Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

ciorny17
Posty: 8466
Rejestracja: 6 sty 2011, o 11:22
Płeć: M

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: ciorny17 »

mewa pisze:Wytłumaczcie mi proszę, być może też innym - w jaki sposób inne kluby wyjdą na tym na plus finansowo i czemu z biznesowego punktu widzenia jest to dobry pomysł?

Weźcie proszę pod uwagę, że nie znam się na biznesach i zróbcie to proszę prostym językiem :)
Na początek dwa założenia:
1. Plusliga jako spółka renegocjuje umowę z praw telewizyjny z Polsatem, że albo kończą z monopolem i pozwalają wejść innym nadawcom zagranicznym, przy jednoczesnej produkcji sygnału gdzie mają z tego hajs (nie jak we Włoszech gdzie jest RAI i Eleven i każdy sobie), albo właśnie idziemy w nowy przetarg i produkcją sygnału zajmuje się Plusliga za pośrednictwem innej firmy więc dostajemy czysty hajs od stacji telewizyjnych.
2. Plusliga jako spółka akcyjna ustala poziom "dywidendy" według klucza miejsce w tabeli (coś jak w Ekstraklasie) albo każdy tyle samo zakładając, że mamy sygnał z każdego spotkania. W tym przypadku można iść dalej i wejść w platformę streamingową ale tutaj zderzamy się z popularnością siatkówki i tak mecz na kanale Polsatu Sport z pewnością obejrzy więcej osób bo kanał to w pewien sposób narzuca i widz akurat wpada na ten kanał, niż ktoś z własnej woli odpala na YT mecz Plusligi bo akurat chce obejrzeć Nysa vs Lubin.

Przechodząc do konkretów. Jeżeli zachowamy resztę czynników ceteris paribus, kluby muszą wydać więcej na podróże. Teraz kwestia tego, ile drużyn jest w lidze. Powiększamy? No to mamy więcej spotkań więc i "tort" z praw telewizyjnych większy. Zostajemy przy 14 drużynach, np. Nysa będzie miała bliżej i wygodniej do Berlina jak do Suwałk, a Lubin do Będzina. Tutaj koszt będzie z pewnością zwiększony, a należy doliczyć opłaty hotelowe, catering, ewentualnie odnowę. Coś pominąłem, jak kluby mają dotychczas? Chyba nie.

Korzyści też należy podzielić na 2 grupy:
1. dla Plusligi. Powierzchnie reklamowe na 2 nowych rynkach, z czego jeden chłonny jak cholera i tutaj pole do popisu dla partnerów strategicznych jest znaczne. Dodatkowo przychód z dnia meczowego z takiego Berlina, gdzie można pokusić się o swoisty wernisaż dla podmiotów zaangażowanych w życie naszej ligi.
2. dla klubów via sponsorzy. Powierzchnia reklamowa na koszulkach swoje kosztuje, a jeśli koszt marketingu dla dajmy na to Morawca, czyli firmy transportowej wspierającej Zaksę, nie zmienia się, a mamy za to kolejną przestrzeń reklamową to i potencjalny przychód dla leada jest niższy. Tutaj można to pomnożyć razy ilość nawet tych małych sponsorów a nie wydaje mi się żeby Świderski nie poprosił o więcej z tej okazji.

Rodzą się pytanie: gdzie w tym wszystkim sport? Ano tam, gdzie prowadzenie i zarządzanie klubem robi się dla emocji sportowych a nie zysku biznesowego. Jeśli ktoś dalej się łudzi, że dalej funkcjonuje takie coś jak mecenat w sporcie, to jest naiwny.

Może ten wywód brzmi jak utopia i ktoś powie, że w naszej, polskiej świadomości to mało prawdopodobne zrealizowanie czegoś takiego, ale ja jestem dobrej myśli.
Kłamca.
reeman
Posty: 1997
Rejestracja: 21 cze 2014, o 12:22
Płeć: M
Lokalizacja: rzeszów

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: reeman »

Żyjemy z UE i poszerzenie +L może być ratunkiem dla niszowego sportu, jakim jest siatkówka
drukjul
Posty: 8444
Rejestracja: 2 lip 2015, o 16:23
Płeć: M

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: drukjul »

Aquino pisze:Z biznesowego punktu widzenia jest to dobry pomysł ale źle się dzieje jeżeli pieniądze górują nad sportem w dyscyplinie SPORTOWEJ. Rodzi się szereg pytań np.
1.Czy Berlin w przypadku zdobycia medalu zagra w LM pod polską flagą i zabierze miejsce jednemu z naszych zespołów? Czy będziemy mieć 3 polskie kluby +Berlin?
Niekoniecznie. To już głównie kwestia uzgodnień BRV i klubu ze Lwowa z własnymi federacjami, że oprócz wyrażenia zgody na uczestniczenie w rozgrywkach Plusligi pozwolą im włączyć się później do rywalizacji o mistrzostwo własnego kraju - bądź to w fazie play-off, bądź w jednym tylko meczu - ze zwycięzcą ligi krajowej. Przy zachowaniu krajowego tytułu mistrzowskiego - a oba zespoły od kilku lat na swoim podwórku i tak są przecież "dominatorami", będą mogły startować potem w europejskich pucharach z tej właśnie krajowej legitymacji.

Akurat CEV inaczej niż UEFA nie miała nigdy akurat żadnych obiekcji, żeby jeden klub mógł występować w dwóch różnych rozgrywkach, których stawką jest mistrzostwo krajowe, czy puchar narodowy. Siatkarskie kluby z Ukrainy i Białorusi jak Stroitiel Mińsk, czy Lokomotiw Charków jeszcze niedawno mogły więc bez przeszkód uczestniczyć w tym samym sezonie w rozgrywkach superligi rosyjskiej - z korzyściami zarówno dla białoruskiej, jak i ukraińskiej siatkówki (kres temu położyły dopiero wydarzenia 2014 roku i niewypowiedziana wojna między Rosją i Ukrainą, która niestety trwa w zasadzie do dziś), a później od fazy pucharowej włączać się do rywalizacji na krajowym podwórku. UEFA zresztą też przez kilkadziesiąt lat (choćby przykład walijskiego Cardiff FC, który wygrywał nawet Puchar Anglii) to też zupełnie nie przeszkadzało.
Aquino pisze: Czy Berlin /Lwów będą mogły spaść z ligi a jak spadną to do jakiej?
Po prostu nie spadałyby - "gość", co zrozumiałe ma swoje prawa. Zresztą nie tylko goście mają te prawa – w Lidze Narodów FIVB przypomnę, że większość grających tam drużyn ma zagwarantowane stałe miejsce przez FIVB i nikomu to specjalnie chyba nie przeszkadza.

Aquino pisze: Co z limitami?
Ja jestem za tym, żeby ich nie było. Ale jak trafnie wskazał wyżej kolega Prestidigitator same zagraniczne kluby które aspirują do Plusligi, są tu otwarte na różne możliwości.
Aquino pisze:Z biznesowego punktu widzenia jest to dobry pomysł ale źle się dzieje jeżeli pieniądze górują nad sportem w dyscyplinie SPORTOWEJ.
Obecność takiej drużyny jak Berlin w Pluslidze, to właśnie ze sportowego punktu widzenia zawsze będzie wartość dodana. Drugiego – ze Lwowa również wartość dodana, w tym momencie może jeszcze nie ze względu na sam poziom sportowy, ale głównie z uwagi na ukraińskich kibiców – bo mamy przecież w Polsce żyjącą między nami dużą diasporę ukraińską, która będzie miała okazję się przy okazji spotkań ligowych siatkówki spotkać i trochę towarzysko, oraz emocjonalnie wyszumieć i wyżyć. To również bardziej społeczna rola sportu, niż same pieniądze.

Umiędzynarodowienie rozgrywek siatkarskich zawsze pozytywnie wpływa na poziom sportowy i atrakcyjność widowiska, znacznie gorzej przedstawia się sprawa ze stroną finansową. Przypomnę, że całkiem niedawno – 2017 roku do swojej superligi nasze czołowe męskie kluby siatkarskie – Skrę, Resovie i ZAKS-ę zapraszali Rosjanie. Ze sportowego punktu wiedzenia, jak uznał wtedy prezes ZAKS-y Sebastian Świderski, to zaproszenie było wyjątkowo atrakcyjne
[….]” Nie zmienia to faktu, że mierzenie się z Zenitem Kazań byłoby bardzo dużym wyzwaniem zarówno dla zawodników, jak i sztabu szkoleniowego. Wydaje mi się, że odbyłoby się to z korzyścią dla poziomu sportowego naszej drużyny i wszystkich zawodników, ponieważ w ten sposób mogliby podnosić swoje umiejętności.”

https://www.sport.pl/siatkowka/1,65101, ... erski.html
....natomiast już z ekonomicznego, nasze kluby w przeciwieństwie do rosyjskich zwyczajnie nie stać na latanie co tydzień nawet kilku tysięcy kilometrów samolotami na mecz ligowy, niestety nie było już atrakcyjne wcale. I projekt upadł.

Natomiast w tym przypadku tak się szczęśliwie składa, że i Lwów i Berlin leżą rzut beretem od granicy. Gdyby ”dominatorami” w męskiej siatkówce niemieckiej i ukraińskiej tak jak jeszcze kilka lat temu były zespoły z Friedrichshafen i Charkowa, to logistycznie i finansowo nie wyglądało by to na pewno aż tak ciekawie i zachęcająco, jak w przypadku Berlina i Lwowa. To fakt.
Ostatnio zmieniony 26 maja 2020, o 15:19 przez drukjul, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2252
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: mewa »

kamil1999 pisze: Co do pierwszego punktu to przecież Berlin będzie naszym zespołem. Zespołem PlusLigi. Tak będzie zabierał miejsce np. Skrze jak Skra na przykład Jastrzębiu w tym sezonie. Nie rozumiem gdzie problem. Berlin to byłby kolejny czołowy klub w polskiej lidze. I reprezentowałby oczywiście polską ligę tak jak Skra reprezentuje PlusLigę a nie Polskę bo od tego jest reprezentacja.
Uważam, że się mylisz. Zgłoszeń do europejskich pucharów dokonują federacje narodowe - w naszym przypadku PZPS. PZPS nie może zgłosić zespołu, który należy do innej federacji. Zagraniczny klub nie może należeć do PZPS - nie pozwala na to zarówno CEV jak i statut PZPS.
kamil1999
Posty: 5450
Rejestracja: 19 sie 2018, o 09:10
Płeć: M
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: kamil1999 »

mewa pisze:
kamil1999 pisze: Co do pierwszego punktu to przecież Berlin będzie naszym zespołem. Zespołem PlusLigi. Tak będzie zabierał miejsce np. Skrze jak Skra na przykład Jastrzębiu w tym sezonie. Nie rozumiem gdzie problem. Berlin to byłby kolejny czołowy klub w polskiej lidze. I reprezentowałby oczywiście polską ligę tak jak Skra reprezentuje PlusLigę a nie Polskę bo od tego jest reprezentacja.
Uważam, że się mylisz. Zgłoszeń do europejskich pucharów dokonują federacje narodowe - w naszym przypadku PZPS. PZPS nie może zgłosić zespołu, który należy do innej federacji. Zagraniczny klub nie może należeć do PZPS - nie pozwala na to zarówno CEV jak i statut PZPS.
No to mój błąd faktycznie. Byłem przekonany, że Berlin grający pod egidą PlusLigi, od razu trafi pod skrzydła PZPS.
repres1
Posty: 664
Rejestracja: 2 wrz 2012, o 07:13
Płeć: M

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: repres1 »

O ile się nie mylę, kluby do gry w europejskich pucharach są delegowane przez związki krajowe, a nie przez ligi, więc ewentualne zwycięstwo Berlina w PLS nie będzie wiązać PZPS i do LM będą delegowane kluby polskie.
Limity Polaków ustanawiamy sami, dla swojego dobra, więc cieszmy się, że je mamy i nie traktujmy ich jako obciążenia. Nie oczekujmy od Berlina, żeby je stosował. Jeśli limity Polaków są szkodliwe dla polskich klub, to je znieśmy.
Nie mam pojęcia, czy Toronto Raptors (NBA) są "mistrzami Stanów Zjednoczonych" i niewiele osób to obchodzi. Raptors są bowiem Mistrzami Świata. Kwota około 2,5 mld $ rocznie z telewizji dla NBA powoduje, że liga ta ma gdzieś to, co sądzi o takim tytule mistrza świata FIBA. Zamiast zajmować się bzdetami typu "limity", "spadki", "awans do europejskich pucharów" (do których wciąż kluby dopłacają), trzeba zająć się tym, żeby PLS otrzymywał chociaż 25 mln euro rocznie z telewizji.Zmarnowaliśmy już co najmniej 10 lat i wciąż jesteśmy daleko od tego etapu.
Warto wiedzieć, jak działa zawodowy sport. Działa dzięki pieniądzom (głównie z telewizji) i dla pieniędzy. Można się na tę rzeczywistość obrażać, ale równie dobrze można się obrazić na upadek tramwajów konnych.
Nie ma sensu zajmować się spadkami, II. ligą (zwaną bez sensu "I. Ligą"), III ligą,..., czy nawet różnymi wymiarami "sprawiedliwości" w grze, która jest bardzo "niesprawiedliwa" - można wygrać więcej piłek niż przeciwnik, ale przegrać mecz. Chyba tylko tenis ziemny jest bardziej "niesprawiedliwy", bo tam nawet gemów można wygrać więcej, ale mecz przegrać. Jakoś to nikomu nie przeszkadza - pieniądze do tenisa płyną i nie jest to sport ani "deficytowy", ani "niszowy".
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2252
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: mewa »

ciorny17 pisze:Może ten wywód brzmi jak utopia i ktoś powie, że w naszej, polskiej świadomości to mało prawdopodobne zrealizowanie czegoś takiego, ale ja jestem dobrej myśli.
Biorąc pod uwagę aktualne zapisy w umowie z Polsatem, to nawet nie jak utopia, ale jak fantasmagoria...

Nadal nie rozumiem, skąd te nowe pieniądze dla ligi i klubów. Z tej nowej telewizji? Wg. mnie nierealne. Nowi sponsorzy? Skąd i dlaczego do tej pory nie weszli?
ciorny17
Posty: 8466
Rejestracja: 6 sty 2011, o 11:22
Płeć: M

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: ciorny17 »

mewa pisze:Biorąc pod uwagę aktualne zapisy w umowie z Polsatem, to nawet nie jak utopia, ale jak fantasmagoria...

Nadal nie rozumiem, skąd te nowe pieniądze dla ligi i klubów. Z tej nowej telewizji? Wg. mnie nierealne. Nowi sponsorzy? Skąd i dlaczego do tej pory nie weszli?
Ad1. Dlatego napisałem, że musi w tym wszystkim być jednomyślność klubów i Plusligi aby pokazać Polsatowi, że ich monopol wprowadził stagnację. Tak jak bardzo często dziwiłem się represowi, że w pewnych aspektach dziwnie broni pewnych tez, tak teraz zgadzam się z nim w pełni, że ostatnie 10 lat zostało zmarnowane pod względem tego, jaki był popyt na siatkówkę i jak 2 Mistrzostwa Świata nie zostały skonsumowane. Polsat zrobił dużo dla naszej siatkówki, ale od paru lat jest stagnacja.

Ad2. Ze wspomnianej telewizji. Reszta jest pochodną. Każda minuta zespołu na boisku, w spotkaniu transmitowanym przez telewizję to dodatkowo czas na ekspozycję logo/brandu sponsora na koszulkach. Przykład z F1. Orlen łożący krocie na zespół Williamsa po jednym z GP w zeszłym sezonie prosił o wytłumaczenie, dlaczego inżynier wyścigowy Roberta Kubicy kazał mu zjechać do alei i skończyć wyścig mimo sprawnego auta. Wynikało to z tego, że logo Orlenu na tylnym spoilerze bolidu RK miało skróconą o godzinę ekspozycję na rynku, który ogląda setki milionów ludzi na świecie.

Ad3. Dlaczego nie ma nowych sponsorów? Chyba wszystkie kluby Plusligi mają przeważnie lokalnych sponsorów, w jakimś stopniu związanych z tą społecznością. Dodatkowo każdy zanim wejdzie w sponsoring, liczy ile z tego mieć będzie. Potencjał reklamowy to główna zasada i źródło decyzji tego czy ktoś na klub da swoje pieniądze czy nie. Od kliku lat nasza liga tkwi w jednym miejscu. Szczerze obawiam się, że w dłuższej perspektywie czasu, pochodną tego wydarzenia będzie to, że siatkówkę spotka to samo co piłkę ręczną. Ktoś nie potrafił przekuć sukcesu reprezentacji i nawet mimo zwycięstwa Vive w LM to nasza kadra jest w 2. europejskiej lidze.
Kłamca.
drukjul
Posty: 8444
Rejestracja: 2 lip 2015, o 16:23
Płeć: M

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: drukjul »

mewa pisze:
ciorny17 pisze:Może ten wywód brzmi jak utopia i ktoś powie, że w naszej, polskiej świadomości to mało prawdopodobne zrealizowanie czegoś takiego, ale ja jestem dobrej myśli.
Biorąc pod uwagę aktualne zapisy w umowie z Polsatem, to nawet nie jak utopia, ale jak fantasmagoria...

Nadal nie rozumiem, skąd te nowe pieniądze dla ligi i klubów. Z tej nowej telewizji? Wg. mnie nierealne. Nowi sponsorzy? Skąd i dlaczego do tej pory nie weszli?
Myślę, że nie ma sensu patrzeć tylko i wyłącznie na skraj własnego podwórka. Umiędzynarodowienie rozgrywek to przecież zawsze szansa zarówno dla Polsatu – producenta transmisji, jak i klubów, aby wyjść poza własne opłotki i spróbować sprzedać ciekawy sportowy produkt medialny, jakim jeżeli ktoś nawet uważa, że dziś nie jest, to ma z pewnością szansę i to dość szybko stać się Plusliga także za granicę. Na dniach, kilka, czy kilkanaście dni temu o projektach pokazywania spotkań czołowych lig siatkarskich choćby w FIVB Volleyball TV, czyli pod medialnym patronatem i wsparciem międzynarodowej federacji, informowały m.in. włoskie siatkarskie media – upatrując w tym jakąś szansę dla własnych włoskich klubów, aby mogły sobie zrekompensować straty związane ze skutkami ekonomicznymi pandemii i odchodzeniem sponsorów od sportu profesjonalnego we Włoszech, więc są to globalne pieniądze, o które na pewno warto spróbować zawalczyć zerkając także i z naszej, polskiej perspektywy.

Tym bardziej, że w porównaniu z globalną popularnością Serie A1, której streamy jak dobrze wiemy od lat można znaleźć w wielu płatnych brazylijskich, rosyjskich, serbskich, arabskich, ale też i przecież polskich – bo sam Polsat kupuje i pokazuje te transmisje - Plusliga jest na razie w głębokim i ciemnym lesie. Bez kadzenia Kadzia, naszej "najwspanialszej ligi", której niby wszyscy nam tak zazdroszczą na świecie, poza Polską w tym momencie nie da się obejrzeć nigdzie. Więc coś z tym chyba jest wszystkim nie tak i może należało by z tym jednak coś spróbować wreszcie zrobić? Choćby, tak jak pisał jeden z Kolegów, na początek metodą małych kroczków, poprzez próbę wejścia na rynek niemiecki i ukraiński. Bo można raczej podejrzewać, że szczególnie dla pojedynków domowych Berlina i Lwowa tamtejsze telewizje pewnie bardzo chętnie znajdą miejsce w swojej ramówce.

Z punktu widzenia Polsatu, ale też czołowych naszych klubów pytanie również, czy w perspektywie kilku lat bez umiędzynarodowienia rozgrywek męskiej Plusligi da się utrzymać obecną atrakcyjność medialną tych rozgrywek, a nazywając rzeczy po imieniu niezłą oglądalność, w sytuacji kiedy polskich autentycznie ponadwybitnie zdolnych i ciekawych zawodników mających poniżej 23 lat możemy wymienić pewnie na palach jednej ręki. Nikt o tym w przestrzeni medialnej poważnie jeszcze nie dyskutuje, ani się nad tym nie zastanawia, ale jak świadczą dość mierne wyniki męskich reprezentacji młodzieżowych i to niestety bez wyjątku wszystkich roczników w ostatnich trzech latach, nasi siatkarscy post-millenialsi mają najwyraźniej trochę mniej talentu od kolegów urodzonych w drugiej połowie lat 80-tych, oraz latach 90-tych i zwłaszcza te biedniejsze kluby siatkarskie Plusligi już za moment będą mieć z tego powodu duży kłopot i ból głowy – bo tych młodych zdolnych 20-letnich, ale gotowych już do gry w Pluslidze, którzy do tej pory mogli się w takich klubach ogrywać i zdobywać doświadczenie, w tym momencie - miejmy nadzieję, że tylko chwilowo - ale nie ma skąd brać. Efekt może więc być taki, że jak powoli wykruszą się nasi siatkarscy weterani urodzeni jeszcze w latach osiemdziesiątych – szczególnie roczniki 87-88, nie mówiąc o zawodnikach starszych, to poziom rozgrywek Plusligi, ale także ich medialna atrakcyjność wyraźnie i szybko się pogorszy. I o tym zarówno nasze kluby, ale też i Polsat, już w tym momencie powinny zacząć myśleć i zacząć wreszcie patrzeć na możliwości jaki otwiera ten projekt z trochę szerszej niż tylko lokalna perspektywy. Bo co by nie mówić, wszyscy się na pewno zgodzimy, że krótkowzroczność to dość poważna, a czasem nawet i niebezpieczna choroba siatkówki.
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2252
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: mewa »

ok, dziękuję za odpowiedzi. Zrozumiałem. Nie zgadzam się, ale zrozumiałem.

Skoro jest to tak klarowne, czemu jeszcze istnieją ligi krajowe? W piłce nożnej, w siatkówce? Czemu nie grają na zasadzie dobrowolności lepsi w Europie z lepszymi w Europie, słabsi ze słabszymi i nie koszą szmalu?

Czemu w koszykówce, gdzie występy w ligach innych są na porządku dziennym (liga rosyjska, liga bałkańska) nikt nie kosi takiego szmalu, jak chociażby w siatkówce czy w piłce nożnej? Gdzie jest haczyk?
fwasilcz
Posty: 851
Rejestracja: 17 gru 2012, o 23:43
Płeć: M
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: fwasilcz »

mewa pisze:ok, dziękuję za odpowiedzi. Zrozumiałem. Nie zgadzam się, ale zrozumiałem.

Skoro jest to tak klarowne, czemu jeszcze istnieją ligi krajowe? W piłce nożnej, w siatkówce? Czemu nie grają na zasadzie dobrowolności lepsi w Europie z lepszymi w Europie, słabsi ze słabszymi i nie koszą szmalu?

Czemu w koszykówce, gdzie występy w ligach innych są na porządku dziennym (liga rosyjska, liga bałkańska) nikt nie kosi takiego szmalu, jak chociażby w siatkówce czy w piłce nożnej? Gdzie jest haczyk?
Bo to nie na rękę krajowym działaczom. W lidze międzynarodowej kasa mogła by popłynąć w "niewłaściwe" miejsca i związek stracił by kontrolę (nawet pośrednią) nad rozgrywkami. A mają mechanizmy, którymi mogą klubom pomysł międzynarodowej ligi wybić z głowy, np. grożąc zawodnikom zawieszeniem.
Do tego dochodzi tradycja i nacjonalizmy (których mieliśmy przykład na początku tego wątku "nie będą nam tu Niemcy tytułu MP zdobywać).
I jakby tego było mało, to jednak zorganizowanie czegoś takiego jest bardzo dużym i ryzykownym przedsięwzięciem. Jak komuś jest dobrze w obecnym systemie, to nie będzie się wychylał.
weary_skier
Moderator
Moderator
Posty: 5926
Rejestracja: 3 kwie 2010, o 20:12
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: weary_skier »

mewa pisze: Biorąc pod uwagę aktualne zapisy w umowie z Polsatem, to nawet nie jak utopia, ale jak fantasmagoria...
Od lat zastanawia mnie dlaczego tak mało mówi się o umowie między Polsatem i Plusligą, albo jest tak, że w kuluarach mówi się dużo a jedynie ja jestem tym niepoinformowanym. Zaczęło mnie to mocno zastanawiać od czasów informacji nt wysokości umowy Polsatu z ligą żużlow, o ile się nie mylę, to było to ok 10 ml złotych. Może jako fan siatkówki mam trochę spaczoną wizję nt popularności obu sportów, ale zdaje mi się, że siatkówka jest produktem co najmniej równie atrakcyjnym. Dlatego dziwi mnie, że taki milion w budżecie klubu przechodzi jakby niezauważony.
"Widać, że gra dno tabeli" - W.Drzyzga o meczu MKS Będzin - Asseco Resovia Rzeszów
drukjul
Posty: 8444
Rejestracja: 2 lip 2015, o 16:23
Płeć: M

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: drukjul »

fwasilcz pisze:
mewa pisze:ok, dziękuję za odpowiedzi. Zrozumiałem. Nie zgadzam się, ale zrozumiałem.

Skoro jest to tak klarowne, czemu jeszcze istnieją ligi krajowe? W piłce nożnej, w siatkówce? Czemu nie grają na zasadzie dobrowolności lepsi w Europie z lepszymi w Europie, słabsi ze słabszymi i nie koszą szmalu?

Czemu w koszykówce, gdzie występy w ligach innych są na porządku dziennym (liga rosyjska, liga bałkańska) nikt nie kosi takiego szmalu, jak chociażby w siatkówce czy w piłce nożnej? Gdzie jest haczyk?
Bo to nie na rękę krajowym działaczom. .
W przypadku konkretnie piłki nożnej, to głównym hamulcowym takich projektów przez wiele lat była jednak właśnie FIFA i UEFA-a. Dopiero niedawno w samych władzach tych federacji zmienił się klimat dla takich pomysłów i szef FIFA Gianni Infantino sam deklarował, że popiera zarówno dość konkretne i mające szanse się dość szybko urzeczywistnić pomysły stworzenia wspólnej ligi holendersko-belgijskiej, jak i utworzenia podobnych ponadnarodowych lig piłkarskich międzynarodowych na przykład w krajach afrykańskich https://www.polsatsport.pl/wiadomosc/20 ... lkarskiej/

W przypadku wielu innych sportów - nawet tak popularnych jak koszykówka, czy hokej jest inaczej, wiele federacji sportowych w przeszłości wręcz przyklaskiwała takim pomysłom i projektom - i tam gdzie te ponadnarodowe ligi powstały, nikt na stworzenie klubom zwłaszcza z małych krajów szans rywalizacji z klasowymi rywalami z innych państw raczej chyba nie narzekał. Można nawet wysunąć tezę, że stworzenie takiej szansy niekiedy wręcz ratuje popularność jakiegoś sportu w danym kraju, a brak takiej rywalizacji ją niszczy.

Myślę, że dość dobrym przykładem jest to sytuacja siatkówki w Czarnogórze po ogłoszeniu przez ten kraj niepodległości w 2006 roku. Do tego momentu dwa męskie, siatkarskie kluby czarnogórskie Budućnost Podgorica i Budvanska Rivijera liczyły się przecież nie tylko w krajowych rozgrywkach okrojonej już wtedy tylko do Serbii i Czarnogóry Jugosławii, ale także w europejskich pucharach - w tym także w CEV Champions League. Natomiast po wspomnianym 2006 roku to wszystko zaczęło z roku na rok dość szybko marnieć i odchodzić zapomnienie, bo i w kraju który liczy mniej więcej tyle samo ludności co Luksemburg, czy miasto Łódź na dłuższą metą trudno utrzymywać fikcję profesjonalnych narodowych rozgrywek krajowych w tak wymagającej technicznie i fizycznie dyscyplinie jak siatkówka.

Efekt tego jest taki, że czarnogórska siatkówka – i to cała siatkówka bo zarówno reprezentacyjna, klubowa i młodzieżowa po tym jak w 2006 roku została odcięta i pozbawiona szans rywalizacji klubowej, obecnie od dłuższego już czasu dogorywa. Za moment być może nikt już w tym kraju nawet nie kojarzyć, że istnieje gdzieś w ogóle taki sport jak siatkówka. I nikt tam też nie będzie pamiętał, że siatkarze własnego kraju krótko po ogłoszeniu niepodległości dekadę temu potrafili zagrać nam wszystkim na nosie i pokonać drużynę ówczesnych wicemistrzów świata w eliminacjach mistrzostw Europy. To wtedy nas-kibiców w Polsce z całą pewnością dość mocno zabolało, nasze orły i osobiście Raula Lozano pewnie jeszcze bardziej że otrzymali baty od reprezentacji państwa, które ledwo co powstało, ale w szerszej perspektywie popularności siatkówki zarówno na kontynencie, jak i na świecie było na pewno bardzo dobrą rzeczą. Bo w końcu można być mistrzem świata także w tak niszowym "sporcie" jak choćby rzut beretem - MŚ wcale nie zmyślam odbywają się na krotyszyńskim rynku, tylko światowa sława będąca konsekwencją zdobycia tego tytułu mistrzowskiego jest podejrzewam, że umiarkowana. ;)

Dla odmiany, ponieważ czarnogórskie kluby koszykarskie, podobnie jak i inne zespoły bałkańskie mają szansę i mogą rywalizować w ponadnarodowych rozgrywkach Ligi Adriatyckiej, klubowa koszykówka czarnogórska ma się dziś bez porównania lepiej niż sekcje siatkarskie tych samych klubów i koszykówka w tej części Europy także z tego powodu może cieszyć się niesłabnącą popularnością i zyskiwać tam coraz to nowych i nowych kibiców, a może przede wszystkim nowych adeptów.
Ostatnio zmieniony 27 maja 2020, o 14:28 przez drukjul, łącznie zmieniany 1 raz.
reeman
Posty: 1997
Rejestracja: 21 cze 2014, o 12:22
Płeć: M
Lokalizacja: rzeszów

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: reeman »

Jaki interes w poszerzeniu ligi będzie miała np. PGE monopolista na naszym rynku, na zewnątrz nieznany? Czy Niemcy i Ukraińcy będą kupować węgiel od JSW ? Czy Orlen podbije rynki niemiecki i ukraiński (w Niemczech już próbował z marnym skutkiem) ?
Tu będzie duży opór przed rozszerzeniem ligi.
drukjul
Posty: 8444
Rejestracja: 2 lip 2015, o 16:23
Płeć: M

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: drukjul »

reeman pisze:Jaki interes w poszerzeniu ligi będzie miała np. PGE monopolista na naszym rynku, na zewnątrz nieznany? Czy Niemcy i Ukraińcy będą kupować węgiel od JSW ? Czy Orlen podbije rynki niemiecki i ukraiński (w Niemczech już próbował z marnym skutkiem) ?.
Myślę, że spokojnie wystarczy że sponsor tytularny samej ligi ma tu swoje interesy https://www.spidersweb.pl/2019/03/plus- ... raina.html
TommyLeeJones
Posty: 1667
Rejestracja: 1 lut 2016, o 19:28

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: TommyLeeJones »

weary_skier pisze:Od lat zastanawia mnie dlaczego tak mało mówi się o umowie między Polsatem i Plusligą, albo jest tak, że w kuluarach mówi się dużo a jedynie ja jestem tym niepoinformowanym.
Cóż, niestety PZPS i PLS nie potrafią pójść drogą PZPN-u i Ekstraklasy, gdyż w nożnej kontrakty telewizyjne są obiektem powszechnej w tym środowisku debaty. Wiadomo kto i za co dostaje kasę, ktoś ochoczy z kalkulatorem jest w stanie to wyliczyć.

To strasznie przykre, że tak nędzna sportowo ekstraklasa z tonami piłkarskiego szrotu z całego świata potrafi zdobyć się na takie kontrakty telewizyjne i wytworzyć wokół siebie świetne opakowanie, gdy siatkówka konsekwentnie stoi w miejscu (de facto się cofa).
mewa pisze:ok, dziękuję za odpowiedzi. Zrozumiałem. Nie zgadzam się, ale zrozumiałem.

Skoro jest to tak klarowne, czemu jeszcze istnieją ligi krajowe? W piłce nożnej, w siatkówce? Czemu nie grają na zasadzie dobrowolności lepsi w Europie z lepszymi w Europie, słabsi ze słabszymi i nie koszą szmalu?

Czemu w koszykówce, gdzie występy w ligach innych są na porządku dziennym (liga rosyjska, liga bałkańska) nikt nie kosi takiego szmalu, jak chociażby w siatkówce czy w piłce nożnej? Gdzie jest haczyk?
W koszykówce kluby znudzone indolencją oficjeli, same organizowały rozgrywki - na przykład Stelmet grał w lidze VTB skupiającej ekipy ze wschodu Europy i miało to sens finansowy. Podawałem też przykład żużla i ekipy z Dyneburga (Łotwa) w Polsce. I chociaż daleko mi od optymizmu niektórych użytkowników, warto odwrócić kota ogonem i nie tyle zastanawiać się ile jest do zyskania, tylko ile do stracenia, jakie jest ryzyko. Dla mnie ryzyka właściwie nie ma, to czemu nie próbować?
ciorny17
Posty: 8466
Rejestracja: 6 sty 2011, o 11:22
Płeć: M

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: ciorny17 »

reeman pisze:Jaki interes w poszerzeniu ligi będzie miała np. PGE monopolista na naszym rynku, na zewnątrz nieznany? Czy Niemcy i Ukraińcy będą kupować węgiel od JSW ? Czy Orlen podbije rynki niemiecki i ukraiński (w Niemczech już próbował z marnym skutkiem) ?
Po pierwsze PGE to nie monopolista na naszym rynku i dodatkowo PGE to nie tylko wydobycie surowców kopalnych i ich spalanie. Można też zapytać, po co JSW sponsoruje JW skoro przeciętny Kowalski i tak już koksem nie pali? Akurat Orlen, kiedyś pod brandem Star, a teraz już jako Orlen, w rajchu radzi sobie całkiem całkiem więc nie wiem skąd masz info o marnym skutku.

Ani ja jako fan pomysłu poszerzenia ligi, ani sceptycy tego pomysłu tutaj z forum o tym nie zadecydujemy a tęgie głowy. Jednakże będę bardzo rozczarowany, jeśli pomysł upadnie pod argumentem "kto to widział Niemiec walczący z Ukraińcem o MP, nasi przodkowie w grobie się przewracają" bądź nastąpi weto Polsatu, które dla mnie jest tutaj rozdającym karty w stopniu większym niż nam się wydaje.
Kłamca.
reeman
Posty: 1997
Rejestracja: 21 cze 2014, o 12:22
Płeć: M
Lokalizacja: rzeszów

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: reeman »

PGE jest monopolistą w zakresie dystrybucji energii na dużej części naszego kraju, ja w Rzeszowie mogę mieć tylko prąd od nich, wytwórcę mogę sobie wybrać.
TommyLeeJones
Posty: 1667
Rejestracja: 1 lut 2016, o 19:28

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: TommyLeeJones »

ciorny17 pisze:Ani ja jako fan pomysłu poszerzenia ligi, ani sceptycy tego pomysłu tutaj z forum o tym nie zadecydujemy a tęgie głowy. Jednakże będę bardzo rozczarowany, jeśli pomysł upadnie pod argumentem "kto to widział Niemiec walczący z Ukraińcem o MP, nasi przodkowie w grobie się przewracają" bądź nastąpi weto Polsatu, które dla mnie jest tutaj rozdającym karty w stopniu większym niż nam się wydaje.
Nic się nie wydaje, wystarczy popatrzeć na zachowanie, postawę i osądy Kmity ;) . Suzeren siatkówki pełną gębą!

Równie dobrze można też argumentować "polska liga wraca na Kresy i ziemie Słowian zachodnich" albo "pierwszy krok do repolonizacji Galicji!" i "akcja odpierania germańskiego Drang nach Osten", "Polacy kontynuują podboje Bolesława Chrobrego". Wystarczy zmienić punkt widzenia na nieco bardziej wygodny :D . Tylko ciekawe co by na to powiedzieli nasi sąsiedzi... Wszystkie argumenty na tle narodowościowym są bezsensowne, prościej jest próbować zbić kasę na efektownych meczach w Berlinie o niebo lepszych, od pustych trybun w Lubinie.
reeman pisze:Jaki interes w poszerzeniu ligi będzie miała np. PGE monopolista na naszym rynku, na zewnątrz nieznany?
A niby w czym ma im przeszkadzać poszerzona ekspozycja marki? Skoro są nieznani, to staną się minimalnie mniej anonimowi. Wielki argument do negocjacji to nie jest ale lepszy taki niż żaden.
repres1
Posty: 664
Rejestracja: 2 wrz 2012, o 07:13
Płeć: M

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: repres1 »

Piłka nożna nie jest dla klubowej siatkówki dobrym wzorem. Powiem obrazoburczo: piłka kopana tak zryła berety kibicom w Europie, że nie potrafią myśleć o innych sportach inaczej niż kategoriami tejże piłki kopanej.
Ile jest zawodowych klubów piłkarskich w Europie? Setki. Nie ma się co dziwić, że wielkich pieniędzy wystarcza dla nielicznych.
Ile jest zawodowych klubów koszykarskich w USA (kraju bardzo "koszykarskim" - 330.000.000 ludzi)? 30! I wystarczy. Tam się gra o mistrzostwo świata i tam się gra za wielkie pieniądze.
Polsce potrzeba około 10 prawdziwie zawodowych klubów siatkarskich. Realnie, stać nas w tej chwili na około 8 takich klubów. To dużo, bo około 150 miejsc pracy dla dobrych siatkarzy. Aż tylu ich w Polsce nie mamy i w najbliższych latach nie będziemy mieć. Mamy ich około 80-90.
Wciąż martwimy się o "młodych - zdolnych". Po co? Kwolek, Fornal, Kochanowski, Huber czy Masłowski nie mają problemu z zatrudnieniem. W większości grają w bardzo dobrej klasy klubach, a niektórzy w światowej klasy klubach (Skra, JW). Kozub i Ziobrowski walczą o swoją pozycję (w sporcie nie ma lekko) i muszą ją sobie wywalczyć. Czyli można. Tak wygląda sytuacja I składu młodych mistrzów świata. Poradził sobie (kiedyś) młody Śliwka, poradził sobie młody Szalpuk, poradził sobie (kiedyś) młody Bieniek, nie mówiąc już o (kiedyś) młodym Kurku, Zatorskim czy Jaroszu, to i inni sobie poradzą.
Jeszcze niedawno toczyły się w Europie rozgrywki ligi MEVZA. W lidze rosyjskiej grywały kluby białoruskie i (chyba) ukraińskie. Nikomu w CEV to nie przeszkadzało.
Berlin i Lwów to otwarcie na nowe rynki. Przecież mistrzem Polski może zostać np. Skra, a mistrzem PLS np. Berlin. Nie ma w tym nic niestosownego, a korzyści jest bardzo wiele. Główną zaletą Berlina jest publiczność. W Polsce i w Berlinie publiczność tworzy wielkie widowiska. To ogromna wartość biznesowa, którą marnujemy od lat.
Jeśli "brzydzimy się" amerykańskimi przykładami, to spójrzmy na polski żużel. Jeżdżą w nim wszyscy najlepsi i jakoś liga potrafiła zawrzeć z Polsatem kontrakt, z którego każdy klub otrzyma co sezon 2.000.000 zł. Mało? Gdyby każdy klub siatkarski dostał z telewizji takie pieniądze, mógłby za nie kupić światową gwiazdę, a to nakręciłoby kolejne pieniądze. Bo w zawodowym sporcie pieniądze zarabia się na gwiazdach. Jeśli ktoś tego nie rozumie, nie dostrzega, nie powinien brać się za zawodowy sport.
W czym siatkówka jest gorsza od żużla? Jest bardziej "niszowa"? Oczywiście, że nie. To dlaczego od lat drepczemy w miejscu, a żużel ma najlepszych na świecie? Myślicie, że żużlowcy są tańsi od siatkarzy?
Nie wierzę w metamorfozę pana P. (z całym szacunkiem dla Zagumnego, ale odbieram go raczej jako ozdobę niż prawdziwego prezesa PLS). Jeśli człowiekowi dobrze się żyje w jakimś układzie (a żyje się mu dobrze od wielu lat), nie jest skory do zmian. PLS-owi potrzeba ludzi o innym spojrzeniu. I tu jest największa przeszkoda.
reeman
Posty: 1997
Rejestracja: 21 cze 2014, o 12:22
Płeć: M
Lokalizacja: rzeszów

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: reeman »

Repres analogia do żużla jest mało trafiona, bo na jeden mecz przychodzi więcej ludzi niż ca całą kolejkę +L, parę telewizji walczy o prawo transmisji, a na siatkówkę nie ma wielu chętnych. Również analogie amerykańskie też nie przystają do naszej rzeczywistości, tam karnet na wszystkie mecze NHL np. w Toronto kosztuje 44000zł, jest to 3 miesięczne przeciętne wynagrodzenie, na nasze karnet na Resovię powinien kosztować ok. 15000zł. Ile się sprzeda? Inny świat.
johnnyrotten
Posty: 1730
Rejestracja: 3 paź 2019, o 16:04
Płeć: M

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: johnnyrotten »

@repres1

Bardzo wiele trafnych spostrzeżeń. Potencjał, który tkwi w naszej ligowej siatkówce niestety nie jest wykorzystywany. Począwszy od telewizji. Polsat Sport ma spory zasięg, ale ubolewam od lat, że nie ma pokazywanego hitu kolejki na głównej antenie. Kiedyś TV4 miało naprawdę spory potencjał, gdy hitowe mecze były tam pokazywane. I nie mówię tu o konkretnych liczbach, tylko choćby o tym, że znajomi, którzy niekoniecznie śledziliby siatkówkę za wszelką cenę, chętnie włączali mecz. Oczywiście w tamtych latach nie było telewizji naziemnej, a kanałów ogólnodostępnych mieliśmy ledwie kilka. Teraz mamy streamy w internecie i mnóstwo kanałów poświęconych np. tylko futbolowi. Ale nie rozumiem kompletnie, jaki jest problem by pokazać jeden mecz np. w niedzielę zamiast setnej powtórki filmu. serialu albo kabaretów? Wiele osób ogląda z przyzwyczajenia kilka najpopularniejszych stacji, więc daje to widoki na dobrą oglądalność.

Nie wiem, jakie są stawki dla klubów z praw telewizyjnych, ale nie sądzę, by były to wielkie pieniądze. A ekspozycja sponsorów na ogólnodostępnym głównym Polsacie na pewno przyciągnęłaby też nowych. Według mnie nie ma co mówić nawet o potencjale w Berlinie, bo włodarze ligi i monopolista, czyli Polsat nie wykorzystują tych możliwości, które mają.

Monopol Polsatu na ligę musiałby zostać zachwiany, aby coś się ruszyło. Skoro TVP Sport dogadało się w sprawie sublicencji na kadrę męską i żeńską, to może jest szansa też na Plusligę. Idę o zakład, że kluby ligi żeńskiej widzą dla siebie dużą szansę w przejściu do konkurencji, bo współpraca z Polsatem pokazuje, że są traktowane po macoszemu.

Trochę dygresja względem tematu zagranicznych klubów, ale warto przyjrzeć się najpierw własnemu podwórku.
repres1
Posty: 664
Rejestracja: 2 wrz 2012, o 07:13
Płeć: M

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: repres1 »

reeman pisze:Repres analogia do żużla jest mało trafiona, bo na jeden mecz przychodzi więcej ludzi niż ca całą kolejkę +L,
Kiedyś, na tym Forum zsumowałem oglądalność żużla w całym sezonie i oglądalność siatkówki w całym sezonie. To były niemal te same liczby (chyba z lekką przewagą siatkówki). O oglądalności telewizyjnej nie piszę, bo tu siatkówka klubowa biła nie tylko żużel, ale i polską piłkę kopaną.
Nie porównuj karnetów na NHL w kwotach "bezwzględnych". Nie mam ambicji, by PLS dostawał 2 mld $ od tv. Moje ambicje sięgają 20 mln $.
Gdyby Resovia zatrudniła Leona i miała halę na 6.000 miejsc (a to powinno być już od 8-10 lat), sprzedałaby bez problemu 6.000 karnetów po 1.000 zł. To dałoby kwotę 6.000.000 zł z samych karnetów. Wystarczy.
Jeśli ktoś wątpi, że kibic jest w stanie wydać 1.000 zł rocznie na Resovię, to przypomnę, że karnety w sezonie 15/16 kosztowały ponad 500 zł, z bilet na F$ LM w Krakowie około (ponad) 90 euro. Wszystko się sprzedało.
Za dobry sport kibic zapłaci.
Ostatnio zmieniony 27 maja 2020, o 21:42 przez repres1, łącznie zmieniany 1 raz.
Heimlock
Posty: 612
Rejestracja: 29 lut 2020, o 15:29
Płeć: M

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: Heimlock »

Mi osobiście podoba się pomysł rozszerzenia ligi. Ale jednak mam parę uwag:

1. Logistyka - jaki dojazd do tej ukraińskiej drużyny? Czasowo i kosztowo? Do tego hotele i wyżywienie. Dla biedniejszych klubów będzie to problem. Dodatkowo granie środek tygodnia-weekend chyba nie wchodzi w grę.
2. Limit obcokrajowców - jestem zdania, że drużyny zagraniczne nie muszą spełniać żadnych limitów, a u nas bez zmian.
3. Awanse i spadki - nie widzę problemu żeby tutaj po prostu nie uwzględniać zagranicznych drużyn - jakby ich nie było i działać po staremu.
4. "Polska dla Polaków!" - no cóż, jestem fanem umiarkowanej globalizacji. Tak jak nie wyobrażam sobie świata bez rozgrywek między narodowych, tak w każdej innej dziedzinie chciałbym wykorzystywać synergicznie cały potencjał ludzkości. Więc nie przeszkadza mi taka unia :)
5. Rozwój dyscypliny - oby większa popularyzacja w DE i UKR.
repres1
Posty: 664
Rejestracja: 2 wrz 2012, o 07:13
Płeć: M

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: repres1 »

Problemem dla Lwowa jest granica, a nie odległość. Lwów ma bliżej do Bełchatowa niż do wschodnich miast Ukrainy.
Rzeszów daje radę dojechać do Suwałk, a Suwałki do Rzeszowa. Do Berlina jedzie się krócej.
Dawniej jeździłem z Rzeszowa do Szczecina przez Niemcy (blisko Berlina), bo autostradami było szybciej niż polskimi drogami.
----------------------------------
A co do liczby widzów w halach:
Zwykły (nie play-off) mecz ligowy Skra - Resovia oglądało w Łodzi około 11.000 kibiców. Przeciętny mecz żużlowy to około 8.500 widzów.
knightrider
Posty: 925
Rejestracja: 15 sie 2017, o 14:35
Płeć: M

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: knightrider »

repres1 pisze:Problemem dla Lwowa jest granica, a nie odległość. Lwów ma bliżej do Bełchatowa niż do wschodnich miast Ukrainy.
Rzeszów daje radę dojechać do Suwałk, a Suwałki do Rzeszowa. Do Berlina jedzie się krócej.
Dawniej jeździłem z Rzeszowa do Szczecina przez Niemcy (blisko Berlina), bo autostradami było szybciej niż polskimi drogami.
----------------------------------
A co do liczby widzów w halach:
Zwykły (nie play-off) mecz ligowy Skra - Resovia oglądało w Łodzi około 11.000 kibiców. Przeciętny mecz żużlowy to około 8.500 widzów.
Plusliga ma taki problem że nie ma klubów z wielu Największych/Najbogatszych miast w PL tylko jest Gdańsk i bidująca sportowo W-wa. Nie ma Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, upadł Szczecin, Metropolia Śląska.. Większość z wymienionych miast posiada hale na 10tys ludu... Tutaj jest spora rezerwa do wykorzystania.
krzychszp
Posty: 969
Rejestracja: 30 maja 2011, o 12:00
Płeć: M

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: krzychszp »

knightrider pisze:[
bidująca sportowo W-wa. .
Kurczę ta plusliga naprawdę jest mocna jeżeli Warszawa ma bidujący skład :)
filippiotro
Posty: 905
Rejestracja: 15 mar 2020, o 08:36
Płeć: M

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: filippiotro »

krzychszp pisze:
Kurczę ta plusliga naprawdę jest mocna jeżeli Warszawa ma bidujący skład :)
Haha i tu się zgodzę, Kwolek, Szalpuk, Nowakowski, Wrona, Wojtaszek, bieda aż bije po oczach, ciekawe czy nie spadną z ligi wgl. ;) Co lepsze z 2 dużych miast w Pluslidze, które podaje kolega, to w Warszawie a nie w Gdańsku jest bieda. Interesujące spostrzeżenie, wychodzi więc na to, że biedny poziom jest u 2 drużyny ligi z 2 poprzednich lat, zatem wg niego mamy po prostu bardzo słabą ligę. Tak wychodzi.
repres1
Posty: 664
Rejestracja: 2 wrz 2012, o 07:13
Płeć: M

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: repres1 »

Przypomnę, że kluby NBA przeżyły epokę "przenosin" do dużych miast. To też był etap rozwoju.
Nie jest z naszymi klubami aż tak źle, jeśli chodzi o umiejscowienie.
Bełchatów to pobliska Łódź - duży potencjał. Jest Warszawa. Jest Trójmiasto, Śląsk i Zagłębie.
Rzeszów, Radom, Olsztyn to też (jak na polskie warunki) duże ośrodki. Spore ambicje ma Lublin
Kluby siatkarskie są klubami całego regionu, a nie tylko konkretnego miasta. Np. Resovia jednoczy kibiców z całego województwa. Chyba (tego nie wiem, ale się domyślam) podobnie jest (a już z pewnością "powinno być") w innych ośrodkach.
Przypomnę: USA to 50 stanów i zaledwie 30 klubów NBA.
W zawodowym sporcie pozycja budżetu "bilety i karnety" to pozycja duża, ale nie największa. Klucz do sukcesu finansowego to klucz do telewizji.
reeman
Posty: 1997
Rejestracja: 21 cze 2014, o 12:22
Płeć: M
Lokalizacja: rzeszów

Re: Zagraniczne kluby w Pluslidze - szansa na sukces?

Post autor: reeman »

Repres podajesz przykład NBA 2,5mld$/30 klubów daje to coś ponad 80mln. budżety to około 1mld, czyli Tv daje poniżej 10% budżetu, a wpływy z biletów i karnetów to jest ok 300 mln czyli 30% , zeby przystąpić do NBA musisz mieć halę i kibiców, a jak jest u nas większość hal do 2-3tys i świecą pustkami, Dla kogo jest ten biznes?
ODPOWIEDZ

Wróć do „PlusLiga”