Środkowy a dwóch rozgrywających

Pepsis
Posty: 4
Rejestracja: 13 lis 2017, o 12:02
Płeć: M

Środkowy a dwóch rozgrywających

Post autor: Pepsis »

Cześć. Gramy z kolegami w zespole i wprowadziliśmy niedawno ustawienie na dwóch rozgrywających. Jako iż nie jestem zbyt dobrze poinformowany to chciałbym zasięgnąć porady. Jeśli ja jestem na rozegraniu w środku w I linii a analogicznie drugi rozgrywający jest na środku w drugiej linii to może on wbiegać na krótką czy jest to metoda niedozwolona? Z góry bardzo dziękuję Wam za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Środkowy a dwóch rozgrywających

Post autor: Guilder »

Nie może, bo jest w drugiej linii. Może za to nabiec do pipe'a, czyli ataku zza linii trzeciego metra.
Inna sprawa, że zapytałeś, czy można "nabiec", a nie "zaatakować", a odpowiedziałem na to drugie. Sam nabieg nie szkodzi, ale nie można w tej sytuacji atakować. Niby to jedno i to samo, ale czasem z kolegami taki manewr robiliśmy. To bardzo dekoncentruje rywala, choć jest to dyskusyjne pod względem fair-play. ;)
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: Środkowy a dwóch rozgrywających

Post autor: Noworoczny »

Czy ja wiem? Jeśli nie jest zabronione przepisami, to jest elementem gry. Wiąże niedoświadczonego środkowego bloku na środku siatki.
Natomiast odpowiadając na pytanie przedpiścy zasugeruję, żeby zamieniali się z kolegą sypaczem. Sypie zawsze ten z drugiej linii a ten z pierwszej atakuje ze środka. Jedyny minus, że nie można kiwać czy też się przepychać.
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
Pepsis
Posty: 4
Rejestracja: 13 lis 2017, o 12:02
Płeć: M

Re: Środkowy a dwóch rozgrywających

Post autor: Pepsis »

Ok a jeśli gramy na jednego rozgrywającego, moja drużyna przyjmuje zagrywkę. Ja jako rozgrywający wbiegam z P1(serwis) pod siatkę by rozegrać. Mogę normalnie wyskoczyć przy rozegraniu czy będzie to jako błąd? I tak samo chyba nie mogę blokować ani atakować(plasować można).
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Środkowy a dwóch rozgrywających

Post autor: Guilder »

Pepsis pisze:Mogę normalnie wyskoczyć przy rozegraniu czy będzie to jako błąd?
Nie będzie.
Pepsis pisze:I tak samo chyba nie mogę blokować
Zgadza się, nie możesz.
Pepsis pisze:atakować
Zgadza się, tego też nie możesz (zakładam, że masz na myśli "normalny" atak, czyli taki znad poziomu górnej taśmy).
Pepsis pisze:(plasować można)
I tego też nie możesz, jeśli będziesz plasował znad poziomu górnej taśmy. Spod jej poziomu możesz atakować tak mocno jak chcesz (no bo w gruncie rzeczy czym się różni plas od ataku?).
Zresztą, jeśli rywal Cię zaskoczy atakiem gdy będziesz pod siatką, to i taki stacjonarny blok możesz wykonać, tylko ręce nie mogą tego wspomnianego poziomu 2,43 przekroczyć. To istotne, bo dwumetrowemu Zagumnemu często to odgwizdywali twierdząc, że nawet stojąc sięga rękoma powyżej siatki.
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
Pepsis
Posty: 4
Rejestracja: 13 lis 2017, o 12:02
Płeć: M

Re: Środkowy a dwóch rozgrywających

Post autor: Pepsis »

No tak źle się wyraziłem, chodziło mi o plas poniżej poziomu 2,43m. Dzięki serdeczne za odpowiedz.
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: Środkowy a dwóch rozgrywających

Post autor: Noworoczny »

Zapewne Pepsisie wiesz, że niektóre słowa co innego znaczą w przepisach a co innego w komentarzach sportowych. Tak też słowo atak, to w przepisach takie przebicie piłki na drugą stronę, w którym kontakt "atakującego" z piłką następuje nad siatką. I nie ważne, czy przebicie jest mocne czy słabe, jednorącz czy oburącz, sposobem górnym czy dolnym. W przepisach nie występuje słowo "plas".

A Zagumny odchylał się o jakieś 30-40 stopni, żeby ręce miał na pewno poniżej górnej krawędzi siatki. Ale nawet wtedy, gdy udało mu się coś wyblokować, sędziowie i tak mu gwizdali.
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
weary_skier
Moderator
Moderator
Posty: 5926
Rejestracja: 3 kwie 2010, o 20:12
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków

Re: Środkowy a dwóch rozgrywających

Post autor: weary_skier »

Noworoczny pisze: Tak też słowo atak, to w przepisach takie przebicie piłki na drugą stronę, w którym kontakt "atakującego" z piłką następuje nad siatką.
Nieprawda :)
"Widać, że gra dno tabeli" - W.Drzyzga o meczu MKS Będzin - Asseco Resovia Rzeszów
Pepsis
Posty: 4
Rejestracja: 13 lis 2017, o 12:02
Płeć: M

Re: Środkowy a dwóch rozgrywających

Post autor: Pepsis »

Ok a jeśli ja wykonuje zagrywkę to jako rozgrywający mogę od razu wskoczyć pod siatke na ew. pozniejsze rozegranie czy mam stać na pozycji 1? Kto wtedy ewentualnie rozgrywa? Jeśli wbiegnę z serwisu do pierwszej linii to będzie błąd? I tak samo z pozycji 5 i 6 jak przy naszej zagrywce wbiegam pod siatke to będzie prawidłowo? Nie mamy przypisanych pozycji, dlatego jako rozgrywający nie gram ciagle z prawej strony boiska. Dlatego pytam czy wymienione wyżej sytuacje będą ok czy jako błąd?
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Środkowy a dwóch rozgrywających

Post autor: Guilder »

Możesz po zagrywce wbiec od razu pod siatkę, ale po pierwsze utrudniasz wtedy życie blokującym, a po drugie zostawiasz lukę z tyłu w obronie. Jest to więc dozwolone przepisami, ale nierozsądne taktycznie. ;)
W przypadku gdy zostaniesz na pozycji nr 1 (gra się tak, że gdy jesteś na pozycji 5 lub 6 to po serwisie i tak idziesz na prawo) a akcja potoczy się tak, że nie masz możliwości wbiec po obronie i rozegrać, to drugą piłkę najczęściej bierze środkowy lub libero, w zależności czy piłka po pierwszym odbiciu jest bliżej siatki czy głęboko w polu. Tylko że od tego schematu rozegrania sytuacyjnego jest sporo wyjątków, u nas np. najczęściej tego typu piłki bierze Kubiak.
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy gry”