Kształtowanie się "mintonette" na świecie i w Polsce.

Knutsen
Posty: 668
Rejestracja: 31 sie 2007, o 23:57
Płeć: M

Kształtowanie się "mintonette" na świecie i w Polsce.

Post autor: Knutsen »

Jak przez lata kształtowała się dyscyplina, którą tak bardzo kochamy?? W jaki spasób zmieniały się przepisy i reguaminy rozgrywek?? Kiedy i w jaki sposób siatkówka trafiła do Polski ?? Kto został pierwszym mistrzem Polski?? Nie wiecie?? Piszcie tutaj wszystkie ciekawostki, które pozwolą jeszcze lepiej poznać "latającą piłkę".

Siatkówka została wymyślona w Stanach Zjednoczonych w 1885 roku przez William Morgan nauczyciel ze szkoły w miejscowości Holyocke w stanie Massachusetts. Morgan stworzoną przez siebie dyscyplinę nazwał "mintonette", jednak widzowie pierwszego turnieju siatkówki, rozegranego w 1896 roku w Springfield, obserwując lot piłki nad siatką, nazwali ją "volleyball" - latająca piłka.

Zasady i przepisy gry w siatkówkę ulegały wielu zmianom. Obecnie obowiązujące - z zawodnikiem libero i każdą udaną akcją przynoszącą punkt - zostały wprowadzone na jesieni 1998 roku na Kongresie FIVB podczas mistrzostw świata w Japonii.

Do Polski, podobnie jak do większości krajów europejskich, siatkówka trafiła za pośrednictwem YMCA (Young Men's Christian Associaton). Pierwszy pokaz miał miejsce w Warszawie w 1919 roku, a rok później w Łodzi rozegrano turniej drużyn szkolnych.

Historia Ligi Polskiej jest bardzo długa sięga roku 1928 kiedy to YMCA Łódź zdobył pierwszy tutuł Mistrza Polski.
Czasem tak bywa pies się topi łańcuch pływa.
Miked
Posty: 7
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 13:16
Płeć: M
Lokalizacja: Oleszyce
Kontakt:

Re: Kształtowanie się "mintonette" na świecie i w Polsce.

Post autor: Miked »

Krótka historia, dużo o siatkówce sie nie dowiemy, ale dowiedziałem się w końcu kto wymyślił tą grę.
Zasady i przepisy gry w siatkówkę ulegały wielu zmianom. Obecnie obowiązujące - z zawodnikiem libero i każdą udaną akcją przynoszącą punkt - zostały wprowadzone na jesieni 1998 roku na Kongresie FIVB podczas mistrzostw świata w Japonii.
Cieszyłbym się gdybyś ten punkt bardziej rozwinął, jak to było przed, jak grano.
Knutsen
Posty: 668
Rejestracja: 31 sie 2007, o 23:57
Płeć: M

Re: Kształtowanie się "mintonette" na świecie i w Polsce.

Post autor: Knutsen »

Ale ja tu starałem się zachęcić każdego do dodawania jakiś informacji?? Czemu mam robić to ja?? To wspólne forum!!
Czasem tak bywa pies się topi łańcuch pływa.
trawelka
Posty: 61
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 16:09
Płeć: K
Lokalizacja: Konstancin

Re: Kształtowanie się "mintonette" na świecie i w Polsce.

Post autor: trawelka »

ale jeśli coś wiesz,to chyba możesz o tym napisać??
inne osoby będę wiedziały inne rzeczy,to też napiszą..bo chyba o to Ci chodziło?

ja wiem np.,że:
->pierwsze MŚ mężczyzn odbyły się w 1949r.,a kobiet w 1952r.
->na IO siatkówka po raz pierwszy pojawiła się w Tokio(`64)[siatkówka plażowa swój debiut miała w Atlancie w `96]
Awatar użytkownika
therion
Moderator
Moderator
Posty: 251
Rejestracja: 21 sie 2007, o 10:03
Płeć: M
Lokalizacja: już Łódź
Kontakt:

Re: Kształtowanie się "mintonette" na świecie i w Polsce.

Post autor: therion »

Na temat historii siatkówki można poczytać w naszym serwisie:

http://www.siatka.org/?kibic.aktualnosci.4

A na początek coś co kiedyś przypadkowo mi wpadło w ręce i przeniosłem to do wirtualnego świata, czyli przepisy siatkówki w Polsce z roku 1928:

http://www.siatka.org/?kibic.aktualnosci.4.8040
http://www.siatka.org/?kibic.aktualnosci.4.8085
Dodo nie tuman! Nie da się wytępić!
Knutsen
Posty: 668
Rejestracja: 31 sie 2007, o 23:57
Płeć: M

Re: Kształtowanie się "mintonette" na świecie i w Polsce.

Post autor: Knutsen »

O fajna rzecz dzięki :D właśnie o coś takiego mi chodziło :)
Czasem tak bywa pies się topi łańcuch pływa.
Awatar użytkownika
Miki1910
Posty: 52
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 07:00
Płeć: M
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Kształtowanie się "mintonette" na świecie i w Polsce.

Post autor: Miki1910 »

http://www.moderatorvolley.pl pisze: Historia światowej siatkówki jest bardzo silnie związana z naszym krajem. Jedym z ważnych wydarzeń jest to, że w momencie stworzenia FIVB przez 14 państw założycielskich, Polak- Zygmunt Nowak, został jednym z zastepców Paula Libauda.
14 państw, które założyły FIVB w 1946 roku to: Belgia, Brazylia, Czechosłowacja, Egipt, Francja, Holandia, Jugosławia, Polska, Portugalia, Rumunia, Stany Zjednoczone, Urugwaj, Węgry, Włochy.

Obecnie do FIVB przynależy 219 członków, zrzeszonych w 5 kontynentalnych konfederacjach.

Przyznam się, że nie wiedziałem, że Polska była krajem założycielskim FIVB. Uważam, że jest to powód do dumy, ponieważ tylko w kilka z tych krajów gra obecnie dobrą siatkówkę. Reszta to przeciętne lub nawet słabe reprezentacje.
"Możemy uznawać zasady demokracji, ale i tak rację mam zawsze ja." Hubert Wagner (1941–2002)
Awatar użytkownika
Scarllett
Posty: 20
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:25
Płeć: K

Re: Kształtowanie się "mintonette" na świecie i w Polsce.

Post autor: Scarllett »

Knutsen pisze:
Siatkówka została wymyślona w Stanach Zjednoczonych w 1885 roku przez William Morgan
mała poprawka, w 1895 ;)
Awatar użytkownika
madlark
Posty: 13544
Rejestracja: 15 maja 2009, o 23:07
Płeć: M

Re: Kształtowanie się "mintonette" na świecie i w Polsce.

Post autor: madlark »

Scarllett pisze:
Knutsen pisze:
Siatkówka została wymyślona w Stanach Zjednoczonych w 1885 roku przez William Morgan
mała poprawka, w 1895 ;)
A jakieś źródło? Większość podaje 85
Niech się sępy z polsatu udławią. Wróg publiczny polskiej siatkówki: polsat
Łańcuch pęka tam, gdzie jest najsłabsze ogniwo
Ostatnie sekundy są najważniejsze
Awatar użytkownika
Scarllett
Posty: 20
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:25
Płeć: K

Re: Kształtowanie się "mintonette" na świecie i w Polsce.

Post autor: Scarllett »

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pi%C5%82ka_siatkowa

Daleko nie trzeba było szukać, już przy pierwszym podejściu znalazłam z datą 1895 ( Moje główne źródło to akurat książka dot. siatkówki)
Streeter
Posty: 7164
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kształtowanie się "mintonette" na świecie i w Polsce.

Post autor: Streeter »

Scarllett pisze:http://pl.wikipedia.org/wiki/Pi%C5%82ka_siatkowa

Daleko nie trzeba było szukać, już przy pierwszym podejściu znalazłam z datą 1895 ( Moje główne źródło to akurat książka dot. siatkówki)
Tylko że na wikipedii jest napisane, że wtedy odbyły się pierwsze zawody, a to nie jest raczej równoznaczne z powstaniem dyscypliny, przynajmniej tak mi się wydaje.
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Gacekbwp
Posty: 25
Rejestracja: 18 sty 2016, o 22:11
Płeć: M

Re: Kształtowanie się "mintonette" na świecie i w Polsce.

Post autor: Gacekbwp »

W roku 1885 Morgan miał 15 lat wiec raczej nie był nauczycielem jeszcze.
W 1891 roku poznał i zakuplowal się z twórcą koszykówki.
Latem 1895 roku przeniósł się z Maine do YMCA w Holyoke w stanie Massachusets.
Tam postanowił opracować grę dla starszych zawodników ;) która byłaby mniej kontaktowa i kontuzjogenna niż koszykówka.
Tak opracował grę mintonnete.
Pierwsza pokazów gra miała miejsce na początku 1896 roku. Wtedy też widzowie zaproponowali zmianę nazwy na volleyball.
6 lipca 1896 roku w Springfield College rozegrano pierwsze oficjalne zawody.
W 1897 roku w North American YMCA Athletic league ukazały się po raz pierwszy w wersji drukowanej przepisy gry w siatkówkę.
W 1900 roku zaprojektowano piłkę siatkarskie znaną do dziś. W tym samym roku YMCA pokazała swoją w Kanadzie.
W 1905 roku YMCA przywiozła siatkówkę na Kubę.
Gacekbwp
Posty: 25
Rejestracja: 18 sty 2016, o 22:11
Płeć: M

Re: Kształtowanie się "mintonette" na świecie i w Polsce.

Post autor: Gacekbwp »

Nikt nie pisze to pociągnę temat dalej.

Od 1900 roku YMCA organizowała rozgrywki w Montrealu, Toronto i Ottawie.
Przez Kubę siatkówka dotarła do pozostalych krajów Karibów.
W 1908 roku Hyozo Omori przywiózł siatkówkę do Japonii. Wkrotce uprawiało ją tysiace osób a YMCA Tokyo urządziła własne rozgrywki (od 1913).
W 1910 roku za sprawą misjonarzy YMCA siatkówkę poznali Chinczycy.
Natępnie gra dotarła do Filipin.

W 1910 roku amerykańscy misjonarze przywieźli siatkówkę do Peru. Stamtąd około 1915 roku dotarła do Brazylii i Urugwaju.

W 1916 w siatkówkę w USA grało około 200 tysięcy osób. YMCA zdecydowała sie więc na rozegranie pierwszych otwartych mistrzostw.

Do Europy gra dotarła w 1917 roku. Najpierw zapoznali sie z nią Francuzi. Do 1920 roku czy to za pośrednictwem armii USA czy YMCA znana była już w całej Europie i Egipcie.

Trochę o przepisach.
W 1906 roku. Zatwierdzono obecną wysokość siatkówkę.
W 1912 roku YMCA założyła komitet, który miał uporządkować grę. Zatwierdzono wielkość boiska, rozmiar i wagę piłki. Zatwierdzono też ilość zawodników natępnie boisku choć jeszcze w 1915 roku oficjalna książka z przepisami mowi, że ilość zawodników to 2 do 6.
W 1913 roku do YMCA w opracowywaniu przepisów dołączyło NCAA.
Ustalono wtedy ilość punktów w secie natępnie 15.
Zlikwidowano (choć tu nie mam pewności co do roku) zaczrpniętą z basebolu zasadę rozgrywania 9 iningsów w meczu.
Gacekbwp
Posty: 25
Rejestracja: 18 sty 2016, o 22:11
Płeć: M

Re: Kształtowanie się "mintonette" na świecie i w Polsce.

Post autor: Gacekbwp »

W 1913 roku zorganizowano pierwsze mistrzostwa dalekiego wschodu. Coś na wzór mini olimpiady . Co chyba oczywiste palce w organizacji imprezy maczała YMCA.
Wśród różnych dyscyplin znalazła się siatkówka.
W 1913 roku mamy więc najstarsze rozgrywki reprezentacyjne na świecie.
W turnieju wzięły udział trzy kraje: Filipiny (pierwsze miejsce ), Chiny (drugie miejsce ) oraz Japonia (trzecie miejsce).
Niestety pierwsze mistrzostwa dalekiego wschodu są też najsłabiej udokumentowane.
W jednej z Filipinskich gazet znalazłem informacje ze Filipiny pokonały Japonię 5 do 0.
Grano po 15 zawodników. Nie miałbym z tym problemu gdyby nie to, że w innym miejscu trafiłem na informację ze delegacja Japonii była nieliczna i liczyła 13 osób. !!!
To tyle jeśli chodzi o wyniki.


W 1915 roku na ciepłych Hawajach w klubie Outrigger Canoe Club zaczęto uprawiać siatkówkę na plaży. Tak więc 20 lat po narodzinach siatkówki na świat przyszła jej piaszczysta odmiana.
Gacekbwp
Posty: 25
Rejestracja: 18 sty 2016, o 22:11
Płeć: M

Re: Kształtowanie się "mintonette" na świecie i w Polsce.

Post autor: Gacekbwp »

Kilka słów o siatkówce plażowej.
Jak wspominałem wcześniej mimo , że narodziła się na Hawajach największa popularność zyskała w Kalifornii.
USA opuściła pod koniec lat 20tych. Wiemy że grano w nią w 1927 roku w Paryżu.
W latach 30tych była znana od Łotwy po Bułgarię.

W plażową odmianę grano tak samo jak na hali. Dopiero po kilku latach doprecyzowano przepisy. Zmniejszono też liczbę zawodników.
Pierwszy mecz w składach dwuosobowych odbył się około 1930 roku w Kalifornii.
Po drugiej wojnie światowej w USA i innych krajach zaczęto organizować oficjalne turnieje. Mimo wysokiego poziomu zwłaszcza w USA grano za darmo. Pierwsze narody pojawiły się w latach 50tych. Za wygranie turnieju można było dostać np. Zgrzewke Coca coli :]

Zmieniło się to w latach 60tych. Np. Za jeden z turnieji we Francji można było wzbogacić się o 30 tyś. Franków.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia siatkówki”