Sezon 2015/2016 i komu to potrzebne?

Awatar użytkownika
Artek1967
Posty: 1014
Rejestracja: 1 wrz 2012, o 20:19
Płeć: M

Sezon 2015/2016 i komu to potrzebne?

Post autor: Artek1967 »

Szanowni Państwo, rozumiem że siatkówka żeńska nie cieszy sie taką popularnością jak jej męski odpowiednik, lecz skoro juz powstał na forum dział I Liga kobiet, to wypadałoby czasami cos tu napisać. Wiem że niewiele osób interesuje się kobiecymi rozgrywkami poza OL, ale istnieje zarówno 1 jak i nawet 2 Liga!. Niestety nawet w PZPS te rozgrywki traktowane są jak piąte koło u wozu. O PLPS nawet nie wspominam, bo jak dla mnie to tylko towarzystwo wzajemnej adoracji. Ale trzeba wrócic do tematu.

Dałem taki a nie inny tytuł, gdyż nie widzę sensu żeby sprawy (i wyniki) 1 Ligi były rozbijane na drobniejsze tematy.

Po zamknieciu OrlenL w ub sezonie kompletnie nie wiem po co ta liga ma w ogóle istnieć? O co maja walczyć te zespoły? Analogiczna sytuacja jest w PlusL, ale z racji większego zainteresowania męska, tam są chociaż relacje z meczy w TVP Sport.

Osoby będące bliżej rozgrywek doskonale wiedzą do czego zmierzam, a osobom nie do końca zorientowanym w temacie pozwole sobie przyblizyć o co tu wszystkim chodzi ( jak nie wiadomo o co co chodzi to wszyscy wiedzą że chodzi o kasę, ale do tego jeszcze wrócę).

Pierwsze podstawowe pytanie- czemu ma służyć zamkniecie OL? Podnoszeniu jej poziomu- cokolwiek to znaczy? Bzdura. Podnoszeniu kwalifikacji krajowych zawodniczek? Kolejna bzdura.

Wszyscy doskonale wiedzą, że w OL jest kilka zespołów które maja kasę i możliwości, i one rządzą i dzielą w lidze. Mam tu na mysli Police, Wrocław, Sopot no i mimo wszystko Muszyna. Kolejną grupe stanowia Bielsko, Łódź, Dąbrowa- jako tako spinaja budżet i jakos to im wychodzi. Do tej grupy zmierza chyba Rzeszów, i znając trochę tamtejsze realia wkrótce bedzie na tym poziomie. Pozostale zespoły to totalna loteria. Piła, Pałac, Legionovia czy Ostrowiec balansuja na krawędzi mozliwości. A grają w OL tylko dlatego że spaść nie mogą! O ile w ub sezonie Pałac był ewidentna czerwona latarnią ligi to w obecnym ma poważnego konkurenta do tego miejsca- Legionovię. Dlaczego pisze o tym na wstępie? gdyż moim zdaniem właśnie to cholernie źle robi dla naszej siatkówki. Dlaczego? Ano dlatego, że po rundzie zasadniczej w ub. sezonie trzy zespoły (Sulechów, ŁKS i Toruń) złozyły chęć przyłączenia się do rozgrywek OL. A co z tego wyszło? Wszyscy wiedzą. Tym niemniej każdy z tych zespołów sportowo spokojnie mógł walczyć z Pałacem, Piłą, Ostrowcem czy Rzeszowem. Ale to juz historia, która niestety wpłyneła na obecna postawę tych zespołów.

Zawisza Sulechów, w ub sezonie miał naprawdę mocna ekipe, która dość szczęśliwie (kontuzje w ŁKS) ale zdecydowanie wygrała 1 Ligę. Mieli kłopoty na przełomie roku, ale wg działaczy wszystko było "opanowane", dokończyli sezon i mieli zapewnienia sponsorów (i działaczy wojewódzkich) o kasie na kolejny sezon JESLI znajdą się w Orlen Lidze. Niestety, nikt ich nie zaprosił. Transfery poczynili raczej na minus, co ewidentnie widać po dotychczasowych wynikach, i obecnie powrócili do stanu sprzed roku, czyli pustki w kasie.

ŁKS Łódź- wicemistrz 1 Ligi, ma ogromne apetyty na OL, w ubiegłym sezonie gdyby nie kontuzje, to nie wiadomo czy by nie wygrał z Zawiszą, ale.. [tu mam nadzieję że mnie właściciel tego portalu nie zbanuje :)]o ile problem z halą na Skorupki jakoś rozwiążą, może w Atlas będą grali,, o ile sie wcisną do niej do czasu wybudowania nowej hali, bo takie słuchy chodzą... sponsorów prywatnych zbiorą (ile? nie mam pojęcia, oby jak najwięcej i jak najdłuzej!)... to najwiekszy problem beda mieli w swoim mieście, niestety... bo nie wiem czy Miasto bedzie w stanie (będzie chciało?..) finansowac dwa zespoły w OL.... osobiscie wątpie czy to da sie pogodzić, bo Budowlani dostaja naprawde niezły grosik... podwoić ta kase? czy podzielić równo? zagwozdka.
A wracając do zespołu, to na ten sezon, wg mnie, mają najmocniejszą ekipę. Będę mocno zdziwiony, jeśli nie wygrają 1 Ligi w tym sezonie. i co dalej???

Budowlani Toruń- brazowy medalista z ub sezonu- maja zagwarantowane finansowanie zarówno z miasta jak i od prywatnych sponsorów, na bardzo przyzwoitym poziomie, fajna nowa duża hala (co prawda boczne boisko jest lepsze do gry) spełniajaca
wymogi OL, są w stanie finansowo zebrać porządny zespół,. Niby wszystko pieknie i ładnie gdyby nie trener, który nic nie potrafi, a wynik generalnie robi mu zespół, do którego ściąga doswiadczone zawodniczki. Grając "na fali" na dzień dzisiejszy nie powinni mieć problemów z ograniem takiej Legionovii, ale moga mieć ogromne problemy z dobrze poukładanymi zespołami z 1 Ligi, a taki ŁKS powinien ich odprawić 3:0 [zobaczymy co bedzie w najbliższą sobotę].

Co dalej... no tak, nie sposób pominąć chorej , moim zdaniem, decyzji żeby SMS Szczyrk grał nadal w 1 Lidze. Tym dziewczynkom takie baty cały czas zbierane niewiele dadzą, a dla klubów wyjazdy do nich stanowia wcale nie małe obciążenie finansowe. Działacze są na tyle zdeterminowani, żeby promowac swoje zawodniczki z SMS, że zgodzili sie pokrywać koszty obsługi sedziowskiej meczy w których gra SMS. Zarówno domowych jak i wyjazdowych! A skoro juz przy tym jestem, to to moze być jedna z odpowiedzi na pytanie "i komu to potrzebne?"... no własnie sędziowie... nie lubię zagladać komukolwiek do kieszeni, ale koszty obsad sędziowskich nie są małe a mecz ligowy to jakieś 1700-2200 pln na obsadę... netto... fajna fucha :)

Po takim wstepie można cos napisac o tych kliku meczach które juz sie odbyły. Stan na dzień 22.10.2015

Aktualny lider- Toruń- wygrał 3 spotkania, w tym z Zawiszą 3-0, ale tak jak napisałem wczesniej, nie poradzi sobie z zespołem dobrze poukładanym, co właśnie miało miejsce w meczu PP z Gośliną. Tak czy inaczej maja potencjał na pudło, ale na zdobycie majstra 1 Ligi, nie postawił bym 5 złotych. Może jak zmienia najsłabsze ogniwo to powalczą z Łodzia, ale na dzień dzisiejszy to w najblizszą sobotę w Łodzi bedzie raczej jednostronne spotkanie.

Wicelider- PSPS Police- to jest ogromne zaskoczenie. Beniaminek, jako ostatni dołaczył do 1 Ligi, ale dziewczyny stanowią zespół, z najfajniejszą "cieszynką" z całej kobiecej siatkówce, który może postawić się każdemu, bez wzgledu kto jest po drugiej stronie siatki. Jak dla mnie są sprawcami najwiekszej niespodzianki w 1 Lidze, czyli pokonały jednego z głównych faworytów - Warszawę na jej terenie, po bardzo bardzo emocjonujacym spotkaniu, gdzie przegrywały 0-2! Jak bedzie dalej? tego chyba nawet Bujek nie wie :)

3- Warszawa- kolejny beniaminek , z ogromnymi ambicjami, przed rozpoczeciem ligi stawiany jako jeden z faworytów do jej wygrania, posciągali chyba najbardziej doswiadczone zawodniczki z dostępnych [z kilkoma decyzjami bym mocno polemizował] ale... czy Zawieracz zrobi z nich ZESPÓŁ to hmmm... nie wiem. Nie pokazali chyba jeszcze swoich mozliwości, ale na co finalnie bedzie ich stać... to po kilku kolejnych meczach będzie można powiedzieć. Narzaie to porazka u siebie z Policami to chyba skaza na honorze.

4-Łódź- jak dla mnie murowany faworyt do wygrania Ligi, nie sa na czele, ze wzgledu na wolny los w ostatniej kolejce, ciekawy jestem jak potraktuja Toruń w najblizszą sobote. Zdecydowanie najsilniejszy skład w lidze. Utrzymali kluczowe zawodniczki z ub. sezonu, i jeszcze bardziej wzmocnili skład. Mam nadzieję że wystarczy im determinacji i siły przebicia, zeby awansowac do OL, i rozbić ten chory układ z zamknięta Liga. Trzymam kciuki.

5-Świecie- bardzo fajnie poukładany zespół. Ciekawe zawodniczki. Solidne podstawy do funkcjonowania, stabilni sponsorzy... moga sprawić niejedną niespodzianke, ale nie jestem pewny czy uda im sie powtórzyc wynik z ub. sezonu.

6-Mysłowice- cóz narazie nieżle ale... zagrali dwa mecze z niezbyt wymagającymi przeciwnikami... pożyjemy zobaczymy.

7-Krosno- 3 mecze- 3 punkty- bez fajerwerków, dwa lata temu w czubie... rok temu w dole... jak bedzie teraz?

8- Sulechów- hmm... o ich problemach pisałem powyżej.. początek sezonu- falstart, muszą uporać sie ze swoimi problemami (wiadomo ze podstawowy problem to kasa) i mam nadzieje że się odrodzą w wynikach. Ich walka z systemem w ub sezonie mam nadzieję że że nie była stracona. Szkoda mi trenera, dziewczyn i działaczy również. Wiem że robia co moga ale z pustej kasy nie da sie tego ogarnąć. A sportowo... hmmm... wg mnie mają słabszy zespół niż w ub sezonie, ale co wywalczą tego nie wie nikt.

9-Murowana Goslina- dla mnie na dzień dzisiejszy totalna niewiadoma, nie widziałem ich w zadnym meczu,ani przed sezonem ani juz w trakcie, jak to nadrobię, to napisze coś więcej. Narazie odprawili Toruń z PP, co uznaje za sich sukces, i jak widać po wynikach setów- była walka.

10-Szczyrk- 4 mecze- 2 punkty- to i tak ogromny sukces. Moim zdaniem 2 liga to byłby ich poziom, ale.. to jak walka z wiatrakami.

11-Gliwice- beniaminek- widziałem ich na żywo, fajne dziewczyny, może tylko Doc.Dr. jako trener nie bardzo potrafi ogarnąć zespół na tym poziomie... 2 liga to jednak trochę inne granie.

12- Węgrów- cóż.. chyba nie takiego początku sie spodziewali, skład mają trochę słabszy jak w ub. sezonie, ale chyba stać ich na więcej

Cóż... mam nadzieję że kogokolwiek zainteresowałem tym swoim wywodem, i ktos doczytał do tego miejsca, za co dziekuję.

Jesli ktoś ma jakieś swoje przemyslenia, sam również chętnie poczytam. Z racji dość marnego zainteresowania tematem siatkówki kobiecej, zwłaszcza na poziomie 1 Ligi, nie spodziewam sie ogromnego odzewu :) ale moze ktoś obserwuje te rogrywki i podzieli się również swoimi spostrzeżeniami. Zapraszam.
Brak następcy Kurka? Wilfredo by chyba sie sprawdził. Przyjmujacych mamy aż nadmiar, Leoś trochę krwawi w przyjeciu a na ataku brakuje gracza z taka charakterystyką...
SerCos
Posty: 3014
Rejestracja: 13 cze 2011, o 17:34
Płeć: M

Re: Sezon 2015/2016 i komu to potrzebne?

Post autor: SerCos »

Podjąłem temat odnośnie kobiet w temacie Plus Ligi http://forum.siatka.org/viewtopic.php?f ... 3w#p388292

Niestety zostałem zbesztany najpierw, żebym się zdecydował czy chce wpuszczać czy wyrzucać zespoły, a potem dostało mi się za to, że żeńskie ligi to zupełnie inny temat.

Odnosząc się do Plus Ligi okazało się, że http://forum.siatka.org/viewtopic.php?f ... 3w#p389036 mityczne osłabienie poziomu ligi przy spadkach i awansach sportowych to bełkot.

Potem nie podjęto ze mną dalszej dyskusji :<

Nie będę się powtarzał po raz kolejny, bo nic się nie zmieniło i nadal jestem przeciwnikiem zamkniętej ligi.

Odnośnie działań PZPS to wystarczy porównać ilość artykułów odnośnie ligi męskiej i żeńskiej od 1 września. Wynik 9:3, mało tego z tych trzech artykułów jeden odnośnie protokołu, drugi to Komunikat dotyczący PP, a trzeci to wywiad z trenerem Zawieraczem.

Do tego zero składów, zero jakichkolwiek informacji o zawodniczkach tylko suche wyniki. Przecież to kilka godzin roboty. A Artykuły mogliby przepisywać ze stron klubowych jak robią na stronie OrlenLigi, ale kto im każe.
phil
Posty: 1281
Rejestracja: 25 kwie 2013, o 18:10
Płeć: M

Re: Sezon 2015/2016 i komu to potrzebne?

Post autor: phil »

Zawisza ma poważne problemy finansowe i może być już 3cim zespołem który wycofa się z rozgrywek I ligi. Najpierw wycofał się Ekstrim Gorlice (zastąpił go PSPS Chemik Police), później zespół z Jastrzębia, a teraz przychodzi kolej na Zawiszę. Źle się dzieje w I lidze i to głównie za sprawą władz PLPS.

Widzę coraz więcej wad w zamkniętej lidze i sądzę, że "otwieranie-zamykanie" ligi nie było dobrym pomysłem.
Camillo Marcotti

Re: Sezon 2015/2016 i komu to potrzebne?

Post autor: Camillo Marcotti »

No i bardzo dobrze, że zamknęli ligę. Tacy chwilowi sponsorzy jak w Zawiszy nie są nikomu potrzebni. Zagrali jeden sezon, jak piszecie, z problemami, ale ogarnęli, mieli obiecane pieniądze na OrlenLigę, nie było, to się sponsor zwinął. I serio chcielibyście taki klub oglądać w Orlen Lidze? Sponsor by sobie wymyślił, że ma być miejsce 10, byłoby 11, też by zwinął manatki i jaka byłaby korzyść z tego awansu? Było powiedziane, że po sezonie olimpijskim będzie liga do 14-tu powiększana, więc rozsądny sponsor by ten rok poczekał tym samym udowadniając, że mu zależy na sporcie w Sulechowie, a nie tylko na bannerze reklamowym.
phil
Posty: 1281
Rejestracja: 25 kwie 2013, o 18:10
Płeć: M

Re: Sezon 2015/2016 i komu to potrzebne?

Post autor: phil »

Camillo Marcotti pisze:Tacy chwilowi sponsorzy jak w Zawiszy nie są nikomu potrzebni. Zagrali jeden sezon, jak piszecie, z problemami, ale ogarnęli, mieli obiecane pieniądze na OrlenLigę, nie było, to się sponsor zwinął.
Chodzi o to, że sponsorzy zainteresowani są inwestowaniem pieniędzy głównie w druzyny grające w ekstraklasie. Gdyby Zawisza dostał zgodę na występy w Orlen Lidze to klub nie straciłby sponsorów (chodzi o nowe umowy sponsorskie podpisane w tym roku).

Nie wiadomo czy liga będzie powiększona do 14 zespołów czy nie. PLPS mógł szybciej wydać jakąś decyzję. W tym przypadku zwlekali do końca. Zrobili nadzieję klubowi z Sulechowa, a potem dopuścili Pałac Bydgoszcz, który teraz gra 10 czy tam 11 zawodniczek.
Awatar użytkownika
Artek1967
Posty: 1014
Rejestracja: 1 wrz 2012, o 20:19
Płeć: M

Re: Sezon 2015/2016 i komu to potrzebne?

Post autor: Artek1967 »

Camillo Marcotti pisze:No i bardzo dobrze, że zamknęli ligę. Tacy chwilowi sponsorzy jak w Zawiszy nie są nikomu potrzebni. Zagrali jeden sezon, jak piszecie, z problemami, ale ogarnęli, mieli obiecane pieniądze na OrlenLigę, nie było, to się sponsor zwinął. I serio chcielibyście taki klub oglądać w Orlen Lidze? Sponsor by sobie wymyślił, że ma być miejsce 10, byłoby 11, też by zwinął manatki i jaka byłaby korzyść z tego awansu? Było powiedziane, że po sezonie olimpijskim będzie liga do 14-tu powiększana, więc rozsądny sponsor by ten rok poczekał tym samym udowadniając, że mu zależy na sporcie w Sulechowie, a nie tylko na bannerze reklamowym.
Ty chyba masz takie samo pojecie o finansach w klubach jak Twój orginał avatara o sedziowaniu siatkówki. A przy okazji byłes moze na hali w Sulechowie? Banerów maja całkiem sporo, ale tu chodzi o zdecydowanie wieksza kasę niz na baner. A co ma firma z banera na boisku 1 Ligi? Tylko bardzo lokalna reklamę czyli globalne ZERO. I nie chodzi tu nawet o sport w Sulechowie, bo miasto jest delikatnie mówiąc niewielkie, ale o sam fakt stworzenia w takim miejscu druzyny z ambicjami na grę OL.

A czemu to tak dobrze że zamkneli lige? Jakiś konkretny argument? Ja osobiscie wolałbym oglądac w OL ubiegłorocznego Zawiszę niż Pałac lub Piłę.
Brak następcy Kurka? Wilfredo by chyba sie sprawdził. Przyjmujacych mamy aż nadmiar, Leoś trochę krwawi w przyjeciu a na ataku brakuje gracza z taka charakterystyką...
phil
Posty: 1281
Rejestracja: 25 kwie 2013, o 18:10
Płeć: M

Re: Sezon 2015/2016 i komu to potrzebne?

Post autor: phil »

Artek1967 pisze:A czemu to tak dobrze że zamkneli lige? Jakiś konkretny argument? Ja osobiscie wolałbym oglądac w OL ubiegłorocznego Zawiszę niż Pałac lub Piłę.
Zdecydowanie. Zawisza "coś wygrał" (I ligę), a Pałac dwa sezony z rządu zajął ostatnie miejsce w Orlen lidze, wygrywając przez 2 sezony 4 czy 5 spotkań. W sezonie 2012/13 wygrał kilka spotkań więcej, ale głównie z rozbitym Białymstokiem i opartym na I ligowych zawodniczkach Legionowem.
Awatar użytkownika
lipton
Posty: 2316
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 15:53
Płeć: M
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Re: Sezon 2015/2016 i komu to potrzebne?

Post autor: lipton »

Wczoraj wieczorową porą oglądałem mecz Wisły z Karpatami. Bardzo duże wrażenie zrobiła na mnie postawa drużyny z Krosna, która wspaniale walczyła i ostatecznie pokonała faworyzowane warszawianki.

Swoją drogą mecze Wisły we własnej hali, które od jakiegoś czasu można oglądać na Orange Sport poziomem jakoś strasznie nie odbiegają od starć zespołów z dołu tabeli Orlenligi, które miałem okazję zobaczyć (np. niedawny mecz KSZO z Pałacem). Jeśli chodzi natomiast o zaangażowanie zespołów to ze sporej części zawodniczki ekstraklasowe mogłyby brać przykład.
II liga siatkówki kobiet - treningi dla dzieci i młodzieży - Miejska Amatorska Liga Siatkówki - http://laskovia.pl/
Awatar użytkownika
lipton
Posty: 2316
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 15:53
Płeć: M
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Re: Sezon 2015/2016 i komu to potrzebne?

Post autor: lipton »

Na stronach serwisu, którego nazwy nie wolno wymawiać pojawił się wywiad Michała Kaczmarczyka z Miłoszem Majką, drugim trenerem SMS PZPS Szczyrk. Zaintrygował mnie jego fragment:
Michał Kaczmarczyk pisze:Jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci tego zespołu jest Natalia Murek, przede wszystkim ze względu na nazwisko, ale i ostatnie występy.
Córka Dawida?

http:// nazwaktorejniewolnowymawiac .wp.pl/siatkowka/582088/sms-szczyrk-bez-tajemnic-nikt-juz-nas-nie-lekcewazy
II liga siatkówki kobiet - treningi dla dzieci i młodzieży - Miejska Amatorska Liga Siatkówki - http://laskovia.pl/
phil
Posty: 1281
Rejestracja: 25 kwie 2013, o 18:10
Płeć: M

Re: Sezon 2015/2016 i komu to potrzebne?

Post autor: phil »

Tak, to jego córka. W jakimś meczu w tym sezonie zdobyła 30 punktów. Nominalnie gra na przyjęciu, ale w kadrze kadetek zdarzały jej się również mecze na pozycji atakującej.
Awatar użytkownika
Artek1967
Posty: 1014
Rejestracja: 1 wrz 2012, o 20:19
Płeć: M

Re: Sezon 2015/2016 i komu to potrzebne?

Post autor: Artek1967 »

ale się emocjonujaco zrobiło w 1 Lidze... zaczynam watpić czy ktoś jest w stanie wygrać coś na zakładach :D
Brak następcy Kurka? Wilfredo by chyba sie sprawdził. Przyjmujacych mamy aż nadmiar, Leoś trochę krwawi w przyjeciu a na ataku brakuje gracza z taka charakterystyką...
Awatar użytkownika
Artek1967
Posty: 1014
Rejestracja: 1 wrz 2012, o 20:19
Płeć: M

Re: Sezon 2015/2016 i komu to potrzebne?

Post autor: Artek1967 »

Cóż, została do rozegrania ostatnia kolejka Ligi, ale wszystko jest jasne. No moze prawie wszystko :D

Wszystkie miejsca pozostana już bez zmian za wyjątkiem 2/3. Wisła moze wskoczyć na fotel wicelidera, co daje jej bonus w dalszych rozgrywkach playoff, ale musi wygrać w dowolnym stosunku z Chemikiem. Jakakolwiek przegrana , nawet w tiebreaku pozostawia ich na 3 miejscu. Torun, ponieważ rozegrał ta kolejke awansem może się tylko przygladac. Smiesznie trochę wyszło, że Police jeśli wygraja z Wisłą, to beda z nia grały w pierwszej rundzie play-off (jesli przegraja, to graja z Toruniem).
Brak następcy Kurka? Wilfredo by chyba sie sprawdził. Przyjmujacych mamy aż nadmiar, Leoś trochę krwawi w przyjeciu a na ataku brakuje gracza z taka charakterystyką...
ODPOWIEDZ

Wróć do „I liga kobiet”