Zagranie piłki przez siatkę

Zagranie piłki przez siatkę

Postby ljoncz » 17 May 2019, o 16:30

Taki przypadek.
- Drużyna A źle odbiera zagrywkę i piłka leci w siatkę.
- Zawodnik drużyny B przykłada ręce do siatki (nie dotykając jej) w taki sposób, że piłka odbija się przez siatkę od jego rąk i w ten sposób trudniej jest drużynie A ją podbić.

Wiem, że jest to błąd gracza drużyny B, ale nie mogę nigdzie znaleźć oficjalnej wykładni - np. w przepisach, case booku albo gdzieś w oficjalnych materiałach FIVB. Jedyne co mi się udało znaleźć, to materiał video (podobno z FIVB) tłumaczący zmiany z 2008 w przepisach dotyczących dotknięcia siatki. Przy okazji pokazują zagranie które opisałem z komentarzem, że było błędne w starych jak i nowych przepisach: https://www.youtube.com/watch?v=wJ1FHRVPIqc (od 3:20).

Czy ktoś z Was zna jakiś oficjalny dokument z wykładnią takiego przypadku?
ljoncz
 
Posts: 8
Joined: 18 Mar 2014, o 09:43


Re: Zagranie piłki przez siatkę

Postby Nagor » 10 Jun 2019, o 08:44

Gdzieś czytałem dyskusję na temat zagrania Brazylijczyka Rodgirao (piłka po zagrywce Brazylijczyków uderzyła w siatkę w miejscu, gdzie Rodrigao miał "przyłożone" dłonie). Oczywiście nie było mowy o błędzie Brazylijczyka - tłumaczyli to tak, że skoro nie ruszył celowo rękami to nie popełnił błędu.

Moim zdaniem takie zagranie powinno być dozwolone nawet w sposób celowy o ile zawodnik nie uderzy piłki a jedynie szybko podłoży ręce tam gdzie uderza piłka. Po swojej stronie siatki powinno się móc takie rzeczy robić, dodałoby to kolorytu, a i na pewno nie byłoby to zagranie tak brzydkie jak te przeciągane kiwki ala śliwka, gdzie kontakt z piłką jest zdecydowanie za długi.
User avatar
Nagor
 
Posts: 6785
Joined: 24 May 2008, o 20:30
Płeć: M


Return to Przepisy gry

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 2 guests