Problem z barkiem

marko528
Posty: 2
Rejestracja: 24 lis 2013, o 19:40
Płeć: M

Problem z barkiem

Post autor: marko528 »

Wiatm! Jak już wspomniałem,miesiąc temu bolał mnie bark na rozgrzewce ale później już przeszło. Tydzień temu bark bolał już cały mecz głównie przy ataku. W domu boli mnie tylko wtedy gdy odwodze ręke do tyłu wzdłuż ciała. Kolega ma to samo i był u lekarza po czym powiedział mu że to z przeciążenia. Twierdzi, że gdy odpoczoł bark mniej bolał. Nie chce mi się czekac miesiącami na lekarza, więc licze na waszą pomoc oczywiście nie chce z nikogo robić ortopedy. Wczoraj znalazłem proste ćwiczenia z hantlami, które wzmacniają obręcz barkową(więzadła, ścięgna). Dzisiaj wyraźnie czuje że ból jest mniejszy. Jakie leki lub maście polecacie na takie coś. Proszę o wypowiedzenie się osób, które już miały z tym doczynienia
Awatar użytkownika
PioPoloCS
Posty: 12
Rejestracja: 23 lut 2012, o 14:06
Płeć: M
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Problem z barkiem

Post autor: PioPoloCS »

Cześć jeżeli ból pojawia się głównie podczas ataku a po grze boli gdy prostujesz rękę do tyłu wzdłuż ciała (chyba o ten ruch chodzi) to być może problem leży w przeciążonej grupie mięśni które centralizują głowę kości ramiennej w panewce łopatki (tzw. stożek rotatorów) oraz przeciążeniu przedniej części torebki stawowej. Sam kiedyś miałem podobny problem i poradziłem sobie z tym poprawiając stabilizację barku. Na tym forum umieściłem już ogólne wyjaśnienie problemu wiec wklejam link :)
PioPoloCS pisze:Cześć, prawdopodobnie problem leży w braku stabilizacji mięśniowej obręczy barkowej. Takie kontuzje są częste w tak zwanych sportach "over head", gdyż przy atakach, rzutach, pchnięciach itp. zwiększają się siły przeciążające na staw ramionno-łopatkowy. Długie ramie dźwigni jakim jest ręka w kontakcie z piłką przy dynamicznym ruchu, powtarzane tysiące razy na treningach i meczach może spowodować bardzo duże przeciążenia w przednim rejonie torebki stawowej. Jeżeli torebka stawowa jest "zbyt luźna" to kość ramienna w stosunku do łopatki ma więcej miejsca na współruchy, które w nie przeciążonym systemie są kontrolowane przez szybko reagujące mięśnie. Kluczem powrotu do zdrowia jest aktywacja głównego stabilizatora łopatki, jakim jest mięsień zębaty przedni (dokładnie jego dolne głowy 7-9), oraz wprowadzenie tego później do funkcji (w Twoim przypadku będzie to atak). Prawidłowe ułożenie łopatki to takie gdy jest ona "ściągnięta" w dół i delikatnie do rotacji na zewnątrz (do boku, od kręgosłupa). Takie ułożenie odciąża nadaktywnie napięte (w Twoim przypadku pewnie przeciążone) mięśnie stożka rotatorów i samego mięśnia naramiennego. Jest to dość skomplikowany mechanizm ... a z mojej strony to tylko hipoteza gdyż nie jestem w stanie Cie zbadać, więc w na Twoim miejscu udałbym się do fizjoterapeuty który Cię dobrze zbada i na podstawie badania zostanie postawiona hipoteza problemu, a później nic tylko ćwiczyć :):)
Widzę że posty był zamieszczony dość dawno, ale pomimo tego jeżeli coś jest nie jasne to proszę o pytania. pozdrawiam :)
marko528
Posty: 2
Rejestracja: 24 lis 2013, o 19:40
Płeć: M

Re: Problem z barkiem

Post autor: marko528 »

Teraz stosowałem maść naproxen(przeciwzapalna, przeciwbólowa). Trzeba powiedzieć ze mi pomagała i przez to mogłem grac bez bólu, jednak juz po meczu ból powracał i na nowo trzeba było smarować i tak w kólko. To dobry sposób ale nie na dłuższą mete. Czyli proste ćwiczenia na wzmocnienie obręczy powinny pomóc?
Awatar użytkownika
PioPoloCS
Posty: 12
Rejestracja: 23 lut 2012, o 14:06
Płeć: M
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Problem z barkiem

Post autor: PioPoloCS »

Tak, uważam że ćwiczenia poprawiające stabilizację obręczy barkowej powinny pomoc, tyle tylko że takie ćwiczenie powinien Ci wytłumaczyć fizjoterapeuta. Ważna jest jakość ćwiczenia a nie ilość. W moim przypadku była to praca nad mięśniem zębatym przednim a dokładnie jego dolną częścią (brzuśce 7-9). Ćwiczeń nie pokazywał mi żaden kolega na siłowni, żaden trener personalny ani lekarz, parę spotkań z dobrym fizjo, praca w domu i będzie ok.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening”