Liga grecka - 2022/2023

WysokiPortorykanczyk
Posty: 7760
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Liga grecka - 2022/2023

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

Tak myślałem, że ''tęsknimy za czasami, gdy liga grecka była mocna'' - gdy do Grecji trafiło mnóstwo ciekawych graczy - skończą się tak, że nikt nie napisze posta na ten temat. :D

Po pierwszej rundzie:

Olympiacos Pierus - 24 pkt - 8-1 W-L
Paok - 21 - 7-2
Aons Milon - 19 - 6-3
Panathinaikos 18 - 7-2

Bardzo sprzeciętniał Stern, że nawet w Grecji robi ledwie 29% efektywności ataku, Pajenk trzyma formę - Oliva 0,8 asa na set i 57/38 procent ataku, wymiatacz pomimo upływu lat. Słabo Koumentakis, a to reprezentacyjny gracz.

Paok - na razie niespodzianka - świetny Deivid, średni Jorna, fajnie młody Raptis*, ciągnie ich Van Den Dries. IMHO wystarczy to na brąz.

Milon - rewelacyjny Portorykańczyk Molina na przyjęciu (w cyferkach najlepszy gracz ligi obok Oliwy), świetny nieśmiertelny Jordanow na ataku, Herr na rozegraniu - szansę na zmianach dostał 17-letni Nanopoulos* i dwóch 15-latków.

Panathinaikos - pogubili mnóstwo punktów, fajny skład na papierze, ale Hernandez jest już stary, Fragkos średnio, zobaczymy czy zagrożą Pireusowi, pokonali ich w pierwszej rundzie.

W Europie, Challenge Cup powinny rozstrzygnąć między sobą Panathinaikos i Olympiacos, dawno nie wygrali europejskiego pucharu.

Cała tabela: https://hvl-web.dataproject.com/Competi ... =42&PID=58

* coś tam może ruszy w greckiej siatkówce, Andreopoulos fajnie grał rok temu i dostał kontrakt w Taranto, duet z NCAA, ten Raptis dobrze, Nanopoulos podobno duży talent, zobaczymy.
Streeter
Posty: 7163
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Liga grecka - 2022/2023

Post autor: Streeter »

Olympiakos widzę zatrudnił Castellaniego. Zważywszy że ten człowiek jest jak czarna skrzynka w Awanturze o kasę - pójdzie tam, gdzie ktoś da najwięcej, no to chyba całkiem dobrze tam z pieniędzmi.

Niby dwie drużyny zaczynają coś wracać, bo i Panathinaikos (przynajmniej po nazwiskach można sądzić, że pieniężnie). Fajnie byłoby zobaczyć Greków w Lidze Mistrzów.

@WysokiPortorykanczyk

Jesteś w stanie tak całościowo porównać jakość obecnych Greków do tych z czasów świetności ligi greckiej? Nie chodzi mi o jakieś dokładne analizy, zastanawiam się jedynie, czy ci obecni bardziej się nadają na zapchajdziury do zagranicznych zawodników czy mniej.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7760
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: Liga grecka - 2022/2023

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

Nie widziałem wcześniej, wybacz, polecam cytować żeby się pojawiało powiadomienie w takich tematach.
Streeter pisze: 6 cze 2023, o 06:01 Jesteś w stanie tak całościowo porównać jakość obecnych Greków do tych z czasów świetności ligi greckiej? Nie chodzi mi o jakieś dokładne analizy, zastanawiam się jedynie, czy ci obecni bardziej się nadają na zapchajdziury do zagranicznych zawodników czy mniej.
Grecja miała reprezentację +- na poziomie obecnej Kanady, parokrotnie byli blisko strefy medalowej dużych imprez (ten legendarny mecz z USA u siebie na Igrzyskach, gdzie było 2-1 i 20-12, haha, pewnie medalu by nie było, ale ten choke im wykończył całą siatkówkę, bo niedługo później przestali grać w Lidze Światowej, pewnie było zbyt drogo), i mieli dobrych graczy (Baev, Gkiourdas, Roumeliotis, Tsakiropoulos, Kournetas, Stefanou chyba taki libero był, paru środkowych jeszcze), jak grali z nami mecze w Lidze Światowej 2005 w pierwszym sezonie Lozano, to te mecze były wyrównane, w Atenach nas chyba ograli + mieli kilku bardzo fajnych naturalizowanych zawodników, jak Kravarik czy były reprezentant Kuby, Brooks. Był jeszcze naturalizowany Kubańczyk Diaz.

Potem mieli całą grupę zawodników w podobnym wieku, którzy otarli się o dobre granie (Filipov, Djuric, Koumentakis, Tzioumakas, Fragkos, Protopsaltis, Zisis), z mocnymi wynikami młodzieżowymi - ale tylko Djuric zrobił karierę.

Teraz mają znowu graczy, o których powiedzieć można, że się jakoś wyróżniają (Raptis z Paoku, młodziutki Nanopoulos, Grecy z NCAA, jeden fajny środkowy, Andreopoulos, który pograł sporo w Serie A), ale raz, że to melodia przeszłości (Grecy z NCAA nie grali rok temu w podstawie reprezentacji, a ten Nanopoulos ma 17 lat), a dwa, oni nawet nie grają w Lidze Europejskiej.

Grecka siatkówka się kojarzy z obcokrajowcami, i to generalnie prawda, ale: Baev, Gkiourdas, kilku niezłych środkowych, jeden dobry libero, jeden niezły sypacz, naturalizowani Kravarik, Brooks - tych dobrych graczy było na tyle, żeby obsadzić te 9-10 miejsc w klubach z wielkiej trójki.

Teraz jakby ktoś chciał tam mocniej poinwestować, to wziąłby pewnie reprezentacyjnych libero i Greków na środek, licząc, że Djuric sie nie połamie, bo żaden skrzydłowy to nie jest poziom poważnej drużyny. Skoro nie grają nawet w Lidze Europejskiej, to wielkiej przyszłości im nie wróże. Inwestowanie większych pieniędzy niż przez ostatnie dwa sezony byłoby bez sensu.

https://www.sportsdata.gr/volleyball/me ... s.asp?s=09

Jak ktoś nie ma co robić z życiem, tak kompletnie, że chciałby posprawdzać statystyki z ligi greckiej ze starych sezonów, to się okaże, że Pantaleon, Kravarik, Giourdas, Lappas, Baev czy Brooks tym obcokrajowcom bardzo nie ustępowali. Wiadomo, całościowo byli uzupełnieniem, ale to pewnie jeden z powodów dlaczego udało się tam zrobić mocną ligę, a np. w Turcji nie do końca, bo tych dobrych graczy (Baev też swoją drogą po sąsiedzku naturalizowany) było tam sporo, a taki Kravarik to była europejska czołówka.
Streeter
Posty: 7163
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Liga grecka - 2022/2023

Post autor: Streeter »

WysokiPortorykanczyk pisze: 10 cze 2023, o 02:56
Dzięki za przybliżenie, tak się właśnie zastanawiałem przez te coraz lepsze transfery w Grecji czy jest opcja, że powstanie tam coś sensownego :) bo w sumie jedyny kontakt z tą ligą to mam jak te składy zlepiam na stronę, a większość tych greckich nazwisk niewiele mi mówi :)

Koncept z tym, że rodzimi zawodnicy rozwiną się przy zagranicznych to też chyba trochę bujda, patrząc na Turcję jakiś czas temu. Teraz zawodnicy tureccy wyglądają lepiej, mimo że Liga gorsza, bo się pokolenie trafiło, a wcześniej jak grało sporo zawodników wysokiego poziomu to nie bardzo ci Turcy się do czegoś nadawali.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7760
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: Liga grecka - 2022/2023

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

Streeter pisze: 10 cze 2023, o 06:44Dzięki za przybliżenie, tak się właśnie zastanawiałem przez te coraz lepsze transfery w Grecji czy jest opcja, że powstanie tam coś sensownego :) bo w sumie jedyny kontakt z tą ligą to mam jak te składy zlepiam na stronę, a większość tych greckich nazwisk niewiele mi mówi :)

Koncept z tym, że rodzimi zawodnicy rozwiną się przy zagranicznych to też chyba trochę bujda, patrząc na Turcję jakiś czas temu. Teraz zawodnicy tureccy wyglądają lepiej, mimo że Liga gorsza, bo się pokolenie trafiło, a wcześniej jak grało sporo zawodników wysokiego poziomu to nie bardzo ci Turcy się do czegoś nadawali.
Nie ma mocnej korelacji między siłą ligi/limitami/wynikami reprezentacji, bo zawodnicy kształtowani są w wieku, w którym nie są gotowi na poważne granie.

Pisałem to w innym temacie, że upadłe Volley Treviso, grające w czwartej lidze, które ma jeden z najlepszych sektorów młodzieżowych we Włoszech, ma większy wpływ na włoską reprezentację niż Perugia czy inna Modena.

Czym mocniejsza liga, tym łatwiej o rozwój sportowy.

Ciężko zakładać, że poziom treningów/poziom meczów nie wpływa na rozwój zawodników. Rewolucyjnie - nie, ale musi wpływać.

Głównym atutem mocnej ligi greckiej - tak jak wyżej - było, że to była liga nr 1 na Bałkanach i mieli poza solidnymi lokalnymi graczami, kilku bardzo mocnych naturalizowanych i "naturalizowanych" graczy (np. Baev, który za młodu wyjechał z Bułgarii, albo Słowak Kravarik, który w młodym wieku trafił do Grecji, albo Kubańczyk Brooks, który wyjechał do Grecji gdy reprezentanci Kuby mogli zacząć wyjeżdżać, i już tam został.

Blankenau, Van Den Dries, Van Garderen, Rousseaux, Epp, Kovar, Hernandez, Lucas Rangel, Travica, Stern, Oliva, Pajenk, Herr, Jordanow, Molina, West - progresu względem poprzedniego sezonu nie ma, ale not bad, jeszcze ktoś tam ciekawy przyjdzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Państwa bałkańskie”