Czy Kwołek gra tak samo jak Szerszeń?

rafak
Posty: 553
Rejestracja: 27 maja 2018, o 22:05
Płeć: M
Lokalizacja: Ottawa - Kanada

Czy Kwołek gra tak samo jak Szerszeń?

Post autor: rafak »

Gdy wymieniamy opinie o poszczególnych zawodnikach, wielokrotnie oceniamy czy zawodnik jest defensywny czy ofensywny. Czy takie porównania są uzasadnione? Jak to sprawdzić? Oczywiście, każdy miłośnik siatkówki wie, że taki Leon to zawodnik ofensywny, kaleczący przyjęcie, ale co np. z Szymurą i Fornalem? Czy Śliwka jest zawodnikiem defensywnym?

Ściągnęłem ze strony plus ligi dane za ubiegły sezon. I porobiłem kilka rysunków. Zmienne które używane w analizie to Punkty (PTS), Bloki, Przyjęcie, Atak, Asy. Konkretnie: kolumny 2, 4, 11, 16, 18 w plikach na stronie +Ligi. [trzeba kliknąć na obrazek, żeby był większy]
1.jpeg
Na pierwszym rysunku mamy wszystkich zawodników ligowych. Poszczególne pozycje oznaczone kolorem. Dosyć ładnie separują się środkowi i sypacze, ale OH i OPP są wymieszani. Mało co widać, więc jedziemy dalej.
3.jpg
Tutaj tylko mamy OH, ciągle pięc zmiennych. Generalan idea: czym bliżej - tym grają podobnie.

Żeby coś lepiej widzieć, wybieram dwie zmienne: przyjęcie i atak. Tutaj już można się fajnie pobawić. Znowu, ci zawodnicy, którzy są blisko siebie grają podobnie. Przeprowadzając pionową linię przez środek rysunku "tniemy" Włodarczyka, Schotta, Maruszczyka i Śliwkę. To są bardzo zbilansowani zawodnicy, Śliwka > Maruszczyk > Schott > Włodarczyk w obu kategoriach (przyjęcie i atak). Chciałem podkreślić to co wnosi do zespołu Olek, gdyż jest to jeden z bardziej hejtowanych zawodników na forum!

4.jpg
Przerwa: mogę dodać tylko trzy obrazki.
Ostatnio zmieniony 27 lip 2020, o 03:16 przez rafak, łącznie zmieniany 2 razy.
rafak
Posty: 553
Rejestracja: 27 maja 2018, o 22:05
Płeć: M
Lokalizacja: Ottawa - Kanada

Re: Czy Kwołek gra tak samo jak Szerszeń?

Post autor: rafak »

Jedziemy dalej.

Następny rysunek to środkowi. Tu użyłem zmiennych Bloki i Atak. Mousavi super blokuje, dobry też na ataku. Smith dobry na ataku, słaby na środku. Kochan, Dryja, Niemiec są najbardziej zbilansowani.

No i jeszcze młoty. Atak, zagrywka, blok.
6.jpg
Butryn i Filipiak bardzo dobrzy we wszystkich elementach, ale Bartek o wiele lepszy na bloku.

Służę wszystkimi dodatkowymi wytłumaczeniami. Dla "technicznych" - wszystko robione metodą Principal Component Analysis, w programie R. Kody na priva jeśli ktoś chce.
Załączniki
8.jpg
Adamde
Posty: 816
Rejestracja: 6 maja 2018, o 19:29

Re: Czy Kwołek gra tak samo jak Szerszeń?

Post autor: Adamde »

Super post, dalbym lapke w gore gdyby byla taka opcja. Czy Sliwka jest az tak hejtowany, to nie wiem, po prostu mial dwa czy trzy slabsze mecze, gdzie troche meczyl sie na ataku, ale ogolnie to zawodnik na duzy plus i te statystyki sa obiektywne.
Szary Wilk
Posty: 7914
Rejestracja: 10 cze 2017, o 17:38
Płeć: M

Re: Czy Kwołek gra tak samo jak Szerszeń?

Post autor: Szary Wilk »

Śliwka to solidny ligowiec i tu w ataku też swoje zrobi, ale zeatawcie gplo w LM lub kadrze z USA czy Brazylią i już jest dużo kiwania, a nawet przebijania oburącz. Ofensywnie Fornal czy Kwolek według mnie maja mocniejszy atak, nie tak miękki.

Szerszeń dla mnie.jednak trochę słabszy niż Kwolek.
kamil1999
Posty: 5497
Rejestracja: 19 sie 2018, o 09:10
Płeć: M
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie

Re: Czy Kwołek gra tak samo jak Szerszeń?

Post autor: kamil1999 »

Szary Wilk pisze:Śliwka to solidny ligowiec i tu w ataku też swoje zrobi, ale zeatawcie gplo w LM lub kadrze z USA czy Brazylią i już jest dużo kiwania, a nawet przebijania oburącz. Ofensywnie Fornal czy Kwolek według mnie maja mocniejszy atak, nie tak miękki.

Szerszeń dla mnie.jednak trochę słabszy niż Kwolek.
Atak przede wszystkim musi być skuteczny. Nie ważne czy mocny czy nie. Jesteś fanem Muzaja jeśli dobrze pamiętam? On atak ma jeszcze bardziej miękki od Śliwki. Co z tego jak jego zaletą jest zasięg tak jak zaletą Śliwki są kierunki w ataku. Solidny ligowiec to jednak zawodnicy jak Schott czy Waliński. Śliwka jak pokazują statystyki czołowy przyjmujący ligi a nie średniak. Ten sam poziom co Fornal, Kwolek, Ebadipour. Nie wiem czy nazywać to hejtowaniem czy nie, ale może przez tą zagrywkę, może przez te niektóre kiwki oburącz, które wyglądają strasznie nieefektownie to Śliwka zawsze jednak będzie trochę deprecjonowany.

Co do Kwolka i Szerszenia to obaj są podobni jeśli chodzi o warunki fizyczne, dynamikę, atak, zagrywkę, ale Kwolek jest lepszy w elementach technicznych. Czasami nie można mówić o typowo ofensywnym i defensywnym przyjmującym. Znaczy widać to zawsze w skrajnościach jak Leon i dajmy na to taki Jorna. Ja raczej wolę stosować podział na defensywnego i ofensywnego w drużynie, której grają razem i na podstawie tego kto bierze więcej pola do przyjęcia. Czyli jak Mika grał z Szalpukiem to tym defensywnym wtedy w mojej ocenie jest Mika, mimo tego, że nie jest to taki typowy defensywny przyjmujący.
Szary Wilk
Posty: 7914
Rejestracja: 10 cze 2017, o 17:38
Płeć: M

Re: Czy Kwołek gra tak samo jak Szerszeń?

Post autor: Szary Wilk »

Muzaj atak bardziej miękki od Śliwki? Hahaha, co to w ogóle za teoria. Muzaj rzecz jasna bije mocniej, a poza tym łapie wyżej i mija blok, a Olek w więjszości go szuka
johnnyrotten
Posty: 1730
Rejestracja: 3 paź 2019, o 16:04
Płeć: M

Re: Czy Kwołek gra tak samo jak Szerszeń?

Post autor: johnnyrotten »

Szary Wilk pisze:Muzaj atak bardziej miękki od Śliwki? Hahaha, co to w ogóle za teoria. Muzaj rzecz jasna bije mocniej, a poza tym łapie wyżej i mija blok, a Olek w więjszości go szuka
Mija blok, a to dopiero :] Nawet na pojedynczym ostatnio Niemcy go wyblokowali. Bicie na siłę, często bez trzymania kierunku, za wszelką cenę chęć trafienia w pomarańczowe i zero wykorzystania rąk przeciwnika. Zasięg tu nic nie pomoże, jak się nie umie z niego robić pożytku.

Ale - wiemy, wiemy - Muzaj to według ciebie gracz z ogromnym potencjałem i Śliwka czy Konar nawet koło niego nie stał...
PabloFX
Posty: 818
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 18:52
Płeć: M

Re: Czy Kwołek gra tak samo jak Szerszeń?

Post autor: PabloFX »

Szary Wilk pisze:Muzaj [..] łapie wyżej i mija blok
Razem z blokiem mija też pole punktowe.
Awatar użytkownika
zyll
Posty: 681
Rejestracja: 31 sie 2007, o 23:47
Płeć: M

Re: Czy Kwołek gra tak samo jak Szerszeń?

Post autor: zyll »

rafak pisze:Gdy wymieniamy opinie o poszczególnych zawodnikach, wielokrotnie oceniamy czy zawodnik jest defensywny czy ofensywny. Czy takie porównania są uzasadnione? Jak to sprawdzić? Oczywiście, każdy miłośnik siatkówki wie, że taki Leon to zawodnik ofensywny, kaleczący przyjęcie, ale co np. z Szymurą i Fornalem? Czy Śliwka jest zawodnikiem defensywnym?

Ściągnęłem ze strony plus ligi dane za ubiegły sezon. I porobiłem kilka rysunków. Zmienne które używane w analizie to Punkty (PTS), Bloki, Przyjęcie, Atak, Asy. Konkretnie: kolumny 2, 4, 11, 16, 18 w plikach na stronie +Ligi. [trzeba kliknąć na obrazek, żeby był większy]
Jeśli dobrze czytam dobrane kolumny (całkowita liczba punktów, całkowita liczba asów, % przyjęcia, % ataku i bloki na set), to wydaje mi się, że lepszymi miarami byłoby przeliczenie asów i być może zdobytych punktów na sety (tak jak w w przypadku wybranych bloków na set).

Lub inna forma normalizacji danych.

Podobnie efektywność ataku jest raczej lepszą miarą jakości gry ofensywnej niż sama skuteczność.

Ciekawe czy pozmieniałoby to podziały w PCA.

A co do oceny gry Śliwki, to nie tak dawno temu sporządziłem ranking najefektywniejszych graczy po pozycjach, gdzie jego zeszłoroczna postawa w ofensywie to ścisła czołówka ligi od 2008 roku.

https://twitter.com/SzostySet/status/12 ... 49/photo/1

Zaraz zlecą się krytycy i powiedzą, że to wszystko dobre przyjęcie i Toniutti, ale Parodi jakoś nie grał na skuteczności Deroo, Śliwki czy Semeniuka.
rafak
Posty: 553
Rejestracja: 27 maja 2018, o 22:05
Płeć: M
Lokalizacja: Ottawa - Kanada

Re: Czy Kwołek gra tak samo jak Szerszeń?

Post autor: rafak »

zyll pisze:
Jeśli dobrze czytam dobrane kolumny (całkowita liczba punktów, całkowita liczba asów, % przyjęcia, % ataku i bloki na set), to wydaje mi się, że lepszymi miarami byłoby przeliczenie asów i być może zdobytych punktów na sety (tak jak w w przypadku wybranych bloków na set).
Masz rację, nie powinno się mieszać różnych typy danych. Na razie nie chciałem jednak nic normalizować, tylko brać jak jest.

Liczba punktów - nie ma problemu, uśredni się na set.
Z użyciem as/set mam problemy, bo jest dużo zer (lub liczb bliskich zeru). Ale się jakoś wymyśli rozwiązanie.
A co do oceny gry Śliwki, to nie tak dawno temu sporządziłem ranking najefektywniejszych graczy po pozycjach, gdzie jego zeszłoroczna postawa w ofensywie to ścisła czołówka ligi od 2008 roku.

https://twitter.com/SzostySet/status/12 ... 49/photo/1
Jak liczysz u siebie %eff i %skuteczności? Tego chyba nie wydobędę z wronich tabelek?

Zaraz zlecą się krytycy i powiedzą, że to wszystko dobre przyjęcie i Toniutti, ale Parodi jakoś nie grał na skuteczności Deroo, Śliwki czy Semeniuka.
Nie było moją intencją wszczynanie wojny o Olka, ale niemniej statystyki mówią same za siebie.
Awatar użytkownika
zyll
Posty: 681
Rejestracja: 31 sie 2007, o 23:47
Płeć: M

Re: Czy Kwołek gra tak samo jak Szerszeń?

Post autor: zyll »

rafak pisze:
zyll pisze:
Jeśli dobrze czytam dobrane kolumny (całkowita liczba punktów, całkowita liczba asów, % przyjęcia, % ataku i bloki na set), to wydaje mi się, że lepszymi miarami byłoby przeliczenie asów i być może zdobytych punktów na sety (tak jak w w przypadku wybranych bloków na set).
Masz rację, nie powinno się mieszać różnych typy danych. Na razie nie chciałem jednak nic normalizować, tylko brać jak jest.

Liczba punktów - nie ma problemu, uśredni się na set.
Z użyciem as/set mam problemy, bo jest dużo zer (lub liczb bliskich zeru). Ale się jakoś wymyśli rozwiązanie.
A co do oceny gry Śliwki, to nie tak dawno temu sporządziłem ranking najefektywniejszych graczy po pozycjach, gdzie jego zeszłoroczna postawa w ofensywie to ścisła czołówka ligi od 2008 roku.

https://twitter.com/SzostySet/status/12 ... 49/photo/1
Jak liczysz u siebie %eff i %skuteczności? Tego chyba nie wydobędę z wronich tabelek?

Zaraz zlecą się krytycy i powiedzą, że to wszystko dobre przyjęcie i Toniutti, ale Parodi jakoś nie grał na skuteczności Deroo, Śliwki czy Semeniuka.
Nie było moją intencją wszczynanie wojny o Olka, ale niemniej statystyki mówią same za siebie.
Ja też nie chcę za niego umierać, ale wstawiam się w jego obronie. ;)

Efektywność:
(liczba ataków - liczba błędów - liczba zablokowanych ataków) / wszystkie wykonane ataki
(kolumna 15 - kolumna 14 - kolumna 13) / kolumna 12.
ODPOWIEDZ

Wróć do „PlusLiga”