Rozegranie piłki sytuacyjnej

ginny
Posty: 1
Rejestracja: 11 mar 2012, o 14:48
Płeć: K

Rozegranie piłki sytuacyjnej

Post autor: ginny »

Gram w ustawieniu na jedną rozgrywającą. Kto powinien rozgrywać w sytuacji, gdy rozgrywający broni piłkę lub nie jest w stanie dobiec do drugiej? Czy jest różnica między damską a męską siatkówką? Znam ogólną zasadę, że to środek jest za takie piłki odpowiedzialny, ale ostatnio spotkałam się z sytuacją, że to osoba na prawym skrzydle rozgrywa (atakujący lub przyjmujący). W kadrze panów zazwyczaj sytuacyjne piłki rozgrywa środek (oczywiście jeżeli piłka jest w jego zasięgu..) i chyba to jest lepsze rozwiązanie.. ma wtedy dwie możliwości - lewe i prawe. Prawe skrzydło ma tylko jedną bo wiadomo że na środek nie rozegra, więc ciągnie do lewego, co wiąże się z niedociągniętą piłą do anteny i pewnym blokiem po drugiej stronie.
Może się mylę więc proszę o wytłumaczenie co jest lepsze.
Z góry dziękuję (i przepraszam jeżeli zbyt zawiło opisałam mój problem ;) )
kon
Posty: 162
Rejestracja: 28 maja 2010, o 21:03
Płeć: M
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Rozegranie piłki sytuacyjnej

Post autor: kon »

ginny pisze:Gram w ustawieniu na jedną rozgrywającą. Kto powinien rozgrywać w sytuacji, gdy rozgrywający broni piłkę lub nie jest w stanie dobiec do drugiej ?
W sytuacji kiedy rozgrywający podbija piłkę (czy przebijaną na niego czy broni), za wystawę odpowiedzialny jest - tak jak piszesz - najczęściej środkowy/środkowa, rzadziej libero (tu na myśl przychodzą mi od razu Sergio i Rusek), ale to już jest zależne od umiejętności zawodników i tego gdzie jest piłka. ;) Generalnie jeśli libero dobrze się czuje w wystawie i nie ma kłopotów ze zdążeniem do piłki to wydaje się że to on powinien zająć się drugim odbiciem, a środkowy może wtedy od razu zająć się asekuracją ataku. Jednak zbyt dużego znaczenia pomiędzy tym kto to będzie nie ma (i tak zwykle jest wtedy grane lewe-prawe), dlatego lepiej niech robi to zawodnik który się w tym lepiej czuje. Natomiast w sytuacji kiedy rozgrywający nie jest w stanie dobiec do piłki (np. po złym przyjęciu) jego rolę przejmuje ten, który najlepiej wystawia spośród tych którzy mają szansę zdążyć do piłki (zależne od ustawienia w przyjęciu), wtedy wiadomo, "MOJA!" i wszystko jasne :)

Edit: Moderatorów proszę o przeniesienie wątku do działu "Trening".
ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening”