Podsumowanie Managera sezonu 2010/2011

Manager Strefy Siatkówki - http://www.volleyclub.pl

Moderatorzy: volleyclub pl, nig

zibibobi
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2009, o 20:21
Płeć: M
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Podsumowanie Managera sezonu 2010/2011

Post autor: zibibobi »

Witam,
co prawda nie ma jeszcze wyników ostatniej kolejki i być może to co piszę okaże się nieprawdą, ale pozwolę sobie dokonać własnego podsumowania tegorocznej rywalizacji w Managerze.
Wydaje mi się, że zwycięzcą jest (będzie?) aseko z zespołem Bieguny. Przez krótki moment, chyba po 26 kolejce, wydawało się, że mimo długiego prowadzenia Biegunów, zwyciężcą zostanie alexkiller. Po 27 kolejce Bieguny wróciły na swoje miejsce i wg moich pobieżnych obliczeń wynika, że utrzymają 1 miejsce. Chyba że się mylę?
Alexkiller również zostanie zwycięzcą, ale takim mniejszym, bo prawdopodobnie będzie miał 4 drużyny w "10". A był już taki moment, że miał ich chyba 6. Żaden inny zawodnik nie ma tylu zespołów w czołowce co alexkiller.
Ja również czuję się takim jeszcze mniejszym zwycięzcą, bo nie licząc ostatniej 28 kolejki (ani też 24 - bo nie wiem kto ją wygrał?) zostałęm zwycięzcą w 4 kolejkach, w 3 kolejkach zwyciężył kamilo83 a w 2 alexkiller i robson80.

O ligach prywatnych (punktowej i ilościowej) się nie wypowiadam, gdyż - moim zdaniem - nie mają one sensu.

Wszystkim grającym, a zwyciężcą w szczególności, wielkie gratki. Pozdrawiam,
alexkiller
Posty: 53
Rejestracja: 10 paź 2009, o 11:22
Płeć: M

Re: Podsumowanie Managera sezonu 2010/2011

Post autor: alexkiller »

no niestety, masz rację, z pewnością wygrały Bieguny, no chyba że przy statystykach Gladyra z ostatniego meczu pojawi się gwiazdka, że wszedł na jedną akcję na podwyższenie bloku...wtedy bym wygrał ;) ale wygląda na to, że nic się w statsach nie zmieni. Gratulacje dla "aseko", zdecydowanie zasłużone zwycięstwo, bardzo długie liderowanie i nawet się trochę dziwiłem, że ta wygrana nie została zapewniona wcześniej, a emocje były do ostatniej kolejki. Były momenty, że miałem po 200 pkt straty do lidera, udało się małymi krokami niwelować tę różnicę czy nawet dojść i na moment przegonić lidera, ale to wszystko.
Nie było w 100% normalnej walki w końcówce, bo bądź co bądź ostatnie kolejki to sporo przypadku, całe drugie szóstki w I składzie, zabawy składami, bo nikt o nic nie grał (nie można było racjonalnie wszystkiego przewidzieć). I ten Owczarz, który jak cały sezon praktycznie nie grał, wchodził na kilka piłek, tak nagle w momencie kontuzji Grozera wychodzi pierwszy raz w szóstce, zdobywa trochę punktów i gra do końca sezonu, ratując też m.in. Biegunom sporo punktów. Przypadkowości naprawdę sporo, ale zwycięstwo jak najbardziej zasłużone 8-)

Nie sposób nie poruszyć jeszcze jednego tematu - zachowanie organizatorów w wielu kwestiach pozostawia spory niesmak. Większość kwestii była poruszana na forum, ale organizatorzy i tak nie mają sobie nic do zarzucenia :| I żeby nie było, że tylko krytykuję, czepiam się i jestem przeciwny organizatorom - zdecydowanie tak nie jest, bo w wielu kwestiach was broniłem, starałem się podrzucać jakieś nowe rozwiązania i doceniam waszą inicjatywę, całe przedsięwzięcie - dla interesujących się siatkówką to rewelacyjna forma zabawy, sprawdzenia się w roli "managera", nie wyobrażam sobie kolejnego sezonu bez managera...
Ale tych negatywnych kwestii było sporo.....począwszy od błędów w podliczaniu punktów - prawie w każdej kolejce były jakieś błędy w punktacji zawodników (nie świadczy to najlepiej), co więcej były błędy w podliczaniu punktów poszczególnych pojedynczych drużyn (u mnie zdarzyło się to w kilku przypadkach, źle policzony rezerwowy kapitan) - gdybym po publikacji wyników danego dnia nie miał szansy tego zweryfikować i interweniować w porę wyniki by zostawały i takich kilka niezaliczonych punktów mogło nawet decydować o I miejscu...Nie może tak być, że sami uczestnicy muszą wszystko sprawdzać, weryfikować podliczenia itp., bo na każdym kroku mogą stracić jakieś punkty....

Po drugie sprawa ostatnich 4 kolejek i punktowanie tylko zawodników drużyn z miejsc 1-6 - szeroko komentowana na forum. Zero informacji w regulaminie, tłumaczenia organizatorów, że to był element gry, że trzeba było takie rzeczy przewidzieć...wiele zostało na ten temat powiedziane, ja swojego zdania nie zmieniam.

I kwestia nagród - po kilku kolejkach likwidacja nagród dla pierwszej piątki każdej kolejki (jakie by one nie były), pozostawienie tylko dla zwycięzcy i niezaproponowanie niczego w zamian... I nagrody za klasyfikację generalną - co prawda był zapis w regulaminie o przypadku nie zgłoszenia się minimum 1000 drużyn i dlatego nie można mieć żalu, że nagrody zostały obcięte o 50%, ale szkoda, że tak późno została podana taka informacja na forum (część osób na pewno do końca liczyło na 100zł za dziesiąte miejsce), bo zapis, że organizator "może" dawał jednak nadzieję, że nie zostanie to wykorzystane i nagrody pozostaną niezmienione. Nie mam pretensji, bo wszyscy byli tego świadomi, ale szkoda, bo jednak można było nie oszczędzać i zostawić te nagrody bez mian. Ale to tylko naiwność ;)
Chodząc po ziemi trzymaj głowę w chmurach...
Awatar użytkownika
henio
Posty: 202
Rejestracja: 23 paź 2009, o 07:51

Re: Podsumowanie Managera sezonu 2010/2011

Post autor: henio »

Jakie są szanse, aby odbyła się 3 edycja managera w przyszłym sezonie? Jeśli takowe istnieją, to czy koledzy moderatorzy są nadal zainteresowani przemyśleniami i dyskusją na temat obowiązujacych w tej grze zasad? Opinie uczestników wyrażone "na świeżo" będą niewątpliwie bardzo cennie w perspektywie przygotowania poprawek.
"W Polsce trzeba mieć alibi w postaci Mistrzostwa Świata lub złota olimpijskiego, żeby uznano, że ma się rację. " - Hubert Wagner
Awatar użytkownika
nig
volleyclub
volleyclub
Posty: 51
Rejestracja: 17 wrz 2009, o 20:48
Płeć: M
Kontakt:

Re: Podsumowanie Managera sezonu 2010/2011

Post autor: nig »

henio pisze:Jakie są szanse, aby odbyła się 3 edycja managera w przyszłym sezonie? Jeśli takowe istnieją, to czy koledzy moderatorzy są nadal zainteresowani przemyśleniami i dyskusją na temat obowiązujacych w tej grze zasad? Opinie uczestników wyrażone "na świeżo" będą niewątpliwie bardzo cennie w perspektywie przygotowania poprawek.
Szanse oczywiście są.
Zachęcamy gorąco wszystkich do wyrażania swoich opinii, szczególnie liczymy na konstruktywną krytykę.
Manager Strefy Siatkówki http://www.volleyclub.pl
Awatar użytkownika
henio
Posty: 202
Rejestracja: 23 paź 2009, o 07:51

Re: Podsumowanie Managera sezonu 2010/2011

Post autor: henio »

Kilka przemyśleń i propozycji na temat uatrakcyjnienia managera w przyszłości. W tych kilku punktach skupiłem się na próbach poprawienia grywalności poprzez zmiany w zasadach zabawy. Nie wnikam w sprawy marketingowo-organizacyjne. Pisząc "poprawienie grywalność" mam na myśli możliwe upodobnienie zadań stawianych uczestnikom do prawdziwej pracy trenera-menagera zespołu +L. Za największe wady obecnej edycji uważam zasady prowadzące do dobrego wyniku, a nie mające za dużo wspólnego z realną trenerką: 1. Kupić możliwie najsilniejszą pierwszą 7-kę, 8-kę i dopchać najtańszymi rezerwowymi 2. Ustawić gracza, który nigdy nie wejdzie na boisko jako kapitana (lepszy rezerwowy zapunktuje) 3.W ewentualnych zmianach w składzie kieruję się nie formą zawodnika, lecz omijam tych, których mecze zakończą się 3-0 (w takich meczach słabo się punktuje). Moje sugestie mają na celu głównie złagodzenie skuteczności tych metod gry.

- zlikwidować sztywne przypisanie zawodników do pozycji (dlaczego nie grać z Bąkiewiczem na libero?). Od strony liczenia punktów takie rozwiązanie jest możliwe. Aby nie stowrzyć niebezpiecznych luk w regułach (przyjmujący na rozegraniu itp.) ograniczyłbym tą zasadę do graczy przyjęcia, ataku i libero. Cel: uatrakcyjnienie zabawy w trenera-taktyka.
- zlikwidować obowiązek posiadania odpowiedniej liczby zawodników na pozycjach (np. 2 sypaczy, 4środkowych itp). Mając Bąkiewicza na libero (nominalnie przyjmujący) nie potrzebuję 2 innych w zespole. Cel jak wyżej+dużo więcej możliwości budowy składu.
- Ograniczyć możliwość wykonywania zmian w składzie do kilku okienek transferowych (np. połowa rundy zasadniczej, po rudzie, po II fazie itp.). Cel: zmuszenie graczy do tworzenia prawdziwych zespołów a nie mocnych 7-mek z marionetkami w rezerwie. Obecnie nie potrzebuję rezerwowych, bo jeśli mój pierwszy atakujący złapie kontuzję, to za stosunkowo niewielki koszt (10pkt) wymieniam go na innego.
- odbieranie pkt. za transfery zlikwidować. W celu "kontroli rynku" proponuję bardziej realne względy finansowe, np: po rozpoczęciu sezonu siatkarzy sprzedajemy za 90% wartości, a kupujemy za 110%. Cel: Ograniczenie ciągłego rotacje w składzie.
- aby poprzednia propozycja była grywalna, trzebaby ożywić punkt regulaminu mówiący o zmianach cen siatkarzy w trakcie sezonu. Aby odciążyć organizatorów, a jednocześnie stworzyć jasne zasady tym rządzące i uciąć od oskarżania o subiektywizm, proponuję automatyczne zmiany cen co kolejkę, np: jeśli zawodnik nie gra, bądź gra słabo tanieje o ileś %. Jeśli osiągnie dobry wynik, powiedźmy 20pkt, drożeje o ileś % (jeśli podoba wam się taka idea, to operacje na bazie danych są dość proste do przeprowadzenia, trzeba tylko uszczegółowić zasady)
- Wprowadzenie punktowania "najlepszych na pozycjach". W tym momencie punktuje zawodnik w 1 Drużynie, lub rezerwowy, jeśli ten nie wejdzie. W rzeczywistości ogranicza to grę do zgadywania co zrobią prawdziwi trenerzy, a nie ustalania swojego składu. Sugestia: 1.Liczymy punkty wszystkich zawodników (odejmując rezerwowym za nie wyjście w 1 Drużyny, np 5pkt) 2.Sprawdzamy, który zawodnik na danej pozycji spisał się lepiej i ten wynik dodajemy do końcowego. Cel: ograniczenie zjawiska Kuby Peszko i urealnienie zabawy. Przykład: Rozgrywający 1: Zagumny, Rozgrywający 2:Pilarz. W meczu ZAKSY Zagumny jest zminiany przez Pilarza. Zagumny ugrywa 4pkt, Pilarz 20pkt (-5pkt, bo nie był w wyjściowym składzie): Do wyniku zespołu dodajemy Pilarza z 15pkt.
Sugestie zmian w punktacji:
- zamiast +3pkt za wyjście w zawodnika w pierwszym składzie, bonus (a raczej brak minus j/w) za wstawienie zawodnika który punktuje do 1 Drużyny. Cel: nie nagradzanie czytania w myślach trenerów +L, tylko sprawdzalności własnej koncepcji składu
- ilość punktów zawodnika powinna być bardziej uzależniona od skuteczności %, niż od ilość pkt, bloków, asów itp. Cel: więcej punktów zdobywa lepiej grający, a nie dłużej grajacy (ilość setów). Przykład: atakujący1 w 5setowym meczu zdobywa 30pkt ze skutecznością 40%, a atakujący2 zdobywający 15pkt z 60% skutecznością w szybko wygranej trzysetówce.Kto lepszy?
- zmniejszyć pkt za % skuteczności środkowych w ataku. Za to dodać im bonus za ilość bloków (np: 2pkt, a nie 1,5 jak inni). Cel: środkowym łatwiej punktować w ataku niż innym, a na boisku są po to aby blokować.
- mocno ograniczyć punkty dla sypacza za wynik. Cel: szansa dla tych ze słabszych klubów. W zamian za to wykorzystać % ilość SPa zespołu do ilość ataków (SPa-strata punktu z ataku (atak w siatkę lub aut)). Oczywiście wpływ sypacza na to, ile jego koledzy zepsuli jest pośredni, ale większy niż na wynik (Rzadko atakuje się w aut lub siatkę przy pojedyńczym bloku).
- libero usnąć punkty za % skuteczności przeciwnika, a dodać za %bdb (osobno %db). Ewentualnie wrócić do odejmowania za błąd w przyjęciu. Cel: te statystyki zdecydowanie bardziej zależą od samego gracza, a nie od jego zespołu i przeciwnika.
- Obecna punktacja (pkt za wynik) trenera ma mało wspólnego z oceną jego pracy. Proponuję te punkty mocno ograniczyć (nie likwidować, bo przecież za wynik trenera się rozlicza także). W to miejsce wprowadzić inne punktacje, np: za skuteczność zespołu w ataku, czy przyjęciu, albo bonus za wprowadzenie rezerwowego, który zdobywa potem dużo pkt (to także jest do wyliczenia ze stat.).
- Zmiana "zagęszczająca" pkt za skuteczności co 10%, to była najlepsza zmiana 2 edycji. Proponuję pójść dalej i rozbić najczęstrze zakresy, jak 35 do 50 % ataku skrzydłowych punktować co 5%.
Co wy na to?
"W Polsce trzeba mieć alibi w postaci Mistrzostwa Świata lub złota olimpijskiego, żeby uznano, że ma się rację. " - Hubert Wagner
ODPOWIEDZ

Wróć do „Manager Strefy Siatkówki”