PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Awatar użytkownika
leeon
Posty: 6837
Rejestracja: 2 sty 2011, o 19:16
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: leeon »

1. Piechocki to twórca potęgi Skry,
2. Polityka w klubie była zawsze,
3. Skra za Kondzia sportowo zmierzała w przepaść,
4. Nie wiadomo jak to będzie za nowego Prezesa.
sroka88
Posty: 119
Rejestracja: 31 sty 2022, o 11:48
Płeć: M

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: sroka88 »

I jak Orlen poszalał w Warszawie. Prawda jest taka , że ssp są w porządku jako sponsor strategiczny w sporcie bo nikt takich pieniędzy nie jest w stanie wykładać co ssp (no może Resovia ale to fun właściciela) , ale jak są poprostu sponsorem i polityka nie zaczyna wchodzić w struktury zarządcze klubu. Oby dla Bełchatowa nie odbiło się to czkawką bo szkoda zasłużonego klubu.
Szary Wilk
Posty: 7938
Rejestracja: 10 cze 2017, o 17:38
Płeć: M

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: Szary Wilk »

sroka88 pisze: 22 mar 2023, o 09:19 I jak Orlen poszalał w Warszawie. Prawda jest taka , że ssp są w porządku jako sponsor strategiczny w sporcie bo nikt takich pieniędzy nie jest w stanie wykładać co ssp (no może Resovia ale to fun właściciela) , ale jak są poprostu sponsorem i polityka nie zaczyna wchodzić w struktury zarządcze klubu. Oby dla Bełchatowa nie odbiło się to czkawką bo szkoda zasłużonego klubu.
Niby tylko "fun" właściciela, ale Resovia ma takie pieniądze, że może się licytować z całą ligą. Co więcej - zwiększenie budżetu to wolna wola właściciela. Jakby uznał, że chce i jest to konieczne, to sobie to zrobi w każdej chwili, Asseco to bardzo kasiaste korpo. W przypadku SSP zawsze jest jakiś limit pompowanej kasy. Poza tym, w momencie kiedy zmienia się władza lub prezes, który wiedział z kim się kielicha napić, klub sponsorowany z SSP stawia sobie znak zapytania pod kątem wielkości budżetu
Streeter
Posty: 7267
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: Streeter »

Nie no gość mi wyjeżdża, że reprezentacja za tej władzy jest pierwsza w rankingu, a za poprzedniej nie była :] :] :] no hit. Dobra, wyłączam się z dyskusji na ten temat, przerósł mnie ten argument :]

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Pomocniczka
Posty: 2009
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: Pomocniczka »

To daj lepszy w drugą stronę, "gościu".

Może lepszym argumentem jest: Ja mam obawy?
AlbinSiwy
Posty: 136
Rejestracja: 8 lis 2019, o 21:35
Płeć: M

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: AlbinSiwy »

Pomocniczka pisze: 22 mar 2023, o 13:17 To daj lepszy w drugą stronę, "gościu".
Ostrożnie proszę z taką erystyką, bardzo ostrożnie, bo idąc tym tropem zaraz uznamy, że Gierka było lepiej - przecież wtedy w siatce Mistrzostwo Świata, i złoto IO, o medalach innych niż złoto na ME nawet nie piszę (bo były standardem). A w kopanej= za Gierka złoto IO, III miejsce MŚ, srebro IO, podobnie jak za Jaruzela w 1982 III miejsce MŚ.
Jednym słowem - komuno wróć.
Tfuuuu, aż mi język zdrętwiał od tego ostatnie hasła. Może dlatego, że JA to znam z własnych doświadczeń.

Pozdrawiam,
AS
Ostatnio zmieniony 22 mar 2023, o 17:12 przez AlbinSiwy, łącznie zmieniany 1 raz.
Pomocniczka
Posty: 2009
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: Pomocniczka »

Odwzajemniam pozdrowienia, ale czekam na jeden argument poza obawami "gościa".
Streeter
Posty: 7267
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: Streeter »

Pomocniczka pisze: 22 mar 2023, o 13:17 To daj lepszy w drugą stronę, "gościu".

Może lepszym argumentem jest: Ja mam obawy?
Dobrze, pójdę Twoim tokiem rozumowania: za poprzedniej władzy graliśmy w nowych halach, Tauron Arena, Ergo Arena i Atlas Arena były nowe. Teraz gramy na jakichś starych rupieciach. Może być? Wpisuje się w narrację? Chyba mimo wszystko mniej absurdalny niż to o rankingu reprezentacji :D

A tak bardziej serio, no to weźmy mojego posta:
Po pierwsze ja nie żałuję prezesa, tylko napisałem że nie sądzę że nagle ograją wszystkich dzięki temu, że nie ma prezesa, tylko (jeśli już) to z innych powodów. Początek Twojej wypowiedzi mógłby mieć sens, gdyby albo to była nowa ekipa, albo Kacper przyszedłby w tym roku czyimś kosztem. Nagle zaczął im nepotyzm przeszkadzać? Atan jest drugi sezon, Łomacz, Kłos, Bieniek grają tu lata, Kooy też już był, kto się zaczął buntować, Vasina? Przecież to się kupy nie trzyma. Moim zdaniem grali źle, bo zatrudnili jakiegoś speca z Wielkiej Brytanii, co nigdy nie prowadził klubu na takim poziomie, do tego doszły problemy finansowe i wyglądali jak wyglądali. Przyszedł trener, który co by o nim tu nie mówiono to parę rzeczy osiągnął i potrafi, wróciły wypłaty, to i gra jest lepsza. Moim zdaniem doszukiwać się więc lepszej gry w odejściu Piechockiego, to równie dobrze można w tym, że wiosna przyszła. Co nie zmienia faktu, że Konrad za budowę ostatnich ekip i wspomniany przez Ciebie nepotyzm na wylot zasługiwał, a czy nowy prezes będzie lepszy no to wyjdzie w praniu.
Widzę że doskwiera problem z czytaniem ze zrozumieniem, więc pogrubiłem Ci zwroty wskazujące, że to co piszę, jest moją opinią. Pomijając już że forum z definicji to wymiana opinii i poglądów i bez sensu każde zdanie zaczynać od moim zdaniem, przecież wiadomo, że nikt tu niczym Jezus nie głosi prawdy objawionej, a jedynie dzieli się swoimi przekonaniami. Więc jeżeli nie dotarło w pierwotnej wersji, to mogę specjalnie dla Ciebie napisać: tak, MOIM ZDANIEM takie upolitycznianie może się skończyć źle. Kluczowe jest też słowo MOŻE - nie chodzi tu o zbiornik koło Mielna napisany z błędem, a o to, że taka sytuacja jest prawdopodobna, ale nie musi nastąpić.

Streeter
Ostatnio zmieniony 22 mar 2023, o 16:34 przez Streeter, łącznie zmieniany 1 raz.
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Pomocniczka
Posty: 2009
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: Pomocniczka »

Odjazd. Miejsce w raningu vs. hale.
Streeter
Posty: 7267
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: Streeter »

Pomocniczka pisze: 22 mar 2023, o 16:33 Odjazd. Miejsce w raningu vs. hale.
No Ty mi miejscem w rankingu reprezentacji udowadniasz, że Skra się nie rozleci :D czemu więc ja nie mogę halami bronić swojego zdania?

Anyway, więcej się nie produkuję, bo i tak nie dotrze, a i administracja to pewnie wywali.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Pomocniczka
Posty: 2009
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: Pomocniczka »

A w jakim czasie ma się rozlecieć? Zapiszemy sobie w kalendarzu przypomnienie i wrócimy z tematem.
Awatar użytkownika
leeon
Posty: 6837
Rejestracja: 2 sty 2011, o 19:16
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: leeon »

https://sport.wprost.pl/siatkowka/11148 ... cunku.html

Niby przebija się jakaś nuta refleksji u Kondzia, ale potem rzuca banałem na temat juniora i widać że zdartą płytą gra dalej.
Streeter
Posty: 7267
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: Streeter »

leeon pisze: 26 mar 2023, o 20:21 https://sport.wprost.pl/siatkowka/11148 ... cunku.html

Niby przebija się jakaś nuta refleksji u Kondzia, ale potem rzuca banałem na temat juniora i widać że zdartą płytą gra dalej.
Podoba mi się ten fragment o Kacprze:
"Pomimo upływu lat co rusz w przestrzeni pojawiał się wspomniany przez pana stały argument. Gdy Skra wygrała, to nic nie mówiono, ale gdy przegrywała, to winny znajdował się momentalnie i zawsze był to Kacper. Być może teraz będzie mu łatwiej. Wiem, że on też przeżywa teraz trudny czas. Ambitna pogoń za piłką w dniu urodzin, do tego niewiadoma przyszłość sprawia, że teraz mierzy się z wieloma wyzwaniami."

Także nie, nie stawiałem usilnie na Kacpra bo syn, ale jak mnie nie ma, to syn przeżywa trudny czas, bo niewiadoma przyszłość :D trochę się chyba gryzie jedno z drugim.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Arw165
Posty: 1414
Rejestracja: 10 maja 2021, o 14:29
Płeć: K

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: Arw165 »

Może chodzi o powrót do grania po kontuzji?
Marek907
Posty: 182
Rejestracja: 17 kwie 2020, o 12:32
Płeć: M

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: Marek907 »

Jak to w końcu wygląda z tym Porębą? Bednaruk na początku meczu miał powiedzieć że jednak wyląduje w Zaksie ???
Awatar użytkownika
bez_nazwy
Posty: 630
Rejestracja: 6 lut 2022, o 20:34
Płeć: M

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: bez_nazwy »

Marek907 pisze: 27 mar 2023, o 21:30 Jak to w końcu wygląda z tym Porębą? Bednaruk na początku meczu miał powiedzieć że jednak wyląduje w Zaksie ???
Tak powiedział, może nie dosłownie tak ale wspomniał że na obecną chwile wychodzi na to że Poręba będzie grał w Zaksie. Ciekawe co tak naprawdę sam zawodnik na to, bo z niewolnika nie ma pracownika. Albo cyk i Huber w Bełchatowie. Jeśli ostatecznie będzie tak jak wspomniał Bednaruk to być może szykuje się nam jeszcze transferowy rollercoaster, bo pre kontrakt to aż i tylko pre kontrakt
PioterZJastrzebia
Posty: 1218
Rejestracja: 31 sie 2019, o 10:08
Płeć: M
Lokalizacja: Jastrzębie-Borynia

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: PioterZJastrzebia »

Coś sporo tych środkowych w Zaksie. A przynajmniej tak się wydaje, bo Zaksy są przecież dwie :]
Papito13
Posty: 619
Rejestracja: 25 mar 2019, o 01:03
Płeć: M

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: Papito13 »

Bednaruk w jakimś wcześniejszym streamie Prawdy Siatki wspomniał, że Poręba pierwszy kontrakt podpisał z Zaksą i od Zaksy będzie zależeć jego przyszłość. No i oficjalnie ogłoszony był jego transfer do Zaksy prawie rok temu.
Pewnie Skra się z Zaksą dogada i Poręba będzie grać za rok w Skrze
jerkie
Posty: 28
Rejestracja: 26 lis 2012, o 16:51
Płeć: M

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: jerkie »

1 Nie jestemf fanem Skry
2.wynagrodzenia płaci się w terminie
3. Sponsor prowadził swoją grę kosztem siatkarzy
4.pokonali mistrza i vice ana koniec pokazali faka
Awatar użytkownika
bez_nazwy
Posty: 630
Rejestracja: 6 lut 2022, o 20:34
Płeć: M

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: bez_nazwy »

jerkie pisze: 27 mar 2023, o 22:53 1 Nie jestemf fanem Skry
2.wynagrodzenia płaci się w terminie
3. Sponsor prowadził swoją grę kosztem siatkarzy
4.pokonali mistrza i vice ana koniec pokazali faka
Wnosisz coś nowego tym postem? czy chcesz udowodnić że w dzień jest widniej niż w nocy?
dyletant
Posty: 5081
Rejestracja: 10 maja 2018, o 17:20
Płeć: M

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: dyletant »

Za Piechockich to chociaż były play off 8-)
Ciekaw jestem tej Skrewolucji
Kiedy Łomacza bijesz piłką po głowie, pamiętaj pozostać na własnej połowie.
Arw165
Posty: 1414
Rejestracja: 10 maja 2021, o 14:29
Płeć: K

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: Arw165 »

Papito13 pisze: 27 mar 2023, o 22:18 No i oficjalnie ogłoszony był jego transfer do Zaksy prawie rok temu.
W jakim sensie był oficjalnie ogłoszony?
kibic_siatki
Posty: 2593
Rejestracja: 10 mar 2011, o 19:14
Płeć: M

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: kibic_siatki »

Pewna epoka się skończyła. Żeby było lepiej, to musi być gorzej. Mimo zasług, prywatny folwark Piechockiego był patologią. Jeśli od 8 lat budowanie składu zespołu zaczynało się od najsłabszego elementu (czyli syna), to była dywersja. Osiągane wyniki poniżej osobowego potencjału kończyły się zmianą trenerów, czasem w dramatycznych okolicznościach (Falasca)...
W efekcie do klubu przestali trafiać zawodnicy z potencjałem, bo wiedzieli, że głównym ich zadaniem będzie krycie w przyjęciu Juniora. :(
Trenerzy też nie są głupi i w efekcie jest obecny sezon, gdzie trafił człowiek z łapanki.

Jeśli do klubu trafi normalny libero (potrafiący przyjmować, nie tylko bronić, czy brylować w wywiadach po przegranym meczu, gdzie był tego główną przyczyną), to zmiany powinny wyjść klubowi na lepsze.
ciorny17
Posty: 8519
Rejestracja: 6 sty 2011, o 11:22
Płeć: M

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: ciorny17 »

kibic_siatki pisze: 28 mar 2023, o 08:31 Pewna epoka się skończyła. Żeby było lepiej, to musi być gorzej.
Jeszcze kolejny sezon duch Piechockiego będzie się unosił nad Bełchatowem.
Lipiński i Poręba zakontraktowani zdecydowanie za szybko, pokazali obaj, że klub-kadra-klub, nie jest dla każdego i najzwyczajniej nie pokazali połowy tego, co widzieliśmy rok temu. Łomacz przez pewien okres czasu grał bardzo ok, ale tak w grudniu "umarł" razem z całą drużyną.

Kolejny rok, to będzie rok przeciętności+, bo ani nie wierzę w odbudowę Lipy, ani w sezon konia Butryna, a francuski zaciąg raczej walki o medale nie gwarantuje. Chciałbym się mylić i życzę sobie tego, ale pogłębiająca się obojętność wobec klubu, któremu kibicuje się ponad 15 lat niestety, momentami boli.
Kłamca.
pwpl97
Posty: 354
Rejestracja: 21 lut 2019, o 13:01

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: pwpl97 »

bez_nazwy pisze: 27 mar 2023, o 21:58
Marek907 pisze: 27 mar 2023, o 21:30 Jak to w końcu wygląda z tym Porębą? Bednaruk na początku meczu miał powiedzieć że jednak wyląduje w Zaksie ???
Tak powiedział, może nie dosłownie tak ale wspomniał że na obecną chwile wychodzi na to że Poręba będzie grał w Zaksie. Ciekawe co tak naprawdę sam zawodnik na to, bo z niewolnika nie ma pracownika. Albo cyk i Huber w Bełchatowie. Jeśli ostatecznie będzie tak jak wspomniał Bednaruk to być może szykuje się nam jeszcze transferowy rollercoaster, bo pre kontrakt to aż i tylko pre kontrakt
Huber mial propozycje od Skry na nadchodzacy sezon ale odmówił.
Szary Wilk
Posty: 7938
Rejestracja: 10 cze 2017, o 17:38
Płeć: M

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: Szary Wilk »

Gdyby SSP nie podchodziły tak pieszczotliwie do siatkówki i klubów, to po takim sezonie Skra mogłaby w niedalekiej przyszłości podzielić los Sisleya Treviso.
Awatar użytkownika
leeon
Posty: 6837
Rejestracja: 2 sty 2011, o 19:16
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: leeon »

Skrze się play off nie należało. Tyle. Czekam na zespół na przyszły rok. Bez Piechockich.
michal1983
Posty: 1005
Rejestracja: 11 kwie 2021, o 10:17
Płeć: M

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: michal1983 »

bez_nazwy pisze: 9 paź 2022, o 21:03 ...tyle co Skra oferuje Bieńkowi, to żaden inny klub w pl nie jest w stanie tyle zapłacić środkowemu, chyba że mowa o grze ponownie we Włoszech
Tak?
bez_nazwy pisze: 3 gru 2022, o 23:15 ależ zadziwiająca cisza po zwycięstwie Skry i po kolejnej przegranej Jastrzębia :D
Spojrzmy w tabele dzis:)
bez_nazwy pisze: 7 lis 2022, o 12:40
stani3 pisze: 7 lis 2022, o 09:43 Piechocki może odejść nie przez obecne wyniki sportowe klubu a przez doprowadzenie do tragicznej sytuacji finansowej...
Bzdury
Bzdury powiadasz? Hmmm
bez_nazwy pisze: 6 lis 2022, o 19:15 O zakończeniu prezesury Piechockiego na tą chwilę nie ma mowy, jeśli odejdzie Piechocki to jako pierwszy zdecydowanie będzie to Kacper
No patrz, zrobili psikusa i nie posluchali cie...
bez_nazwy pisze: 15 lis 2022, o 20:02 pisałem już to kilka razy i napisze ostatni raz. W Bełchatowie nie ma obawy o pieniądze bo będą a może właśnie dotarły, wszystkie problemy związane z wynagrodzeniami są spowodowane tym ze PGE z dużym opóźnieniem przedłużyła umowę sponsorska, w dodatku na podobnych warunkach co poprzednia umowa, sęk dodatkowy w tym ze Konrad chciał bodajże 3 albo 4 mln zł więcej, i odbijanie piłeczki z argumentami „za” i „przeciw” trwało, po osiągnięciu porozumienia dochodzi jeszcze procedura wypłaty tych funduszy na konto klubu (SSP). Zawodnicy myśleli ze będzie jak zwykle, a konrado zrobił takie fiku miku, i teraz są tego owoce. Wszyscy będą żyli długo i szczęśliwie
No jasne ze beda ;)


Jest tego typu wpisow jeszcze duzo wiecej ale nie chcialo mi sie tracic czasu.

:]
uszat | Chemik’94 Mostostal’97 | BB98-07 | Hoga‘98 | Sportsboard‘02
Pomocniczka
Posty: 2009
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: Pomocniczka »

Posty nie płoną :)
Awatar użytkownika
bez_nazwy
Posty: 630
Rejestracja: 6 lut 2022, o 20:34
Płeć: M

Re: PGE Skra Bełchatów 2022/2023

Post autor: bez_nazwy »

michal1983 pisze: 29 mar 2023, o 15:57
bez_nazwy pisze: 9 paź 2022, o 21:03 ...tyle co Skra oferuje Bieńkowi, to żaden inny klub w pl nie jest w stanie tyle zapłacić środkowemu, chyba że mowa o grze ponownie we Włoszech
Tak?
bez_nazwy pisze: 3 gru 2022, o 23:15 ależ zadziwiająca cisza po zwycięstwie Skry i po kolejnej przegranej Jastrzębia :D
Spojrzmy w tabele dzis:)
bez_nazwy pisze: 7 lis 2022, o 12:40
stani3 pisze: 7 lis 2022, o 09:43 Piechocki może odejść nie przez obecne wyniki sportowe klubu a przez doprowadzenie do tragicznej sytuacji finansowej...
Bzdury
Bzdury powiadasz? Hmmm
bez_nazwy pisze: 6 lis 2022, o 19:15 O zakończeniu prezesury Piechockiego na tą chwilę nie ma mowy, jeśli odejdzie Piechocki to jako pierwszy zdecydowanie będzie to Kacper
No patrz, zrobili psikusa i nie posluchali cie...
bez_nazwy pisze: 15 lis 2022, o 20:02 pisałem już to kilka razy i napisze ostatni raz. W Bełchatowie nie ma obawy o pieniądze bo będą a może właśnie dotarły, wszystkie problemy związane z wynagrodzeniami są spowodowane tym ze PGE z dużym opóźnieniem przedłużyła umowę sponsorska, w dodatku na podobnych warunkach co poprzednia umowa, sęk dodatkowy w tym ze Konrad chciał bodajże 3 albo 4 mln zł więcej, i odbijanie piłeczki z argumentami „za” i „przeciw” trwało, po osiągnięciu porozumienia dochodzi jeszcze procedura wypłaty tych funduszy na konto klubu (SSP). Zawodnicy myśleli ze będzie jak zwykle, a konrado zrobił takie fiku miku, i teraz są tego owoce. Wszyscy będą żyli długo i szczęśliwie
No jasne ze beda ;)


Jest tego typu wpisow jeszcze duzo wiecej ale nie chcialo mi sie tracic czasu.

:]
wyciąganych przez Ciebie postów sprzed prawie pół roku nie będę komentował, bo zwyczajnie nie byłoby to dla Ciebie miłe.
Jeśli chcesz to przypomnę tobie jeden Twój post

aż mi się miło na sercu zrobiło, na myśl że poświęciłeś kilka minut na szukanie moich postów :]
Ostatnio zmieniony 29 mar 2023, o 21:25 przez bez_nazwy, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „PlusLiga”