wywiad z L.Bartmanem

weary_skier
Moderator
Moderator
Posty: 5926
Rejestracja: 3 kwie 2010, o 20:12
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków

wywiad z L.Bartmanem

Post autor: weary_skier »

Z racji, że wątki z wywiadu starszego Bartmana rozlane są po różnych wątkach chciałem zebrać wszelkie zarzuty, kontrowersje i tematy z nim związane w jednym wątku.
Przed tym wywiadem nie miałem absolutnie żadnego stosunku do pana Bartmana, tak teraz uważam, że usadzanie go w roli eksperta może mieć negatywny wpływ na postzreganie rzeszowskiego środowiska siatkarskiego. W innym wątku @ciorny17 pytał się po co w ogóle się zaprasza. Strzeolam, że dla słcuhalności. Żadna audycja Radia Centrum nie cieszyła się taką popularnością. Z pamięci zamieszczam tezy Bartmana pod dyskusje, bo w wielu wątkach pojawiały się głosy, ze trudno odmówić mu racji.
1. Antiga w MŚ miał szczęście i tylko dlatego wygrał, bo w 3 miesiące nie da się zbudowac drużyny.
Nawet nie komentuję, ogromna niesprawiedliwość. W ogóle Bartman poddaje w wątpliwośc sens zatrudniania wykfalifikowanego sztabu, bo "statystyki są dla zabawy a każdy trenuje tak samo".

2. Fabian jest najlepszy.
Jako obserwator jego poczynań z zeszłego sezonu tym bardziej nie komentuję.

3. Zawodnicy wybierali sobie z kim chcą grać. Żaliński gate.
Ktoś coś może rozwinąć. O kogo chodzi? Jakieś ziarnko prawdy?

4. Resovia kupuje zawodników na tony (dokłądnie 3,2) i Schmitt jest tym, który uderza.
Jednak słuszny kamyczek.

5. Skra wygra ligę tyłem do siatki.
Również na tym forum pojawiają się takie głosy więc cięzko mieć pretensje.

6. Poziom ligi po rozszerzeniu się obniża. Są 3 drużyny a reszta to plankton.
Zaś ciężko się nie zgodzić.

7. Leon w kadrze.
Nie śledzę sprawy tak bacznie, ale brak jakiegokolwiek stanowiska po ostatnim kongresie sugeruje, że prędko polskiego Kubańczyka w kadrze nie zobaczymy.

8. Siatkówka to zagrywa i wysoka piłka.
Pewnie duże uproszczenie, ale trudno nie zauważać tendencji.

9. Projekt Ligi Europy i jego zablokowanie.
Nie mam pojęcia jak funkcjonuje to w koszykówce i jaki miałoby to wpływ na rozwój dyscypliny. Jednakowoż zablokowanie projektu z powodu konfliktu interesów telewizji brzmi wiarygodnie.

Pewnie o czymś zapomniałem, ale na moje cały wywiad to mieszanina prywatnych antypatii z gorzkimi dla dyscpliny czy róznych drużyn prawdami. Skrajnie negatywnie jednak tego wywiadu bym nie oceniał.
"Widać, że gra dno tabeli" - W.Drzyzga o meczu MKS Będzin - Asseco Resovia Rzeszów
ciorny17
Posty: 8466
Rejestracja: 6 sty 2011, o 11:22
Płeć: M

Re: wywiad z L.Bartmanem

Post autor: ciorny17 »

Jak mnie wołasz to i napiszę coś, abstrahując od treści.

Dla mnie pan Bartman może wygłaszać teorię względności, czytać konstytucję USA, rozwodzić się nad problemem odnawialnych źródeł energii, ale i tak nie mógłbym go słuchać. Często, szczególnie studenci, można się spotkać z oceną podczas prezentowania swoich prezentacji (masło maślane). Wczoraj miałem taką przyjemność i nie pierwszy raz oceniane były trzy aspekty:
- poziom przygotowania technicznego
- poziom i sposób prezentacji przez wygłaszającego
- treść prezentacji.
Punkt pierwszy poniekąd nie dotyczy pana Bartmana, ale za punkt 2. otrzymuje ode mnie ocenę niedostateczną. Sposób przekazu jest prostacki i małostkowy. Stara się nam wmówić, że jedyna słuszna racja to jego i nie ma nic ponad to. Ciężko się słucha takiego kogoś szczególnie gdy prowadzący audycję próbują coś powiedzieć, dopytać jego zlewki są irytujące. To tyle co do odczuć subiektywnych.
Co do punktu 3. Pierwsza część audycji o Antidze to wyciąganie prywatnych animozji. Nic więcej. Zero obiektywizmu, nie wiem czy on się ma wrażenie, że rozmawia z ciemnym ludem czy co. Propaganda pełną parą. Denerwujące. Druga sprawa publicznie nie wypada używać takiego języka i tu kolejny kamyczek. Wygranie ligi przez Skrę grając tyłem sprawiło, że zastanawiałem się czy z zażenowania nie przejść się po pokoju bo osłabiło mnie to do granic możliwości. Na tematy rzeszowskie się nie wypowiadam bo nie mam wiedzy. Co do Leona to gdzieś ma rację i pewnie strasznie irytuje go pan Grzyb, którego nazwiska nie raczy wypowiedzieć.
Podsumowując. Mniej prywaty, inny język, trochę obiektywizmu i jestem w stanie słuchać. Ale za dużo tych zmiennych. Wyrocznią może on być jedynie dla totalnej opozycji do Antigi i pewnie tak się stanie, że w mediach przeczytamy o gotowym produkcie zostawionym przez Anastasiego.
Kłamca.
Awatar użytkownika
niepoinformowany
Posty: 4601
Rejestracja: 21 maja 2008, o 06:42
Płeć: M

Re: wywiad z L.Bartmanem

Post autor: niepoinformowany »

O co chodzi z Żalińskim? Serio został odesłany 1 dnia bo ktoś "nie chciał z nim rywalizować"?
Resovia Rzeszów & FC Barcelona

Volleyball - something more than sport: https://www.youtube.com/watch?v=sBNxd1s ... pp=desktop
Didek
Posty: 1364
Rejestracja: 2 sie 2015, o 14:55

Re: wywiad z L.Bartmanem

Post autor: Didek »

Ja traktuję ten wywiad jako przeciwwage dla cukierkowych wywiadów i opinii z Polsatu. Może forma nie była elegancka, ale może dać przynajmniej do zastanowienia się nad pewnymi aspektami.

AD 1. Antiga. Jeżeli odrzucić osobiste animozje i złośliwość to i kilka konkretnych zarzutów się pojawia i to wcale nie nowych. Po pierwsze braki w wykształceniu a właściwie brak tego u Stefana. Nie wiem jak to wygląda od strony formalnej ale wydaje mi się, iż w lidze jest wymóg posiadania licencji trenerskiej. Trudno nie zgodzić się, iż w momencie objęcia kadry Stefan nie miał uprawnień aby trenować jakikolwiek zespół ligowy. Z tym że oddanie kadry naturszczykowi jest obrazą dla trenerów można dyskutować. Ale niesprawiedliwe jest porównanie trenerów z doświadczeniem do ex zawodnika rzuconego na głęboką wodę.
Ale co wymagać od PZPSu jak szefem szkolenia jest Papke, który też jako trener nie błysną. Pominą jednak aspekt, iż za Antigą był Blain i mam wrażenie, iż sukces to większa zasługa Blaina niż Antigi.

I na kwestia kontrowersyjna. Na MŚ specjalnie nikogo nie trzeba było namawiać. Uważam, iż tu też ma rację. Choć wyczyszczenie atmosfery przez nowego trenera pomogło niektórym wrócić. Co nie zmienia faktu, iż każdy chciał zagrać na tych mistrzostwach. Przynajmniej MW nie mógł się wymigać od tego. Przy Anastasim mogło by być różnie.

Co do samego tytułu to umiejętność poparte szczęściem. Kto wie gdzie byśmy byli gdyby nie porażka USA. Ale to już historia.

Dalsze zarzuty dotyczą poziomu po Mistrzostwach. No cóż, podobnie jak kiedyś Resovia po Mistrzostwie Polski. Pewnych meczów nie wypada przegrywać czy grać na styku. A kadra Antigi po Mistrzostwach męczyła nas swoją grą. Nie graliśmy jak Mistrz Świat. Graliśmy jak cieniasy. To że przegraliśmy Puchar Świata o seta też nam chwały nie przynosi. Wystarczyło lepiej grać z planktonem. Berlin to też fuks. Jakby Niemcy skończyli ostatnią piłkę tematu Stefana by nie było.

Co do roli trenera, to każdy podgląda każdego i wszyscy stosują podobne metody. Nawet kiedyś o tym w przypadku Gruszk imówili jak go zwolnili . Jego następca trenował tak samo jak Piotrek, z tym że był obcokrajowcem. Może coś w tym jest.

Stefan był potrzebny do czasu jak się dogadywał z zawodnikami. Później zapewne stworzyły się grupki nacisku a Stefanowi brakło kręgosłupa do pójścia własną drogą. W związku z tym nie zostawił po sobie drużyny. Zostawił zawodników, którzy są wewnętrznie skonfliktowani. Nie na darmo w ostatnim czasie pojawiło się tyle krytycznych opinii zawodników na temat Stefana. Za dużo osób o tym mówi aby nie było coś na rzeczy.
Didek
Posty: 1364
Rejestracja: 2 sie 2015, o 14:55

Re: wywiad z L.Bartmanem

Post autor: Didek »

Spraw Leona. Ktoś sprawdzi w przepisach jak to jest? Od kiedy liczy się kadencja i czy rację ma Leon Bartman, iż kadencja liczy się od zgody FIVB na zmianę federacji? To powinno być proste do sprawdzenia. A i bez zgody federacji Kubańskiej FIVB nie może nic zrobić. Takie są obecnie przepisy i nie można tego obejść. Jako jeden z powodów braku zgody może być osoba jego menadżera. Ale o tym dyskusja w innym wątku już była.

Co do statystyk. Leon Bartman twierdzi, iż są one tylko dodatkiem dla kibiców aby móc je porównywać, natomiast siatkówki nie da się zmierzyć i tak na prawdę jest grą nie wymierną.

Odczucia z meczu często nie pokrywają się że statystykami. Często ktoś, kto wizualnie wygląda słabo w statystykach jest królem. I często tak jest odbierany Piotrek Nowakowski który ma rewelacyjne statystyki.
Dodatkowo, jak pamiętam to głównym argumentem za statystykami jest chęć upodobnienia się do Amerykanów, którzy w NBA, NHL czy NFL mierzą niemal wszystko. Jest to napewno coś co może uatrakcyjnić widowisko. Czy pomaga trenerom? Kowal cały czas patrzy w statystyki a i tak w niektórych meczach nie mu to nie pomogło. Statystyki to też umiejętności. Robienia i odczytywania. Nie każdy trener to potrafii a i u statystyków poziom jest różny. Dużo subiektywnych odczuć i doświadczenie w nich jest.
Didek
Posty: 1364
Rejestracja: 2 sie 2015, o 14:55

Re: wywiad z L.Bartmanem

Post autor: Didek »

Poziom ligi. Wg Bartmana zespołów jest za dużo. Potencjał Polski to 8 zespołów. 16 zespółw powoduje, iż gra teraz wielu zawodników którzy się do najwyższej klasy nie nadają a i obcokrajowcy często są przypadkowi.

Jako najlepszy przykład może być Częstochowa. Ona do Plusligi się nie nadaje. Dodatkowo Leon Batman wyśmiewa pomysł dalszego rozszerzenia ligi. Powiedział, iż działacze robią to co dobre dla działaczy a nie dla siatkówki jako dyscypliny. Podał też argument, iż dziwi się sponsorom topowych zespołów, iż inwestują w zespół. (jako przykład Adam Góral). Powiedział iż na polską ligę nie ma sensu się zbroić, gdyż większość zespołów balansuje na minimum budżetu, więc po co przepłacać. Dodatkowe rozdrabniania powoduje, iż firmy mogą iść do słabszych ośrodków zamiast topowych, bo zamiast wydać milion na sponsoring można zrobić to za mniejsze pieniądze u słabszych zespołów. A promocja będzie taka sama.

Co do siły ligi to przedmówcy już opisali to. Wielka trójka i plankton. Na wyraźnego faworyta wyrasta Skra z Kurkiem na lewym. Nawet że słabym przyjęciem, które wg Leona jest przereklamowane. Dodatkowo powiedział, iż są zawodnicy którzy celowo słabo przyjmują aby mieć więcej piłek do ataku.

Dużo miejsca poświęcił zagrywce. Stwierdził, iż w Rio Polska zagrywała jak kobiety plasikami. Przyczyny upatrywał u Antigi, które jako zawodnik nie zagrywał silno. Mówił też, iż to wbrew narodowej predyspozycji. I jako przykład dał Rosję, gdzie nikt na zagrywce nie odpuszcza. Powiedział też, iż środkiem nic się nie wygra a współczesna siatkowka to silna zagrywka i gra skrzydłami.
Awatar użytkownika
lipton
Posty: 2316
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 15:53
Płeć: M
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Re: wywiad z L.Bartmanem

Post autor: lipton »

Ogólnie forma wypowiedzi Bartmana seniora mocno skandalizująca i momentami bardzo chaotyczna, ale wywiad na pewno warto przesłuchać, bo sporo ciekawych informacji można z niego wyciągnąć.

Takie pytanko mi się nasunęło, bo Pan Bartman w swoim wywiadzie wspomniał, że już jakiś menadżer kręci się koło PZPS-u z zamiarem "wciśnięcia" nam nowego trenera. Ktoś orientuje się jacy menadżerowie reprezentują poszczególnych kandydatów, którzy przewijali się w prasowych spekulacjach?

Też jestem ciekaw o co chodzi z przyjmującym, który przyjechał na kadrę rano i został po obiedzie odesłany do domu, bo jeden z zawodników nie miał zamiaru z nim rywalizować. Ktoś coś?

No i tekst o gościach, którzy "sprzedawali scyzoryki na bazarze, a teraz grają w Pluslidze" zrobił mi dzień.
II liga siatkówki kobiet - treningi dla dzieci i młodzieży - Miejska Amatorska Liga Siatkówki - http://laskovia.pl/
Michal5
Posty: 1775
Rejestracja: 7 gru 2014, o 18:20
Płeć: M

Re: wywiad z L.Bartmanem

Post autor: Michal5 »

https://pbs.twimg.com/media/CyhqzVDXcAMO8_R.jpg

:D I tak w wielu rzeczach się nie pomylił, liczyłem na ciąg dalszy tej relacji :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tematy ogólno-siatkarskie”