzecie odbicie prawidłowo przebija piłkę na połowę rywala. Być może jest to tak samo niemożliwe jak ten "minusowy blok" z innego tematu.
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
ljoncz
Posty: 8
Rejestracja: 18 mar 2014, o 09:43

Re: Obrona na stronie przeciwnika

Post autor: ljoncz »

Guilder pisze: Natomiast ciekaw jestem interpretacji sędziego, gdyby wydarzyła się sytuacja praktycznie niemożliwa, w której po obronie piłka leci bardzo wysoko strefą 3, a broniący jakimś cudem bardzo mocno przebija ją z powrotem strefą dwa, po czym trzecie odbicie prawidłowo przebija piłkę na połowę rywala. Być może jest to tak samo niemożliwe jak ten "minusowy blok" z innego tematu.
Odpowiadają na to kolejne punkty w przepisach - będzie to błąd.
10.1.2 The ball that has crossed the net plane to the opponent's free zone
totally or partly through the external space, may be played back within
the team hits, provided that:
9.1, D5b
10.1.2.1 the opponent's court is not touched by the player; 11.2.2
10.1.2.2 the ball, when played back, crosses the net plane again totally or partly
through the external space on the same side of the court.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy gry”