Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Erchembod
Posty: 849
Rejestracja: 6 sty 2011, o 17:43
Płeć: M

Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: Erchembod »

Prolegomena przed kolejnym sezonem:
- 12 zespolow
- sety do 21 punktów
- wiecej cudzoziemcow; w tej chwili w lidze meskiej jest ich cos blisko 10.
To najwazniejsze, choc niejedyne, zmiany. Czesc z nich zaanonsowalem juz w dziale o transferach.

Ostatnio zyje w permanentnym kociokwiku i ani sie spostrzeglem, a sezon juz sie zaczal. Przedwczoraj rozegrano pierwszy mecz - Sada Cruzeiro pokonala 3:0 Sao Bernardo Volei.
A potrwa to wszystko do kwietnia.
'Życie jest znośne wyłącznie dzięki naszej wierze w złudzenia. To wiara w rzeczywistość zawsze nas pogrąża.'
R. Flanagan 'Ścieżki Północy'
luck191
Posty: 1176
Rejestracja: 19 kwie 2011, o 14:38
Płeć: M

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: luck191 »

Transfery zagranicznych zawodników 2013-2014
Luiz Diaz (Kolumbia) - Sada Cruzeiro - przyjmujący
Rodrigo Quiroga (Argentyna) - Moda/Maringá - przyjmujący
Angel Dennis (Kuba) - Canoas - przyjmujący
Novica Bjelica (Serbia) - Vivo/Minas - środkowy
atakujący
Inni zagraniczni gracze:
Leal (Kuba) - Sada Cruzeiro - przyjmujący
Filip Rejlek (Czechy) - Vivo/Minas - atakujący

jacy jeszcze zagraniczni siatkarze grają w Brazylii?
Erchembod
Posty: 849
Rejestracja: 6 sty 2011, o 17:43
Płeć: M

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: Erchembod »

W Funvic/Taubate gra jeszcze Kubanczyk Jurquin Despaigne, ktory przyszedl z Medley/Campinas.
W sumie dziewieciu cudzoziemcow - i chyba wszystko...
'Życie jest znośne wyłącznie dzięki naszej wierze w złudzenia. To wiara w rzeczywistość zawsze nas pogrąża.'
R. Flanagan 'Ścieżki Północy'
Erchembod
Posty: 849
Rejestracja: 6 sty 2011, o 17:43
Płeć: M

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: Erchembod »

Faktycznie, chyba nie daje rady :]
Jeszcze przeciez Amerykanin Dustin Watten - libero. Bedzie gral w Moda Maringa. Rocznik 1986.
Najlepiej zreszta o cudzoziemcach w aktualnej Superlidze poczytac samemu:
http://blogs.lancenet.com.br/volei/tag/dustin-watten/
'Życie jest znośne wyłącznie dzięki naszej wierze w złudzenia. To wiara w rzeczywistość zawsze nas pogrąża.'
R. Flanagan 'Ścieżki Północy'
Brasil

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: Brasil »

Szkoda, że jak co roku strona internetowa rozgrywek nijak nie potrafi dostosować się do poziomu sportowego ligi i to, co jest standardem, i to od kilku lat, na legavolley.it, volleyservice.ru, czy plusliga.pl - czyli np. drużynowe i indywidualne statystyki - w przypadku brazylijskiej Superligi jest umieszczone w mało zachęcającej formie, w bardzo wybrakowanej wersji. Choć i tak jest pod tym względem lepiej, niż jeszcze dwa lata temu.

Zaskakuje mnie bardzo mała ilość młodych zawodników, którzy mają realne szanse na regularną grę w swoich zespołach - i nie mam na myśli siatkarzy wywodzących się z pokolenia 89-90 - tych chyba już nie należy nazywać młodymi, a progres niektórych z nich - przede wszystkim Mauricio Silvy - bardzo rozczarował. Oczywiście w dalszym ciągu to siatkarze na dorobku, ale podczas gdy Mauricio wprowadzany jest do reprezentacji stopniowo przez Rezende, to ledwie rok starsi Muserski z Michajłowem są od kilku lat filarami Sbornej.

Po części na pewno wynika to z faktu, że po prostu rozgrywki stoją na znacznie wyższym poziomie, niż 6-7 lat temu - ale też zdecydowanie brak Brazylijczykom zawodników jak Bruno, wspomniany Mauricio, którzy w wieku 19 lat mogliby szturmem wywalczyć miejsce w szóstce czołowych drużyn ligi i walczyć z nimi o medale. Ostatnim takim zawodnikiem był Lucarelli przed dwoma laty. Żeby czasem za jakiś czas nie okazało się, że w hierarchi światowej siatkówki nie tylko Rosjanie przeskoczą (a właściwie to już to zrobili) Brazylijczyków...

RJX wygrało z Moda Maringa 3-1. Bardzo cieszy wysoka forma Vissotto - w kapitalnej dyspozycji od jakiegoś czasu znajduje się też Rodrigo Quiroga, który był najlepszym graczem Argentyny w czasie nieudanego F6 w Mar de Plata, jak i najlepszym siatkarzem Maringi w pierwszym ligowym meczu. Oby tak dalej. :)
Erchembod
Posty: 849
Rejestracja: 6 sty 2011, o 17:43
Płeć: M

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: Erchembod »

Brasil pisze:Szkoda, że jak co roku strona internetowa rozgrywek nijak nie potrafi dostosować się do poziomu sportowego ligi i to, co jest standardem, i to od kilku lat, na legavolley.it, volleyservice.ru, czy plusliga.pl - czyli np. drużynowe i indywidualne statystyki - w przypadku brazylijskiej Superligi jest umieszczone w mało zachęcającej formie, w bardzo wybrakowanej wersji. Choć i tak jest pod tym względem lepiej, niż jeszcze dwa lata temu.
???
Nie da sie zaprzeczyc, ze strona legavolley.it (oraz kilka innych) maja statystyki rozpisane bardziej szczegolowo. Moze nawet duzo bardziej szczegolowo. I ok - chwala im za to.
Niemniej w aktualnym sezonie, strona CBV (znowu!) podniosla jakosc prezentowanych danych statystycznych - i merytorycznie, i graficznie.
Nie wdawajac sie w bezsensowne dla mnie, szczegolowe dyskusje - zachecam zainteresowanych do samodzielnego porownania.
Natomiast mowienie o 'malo zachecajacej formie' (chyba zartujesz??) czy 'duzo wybrakowanej wersji' to juz gruba przesada.
Brasil pisze: Żeby czasem za jakiś czas nie okazało się, że w hierarchi światowej siatkówki nie tylko Rosjanie przeskoczą (a właściwie to już to zrobili) Brazylijczyków...
Brazylia jest absolutnym i zdecydowanym liderem swiatowej siatkowki. Poza jakakolwiek dyskusja. Aktualnie jest poza zasiegiem reszty swiata.
Zeby Rosja (lub ktokolwiek inny) kiedykolwiek zblizyl sie do Brazylii w 'siatkowce', musialby miec chocby w zblizonym stopniu rozwinieta siatkowke plazowa. A tego np. taka Rosja nie ma - i nie bedzie miec na pewno w najblizszych latach, i nie wiadomo tez czy kiedykolwiek bedzie miala.
No ale Ty zredukowales 'siatkowke' do siatkowki halowej i do meskich reprezentacji - co poniekad dla mnie jest zrozumiale. Ja to rozumiem.
No ale tak czy siak - Rosja moze rywalizowac z Brazylia tylko i wylacznie w tym wycinku 'siatkowki' ktory nazywa sie 'meska reprezentacja w siatkowce halowej'. I tu faktycznie, meska reprezentacja Rosji aktualnie jest od Brazylii lepsza (kobieca - juz nie!!).
W 'siatkowce' natomiast - to Rosji, Wlochom, Polsce, - i wszystkim innym - baaaaardzo duzo do Brazylii brakuje...

Na koniec: odnosze wrazenie, ze za bardzo sie przejmujesz przyszloscia siatkowki brazylijskiej (pardon: przyszloscia meskiej reprezentacji Brazylii w siatkowce halowej).
Obiecuje ze wolnym czasem bardziej rozwine ten temat - natomiast warto sobie uswiadomic, ze Brazylii bedzie juz bardzo trudno dominowac jak kilka lat temu. Inni tez trenuja, ucza sie, maja wybitnych zawodnikow...
Niemniej, Brazylia wciaz bedzie sie liczyc. Wciaz bedzie w najscislejszej czolowce, i wciaz bedzie zdobywac medale najwazniejszych imprez.
I to tez trzeba docenic.
I przede wszystkim - trzeba to zrozumiec.
'Życie jest znośne wyłącznie dzięki naszej wierze w złudzenia. To wiara w rzeczywistość zawsze nas pogrąża.'
R. Flanagan 'Ścieżki Północy'
Brasil

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: Brasil »

Erchembod pisze:Natomiast mowienie o 'malo zachecajacej formie' (chyba zartujesz??) czy 'duzo wybrakowanej wersji' to juz gruba przesada.
Pisząc o mało zachęcającej formie, miałem oczywiście na myśli na statystyki podane w pdf'ie, które muszę pobrać, powalczyć z oprogramowaniem antywirusowym, a dopiero potem włączyć. Pisząc o wybrakowanej treści - nie zakwestionujesz, że w porównaniu do statystyk Serie A czy Plusligi - statystyki z Superligi są wybrakowane. Wchodzę na legavolley i wiem, jakie statystyki w sezonie 92/93 miał rezerwowy ostatniej drużyny A1 - na stronie rozgrywek brazylijskich rozgrywek widzę ... dziesięciu najskuteczniejszych skrzydłowych całej ligi. Oczywiście specjalnie przejaskrawiłem, nie chodzi mi o to, żeby statystyki był tak przekrojowe jak na Legavolley (z powodu tradycji, perfekcyjnej organizacji, Serie A doścignąć w wielu kwestiach - m.in tej - się nie da), ale sam przyznałeś, że np. na tle strony Plusligi i tak wypada to dosyć blado. Z kolei ja przyznałem, że i tak pod tym względem jest lepiej niż jeszcze kiedyś, zresztą to nie jest istotne, choć osobiście lekko mnie to irytuje.
Erchembod pisze:No ale Ty zredukowales 'siatkowke' do siatkowki halowej i do meskich reprezentacji - co poniekad dla mnie jest zrozumiale. Ja to rozumiem.
Wydawało mi się to oczywiste, skoro piszemy w wątku o brazylijskiej lidze mężczyzn.
I przede wszystkim - trzeba to zrozumiec.
To nie dyskusja w tym temacie, ale oczywiście taką sytuację rozumiem. Co więcej - sam wspominałem, że takowy stan rzeczy jest jak najbardziej naturalny - a patrząc na kryzys, jaki przeżywali Rosjanie po zmianach ustrojowych w latach 90. czy Włosi po Igrzyskach Olimpijskich w Atenach (złoty medal ME we Włoszech rok później to jednak już inna generacja) - optymizmem nastraja to, że o kryzsie Brazylijczyków mówimy, gdy ci zdobywają medal za medalem na każdej światowej imprezie.

Inna sprawa, że oczywiste mi się wydaje, że w ostatnich latach w sekcjach młodzieżowych potencjał ludzki Brazylijczyków nie jest wykorzystywany maksymalnie. W obecnej sytuacji to chyba jedyny aspekt, który mi naprawdę przeszkadza - porażki z Rosjanami, po latach wspaniałych zwycięstw, musiały się w końcu przydarzyć. :)

Ale jak wspomniałem. Może kiedyś nadarzy się okazja do dyskusji na te tematy w bardziej odpowiednim miejscu.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
madlark
Posty: 13544
Rejestracja: 15 maja 2009, o 23:07
Płeć: M

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: madlark »

Giba rozwiązał umowę z Funvic/Taubate i przenosi się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Niech się sępy z polsatu udławią. Wróg publiczny polskiej siatkówki: polsat
Łańcuch pęka tam, gdzie jest najsłabsze ogniwo
Ostatnie sekundy są najważniejsze
Erchembod
Posty: 849
Rejestracja: 6 sty 2011, o 17:43
Płeć: M

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: Erchembod »

madlark pisze:Giba rozwiązał umowę z Funvic/Taubate i przenosi się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Giba, na starosc, jakby niezdecydowany sie zrobil ;-)
'Życie jest znośne wyłącznie dzięki naszej wierze w złudzenia. To wiara w rzeczywistość zawsze nas pogrąża.'
R. Flanagan 'Ścieżki Północy'
krzysiu
Posty: 5481
Rejestracja: 5 cze 2009, o 20:04
Płeć: M

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: krzysiu »

http://tiny.pl/qrsff Mauricio Souza idzie do Halkbanku Ankara ..
Awatar użytkownika
kalosz
Posty: 1375
Rejestracja: 30 paź 2009, o 20:03
Płeć: M

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: kalosz »

@Erchembod

mógłbyś przybliżyć sytuację RJX? z tego co ja rozumiem to sponsor odszedł. jest szansa na wyciągnięcie jakichś zawodników stamtąd czy dadzą sobie radę?
1971, 1972, 1974, 1975, 2012, 2013
Erchembod
Posty: 849
Rejestracja: 6 sty 2011, o 17:43
Płeć: M

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: Erchembod »

kalosz pisze:mógłbyś przybliżyć sytuację RJX? z tego co ja rozumiem to sponsor odszedł. jest szansa na wyciągnięcie jakichś zawodników stamtąd czy dadzą sobie radę?
Tak, z zespolu odszedl odszedl sponsor tytularny. RJX musial zmienic nazwe i teraz nie ma juz 'RJX', tylko RJ Esportes.
Firmy sponsorujace ten klub, nalezace do Eiko Batisty, popadly w tarapaty finansowe i wycofaly wsparcie dla zespolu. Sam Eike schudl w oczach - jeszcze w poprzednim roku uznano go za siodmego krezusa swiata (30 mld USD), teraz jego majatek to podobno nedzne 200 mln USD... :)
Klub bierze sie w garsc i szuka nowego sponsora. Moim zdaniem, jakiegos masowego exodusu graczy nie bedzie (o ile w ogole jakis bedzie) - choc pewnie bogate kluby europejskie juz tam szperaja, czego dowodem odejscie Mauricio Souzy. Badz co badz, markowych graczy w bylym RJX nie brakuje...

Na koniec: bardzo sie ciesze z faktu, ze Mauricio pogra w silnym zespole z Europy. Dla niego to bedzie nowe i pewnie tez cenne doswiadczenie. Choc oczywiscie ubolewam nad powodem, dla ktorego odszedl z Brazylii...
'Życie jest znośne wyłącznie dzięki naszej wierze w złudzenia. To wiara w rzeczywistość zawsze nas pogrąża.'
R. Flanagan 'Ścieżki Północy'
Awatar użytkownika
kalosz
Posty: 1375
Rejestracja: 30 paź 2009, o 20:03
Płeć: M

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: kalosz »

Wielkie dzięki ;)
1971, 1972, 1974, 1975, 2012, 2013
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: dreamer »

Erchembod pisze:...z zespolu odszedl odszedl sponsor tytularny. RJX musial zmienic nazwe i teraz nie ma juz 'RJX', tylko RJ Esportes...
Zespół po stracie sponsora tytularnego występuje pod nazwą RJ Volei.
Na razie chyba rzeczywiście wielka katastrofa drużynie nie grozi. Jak będzie naprawdę źle, to chyba najlepszym tego symptomem będą pogłoski o odejściu trenera Marcelo Fronckowiaka, których na razie nie ma.

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
luck191
Posty: 1176
Rejestracja: 19 kwie 2011, o 14:38
Płeć: M

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: luck191 »

Ostatnio zmieniony 4 gru 2013, o 14:02 przez luck191, łącznie zmieniany 1 raz.
Erchembod
Posty: 849
Rejestracja: 6 sty 2011, o 17:43
Płeć: M

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: Erchembod »

Zadaje sobie czasem pytanie, czy doczekam sie kiedykolwiek cieplych, w miare wywazonych i pozytywnych w tonie wypowiedzi o lidze brazylijskiej... Zwlaszcza od co poniektorych Forumowiczow.

Kiedy pojawiaja sie jakies wiadomosci budujace i godne podziwu - cisza. Wyjawszy sytuacje, gdy np. ja sam cos od czasu do czasu wrzuce.
Jak sa zle wiesci (nie zawsze zreszta prawdziwe czy wiarygodne) - to link czy komentarz zawsze sie znajdzie... :/
'Życie jest znośne wyłącznie dzięki naszej wierze w złudzenia. To wiara w rzeczywistość zawsze nas pogrąża.'
R. Flanagan 'Ścieżki Północy'
ligamistrzow
Posty: 204
Rejestracja: 24 kwie 2012, o 12:35
Płeć: M

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: ligamistrzow »

To ja może coś napisze ;)
Ostatnio miałem przyjemność zobaczyć mecz Sady z Sesi czyli dwóch głównych kandydatów do zwycięstwa w lidze brazylijskiej. Mecz stał na wysokim poziomie , a gra Sady była po prostu fenomenalna w każdym elemencie. To co wyczyniał Wallace na boisku na długo pozostanie mi w pamięci , dawno nie oglądałem meczu w którym jakikolwiek zawodnik zagrał tak dobrze. Współpraca na lini Arjona - Wallace jest świetna i nie ma drugiej takiej pary na świecie której zagrania są tak efektowne jak tej dwójki, stawiam odważną tezę ze w tej chwili nie ma drużyny czy nawet reprezentacji która by była lepsza od Sady (chyba żeby zebrać wszystkich Kubanczykow :D ) . Bedę bardzo zdziwiony jeżeli Sada nie sięgnie w tym roku po tytuł . Oczywiście trzeba zauważyc ze w Sesi brakowało Murillo(wszedl tylko na krociutką zmianę) aczkolwiek myślę ze jego powrót wiele nie zmieni
Awatar użytkownika
Murilo0
Posty: 2562
Rejestracja: 11 sie 2010, o 09:11
Płeć: M

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: Murilo0 »

Serio uważasz, że taki Muserski nie zatrzymałby Sady wraz z reprezentacją Rosji czy Biełgorodem? Przy takim poziomie zagrywki William już by tak nie poszalał.
All work and no play makes Jack a dull boy...
Elgarten
Posty: 2190
Rejestracja: 2 lut 2008, o 19:43
Płeć: M
Lokalizacja: Wołomin

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: Elgarten »

Erchembod pisze:Zadaje sobie czasem pytanie, czy doczekam sie kiedykolwiek cieplych, w miare wywazonych i pozytywnych w tonie wypowiedzi o lidze brazylijskiej... Zwlaszcza od co poniektorych Forumowiczow.

Kiedy pojawiaja sie jakies wiadomosci budujace i godne podziwu - cisza. Wyjawszy sytuacje, gdy np. ja sam cos od czasu do czasu wrzuce.
Jak sa zle wiesci (nie zawsze zreszta prawdziwe czy wiarygodne) - to link czy komentarz zawsze sie znajdzie... :/
Musisz zrozumieć, że nie każdy jest entuzjastą ligi brazylijskiej czy reprezentacji Brazylii. Nie wiem tylko po co ten śmieszny zarzut. Kolega wrzucił link o dużych problemach mistrza Brazylii, a Ty nie wiem czego oczekujesz ??? Jasne, pewnie to wszystko wymysły wstrętnych dziennikarzy, a zaraz się dowiem od Ciebie, że Brazylia jest zieloną wyspą, której żadne problemy nie dotyczą...
W ekstraklasie:
2000/2001 - 6 miejsce
2001/2002 - 6 miejsce
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: dreamer »

Elgarten pisze:
Erchembod pisze:Zadaje sobie czasem pytanie, czy doczekam sie kiedykolwiek cieplych, w miare wywazonych i pozytywnych w tonie wypowiedzi o lidze brazylijskiej... Zwlaszcza od co poniektorych Forumowiczow.

Kiedy pojawiaja sie jakies wiadomosci budujace i godne podziwu - cisza. Wyjawszy sytuacje, gdy np. ja sam cos od czasu do czasu wrzuce.
Jak sa zle wiesci (nie zawsze zreszta prawdziwe czy wiarygodne) - to link czy komentarz zawsze sie znajdzie... :/
Musisz zrozumieć, że nie każdy jest entuzjastą ligi brazylijskiej czy reprezentacji Brazylii. Nie wiem tylko po co ten śmieszny zarzut. Kolega wrzucił link o dużych problemach mistrza Brazylii, a Ty nie wiem czego oczekujesz ??? Jasne, pewnie to wszystko wymysły wstrętnych dziennikarzy, a zaraz się dowiem od Ciebie, że Brazylia jest zieloną wyspą, której żadne problemy nie dotyczą...
Erchembod
Chciałeś "...cieplych, w miare wywazonych i pozytywnych w tonie wypowiedzi o lidze brazylijskiej...", no to masz...

Szczerze mówiąc (zwracam się ciągle do Ercheboda), współczuję ci, bo zauważyłem już dość dawno temu (przynajmniej takie zdanie po twojej postawie na tym forum można było sobie wyrobić), że tak jak (kiedyś) mi, zależy ci na tym, żeby to forum było prawdziwym forum siatkarskim.
Niestety, głową muru nie przebijesz i być może prędzej czy później staniesz przed podobnym dylematem jak ja (jakiś czas temu). Będziesz miał do wyboru trzy wyjścia: 1) dyskutować "sam ze sobą" w temacie o jakby nie patrzeć jednej z najlepszych na świecie lig (brazylijskiej) - pisząc po kilka postów dziennie, które tak naprawdę nikogo nie interesują (robiłem tak przez parę lat), lub 2) kupić sobie plastikowe foremki i skoczyć za wszystkimi do grajdołka pod nazwą "PlusLiga" i tam wspólnymi siłami stawiać fikuśne, piaskowe babeczki, lub 3) zacząć przyzwyczajać się do życia bez tego forum.

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
sb.slav
Posty: 3970
Rejestracja: 20 maja 2012, o 18:32
Płeć: M

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: sb.slav »

Jak można dyskutować o czym, czego się nie ogląda?

Myślę, że to główny powód tego bezruchu w tym dziale.

Wy się znacie(Erchembod, Elgarten, Dreamer, Brasil), to moglibyście podrzucić jakieś linki do transmisji, do statystyk, itd. Pewnie świadomość portugalskiego wśród forumowiczów(myślę, że mogę pozwolić sobie na ekstrapolację własnej indolencji na innych w tej kwestii :) ) jest zbyt kiepska, żeby wyłuskać wartościowe informacje o lidze i meczach.

@Dreamer ciekawe, że masz pretensje o małe zainteresowanie twoim ulubionym tematem, ale z drugiej strony ty też się specjalnie nie angażujesz w dyskusje o Serie A1, czy o rosyjskiej Superlidze.
Nie bądź burakiem, nie przenoś kibolskich zwyczajów na hale. Kibicować można kulturalnie, bądź fair-nie gwiżdż na przeciwników twojej drużyny.
"Resovia jest naszym ZENITEM" - @Idz
"Resovia jest naszą Barceloną(FCB)" - WD-40
Awatar użytkownika
Wojtas_
Posty: 121
Rejestracja: 13 wrz 2010, o 16:12
Płeć: M
Lokalizacja: Polonia

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: Wojtas_ »

Hmmm zastanowmy sie dlaczego, ciezkie pytanie...

Byc moze dlatego, ze jest to polskie forum, ludzie pisza tutaj po polsku i polska liga jest dla nich najwazniejsza i najbardziej osiagalna? Byc moze rowniez dlatego, ze transmisje ligi brazylijskiej nie sa tak latwo dostepne jak liga polska oraz dlatego, ze nie wszyscy tutaj potrafia czytac po portugalsku, badz tez moze dlatego, ze godziny meczow w Brazylii sa mniej dogodne dla naszych obywateli? A moze po prostu dlatego, ze polscy kibice maja klapku na oczach i uwazaja sie za najlepszych na swiecie i tym samym lige rowniez i nie interesuje ich nic poza wlasnym podworkiem. A moze po prostu dlatego, ze zycie pedzi jak szalone i nie ma czasu na ogarnianie wszystkiego. Z tego wynika, ze potrzebne sa takie tematy, zeby ktos zainteresowany liga brazylijska i ogladajacy ja, mogl sie tutaj wypowiedziec i inni, ktorzy nie maja czasu, mogli tutaj cos poczytac o rozgrywkach w Brazylii.

Liga rosyjska, mimo iz jest najlepsze na swiecie, tez nie cieszy sie jakims wielkim zainteresowaniem, jedynie jak Polacy tam graja, to jest zainteresowanie, ale i tak malo kto to oglada. Z wloska podobnie wg mnie, ogladaja tylko Ci, ktorzy naprawde tego potrzebuja i chca.

Ale idac Twoim rozumowaniem dreamer, jednak troszke upraszczajac, to kibice mniej popularnych w Polsce druzyn, jak na przyklad Radom czy Bydgoszcz, powinni sie obrazic, zaprzestac pisania w swoich tematach i zaczac sie udzielac w bardziej obleganych watkach.
Brasil

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: Brasil »

Jakby ktoś chciał oglądać, to by oglądał.

Aczkolwiek ja sam, głównie ze względu na ten system punktowy, Superligę oglądam znacznie rzadziej, niż w sezonach ubiegłych. Choć chyba i tak warto.
Brasil

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: Brasil »

Bardzo się cieszę, że swoje szanse w tym sezonie dostają młodzi brazylijscy nastolatkowie - Rogerinho pokazał się już z niezłej strony w Maringa, Enrico Zappoli zanotował w tej kolejce fajne wejście w Canoas, a Rogerio Leao regularnie pojawia się na parkiecie w Rio. Zwłaszcza kazus tego ostatniego mnie zastanawia - tak młodego atakującego (choć to uniwersalny siatkarz), będącego w meczowej 12-tce świetnej przecież ligi, regularnie pojawiającego się na krótkie zmiany na parkiecie, i to w drużynie przepełnionej gwiazdami, sobie nie przypominam. Duże nadzieje wiążę z tym 17-latkiem i jego kolegą z kadry kadetów - Douglasem Souzą. Obaj mają podobne warunki fizyczne, niemal identyczną fizjonomię, wykonują zagrywkę z wyskoku z tej samej strefy - podczas MŚK miałem momentami problem, żeby odróżnić jednego od drugiego. O tym, że Souza to wielki talent - świadczy to, że odegrał znaczną rolę w drużynie juniorów (a więc starszej o 2 lata kategorii wiekowej) podczas ostatnich MŚJ. A Leao? W wieku 17 lat trenuje z Rodrigao, Bruno czy Vissotto, regularnie pojawia się na parkiecie w ligowych spotkaniach, a pod nieobecność Vissotto - nawet trochę więcej pograł. Do tego niesamowity Rogerinho i bardzo interesujący rozgrywający, Fernando - myślę, że Brazylijczycy dawno nie mieli tak dobrych młodzieżowców.
Brasil

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: Brasil »

Rodrigo, nie Rogerio Leao.

Osłabione Rio grało z ostatnim w tabeli UFJF - wygrało 3-1, nagrodę Viva Volei zdobył właśnie Rodriguinho, który w drugim secie zaaplikował rywalom cztery asy serwisowe. Mało to pocieszenie, ale fajnie, że ktoś skorzysta na upadku (może nie dosłownym) zespołu.
Erchembod
Posty: 849
Rejestracja: 6 sty 2011, o 17:43
Płeć: M

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: Erchembod »

Warto cos takiego zobaczyc:
http://www.youtube.com/watch?v=UGRB4rZxGoA
Final Pucharu Brazylii miedzy Sesi a Sada Cruzeiro. Porywajacy mecz na doskonalym poziomie.
Jak nie caly mecz - to polecam chocby tie break (od 1:32:55).
Sada Cruzeiro wygrala - ale w tabeli Superligi prowadzi aktualnie jednak Sesi.
'Życie jest znośne wyłącznie dzięki naszej wierze w złudzenia. To wiara w rzeczywistość zawsze nas pogrąża.'
R. Flanagan 'Ścieżki Północy'
sb.slav
Posty: 3970
Rejestracja: 20 maja 2012, o 18:32
Płeć: M

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: sb.slav »

Dzięki za link.
Co do moich wrażeń po meczu, ogólnie finału i innych odczuć co do ligi brazylijskiej, to tak:

Realizacja transmisji bardzo polska - polsatowska. A to akurat bardzo dobrze. Bo na pewno jesteśmy chwaleni za realizację transmisji meczów bardzo na świecie. Te wszystkie powtórki, zbliżenia, wycieczki operatorów po trybunach i kibicach - bardzo charakterystyczne. Mam wrażenie, że brazylijska tv inspirowała się mocno naszymi transmisjami.

Kibice na trybunach - trochę bierni. Nie ma tak, że reagują entuzjastycznie przez cały czas, a robią się aktywni na króciutki moment w czasie zdobycia punktu, czy to przez jedną, czy drugą drużynę. U nas ta rekcja na zdobycie punktu jest kulminacją nieustannego dopingu kibiców.

A dalej - sami Brazylijczycy, zawodnicy na boisku - nie są jakoś bardzo ekspresyjni w swoich reakcjach. A spodziewałem się, że są. No cóż, taki stereotyp co do tej nacji gościł w mojej głowie, że przebijają w tym nawet Włochów ;).

Mecz dobry, owszem, ale genialnym bym go nie nazwał. Według mnie lepszy poziom jest np. w rozgrywanym obecnie Pucharze Rosji, a i nasza PLS nie ma się czego wstydzić. I sądzę, ze jestem tu dość obiektywny w tej ocenie.

Wszyscy środkowi zagrywają z wyskoku, i to nie gorzej od skrzydłowych, a w paru przypadkach nawet lepiej - mam tu na myśli serię Lucasa - no ale on jest znany ze swojej zagrywki. Ale ważne, że reszta mu nie ustępuje. Dlaczego u nas środkowi męczą tego flota? :| U nas i u Włochów. Bo i Rosjanie i Brazylijczycy uczą swoich środkowych obu rodzajów zagrywki, i wychodzą na tym dobrze...
Nie bądź burakiem, nie przenoś kibolskich zwyczajów na hale. Kibicować można kulturalnie, bądź fair-nie gwiżdż na przeciwników twojej drużyny.
"Resovia jest naszym ZENITEM" - @Idz
"Resovia jest naszą Barceloną(FCB)" - WD-40
Erchembod
Posty: 849
Rejestracja: 6 sty 2011, o 17:43
Płeć: M

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: Erchembod »

sb.slav pisze:Dzięki za link...
:o Szok! ;)
No to jest wlasnie wywazona i rzeczowa opinia, ktorych (nie tylko w tym watku) nieraz przeciez jak na lekarstwo.
Bo jak czasem czytam niektore posty tutaj, to slowo daje, naprawde nie wiem - czy to tylko prowokacja, czy antypatia do Brazylii zaslepia autorow tak, ze do cna traca tzw. poczucie rzeczywistosci (siatkarskiej), czy to faktycznie nieumiejetnosc trzezwej oceny faktow - czy cos kompletnie innego, sam nie wiem co?
A co do meritum;)
- realizacja, raczej taka jak zazwyczaj... (A moze warto cos dodac o zywiolowym komentatorze?;) Ten drugi w pewnym momencie musial go wrecz mitygowac;)
- kibicow siatkarskich w Polsce trudno porownac do jakichkolwiek innych, a juz na pewno nie do kibicow np. we Wloszech czy Rosji.
Tyle ze to jest ocenianie na podstawie jednego meczu - kibice brazylijscy ogolnie biorac sa jednak dosc spontaniczni i zywiolowi. Tyle ze zalezy kiedy;)
- Brazylijczycy w moim odczuciu sa bardziej dynamiczni i radosni na boisku (takze tym ligowym) niz Polacy, Rosjanie etc. Bo to jest znow ocena na podstawie jednego tylko meczu - ktory byl tak wyczerpujacy, a stawka tak wielka, ze nie bylo juz sily na nadmierna ekspresje;)
- rozumiem, ze oczywiscie np. w ligach Rosji, Wloch i Polski gra sie co chwila fenomenalne i kosmiczne mecze;)
Mnie byloby bardzo trudno byloby nazwac jakikolwiek mecz 'genialnym'. Ten byl znakomity.

Zreszta, dla mnie liga nie jest najwazniejsza. Duzo wieksza wage przywiazuje do reprezentacji.
Liga - to dla mnie gra za pieniadze i dla pieniedzy. I jakos tak sie sklada, ze prawie kazdy kto moze, idzie tam, gdzie mu wiecej zaplaca. Ot, cala siatkowka ligowa;)

I moja opinia o sile ligi brazylijskiej w porownaniu z wloskimi, polskimi etc nie ma tu kompletnie znaczenia. Ja na przyklad uwazam kobieca lige Brazylii za zdecydowanie najlepsza na swiecie, od kilku juz lat - ale ten fakt ma sie dla mnie nijak w porownaniu z waga, jaka przywiazuje do gry brazylijskiej reprezentacji... :)
'Życie jest znośne wyłącznie dzięki naszej wierze w złudzenia. To wiara w rzeczywistość zawsze nas pogrąża.'
R. Flanagan 'Ścieżki Północy'
sb.slav
Posty: 3970
Rejestracja: 20 maja 2012, o 18:32
Płeć: M

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: sb.slav »

Jak już zwrócił uwagę @Brasil w wątku Superligi rosyjskiej - ich turniej finałowy pucharu był raczej rozczarowujący, tak więc modyfikuję nieco swoją poprzednią opinię, o tym, że PR miał wyższy poziom od finałowego spotkania brazylijskiego odpowiednika pucharu, które zalinkowałeś... Nie miał, rzeczywiście zawodnicy Sesi i Sady zapewnili widowisko na wysokim poziomie, co w Europie nie jest takie oczywiste, ale mimo wszystko - wydaje mi się, że częstsze niż w Brazylii.

Masz rację, kibice Polscy są niepowtarzalni, nawet brazylijscy wypadają przy nich słabo, stąd może byłem trochę rozczarowany tym, że drugi, po naszym, siatkarski świat - i kibice jacyś tacy cisi mi się wydali, no ale na podstawie jednego spotkania nie ma co wyciągać zbyt daleko idących wniosków, ale tendencję da się wyczuć. A komentatorowi faktycznie należy się uznanie za emocjonujący przekaz, potrafi się facet wczuć w swoją rolę i zwrócić uwagę kibica przed tv na wydarzenia boiskowe. Nawet jeśli nie rozumiesz - to jednak instynktownie wyczuwasz co własnie jest komentowane.
Nie bądź burakiem, nie przenoś kibolskich zwyczajów na hale. Kibicować można kulturalnie, bądź fair-nie gwiżdż na przeciwników twojej drużyny.
"Resovia jest naszym ZENITEM" - @Idz
"Resovia jest naszą Barceloną(FCB)" - WD-40
Brasil

Re: Superliga brazylijska mężczyzn - sezon 2013/2014

Post autor: Brasil »

Będzie kiedyś Rogerinho najlepszym libero świata. ;)

Poza drugim setem, wyśmienicie pograli.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Państwa Ameryki Południowej”