PlusLiga sezon 2022/2023 Kolejka X

Streeter
Posty: 7163
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: PlusLiga sezon 2022/2023 Kolejka X

Post autor: Streeter »

jeep pisze: 22 lis 2022, o 14:56
Streeter pisze: 22 lis 2022, o 13:53
A istnieje gdzieś księga, w której mądre głowy stwierdziły, że jak jest więcej zespołów, to liga jest słabsza z automatu?
Streeter
Rzecz nie w liczbie drużyn tylko w ilości rozgrywanych meczów. Nasze grają praktycznie dwa razy na tydzień, to jest za duże obciążenie, zwłaszcza dla 1-szóstkowych, nie ma czasu na regenerację. Poziom się obniża, bo musi obniżyć się forma fizyczna. Praktycznie nie ma czasu, żeby przygotować się do konkretnego meczu i grać na maksa. Jak oglądamy naszą i włoską ligę, u nas więcej jest meczów "podwórkowych", w których zawodnikom wyraźnie brakuje sił i wychodzi jeszcze gorzej, bo muszą grać 5 setów. Ja patrzę na Szalpuka, kiedy odpoczął i zaczął grać, w ostatnich dwóch meczach gra na wysokim "c" i jest motorem drużyny. Ciekaw jestem na jak długo wystarczy mu siły, ale dla normalnego organizmu to są za duże obciążenia.
No z tym się zgadzam, że większa ilość meczów powoduje mniej czasu na treningi i większe zmęczenie, a co za tym idzie zawodnicy są w słabszej dyspozycji. Ale tu ilość drużyn ma wpływ pośredni, bo można było ułożyć kalendarz mądrzej - podzielić na grupy, skrócić P-O, zmniejszyć PP i pewnie jeszcze kilka rozwiązań by wymyślił, już abstrahując od tego, czy byłyby mądre.
WysokiPortorykanczyk pisze: 22 lis 2022, o 14:49 Jak chcemy bardzo konkurencyjnej ligi, to najlepsze jest 12 zespołów, jak chcemy konkurencyjnej ligi, gdzie zawsze trafią się 1-2 słabsze zespoły (tak, Radom i Bielsko i tak by tutaj grały), to najlepsze jest 14 zespołów, a jak chcemy ligi, gdzie zespoły, które normalnie broniłyby się przed spadkiem chwalimy za fajną grę (Lwów), bo znajdziemy jeszcze kilka gorszych, to najlepsze jest 16 zespołów lub więcej.
Generalnie dochodzimy do podobnych wniosków, bo z tym też się zgadzam, ale mimo wszystko uważam, że dałoby się mądrze zrobić mocną 16-drużynową ligę. Oczywiście to, co mamy w tym roku jest od tego dalekie, ale według mnie to nie jest pochodna ilości tych drużyn.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Arw165
Posty: 1405
Rejestracja: 10 maja 2021, o 14:29
Płeć: K

Re: PlusLiga sezon 2022/2023 Kolejka X

Post autor: Arw165 »

Pewnie można było zrobić ligę 16-zespolowa z podobną liczbą meczów, ale chyba o to chodziło, żeby było jeszcze więcej spotkań, większą ekspozycja, marketing = większe pieniądze itp. Mijałoby się to z celem.
Awatar użytkownika
niepoinformowany
Posty: 4599
Rejestracja: 21 maja 2008, o 06:42
Płeć: M

Re: PlusLiga sezon 2022/2023 Kolejka X

Post autor: niepoinformowany »

Na szybko przed meczem powtórzę: absolutnie nie mamy potencjału na 16 drużyn w lidze. Włosi z większym limitem obcokrajowców i podobnym potencjałem graczy krajowych mają 12 i dla mnie to optimum. Dodając do tego problemy z kalendarzem (nie po to na wiosnę był dym o za krótkie PO żeby za chwilę je znów skracać) i rozgrywanie ilości meczów jak w tym sezonie to jest jakiś absurd. Jak ktoś ma parę minut wolnego czasu (ja może znajdę dziś jak nie zapomnę) to niech sprawdzi, ile wolnego w tygodniu mają od października do stycznia (koniec fazy grupowej LM) nasze pucharowe drużyny. Jak nie LM, to liga gra w tygodniu. To jakiś koszmar.
Resovia Rzeszów & FC Barcelona

Volleyball - something more than sport: https://www.youtube.com/watch?v=sBNxd1s ... pp=desktop
jeep
Posty: 232
Rejestracja: 15 kwie 2022, o 22:19
Płeć: M

Re: PlusLiga sezon 2022/2023 Kolejka X

Post autor: jeep »

Streeter pisze: 22 lis 2022, o 15:07
Generalnie dochodzimy do podobnych wniosków, bo z tym też się zgadzam, ale mimo wszystko uważam, że dałoby się mądrze zrobić mocną 16-drużynową ligę. Oczywiście to, co mamy w tym roku jest od tego dalekie, ale według mnie to nie jest pochodna ilości tych drużyn.

Streeter
Pewnie by się dało coś wykombinować, ale po co? Powiększenie ligi w tym sezonie podyktowała polityka, konieczność wciśnięcia Barkomu, no i dla Barkomu akurat obniżenie poziomu wychodzi na korzyść. Ale jest tendencja do zwiększania liczby drużyn (MŚ, ME), meczów i rozgrywek do maksimum, bo to z kolei dyktuje biznes: każdy dodatkowy mecz to dodatkowa kasa za transmisje, reklamy itd. Zawodnicy po trosze pełnią rolę gladiatorów. Można dostosować metody treningu do zwiększonych obciążeń, bo organizm ludzki jest elastyczny (np. rekordy w lekkoatletyce), ale ogólnie nie stoją za tym względy sportowe. Tak że ja bym nie kombinował, 12, nawet 14 drużyn się sprawdziło, ale to nie ja decyduję.
kamil1999
Posty: 5447
Rejestracja: 19 sie 2018, o 09:10
Płeć: M
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie

Re: PlusLiga sezon 2022/2023 Kolejka X

Post autor: kamil1999 »

Fatalny jest ten Franchi.
Na kadrze w tym sezonie nawet mi się podobał gdy wchodził, ale liga go mocno weryfikuje

12 drużyn to znów jest z kolei za mało. Już w zeszłym sezonie niezła Nysa by spadła przy 14 osobowej lidze. 14 to jest taka idealna liczba
Awatar użytkownika
niepoinformowany
Posty: 4599
Rejestracja: 21 maja 2008, o 06:42
Płeć: M

Re: PlusLiga sezon 2022/2023 Kolejka X

Post autor: niepoinformowany »

Policzyłem to o czym wspomniałem w poprzednim poście.

Zawiercie, na 17 tygodni w okresie październik-styczeń ma pięć razy wolne w tygodniu.

Jastrzębie i ZAKSA cztery z powodu superpucharu. Czyli raz na miesiąc nie grają rytmem środa-sobota.
Resovia Rzeszów & FC Barcelona

Volleyball - something more than sport: https://www.youtube.com/watch?v=sBNxd1s ... pp=desktop
Streeter
Posty: 7163
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: PlusLiga sezon 2022/2023 Kolejka X

Post autor: Streeter »

niepoinformowany pisze: 22 lis 2022, o 19:26 Jastrzębie i ZAKSA cztery z powodu superpucharu. Czyli raz na miesiąc nie grają rytmem środa-sobota.
Wprawdzie nie byłem nigdy zawodowym sportowcem, więc ciężko mi oceniać, ale serio 2 mecze na tydzień to jest eksploatacja do granic możliwości? Oczywiście pomijam temat że kiedy wtedy trenować, ale dwa mecze na tydzień nie wydają mi się czymś ekstremalnym. No ale jak mówię, piszę to z pozycji kanapy, więc jak ktoś może więcej powiedzieć, czy przy dwóch meczach na tydzień można paść ze zmęczenia, to będę wdzięczny.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
dezerter
Posty: 1266
Rejestracja: 29 cze 2012, o 00:34
Płeć: M
Lokalizacja: Stalowa Nysa/ Around Cork

Re: PlusLiga sezon 2022/2023 Kolejka X

Post autor: dezerter »

Streeter pisze: 22 lis 2022, o 21:24
niepoinformowany pisze: 22 lis 2022, o 19:26 Jastrzębie i ZAKSA cztery z powodu superpucharu. Czyli raz na miesiąc nie grają rytmem środa-sobota.
Wprawdzie nie byłem nigdy zawodowym sportowcem, więc ciężko mi oceniać, ale serio 2 mecze na tydzień to jest eksploatacja do granic możliwości? Oczywiście pomijam temat że kiedy wtedy trenować, ale dwa mecze na tydzień nie wydają mi się czymś ekstremalnym. No ale jak mówię, piszę to z pozycji kanapy, więc jak ktoś może więcej powiedzieć, czy przy dwóch meczach na tydzień można paść ze zmęczenia, to będę wdzięczny.

Streeter
Może zapytaj zawodników NBA? :] ;)
przemik
Posty: 1500
Rejestracja: 4 mar 2020, o 12:19
Płeć: M

Re: PlusLiga sezon 2022/2023 Kolejka X

Post autor: przemik »

[post skasowany]
Ostatnio zmieniony 22 lis 2022, o 22:38 przez mewa, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: nie na temat
___
Noworoczny Kibic Siatki
Awatar użytkownika
niepoinformowany
Posty: 4599
Rejestracja: 21 maja 2008, o 06:42
Płeć: M

Re: PlusLiga sezon 2022/2023 Kolejka X

Post autor: niepoinformowany »

Streeter pisze: 22 lis 2022, o 21:24
niepoinformowany pisze: 22 lis 2022, o 19:26 Jastrzębie i ZAKSA cztery z powodu superpucharu. Czyli raz na miesiąc nie grają rytmem środa-sobota.
Wprawdzie nie byłem nigdy zawodowym sportowcem, więc ciężko mi oceniać, ale serio 2 mecze na tydzień to jest eksploatacja do granic możliwości? Oczywiście pomijam temat że kiedy wtedy trenować, ale dwa mecze na tydzień nie wydają mi się czymś ekstremalnym. No ale jak mówię, piszę to z pozycji kanapy, więc jak ktoś może więcej powiedzieć, czy przy dwóch meczach na tydzień można paść ze zmęczenia, to będę wdzięczny.

Streeter
Jest różnica regularnie trenować w tygodniu (za wyjątkiem 6 terminów LM od października do stycznia) a mieć w tym samym czasie 4 takie tygodnie. A w międzyczasie podróże autobusem/samolotem. 8 meczów mniej do rozegrania w fazie zasadniczej to jednak spory handicap dla zespołów Serie A. Już abstrahując od zmęczenia, a odnosząc się do poziomu ligi, to zeszłoroczna Ravenna czy tegoroczne Bielsko/Radom czemu mają służyć? Chyba tylko nabijaniu pieniędzy z rekordowej ilości transmisji meczów w TV. Jeszcze Radom coś tam potrafił zagrać (niezły mecz z Suwałkami, akurat nie oglądałem) ale generalnie oglądać te zespoły to katroga dla oczu i podziwiam tych, którzy to robią. Ja nie daję rady, a dodając że obejrzeć wszystko jest i tak bardzo ciężko to po prostu sobie niektóre hity odpuszczam.
Resovia Rzeszów & FC Barcelona

Volleyball - something more than sport: https://www.youtube.com/watch?v=sBNxd1s ... pp=desktop
ODPOWIEDZ

Wróć do „PlusLiga”