Budżety klubów w PlusLidze

Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: dreamer »

compact pisze:...I wychodza co najmniej na zero, a w tym roku bym sie nie zdziwil gdyby cos zarobili. W tak duzej hali i przy takim zainteresowaniu pieniadze wracaja do klubu.
Nie pamiętam...
FF był organizowany w hali klubowej?

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
bodzio
Posty: 65
Rejestracja: 24 lut 2012, o 22:39
Płeć: M
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: bodzio »

madlark pisze:
bodzio pisze:Póki co Resovia jako jedyna ma już praktycznie zbudowany zespół na nowy sezon, więc bawienie się w ustalanie wysokości budżetów na podstawie zakontraktowanych zawodników jest moim zdaniem na tym etapie transferów zupełnie bez sensu
Budżet na przyszły sezon jeszcze nie jest zamknięty. To dotyczyło poprzedniego sezonu.
Podobno obecny ma byc na zbliżonym poziomie.
Podejrzewam, że mało który zespół ma już w pełni zamknięty budżet na przyszły sezon. Nawiązałem tylko do tej wypowiedzi:
kevinpsb pisze:Na tą chwilę Resovia ma najdroższy zespół w lidze i nie ma nawet o czym dywagować...
compact
Posty: 5727
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 11:58
Płeć: M

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: compact »

dreamer pisze:
compact pisze:...I wychodza co najmniej na zero, a w tym roku bym sie nie zdziwil gdyby cos zarobili. W tak duzej hali i przy takim zainteresowaniu pieniadze wracaja do klubu.
Nie pamiętam...
FF był organizowany w hali klubowej?

dreamer
Wynajecie Atlas Areny to koszt około 50 000 zł / dzień. Hali MOSiR może z 35 000 zł.
pawel_wawa
Posty: 124
Rejestracja: 3 wrz 2011, o 22:00
Płeć: M

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: pawel_wawa »

compact pisze:
pawel_wawa pisze:Skra ma budzet bez dna skoro 3 raz funduje sobie finał LM kosztujacy pewnie z 2 miliony złotych
I wychodza co najmniej na zero, a w tym roku bym sie nie zdziwil gdyby cos zarobili. W tak duzej hali i przy takim zainteresowaniu pieniadze wracaja do klubu.
Ja przepraszam ale co to za nowa ekonomia ze to sie nie wlicza do budzetu. Chcesz mi wmowic ze kluby piłkarskie zysków z dnia meczowego do budzetu nie wliczaja? Poza tym najpierw skads ta kase musisz miec zeby potem zarobic. Bo znajac CEV to raczej na krzywy ryj turniejów nie powierzaja.
compact
Posty: 5727
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 11:58
Płeć: M

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: compact »

pawel_wawa pisze:Ja przepraszam ale co to za nowa ekonomia ze to sie nie wlicza do budzetu. Chcesz mi wmowic ze kluby piłkarskie zysków z dnia meczowego do budzetu nie wliczaja? Poza tym najpierw skads ta kase musisz miec zeby potem zarobic. Bo znajac CEV to raczej na krzywy ryj turniejów nie powierzaja.
Alez oczywiscie, ze to sie wlicza do budzetu, tylko potem sie bilansuje. Mieli wolne srodki, zainwestowali i potem kasa wrociła. Skra nie wyrzucił 3 razy po 2 miliony złotych w błoto.
ciorny17
Posty: 8516
Rejestracja: 6 sty 2011, o 11:22
Płeć: M

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: ciorny17 »

O ile się nie mylę wynajęcie na jeden dzień Atlas Areny to kosz 80 000 zł.
Kłamca.
compact
Posty: 5727
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 11:58
Płeć: M

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: compact »

ciorny17 pisze:O ile się nie mylę wynajęcie na jeden dzień Atlas Areny to kosz 80 000 zł.
25 000 - 80 000 zł, takie sa widełki. Skra jako jeden z wiekszych klientow (w zasadzie jedyny, ktory moze wypelnic Atlas Arene) ma preferencyjne stawki.
Grimm
Posty: 273
Rejestracja: 28 lut 2012, o 13:39

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: Grimm »

Hirako pisze:
erwin pisze:1.Skra 2.Jastrzębie 3.Resovia 4.Zaksa

Dobrze, że tak nie wygląda klasyfikacja końcowa ;]
No sory ale nie wydaje mi się że JW ma większy budżet o Resovii...

Ma i to nie mało większy.W sezonie 2011/2012 najlepiej opłacanym zawodnikiem ligi był Michał Łasko.Holmes ,Bartman czy Kubiak też swoje dostawali.Nie zapominajmy ,że budżet to nie tylko kontrakty zawodników.Pamiętam jak Grodecki kupował różne wynalazki gdy Bartman złapał kontuzję.Gdyby byli tacy biedni nie pozwoliłby sobie na takie zabawki.

Niestety potwierdza się ,że państwowe spółki typu JSW czy PGE mogą zaoferować zdecydowanie większe kontrakty sponsorskie niż prywatne firmy.
Awatar użytkownika
Hirako
Posty: 3564
Rejestracja: 10 gru 2011, o 23:40
Płeć: M
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: Hirako »

Grimm pisze: Ma i to nie mało większy.W sezonie 2011/2012 najlepiej opłacanym zawodnikiem ligi był Michał Łasko.Holmes ,Bartman czy Kubiak też swoje dostawali.Nie zapominajmy ,że budżet to nie tylko kontrakty zawodników.Pamiętam jak Grodecki kupował różne wynalazki gdy Bartman złapał kontuzję.Gdyby byli tacy biedni nie pozwoliłby sobie na takie zabawki.

Niestety potwierdza się ,że państwowe spółki typu JSW czy PGE mogą zaoferować zdecydowanie większe kontrakty sponsorskie niż prywatne firmy.
Tak tak w twoje brednie już dawno nie wierze, gdzie ten Świderski w Resovii co? :]
Ostatnio zmieniony 15 maja 2012, o 21:39 przez Guilder, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Punkt 19. Regulaminu Forum
1998, 2000, 2001, 2002, 2003, 2016, 2017, 2019
compact
Posty: 5727
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 11:58
Płeć: M

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: compact »

Grimm pisze: Ma i to nie mało większy.W sezonie 2011/2012 najlepiej opłacanym zawodnikiem ligi był Michał Łasko.Holmes ,Bartman czy Kubiak też swoje dostawali.Nie zapominajmy ,że budżet to nie tylko kontrakty zawodników.Pamiętam jak Grodecki kupował różne wynalazki gdy Bartman złapał kontuzję.Gdyby byli tacy biedni nie pozwoliłby sobie na takie zabawki.
Tak "rozpracowac" to mozna kazdy klub. Grozer dostawał 100 000 mniej od Łaski, Akhrem wiecej od Bartmana, Gontariu nie wiem ile razy wiecej od Malinowskiego, Tichacek to chyba przebił całą trójke sypaczy z JW, Mika z podobno bajecznym jak na młodzieńca kontraktem, Bojic i Lotman pewnie troche wiecej niz brazylijskie wynalazki z JW. Ignaczak wiecej od Ruska. Nowakowski pewnie tyle co Bontje, Kosok i Grzyb = Holmes, Gawryszewski.
Grimm
Posty: 273
Rejestracja: 28 lut 2012, o 13:39

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: Grimm »

Hirako pisze:
Grimm pisze: Ma i to nie mało większy.W sezonie 2011/2012 najlepiej opłacanym zawodnikiem ligi był Michał Łasko.Holmes ,Bartman czy Kubiak też swoje dostawali.Nie zapominajmy ,że budżet to nie tylko kontrakty zawodników.Pamiętam jak Grodecki kupował różne wynalazki gdy Bartman złapał kontuzję.Gdyby byli tacy biedni nie pozwoliłby sobie na takie zabawki.

Niestety potwierdza się ,że państwowe spółki typu JSW czy PGE mogą zaoferować zdecydowanie większe kontrakty sponsorskie niż prywatne firmy.
Tak tak w twoje brednie już dawno nie wierze, gdzie ten Świderski w Resovii co? :]
To nie są brednie tylko potwierdzone informacje:
http://www.s-w-o.pl/index.php/michal-la ... 2011-roku/

Jeśli chodzi o Świdra to powiem tak :Jak ty niewiele wiesz malutki człowieku. ;)
Awatar użytkownika
Biciut
Posty: 1488
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 00:34
Płeć: M
Lokalizacja: Marbella

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: Biciut »

Grimm pisze:Jak ty niewiele wiesz malutki człowieku. ;)
I wychodzi cała nasz przaśna mentalność i to zwłaszcza w temacie o pieniądzach ;-)
Przepraszam za off top.
Grimm
Posty: 273
Rejestracja: 28 lut 2012, o 13:39

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: Grimm »

Biciut pisze:
Grimm pisze:Jak ty niewiele wiesz malutki człowieku. ;)
I wychodzi cała nasz przaśna mentalność i to zwłaszcza w temacie o pieniądzach ;-)
Przepraszam za off top.
Nie lubię jak ktoś się wypowiada w tematach o których nie ma pojęcia i na siłę próbuje wszystkich przekonać ,że ma rację.
iron
Posty: 1248
Rejestracja: 11 lip 2009, o 17:15

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: iron »

To dziwna sprawa. Ja mam informację, że JW wcale nie dostaje tak dużych pieniędzy od JSW jak się większości wydaje. Wiem to od osoby, która pracuje w spółce "córce" JSW i przez którą przechodzą pieniądze na klub siatkarski.

Mam świadomość, że wiele osób potraktuje tą informację jako kolejną ciekawostkę z księżyca ale ja nie mam ciśnień na wymyślanie informacji po to żeby tylko zaistnieć na forum.
No sympathy for fools...
Awatar użytkownika
Tajemniczy_Tomasz
Posty: 21
Rejestracja: 25 kwie 2012, o 16:02
Płeć: M

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: Tajemniczy_Tomasz »

Tak dużych? To znaczy ile dostaje?
Jeśli nie dostaje dużo od JSW, to w takim razie od kogo? Bo patrząc na skład z poprzedniego sezonu to budżet JW musi mieć duży...
Awatar użytkownika
adi_tiger
Posty: 1421
Rejestracja: 14 paź 2009, o 14:51
Płeć: M
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój / Gliwice
Kontakt:

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: adi_tiger »

iron pisze:To dziwna sprawa. Ja mam informację, że JW wcale nie dostaje tak dużych pieniędzy od JSW jak się większości wydaje. Wiem to od osoby, która pracuje w spółce "córce" JSW i przez którą przechodzą pieniądze na klub siatkarski.
Spółka córka ? O jaką firmę chodzi? JZR ? JSU? JSK?
Przecież te firmy rownież wspierają klub jako osobne podmioty, poza JSW. Kwestia jest dziwna bo jak popatrzymy na sponsorów to 70% firm to są faktycznie firmy które są częścią JSW(JZR, polski koks, koksownia przyjaźń, jsu, jsk). Wiec tak czy siak z 80% kasy na klub daje JSW
iron
Posty: 1248
Rejestracja: 11 lip 2009, o 17:15

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: iron »

adi_tiger pisze:
iron pisze:To dziwna sprawa. Ja mam informację, że JW wcale nie dostaje tak dużych pieniędzy od JSW jak się większości wydaje. Wiem to od osoby, która pracuje w spółce "córce" JSW i przez którą przechodzą pieniądze na klub siatkarski.
Spółka córka ? O jaką firmę chodzi? JZR ? JSU? JSK?
Przecież te firmy rownież wspierają klub jako osobne podmioty, poza JSW. Kwestia jest dziwna bo jak popatrzymy na sponsorów to 70% firm to są faktycznie firmy które są częścią JSW(JZR, polski koks, koksownia przyjaźń, jsu, jsk). Wiec tak czy siak z 80% kasy na klub daje JSW
Jeszcze inna spółka ;) Nie chodzi mi o procentowy udział samej JSW czy też całej grupy bo wiadomo, że lwia część budżetu pochodzi od nich. Chodziło mi raczej o konkretne kwoty. A znając je wiem, że JW raczej nie ma 1 czy 2 budżetu w Polsce.


P.S.Oprócz grupy JSW mamy jeszcze grupę FAMUR, która dosyć solidnie dołożyła się do budżetu. Info po części do sprawdzenia w necie.
No sympathy for fools...
Awatar użytkownika
madlark
Posty: 13544
Rejestracja: 15 maja 2009, o 23:07
Płeć: M

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: madlark »

iron pisze:Chodziło mi raczej o konkretne kwoty. A znając je wiem, że JW raczej nie ma 1 czy 2 budżetu w Polsce.
Do takiej konkluzji potrzebna jest znajomość także wysokości budżetów innych klubów.
Masz taką wiedzę?
Niech się sępy z polsatu udławią. Wróg publiczny polskiej siatkówki: polsat
Łańcuch pęka tam, gdzie jest najsłabsze ogniwo
Ostatnie sekundy są najważniejsze
iron
Posty: 1248
Rejestracja: 11 lip 2009, o 17:15

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: iron »

madlark pisze:
iron pisze:Chodziło mi raczej o konkretne kwoty. A znając je wiem, że JW raczej nie ma 1 czy 2 budżetu w Polsce.
Do takiej konkluzji potrzebna jest znajomość także wysokości budżetów innych klubów.
Masz taką wiedzę?
Czasami w różnych mediach pojawiają się informacje bądź spekulacje na temat budżetów innych klubów. Użyłem słowa "raczej" więc moja powyższa wypowiedź ma raczej charakter domniemania. Nie traktuj jej jako pewnik.
No sympathy for fools...
VernonRoche
Posty: 2305
Rejestracja: 2 lis 2011, o 18:30
Płeć: M
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: VernonRoche »

iron pisze:Czasami w różnych mediach pojawiają się informacje bądź spekulacje na temat budżetów innych klubów. Użyłem słowa "raczej" więc moja powyższa wypowiedź ma raczej charakter domniemania.
NIe wiem czy słowo "raczej" również nie jest przesadzone. Media spekulują i spekulują podając raz 12 mln raz 8 mln, raz
nawet 15 mln a rozpiętość 4 mln złotych to dość sporo i dowód na to że tak naprawdę publiczna wiedza to
w zdecydowanej większości spekulacje.
pk+
Posty: 4982
Rejestracja: 18 mar 2008, o 19:59
Płeć: M

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: pk+ »

Taka ciekawostka:
http://www.przegladsportowy.pl/pilka-no ... 1,381.html

Nie chodzi o kwoty, bo wiadomo piłka to piłka i sponsorzy lubią topić w niej gotówkę ;) Ale jakie dysproporcje, szczególnie lider 120mln i drugie miejsce 45mln - masakra.
Nie mamy siły, nie mamy mocy.
Awatar użytkownika
azsiak88
Posty: 2091
Rejestracja: 8 maja 2009, o 21:44
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: azsiak88 »

pk+ pisze:Taka ciekawostka:
http://www.przegladsportowy.pl/pilka-no ... 1,381.html

Nie chodzi o kwoty, bo wiadomo piłka to piłka i sponsorzy lubią topić w niej gotówkę ;) Ale jakie dysproporcje, szczególnie lider 120mln i drugie miejsce 45mln - masakra.
W piłce ręcznej też są takie dysproporcje. Nieoficjalnie mówi się, że Vive ma ok 30 mln zł budżetu, choć w planach Servaasa budżet będzie wynosił tyle samo co budżet...Lecha Poznań.
PZPS - Polsatowski Związek Piłki Siatkowej
Awatar użytkownika
Klugenhammer
Posty: 3942
Rejestracja: 23 lis 2008, o 12:54
Płeć: M
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: Klugenhammer »

Przejrzałem sprawozdania finansowe, jakie kluby jako spółki akcyjne przesyłają do KRS. Są to dane jawne, powszechnie dostępne dla każdego na stronie ekrs.ms.gov.pl. Co prawda brak tam jeszcze dokumentów z ostatniego roku (2022), ale dostępne są dane finansowe za rok 2021 i okresy wcześniejsze.
Trzeba też pamiętać, że są to dane w ujęciu roku kalendarzowego (od 1 stycznia do 31 grudnia), a nie sezonu siatkarskiego (od lata do wiosny).

Tak wyglądały przychody i koszty najbogatszych klubów w roku 2021 (wg Rachunków Zysków i Strat):

Jastrzębie
Przychody: 17 072 516,34 zł
Koszty: 18 901 204,41 zł

Rzeszów (okres od 01.07.2021 do 30.06.2022):
Przychody: 16 208 034,59 zł
Koszty: 17 544 467,62 zł

Bełchatów (okres od 01.06.2021 do 31.05.2022):
Przychody: 15 147 925,19 zł
Koszty: 20 104 872,31 zł - :o

Kędzierzyn
Przychody: 15 618 309,14 zł
Koszty: 14 214 380,47 zł

Warszawa
Przychody: 12 739 004,23 zł
Koszty: 12 039 300,43 zł

Zawiercie
Przychody: 4 545 426,48 zł
Koszty: 7 331 183,14 zł
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2023, o 20:48 przez Klugenhammer, łącznie zmieniany 1 raz.
Vivo
Posty: 471
Rejestracja: 8 cze 2010, o 09:53
Płeć: M

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: Vivo »

Kibice Resovii mieli rację, spierając się, że budżet ich klubu wcale nie jest największy w lidze :D
kamil1999
Posty: 5497
Rejestracja: 19 sie 2018, o 09:10
Płeć: M
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: kamil1999 »

Vivo pisze: 25 kwie 2023, o 20:15 Kibice Resovii mieli rację, spierając się, że budżet ich klubu wcale nie jest największy w lidze :D
Czyli budżet największy miał JW, ale Skra najdroższy skład:)
To tylko pokazuje, że odwołanie Piechockiego już się od lat należało.
Prowadził ten klub na dno.
PS.
Wbrew powszechnym opinią to Zaksa nie miała 4 a 3 budżet według tych danych.
ciorny17
Posty: 8516
Rejestracja: 6 sty 2011, o 11:22
Płeć: M

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: ciorny17 »

Od zawsze mnie ciekawiło ile płaci Polsat za prawa telewizyjne.
Jeśli wierzyć sprawozdaniu Skry jest to 500.000 PLN rocznie.
Ta kwota jest żałosna.

Nie chcę porównywać z kopaną, ale tam, za sezon 20/21 Podbeskidzie, które z Ekstraklasy dostało najmniej, miało przychody w wysokości 8,5 mln PLN. Żużel. Za 4 lata Canal+ zapłacił PGE Ekstralidze 242 mln PLN.

Polsat drenuje polską klubową siatkówkę.

Dodam jeszcze, że przychody PLS za okres 07/21 - 06/22 to 35 mln PLN a wszystko ze sprzedaży produktów. Nawet zakładając 80% od Polsatu, to jest to śmieszna kwota.
Kłamca.
Pomocniczka
Posty: 1992
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: Pomocniczka »

kamil1999 pisze: 25 kwie 2023, o 20:20
Vivo pisze: 25 kwie 2023, o 20:15 Kibice Resovii mieli rację, spierając się, że budżet ich klubu wcale nie jest największy w lidze :D
Czyli budżet największy miał JW, ale Skra najdroższy skład:)
To tylko pokazuje, że odwołanie Piechockiego już się od lat należało.
Prowadził ten klub na dno.
PS.
Wbrew powszechnym opinią to Zaksa nie miała 4 a 3 budżet według tych danych.
No tak, ale pisząc "budżet" w kontekście klubów sportowych mamy oczywiście na myśli wydatki, nie przychody, bo przychody by przecież nic nie mówiły o składzie.

No i potwierdzają się moje przypuszczenia, że Piechocki był ambitny ponad miarę i sobie budżet rolował.
Awatar użytkownika
Citizen
Posty: 152
Rejestracja: 3 maja 2021, o 01:12
Płeć: M

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: Citizen »

Vivo pisze: 25 kwie 2023, o 20:15 Kibice Resovii mieli rację, spierając się, że budżet ich klubu wcale nie jest największy w lidze :D
To chyba nie budziło wątpliwości, że JW w tym i poprzednim roku miało największy budżet, a za nim plasowała się Resovia. Różnica jest tylko taka, że JW bądź co bądź regularnie bije się o najwyższe cele, a nie o środek stawki.

Natomiast wygląda na to, że w rzeczywistości największy budżet miała SKRA, bo patrząc przez pryzmat kosztu budowania drużyny to interesującą nas informacją nie są de facto przychody a koszty, co pięknie uwidacznia sytuacja Skry Bełchatów (oczywiście mówimy tutaj mocno ogólnie bo koszty to nie tylko kontrakty zawodników. Przykładowo ZAKSA poniosła spore koszty związane z udziałem w LM, których nie ponoszą kluby nie grające w rozgrywkach międzynarodowych). Poza tym, to że SKRA miała stratę w 2021 r. to jeszcze nie powoduje jakiejś tragedii, bo przykładowo mogła mieć duży zysk z poprzednich lat, który pokrył stratę w 2021 r.

Zatem bogactwo klubu plasuje się w sposób następujący:
1. Skra
2. JW
3. Resovia
4. ZAKSA - różnica pomiędzy Resovią a ZAKSĄ to ponad 3 mln.

Pamiętajmy również, że ZAKSA w 2021 otrzymała 500 tys. euro za wygraną LM, co znacznie zwiększyło jej przychód o ponad 2 mln zł (nie wspominam już o 200.000 zł za PP, bo to już znacznie mniejsza kwota). Tak więc budżet ZAKSY w 2021 r. był spinany na kwotę raczej w okolicach 13 mln zł.
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2023, o 20:47 przez Citizen, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Klugenhammer
Posty: 3942
Rejestracja: 23 lis 2008, o 12:54
Płeć: M
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: Klugenhammer »

Drobne sprostowanie:
W przypadku Skry i Resovii dane finansowe są za okres sezonu siatkarskiego tj od 01.07.2021 do 30.06.2022.
Dane pozostałych klubów, tak jak pisałem, za rok kalendarzowy 2021 (od stycznia do grudnia).

Citizen pisze: 25 kwie 2023, o 20:43 Poza tym, to że SKRA miała stratę w 2021 r. to jeszcze nie powoduje jakiejś tragedii, bo przykładowo mogła mieć duży zysk z poprzednich lat, który pokrył stratę w 2021 r.
W poprzednim okresie (2020-2021) również mieli stratę, ale mniejszą bo tylko -976 728,59 zł.
granvorka
Posty: 733
Rejestracja: 24 wrz 2019, o 11:29
Płeć: M

Re: Budżety klubów w PlusLidze

Post autor: granvorka »

ciorny17 pisze: 25 kwie 2023, o 20:37 Od zawsze mnie ciekawiło ile płaci Polsat za prawa telewizyjne.
Jeśli wierzyć sprawozdaniu Skry jest to 500.000 PLN rocznie.
Ta kwota jest żałosna.

Nie chcę porównywać z kopaną, ale tam, za sezon 20/21 Podbeskidzie, które z Ekstraklasy dostało najmniej, miało przychody w wysokości 8,5 mln PLN. Żużel. Za 4 lata Canal+ zapłacił PGE Ekstralidze 242 mln PLN.

Polsat drenuje polską klubową siatkówkę.

Dodam jeszcze, że przychody PLS za okres 07/21 - 06/22 to 35 mln PLN a wszystko ze sprzedaży produktów. Nawet zakładając 80% od Polsatu, to jest to śmieszna kwota.
Jeśli te pół bańki za sezon od Polsatu (Plusa?) dla topowego klubu to prawda, to jest to dosyć szokujące i wymagałoby większego nagłośnienia.

Rozgrywki żużlowe to dobry benchmark, bo mają podobną oglądalność telewizyjną (średnio 140k widzów na mecz, ale tylko 4 mecze w kolejce) przy czym popularność siatkówki jako dyscypliny jest nieporównywalnie większa, podczas gdy kluby żużlowe z Ekstraligi, w ramach nowego superkontraktu telewizyjnego z Canal+ na 2022-2025, dostają po ok. 6-7 mln PLN za rok. Co ciekawe, budżety najlepszych klubów są podobne do czołówki Plusligi i sięgają/przekraczają 20 mln PLN za sezon (stawki dla najlepszych żużlowców to 2-2,5 mln za sezon, czyli pewnie trochę więcej od topowy siatkarzy). Jednocześnie, podobnie jak w Pluslidze, część topowych klubów sponsorowana jest/była przez spółki skarbu państwa (Lublin, Częstochowa, Gorzów).

Widać jak na dłoni, że podczas gdy kluby żużlowe w ogromnym stopniu są finansowane przez telewizję, która zapłaciła gigantyczne pieniądze, żeby rozwijać produkt, budować markę "najlepszej żużlowej ligi świata" i promować niszową dyscyplinę, tak zaangażowanie Polsatu w promocję polskiej siatkówki przez rozgrywki klubowe jest po prostu żadne. Ogromny zmarnowany potencjał, yet again.
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2023, o 21:26 przez granvorka, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „PlusLiga”