Kolekcja ortograficznych i innych kwiatków z forum

Awatar użytkownika
mejbi
Posty: 240
Rejestracja: 20 sie 2007, o 23:58
Płeć: M
Lokalizacja: Działdowo
Kontakt:

Re: Kolekcja ortograficznych i innych kwiatków z forum

Post autor: mejbi »

madlark pisze:Z ciekawości spytam, jak ma się do reguł języka polskiego używanie emotikonów? Naiwnie spytam, czy emotikon zastępuje kropkę?
Polecam poradnię językową PWN - znajdziesz tam odpowiedź zarówno na to pytanie, jak i na wiele innych. Ja swojej interpunkcji w poprzednim poście za wiele do zarzucenia nie mam.
madlark pisze:Może pora zmienić tytuł na "Polowanie na czarownice"?
Może lepiej najpierw sprawdzić, jak ma się uwaga do rzeczywistości, a dopiero później kusić się na uszczypliwości?
Streeter
Posty: 7163
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kolekcja ortograficznych i innych kwiatków z forum

Post autor: Streeter »

Skoro już mamy tu taki temat, to ja miałbym pytanie, bo znawców języka na forum nie brakuje ;)

Czy odmienianie bydgoskiej nazwy klubu jako "Delekcie" jest poprawna? Zarówno ja, jak i większość forum używamy takiego sposobu odmiany nazwy sponsora, aczkolwiek nie jestem pewien, czy jest to poprawne, skoro sponsor nazywa się Delecta. Można tak po prostu zamienić c na k? Czy poprawnie powinniśmy pisać Deleccie (jakkolwiek to wygląda)?

EDIT:
@down, mejbi:
Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam ;)
Ostatnio zmieniony 3 sty 2013, o 12:12 przez Streeter, łącznie zmieniany 1 raz.
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Awatar użytkownika
mejbi
Posty: 240
Rejestracja: 20 sie 2007, o 23:58
Płeć: M
Lokalizacja: Działdowo
Kontakt:

Re: Kolekcja ortograficznych i innych kwiatków z forum

Post autor: mejbi »

Streeter pisze:Czy odmienianie bydgoskiej nazwy klubu jako "Delekcie" jest poprawna?
Ja znawcą nie jestem, ale ktoś już z tym pytaniem zgłosił się do poradni językowej PWN i odmiana wygląda tak:
M: Delecta, D: Delecty, C: Delekcie, B: Delectę, N: Delectą, Ms: Delekcie, W: Delecto.
marek.bb33
Posty: 4
Rejestracja: 10 sty 2013, o 15:58
Płeć: M
Kontakt:

Re: Kolekcja ortograficznych i innych kwiatków z forum

Post autor: marek.bb33 »

[spam]
Ostatnio zmieniony 11 sty 2013, o 10:50 przez Ted, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Pkt 23. regulaminu forum
Koniecznie zajrzyj tutaj i sprawdź [url=http://mediacontract.pl/category/karty-pamieci-flesh]karta sandisk[/url].
Awatar użytkownika
madlark
Posty: 13544
Rejestracja: 15 maja 2009, o 23:07
Płeć: M

Re: Kolekcja ortograficznych i innych kwiatków z forum

Post autor: madlark »

Achtung Rataja bolec pisze:wedłók mnie Bartek Ratajczyk będzie grał pierwsrze skrzybce w spale
;)
Niech się sępy z polsatu udławią. Wróg publiczny polskiej siatkówki: polsat
Łańcuch pęka tam, gdzie jest najsłabsze ogniwo
Ostatnie sekundy są najważniejsze
Awatar użytkownika
Klugenhammer
Posty: 3938
Rejestracja: 23 lis 2008, o 12:54
Płeć: M
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Kolekcja ortograficznych i innych kwiatków z forum

Post autor: Klugenhammer »

madlark pisze:
Achtung Rataja bolec pisze:wedłók mnie Bartek Ratajczyk będzie grał pierwsrze skrzybce w spale
;)
To przebija wszystko to co pojawiło się w tym wątku od samego początku :o
Madlark, jesteś królem polowania.
Pokolul
Posty: 39
Rejestracja: 8 wrz 2012, o 15:19
Płeć: M
Kontakt:

Re: Kolekcja ortograficznych i innych kwiatków z forum

Post autor: Pokolul »

dreamer pisze:Moja propozycja jest taka, abyście zaprzestali kontynuowania tego bezsensownego tematu.
Spinacie się i na siłę "upubliczniacie" pojedyncze błędy userów którzy jednym zbyt głebokim (głośnym ;)) oddechem weszli wam za skórę. To absolutnie bez sensu.
Sam też popełniłem na tym forum do tej pory sporo błędów, bo napisanie prawie 7000 postów (objętościowo nie równa się z tym dokonaniem nikt, bo połowa moich postów to takie, że każdy z nich zawiera więcej treści niż 10-20 postów innych użytkowników) jest niemożliwe bez błędu, wynikającego z różnych przyczyn - choćby z takiej, że pisze się w galopie między kolejnymi zajęciami.

Jeżeli natomiast macie rzeczywiście takie zacięcie, żeby z tego forum wyplenić wszystkie błędy i błędziki, to zajmijcie się na początek skandalicznym niechlujstwem minimum 2/3 wszystkich uczestników, polegającym na notorycznym, budzącym grozę podczas czytania "niedorabianiu" polskich liter: ą, ę, ń, ć, ś, ó, ż, ź. Ta szczeniacka mania sms-owa rozpleniła się już tak, że chyba nauczyciele w szkołach to rwą sobie włosy z głowy.

dreamer
Niesamowicie cieszę się, że w końcu ktoś poruszył ten temat. Jak dla mnie posty, w których brak jest interpunkcji i polskich znaków powinny być usuwane. Kiedyś nawet zastanawiałem się, czy to tylko ja mam taki problem, że razi mnie to w oczy. Studiuję filologię polską, więc tym bardziej jestem wyczulony na szereg popełnianych błędów (czy to pisanych czy mówionych).

Poza tym jestem zdania, że przy takiej ilości błędów jakie popełniają niektórzy użytkownicy tego forum, to wartość merytoryczna wypowiedzi gdzieś umyka.

Pozdrawiam :)
Zapraszam na mojego bloga, w którym piszę o reprezentacji Japonii w piłce siatkowej kobiet!
Hinotori Nippon!

http://nippon-volleyball.blogspot.com/
Awatar użytkownika
mikser
Posty: 2298
Rejestracja: 13 cze 2012, o 08:47
Płeć: M

Re: Sezon 2013/2014, kolejka 10

Post autor: mikser »

hvar pisze: No przecież napisałem, że w okresie od początku lat 90-tych do "czasów PZU" podstawowym kolorem był zielony, a przed tym okresem nie wiem. Jaśniej się już nie da tego napisać
Koledze chodziło o złe użycie słowa "bynajmniej" jeśli dobrze trafiłem ;)
kuki91
Posty: 1130
Rejestracja: 20 sie 2012, o 08:54
Płeć: M

Re: Sezon 2013/2014, kolejka 10

Post autor: kuki91 »

Obrazek

Owszem Mikser, trafiłeś ;)
Awatar użytkownika
hvar
Posty: 113
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 07:21
Płeć: M
Lokalizacja: skądinąd

Re: Sezon 2013/2014, kolejka 10

Post autor: hvar »

Dzięki Kuki :-). Błąd językowy. Aczkolwiek od czasu do czasu mam przyjemność rozmawiać z profesorem, który przychyla się do opinii, że powszechne użycie wyrazu jest w stanie usankcjonować jego odmienne znaczenie czy błędny zapis. Jest np. zdania, że zamennie stosowana odmiana -meczy i -meczów jest już na tyle rozpowszechniona, że obie są poprawne.

Ale zrobiło się OT, tak czy owak dzięki.
kuki91
Posty: 1130
Rejestracja: 20 sie 2012, o 08:54
Płeć: M

Re: Sezon 2013/2014, kolejka 10

Post autor: kuki91 »

Ja sam lubię, jak się mnie poprawia, nie wiem wszystkiego, a o język ojczysty wypada dbać ;) .

Już koniec OT :]
OlaMleko
Posty: 2348
Rejestracja: 12 lip 2008, o 14:58
Płeć: K

Re: Sezon 2013/2014, kolejka 10

Post autor: OlaMleko »

hvar pisze:Dzięki Kuki :-). Błąd językowy. Aczkolwiek od czasu do czasu mam przyjemność rozmawiać z profesorem, który przychyla się do opinii, że powszechne użycie wyrazu jest w stanie usankcjonować jego odmienne znaczenie czy błędny zapis. Jest np. zdania, że zamennie stosowana odmiana -meczy i -meczów jest już na tyle rozpowszechniona, że obie są poprawne.

Ale zrobiło się OT, tak czy owak dzięki.
Moje nazistowskie serce krwawi. Co innego meczow-meczy,a co innego dwa zupelnie odmienne slowa! To tak jakby utozsamic miksture i fakture albo cos w tym stylu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik kolekcjonera”