Relacje TV z meczów PlusLigi

Resofan
Posty: 1420
Rejestracja: 7 lip 2008, o 19:39
Płeć: M

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: Resofan »

johnnyrotten pisze: 23 paź 2021, o 22:14 Dobra wiadomość dla kibiców, którzy mają alergię na Wanio, Jarosza lub innego komentatora z Polsatu :D
Ja miałem alergię na Jarosza, ale od pewnego czasu jej nie mam. Nie wiem czy mi się zmieniły gusty, czy się przyzwyczaiłem, a może Jarosz się zmienił. Nie jestem w stanie napisać od kiedy, ale teraz nawet lubię go słuchać. Nadal dla mnie najlepszą parą jest Swędrowski - Drzyzga, ale zauważyłem, że komentarza Jarosza słucham z przyjemnością.
Jakkolwiek passus ten należy merytorycznie i metodologicznie do tomu drugiego, antycypujemy go szkicowo w tym miejscu ze względu na ścisłe powiązanie z korelacją i regresją.
Streeter
Posty: 7163
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: Streeter »

Taka mnie myśl naszła, słuchając ostatnio popisów Wanio i tego typu gości na mikrofonie - czy nie mądrzej/taniej byłoby na mecze nazwijmy to "niehitowe" wysyłać jedynie obsługę telewizyjną z audio z hali? Nie wiem czy sledziliście IO na eurosportowym playerze, ale tam moim zdaniem było to zrobione świetnie. Można było oglądać wszystko, a część z tego była bez żadnego komentarza, można było sobie posłuchać zawodów. Osobiście wolałbym zamiast ględzenia Wanio o niewiadomo czym posłuchać sobie co się dzieje na hali (abstrahując od tego, że moim zdaniem powinna być ogólnie możliwość wyłączenia komentarza i zostania z dźwiękiem zawodów w jakichkolwiek transmisjach sportowych), a i kosztowo Polsat by na tym lepiej wyszedł, bo podejrzewam że rozłożenie tego sprzętu do komentowania (zakładając że komentują w hali, bo często idzie to po prostu z Warszawy), a i samo zatrudnienie komentatorów parę groszy kosztuje.

Gdyby naprawdę chcieć popularyzować siatkówkę, to można by było zrobić coś na styl playera Eurosportu, gdzie nawet można by było pokazywać niższe ligi, właśnie w opcji głosu z hali (a myślę, że nawet można by było ustalić z gospodarzami meczu rozstawienie urządzeń, czy nawet jednego na środku i w ten sposób otrzymywać już zupełnie po kosztach całkiem niezłą formę transmisji).

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Xenio
Posty: 211
Rejestracja: 30 wrz 2016, o 12:35
Płeć: M

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: Xenio »

Mnie taka oto myśl naszła. Jeden komentator na transmisję bo dwóch to jest ględzenie o życi Maryni a nie konkretny komentarz. Jarosz, dla mnie /kiedyś się mówiło glenida maćkowa/, te jego mówienie, to nie jest zagrywka, ta antenka, ta piłka, ta linia, ta siatka itp itd jest tak irytujące /przynajmniej dla mnie/, że odbieram mu mowę i oglądam w ciszy. Drzyzga najlepszy jak dla mnie ale mógłby się podszkolić z przepisów ciągle uaktualnianych. Obsługa techniczna transmisji schodzi na psy, nie podają zmian na bieżąco, kto wziął czelendż i dlaczego a, że komentatorzy siedzą w Warszawie to jest jak jest. Jest jeszcze dużo innych zmian na gorsze w stosunku do tego co było ale co kto lubi. Coraz częściej zamiast meczu słucham muzyki albo po prostu nudzę się.
Streeter
Posty: 7163
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: Streeter »

Xenio pisze: 12 sty 2022, o 11:20 Mnie taka oto myśl naszła. Jeden komentator na transmisję bo dwóch to jest ględzenie o życi Maryni a nie konkretny komentarz.
A to też fakt. Kiedyś oglądałem jakiś mecz co Wanio sam komentował i aż byłem w szoku jak to fajnie brzmiało, a nie da się ukryć że Wania z całej Polsatowskiej ekipy darzę najmniejszą sympatią. Ale tak jak mówisz, nie miał do kogo bzdur wygadywać, więc zajął się meczem, nawet jakieś ciekawostki związane z tym co się dzieje mówił. Dużo lepszy był odbiór niż jak dostanie obok jakiegoś Jarosza i się zastanawiają pół seta czy antenka jest czerwono-biała czy może jednak biało-czerwona.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Awatar użytkownika
lukecik
Posty: 1533
Rejestracja: 24 wrz 2009, o 17:03
Płeć: M

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: lukecik »

Zwróćcie uwagę na jeszcze jedną rzecz, gdy Wanio z kimś komentuje. On musi między setami iść na faję i nie zawsze wraca do dziupli na czas, bo zaczyna się transmisja i jakieś formułki typu "witamy ponownie, Maciej Jarosz, Krzysztof Wanio, przed nami drugi set" musi mówić współkomentujący. :]
Awatar użytkownika
Beo
Posty: 116
Rejestracja: 11 sty 2021, o 12:22
Płeć: M

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: Beo »

Osobiście nie wierzę, że w Polsacie jest ktoś kto nadzoruje komentujących pod względem jakości wykonywanej przez nich pracy. Nie można włączyć meczu komentowanego przez Wania lub Jarosza i uznać - 'dobra robota panowie!'. Chyba, że w stanie nietrzeźwości. Ten pierwszy gada nie wiadomo o czym, nie wiadomo o kim, wszystko mu się myli. Bodajże dwa sezony temu, Wanio komentujący chyba z Mazurem mecz Olsztyna, gdzie to Żaliński został zmuszony do zagrania na prawym skrzydła od początku jednego z setów. Szanowni panowie komentujący zorientowali się dopiero pod sam koniec seta... Natomiast jeśli chodzi o Jarosza, to jest on niestety zwykłym bucem. Jego zachowanie w stosunku do współkomentujących jest absolutnie niedopuszczalne z mojego punktu widzenia. Plus te teksty w stylu 'to nie jest zagrywka'.

Uważam, że całkiem niezłą jest stara dobra zasada dopasowywania pary do komentowania na stanowiskach 'expert' + 'flavour', gdzie ten pierwszy może zająć się dokładniejszym opisaniem niuansów spotkania, a ten drugi nadaje trochę więcej życia i emocji do komentarza, za pomocą ciekawej barwy głosu i umiejętności bardziej konferansjerskich.

W moim odczuciu idealnie komponują się w ten sposób duety w damskiej siatkówce Kaczor/Sadurek (ekspertki) + Brzozowski. W zasadzie nic bym w tym komentarzu nie zmienił. Od pań same konkrety, ciekawe spostrzeżenia, bez zbędnego gadania. Brzozowski dodaje do tego świetną oprawę, choć wcale nie jest tak, że się nie zna. W męskiej siatkówce w takim samym systemie pracują Drzyzga + Swędrowski, czyli sztandarowa para Polsatu. Jestem z nich ogólnie zadowolony, choć Swędrowski ostatnimi czasy zjechał z poziomem (można wcześniej rzec, że topowym), trafia mu się całkiem sporo pomyłek i sytuacji, w których jakby nie nadąża za wydarzeniami boiskowymi.

Obecnie w Polsacie jako 'ekspertów' postrzegam: najlepszych (nie stricte pod względem wiedzy, ale umiejętności jej przekazania i ogólnego odbioru) Dacewicz + Kaczor + Sadurek, niezłego Drzyzgę (jeżeli nie komentuje meczów syna), kiepskiego Mazura i asłuchalnego Jarosz.
W kategorii 'atmosfera' mamy za to: świetny Brzozowski, wciąż bardzo dobry Swędrowski, z meczu na mecz coraz lepszy Mielewski, okej Magiera, tragiczny Wanio i niestety Lepa (po co się tak drzeć przy każdej okazji, emocje komentatora mają wynikać z meczu, a nie emocje na meczu z komentatora).
Dodatkowo nie wiem gdzie zakwalifikować Romańskiego, bo co prawda nie jest związany mocno z siatkówką, ale widać, że do swoich meczów się bardzo dobrze przygotowuje, co niestety nie jest normą w polsatowskim grajdołku. W każdym razie, chciałem wyróżnić i pochwalić.

Trochę przydługo wyszło, ale niezmiernie mnie ostatnio drażni niekompetencja Polsatu w tej kwestii. Oczywiście wszystkie powyższe oceny są subiektywne.
Orduna
Posty: 996
Rejestracja: 29 wrz 2021, o 14:59
Płeć: M

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: Orduna »

Według Wania Urnaut to Estończyk… Ręce nie mają gdzie opadać
Streeter
Posty: 7163
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: Streeter »

Co by tak tylko nie narzekać na Polsatowskich komentatorów to powiem, że pary Swędrowski - Dacewicz słucha się całkiem przyjemnie.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Streeter
Posty: 7163
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: Streeter »

Tak się zastanawiam, pamiętam, że jakiś czas temu Wojciech Drzyzga nie pojawiał się jako komentator Resovii, ponoć żeby nie komentować meczów syna, a ostatnio znów ma to miejsce. Ktoś wie co się zmieniło? Optyka pana Wojciecha czy Polsatu?

Moim zdaniem na tej sytuacji tracą i Wojciech i Fabian. Co by nie mówić o Jaroszu seniorze, to gdy komentuje Katowice nie widać u niego takiego zachowania, jak u Drzyzgi. Owszem czasem uczepi się jakiegoś siatkarza albo gada od rzeczy, ale robi to dosyć losowo - widziałem jakiś mecz co się uwziął na Rousseaux, więc ciężko powiedzieć, żeby tym sposobem bronił Kuby.

Natomiast jak na kadrze słyszę że Leon "znowu kiwa zamiast uderzyć", dostając od Fabiana piłkę trzy metry za plecy, to nóż się w kieszeni otwiera. Przecież to brzmi jakby Szpakowski komentował karny wykonywany przez Lewandowskiego na Donnarummie, po czym jak bramkarz złapał zaczął mówić że rzucił się nie w tą stronę w którą zazwyczaj Lewy strzela, a Lewy strzelił w drugą więc to nie wina Lewego tylko Donnarummy. Przez takie komentarze, część kibiców reaguje na nie w sposób zbliżony do mnie, co siłą rzeczy odbija się na sympatii do Fabiana. Wojciech z kolei wychodzi na nieobiektywnego i zaślepionego komentatora.

A wystarczy włączyć mecz, gdzie Fabian nie gra i od razu komentuje to inny Wojciech. Owszem, nadal nieraz bywa w szoku "co to za zawodnik wszedł" bo nie zna, ale ogólny odbiór, zwłaszcza przy Tomku Swędrowskim jest całkiem fajny. Nie rozumiem po co klan Drzyzgów robi sobie w obydwie strony krzywdę takim zachowaniem. Jeszcze byłbym w stanie zrozumieć kadrę, no bo jak Fabian jest na kadrze, to ojcu odpadłoby sporo roboty i pieniędzy, ale w sezonie ligowym jest przecież taki ogrom meczów, że nie jest problemem zapchać cały kajecik Wojciecha bez pchania mu Resovii.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Awatar użytkownika
rzr
Posty: 603
Rejestracja: 12 lut 2013, o 22:11
Płeć: M
Lokalizacja: koło Rz

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: rzr »

Komentowanie meczów Fabiana przez Papę to w ogóle dziwna sprawa, czasem Wojciech potrafi obiektywnie skrytykować syna a następnie kilka akcji później udaje, że nie widzi mega oczywistego babola i winę przypisuje atakującemu. W ogóle to mam wrażenie, że ojciec i tak pozwala sobie na większą ilość krytyki wobec Fabiana w porównaniu do pozostałych komentatorów, pamiętam jeden mecz Reski, chyba z GKSem, gdzie komentował z Waniem i ten w pewnym momencie zaczął bronić Fabiana przed krytyką Papy jak mu się parę akcji syna nie spodobało, brzmiało to wprost komicznie.
Ostatnio zmieniony 5 kwie 2022, o 13:41 przez rzr, łącznie zmieniany 1 raz.
nie jest dobrze, co prawda nie jest też źle, można powiedzieć, że jest średnio
Streeter
Posty: 7163
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: Streeter »

rzr pisze: 5 kwie 2022, o 13:25 Komentowanie meczów Fabiana przez Papę to w ogóle dziwna sprawa, czasem Wojciech potrafi obiektywnie skrytykować syna a następnie kilka akcji później udaje, że nie widzi mega oczywistego babola i winę przypisuje atakującemu.
To akurat można próbować wytłumaczyć tym, że przecież to jest inteligentny facet i wie, że powinien czasem zauważyć również coś złego w grze syna. To też czasem rzuci. Czasem rzeczywiście jedzie po Fabianie równo, a następnym razem przy podwójnym odbiciu przy wystawie powie że to nie wina Fabiana tylko Cebulj przyjął spoconymi łapami i to przez to. Więc w sumie nie wiadomo czego się spodziewać.

Co by nie mówić o pozostałych komentatorach, można lubić, można nie lubić, ale większość prezentuje ten sam poziom niezależnie od sytuacji. Taki Irek Mazur też na pewno innym okiem patrzy na kluby, w których kiedyś pracował, a nie słychać tego w komentarzu. Czy Damian Dacewicz. Nawet ten Jarosz czy Wanio - mają swoje wady, ale z grubsza wiemy czego się spodziewać (z zaznaczeniem, że po Wanio można dosłownie wszystkiego - nigdy nie zapomnę jego rozkminy czy to legalne że trener kadry wziął na mecze do Tajlandii 17-letnią wówczas Kąkolewską). A Wojciech to tak raz siądzie - raz się go mega dobrze słucha i też chyba żadna para nie oddaje tak emocji na kadrze jak Swędrowski - Drzyzga, a raz ma człowiek ochotę oglądać dalej bez głosu. Dziwne to i naprawdę dziwię się Wojciechowi że nie postawi tego jasno, bo w gruncie rzeczy lubię jego osobę - a jak wspomniałem w poprzednim poście owe zachowanie szkodzi i jemu i synowi.

Streeter

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Szary Wilk
Posty: 7861
Rejestracja: 10 cze 2017, o 17:38
Płeć: M

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: Szary Wilk »

Owszem, senior krytykuje czasem Fabiana, ale nie w meczach reprezentacji, a na pewno nie tych ważnych lub na ważnych turniejach. To zupełnie inna sprawa. Teraz na jego celowniku jest Leon, jak wspomniał wyżej Streeter.
rysiuthebest
Posty: 73
Rejestracja: 7 maja 2015, o 21:41

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: rysiuthebest »

A mnie drażni Swedro z tym swoim "przed nami hymn Zawiercia, posłuchajmy" wiekszosc kibiców śpiewa hymn przed meczem, ale w Polsacie cisza tylko jak gra Zawiercie...
alimak
Posty: 437
Rejestracja: 8 lut 2009, o 10:54
Płeć: M

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: alimak »

Przed meczem z ZAKSĄ zarządził też słuchanie hymnu Resovii.
Awatar użytkownika
rzr
Posty: 603
Rejestracja: 12 lut 2013, o 22:11
Płeć: M
Lokalizacja: koło Rz

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: rzr »

Na meczach Resovii prawie zawsze komentatorzy milkną gdy kibice śpiewają hymn, czasem tylko jakiś Wanio albo inny Mazur jak się rozgada przed jego rozpoczęciem to potrafi terkotać aż do samego końca hymnu.
nie jest dobrze, co prawda nie jest też źle, można powiedzieć, że jest średnio
bono
Posty: 3417
Rejestracja: 17 gru 2011, o 15:10
Płeć: M
Lokalizacja: Kędzierzyn

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: bono »

Czy Papa się tak bardzo obraził za Fabianka że w TV nie występuje i prawdy siatki już nie robi?
nie ma już nic... :<
polskikrul
Posty: 57
Rejestracja: 7 kwie 2017, o 18:45
Płeć: M

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: polskikrul »

komentował pierwszy mecz Nysa - Będzin.
asps
Posty: 324
Rejestracja: 13 maja 2021, o 16:11
Płeć: M

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: asps »

Kadziewicz ostatnio napisał ciekawy felieton co do relacji telewizyjnej na polsacie wprost krytykując, że pewna formuła się wypaliła.
Ciężko się nie zgodzić z Kadziem tutaj, szczerze mówiąc już siatkarska Bundesliga jest lepiej opakowana, która ma nieporównywalnie mniejszą oglądalność i jest transmitowana na twitchu. Zdecydowanie format medialny w PlusLidze wymaga innowacyjności, a na polsacie raczej się to nie zanosi. Dziś mamy finał Ligi Mistrzów z udziałem polskiego klubu i promocja tego meczu też pozostawia wiele do życzenia. Wraz z powiększeniem ligi w przyszłym sezonie jakość relacji medialnej pewnie jeszcze bardziej poleci w dół razem z frekwencją na trybunach, niestety bardzo u nas marnuje się potencjał pod tym względem, otoczka polsatowska jest jakieś 10 lat z tyłu.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2022, o 14:34 przez asps, łącznie zmieniany 1 raz.
fwasilcz
Posty: 851
Rejestracja: 17 gru 2012, o 23:43
Płeć: M
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: fwasilcz »

Niestety nawet jak były informacje o meczu, to ich poziom merytoryczny marny. Na sportowych faktach artykuł gościa, którego wysłali na miejsce, do Lublany i pisze podsumowanie o Trentino. Można się z niego było dowiedzieć np., że Matej uzupełnił zespół grając na ataku. I oczywiście ani słowa o grze na 3 przyjmujących (czyli bardzo ciekawy aspekt który ich wyróżnia). I to pisze gość, który został wysłany na mecz i nawet nie zna się na tyle żeby zobaczyć że coś się w rotacjach nie zgadza na boisku (chociaż pewnie meczu żadnego Trentino przed finałem nie widział). Także wstyd!
Streeter
Posty: 7163
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: Streeter »

Generalnie medialność tegorocznego finału można prezentować na wszelkich kursach i szkoleniach z marketingu tytułując nagranie "jak nie robić marketingu". Takiego dramatu nie widziałem już naprawdę dawno. To już ten ostatni Memoriał Wagnera co grała Bezludna Wyspa czy tam ktoś, był dużo lepiej marketingowo wyciągnięty, chociaż wydarzenie samo w sobie nie miało żadnego sensu i prestiżu.

Szkoda, zwłaszcza patrząc dzień później. Można było z tego zrobić wielkie wydarzenie, które przyciągnęło by nowych kibiców, wypromowało dyscyplinę. Za to mieliśmy Lepę, który męczył zasapanego Semeniuka pytaniem czy idzie do Perugii, chociaż każdy to wie. Jak ta medialna tendencja się nie zmieni, to jak odpukać odpadną nam wyniki, to nic z siatkówki w tym kraju nie zostanie.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
ciorny17
Posty: 8466
Rejestracja: 6 sty 2011, o 11:22
Płeć: M

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: ciorny17 »

Streeter pisze: 23 maja 2022, o 10:32 Generalnie medialność tegorocznego finału można prezentować na wszelkich kursach i szkoleniach z marketingu tytułując nagranie "jak nie robić marketingu". Takiego dramatu nie widziałem już naprawdę dawno.
Największym problemem mało medialnych sportów jest monopol nadawcy. Czy na Polsacie usłyszymy coś o żużlu? Nie, dopóki Zmarzlik nie zostanie mistrzem świata. Czy na TVP/TVNie usłyszymy coś o meczach finałowych PLK? No nie, dopóki nie zostanie wyłoniony mistrz.

Takie historie nie są odosobnieniem. Jeśli ktoś nie widzi w czym pieniądza, to ma to gdzieś. Dziennikarstwo dla idei nie istnieje już, od momentu, gdzie nakład i wpływy z niego są mniejsze niż hajs z reklam w necie. Smutna prawda, ale prawda.
Kłamca.
Streeter
Posty: 7163
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: Streeter »

Ale Memoriał wspomniany robił też Polsat, a nie było aż takiej maniany. Zresztą Ekstraklasę chyba TVP nie transmituje, a często wzmianki w wiadomościach są - bo to ludzi interesuje.

Znaczy generalnie zgadzam się, że taki monopol nie jest dobry, ale to też nie tak, że inne tv obrażone bo nie mają kasy to nie mówią nic. Weź choćby skoki narciarskie, na takim Polsacie w zimie raczej usłyszysz że były jakieś zawody. O Idze Świątek też raczej wszędzie mówią i piszą, choć od "śmierci" sportowej Radwańskiej to wszyscy w kraju zapomnieli że jest taki sport jak tenis kobiet. Więc na pewno to co mówisz ma wpływ tego typu, że Polsat będzie więcej o siatkówce gadał niż TVN, bo ma z tego więcej kasy, ale jak się przyjrzysz to nie do końca to wygląda tak, że inne stacje olewają inne sporty, po prostu poświęcają na nie mniej czasu. A finał nawet w skali Polsatu został dosyć solidnie olany, już nie mówiąc o odbiorze globalnym. Ja np. nie śledząc tematu w ogóle nabiłem się gdzieś na info, że Vive awansowało do Final Four LM w ręczną. Ciekawe ilu kibiców Vive nie oglądających siatkówki miało świadomość, że Zaksa grała w finale LM... Mniej więcej o to mi chodzi.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Awatar użytkownika
rzr
Posty: 603
Rejestracja: 12 lut 2013, o 22:11
Płeć: M
Lokalizacja: koło Rz

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: rzr »

Polsat to nie potrafi nawet merytorycznie przygotować swoich nie-sportowych prezenterów: https://twitter.com/radekaniol/status/1 ... YaUJQ&s=19
nie jest dobrze, co prawda nie jest też źle, można powiedzieć, że jest średnio
fwasilcz
Posty: 851
Rejestracja: 17 gru 2012, o 23:43
Płeć: M
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: fwasilcz »

Bardzo mnie ostatnio irytują przestoje w grze spowodowane procedurami, takimi jak challenge i zmiany. I wydaje mi się, że w większości sytuacji jest to problem ogarnięcia sędziów i organizacji. W 1. secie finału LM było bardzo fajne tempo, dobrze się oglądało, po czym przydarzył się jakiś przydługi challegne. Podobne sytuacje z resztą zdarzają się nagminnie. Moje uwagi/propozycje:
1. Osoba obsługująca challenge powinna być sędzią, a co najmniej znać się na siatkówce, chodzenie do tego stolika przy każdym sprawdzaniu to absurd. Co najmniej połowa challenge to sprawdzanie sytuacji, w której oczywiste jest co chcemy sprawdzać (zagrywki blisko linii, obicia bloku itp, gdzie każdy Janusz na hali wie co jest sprawdzane). W tej sytuacji odpowiednia klatka powinna być przez operatora przygotowana zanim jeszcze trener poprosi o challenge. Taka klatka mogła by być bez problemu wysłana od razu do sędziego głównego na ekranik, 30 sekund i sprawa załatwiona.
2. Prośba o challenge czegoś, czego wg. regulaminu nie sprawdzamy powinna się automatycznie kończyć kartką dla trenera, to jest ich robota nie jest trudno się nauczyć kilku zasad. W finale LM nawet druga sędzia nie wiedziała że przejścia piłki za antenką nie sprawdzamy.
3. Wprowadzić precyzyjne zasady zgłaszania challenge. Trener musiałby powiedzieć wyraźnie co chce sprawdzić i w której akcji (tutaj do dyskusji jak to doprecyzować, ale np. "przy drugim w akcji ataku zawodnika z nr. XX dotknięcie siatki"). Zdecydowanie za często sprawdzane jest nie to, co miało być, a już sytuacja z finału LM, gdzie ZAKSA bierze challenge po zdobytym punkcie, a sprawdzane jest czy oni nie popełnili błędu to kompletny absurd.
4. Lepsza organizacja zmian - taka sytuacja: jedna drużyna robi podwójną zmianę, druga podwyższa blok, to od razu wiąże się z co najmniej minutową przerwą, bo każdy musi stanąć na linii i się pokazać sędziemu. A po następnym punkcie są równie przydługie zmiany powrotne. To zupełnie niepotrzebne, zmiany trenerzy mogliby wprowadzać zdalnie poprzez np. tablet i wtedy sędzia drugi dostawałby na swój tablet przy słupku informację na co ma zwrócić uwagę, a sędziowie stolikowi mogliby odnotować zmiany w protokole. Większość decyzji dotyczących gry podejmuje w meczu 1. sędzia, drugi pilnuje niektórych detali i właśnie zmian i ustawień. Da się ogarnąć 12 osób na 162 m2.
5. Challenge "automatyczny". Trochę nawiązując do pkt. 1 - nie wiem dlaczego niektóre sytuacje, które naprawdę łatwo można sprawdzić nie są sprawdzane "z automatu". Np. odpalenie sokolego oka po każdym ataku/zagrywce bezpośrednio w boisko (nawet bez tej animacji, tylko kluczowa klatka, albo informacja in-out), z systemem kamerowym to trochę trudniejsze bo czasem rzeczywiście trzeba się chwilę przyjrzeć z różnych kątów. To trwa kilka sekund, jeśli sędzia się pomylił dostaje szybkie info od ekipy challenge i zanim zawodnicy skończą cieszynkę jest zmiana decyzji. Żeby zapobiec machinacjom stolikowym, jeśli trener ma wątpliwość prosi o challenge i obraz jest pokazywany na hali, jak nie miał racji to traci challenge.

Bardzo jestem ciekawy czy może macie jakieś jeszcze pomysły na usprawnienie systemu. Poza tym proszę o komentarz osoby, które sędziują jak się na to zapatrują (chociaż pewnie nie mamy wielu, którzy mają na co dzień styczność z challenge).
ciorny17
Posty: 8466
Rejestracja: 6 sty 2011, o 11:22
Płeć: M

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: ciorny17 »

Bardziej pasuje do tego wątku niż kadrowego
https://www.polsatsport.pl/wiadomosc/20 ... ref=slider

W skrócie, Polsat nabył od Volleyball World prawa na pokazywanie siatkówki reprezentacyjnej na kolejne 10 lat (oczywiście turnieje pod egidą FIVB).
Czyli mecze kadry na kodowanych stacjach i wręcz uwłaczające godności człowieka proszenie "filantropa" aby mecze turnieju gdzie grają nasi było na otwartym kanale. Brawo.
Kłamca.
Streeter
Posty: 7163
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: Streeter »

Z jednej strony jak człowiek widzi jak TVP czy TVN transmitują wydarzenia sportowe, to wydaje się to najrozsądniejszy wybór, ale z drugiej taki monopol też nie jest dobry. Tym bardziej że jak widzimy raczej to wszystko idzie ku gorszemu, nie ku lepszemu.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Streeter
Posty: 7163
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: Streeter »

Dzisiaj wyczytałem, że finał Garrosa z Igą będzie TVN transmitował na otwartym kanale. To tak a propos tych co nie widzieli nic dziwnego w tym, se finał LM leci na zamkniętych kanałach, bo przecież Polsat kupił licencję. Eurosport też za tenis zapłacił, a jednak takie wydarzenie wrzuci na otwarty kanał. I raczej ani tenisowi ani Eurosportowi szkody to nie przyniesie. No ale to by trzeba po pierwsze pomyśleć, a po drugie mieć jakiś pomysł na marketing, a obydwa zagadnienia w Polsacie i naszej siatkówce ogółem są raczej dość kiepsko rozwiązane.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
zbycho123
Posty: 214
Rejestracja: 30 kwie 2022, o 16:17
Płeć: M

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: zbycho123 »

Najbardziej rzeczowo i fachowo komentuje mecze Damian Dacewicz bardzo lubię oglądać mecze z jego komentarzem. Nie lubię natomiast komentarzy Pana Wojciecha Drzyzgi bo to gawędziarz mówi o wszystkim tylko nie o meczu nue komentuje akcji meczowych tylko opowiada swoje historie. Niezbyt lubię też komentarzy Panow:Jarosza i Mazura. Moim zdaniem powinni zatrudnić młodych komenarow natomiast tym Panom podziękować
Streeter
Posty: 7163
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: Streeter »

Ja z racji że nie kupiłem Polsatu Go póki co, a odkryłem że TVP transmituje to jak wczoraj panowie komentowali to aż się miło słuchało. O każdym Argentyńczyku co wchodził potrafili coś ciekawego powiedzieć, gdzie grał, gdzie zaczynał, jakieś ciekawostki. A nie Wojciech: ło tego w tamtym roku nie było to nie wiadomo kto to. O a ten to kiedyś grał gdzieś u nas chyba.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Szary Wilk
Posty: 7861
Rejestracja: 10 cze 2017, o 17:38
Płeć: M

Re: Relacje TV z meczów PlusLigi

Post autor: Szary Wilk »

Streeter pisze: 9 cze 2022, o 16:42 Ja z racji że nie kupiłem Polsatu Go póki co, a odkryłem że TVP transmituje to jak wczoraj panowie komentowali to aż się miło słuchało. O każdym Argentyńczyku co wchodził potrafili coś ciekawego powiedzieć, gdzie grał, gdzie zaczynał, jakieś ciekawostki. A nie Wojciech: ło tego w tamtym roku nie było to nie wiadomo kto to. O a ten to kiedyś grał gdzieś u nas chyba.

Streeter
Akurat Laskowski to jeden z lepszych komentatorów sportowych, o ile nie najlepszy. Jest świetny zarówno merytorycznie, jak i pod względem tworzenia emocji, także nic dziwnego. Przygotowany jest zawsze jakby był stazystą chcącym się wykazać, bardzo gościa szanuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „PlusLiga”