Liga Narodów 2022

Gierek

Liga Narodów 2022

Post autor: Gierek »

Witajcie.

Otóż wiemy już co nie co na temat nowej edycji Ligi Narodów - w 2022 roku:
https://sport.tvp.pl/55349517/liga-naro ... -rozgrywek

Będziemy mieć nowy system rozgrywek, finałów. Na przemian będą grać kobiety i mężczyźni.

Co o tym sądzicie? Jak dla mnie tych zmian jest za dużo... Przez ileś lat Liga Światowa była bez większych zmian - i dobre było, i ktoś mógł się ograć (np. Wenezuela, Finlandia) w rywalizacji z najlepszymi, a teraz? Może być o to ciężko. Dla przeciętnego kibica moim zdaniem takie zmiany mogą nie służyć.

Zapraszam do dyskusji. :)
WysokiPortorykanczyk

Re: Liga Narodów 2022

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

Bardzo dobra zmiana: mniej meczów, większe przerwy pomiędzy spotkaniami, łatwiej dostać się do turnieju finałowego, chyba mniej latania w porównaniu do tych dawnych edycji, więc łatwiej będzie rotować składem, a zarazem średni poziom dzięki w/w czynnikom może podskoczyć do góry, bo niektóre ekipy nie będą stać przed wyborem pt. gramy serio czy odpuszczamy?. Czy to się utrzyma? Pewnie nie, i za trzy lata znowu dostaniemy nowy formacik. Ale to dobry krok dla powrotu prestiżu Ligi Światowo-Narodowej, bo sentyment za edycjami sprzed kilkunastu lat to chyba nie tylko pochodna czasów młodości, a konsekwencja faktu, że rozgrywki były poważniejsze i człowiek nimi żył dużo bardziej. Jedyny minus to fakt, że nie będzie meczów ze wszystkimi, ale kiedyś grało się fazę interkontynentalną z trzema rywalami, a jak wpadały Ci do grupy Argentyna, Grecja i Serbia bez Milijkovicia, jak w pierwszym sezonie Lozano, i na majku Dębowski, to też jakoś wspaniale nie było. :P

Volleyball World - bo to podobno ich pomysł - to IMHO nowa jakość w siatkówce, zobaczymy co zrobią w siatkówce klubowej.
dedede

Post autor: dedede »

Ale mnie to zastanawia na jakiej to zasadzie będzie działało? Skoro jest 8 zespołów w grupie to jak to możliwe że drużyna zagra 12 meczów?
Polak96

Post autor: Polak96 »

WysokiPortorykanczyk pisze: 13 sie 2021, o 17:10 Bardzo dobra zmiana: mniej meczów, większe przerwy pomiędzy spotkaniami, łatwiej dostać się do turnieju finałowego, chyba mniej latania w porównaniu do tych dawnych edycji, więc łatwiej będzie rotować składem, a zarazem średni poziom dzięki w/w czynnikom może podskoczyć do góry, bo niektóre ekipy nie będą stać przed wyborem pt. gramy serio czy odpuszczamy?. Czy to się utrzyma? Pewnie nie, i za trzy lata znowu dostaniemy nowy formacik. Ale to dobry krok dla powrotu prestiżu Ligi Światowo-Narodowej, bo sentyment za edycjami sprzed kilkunastu lat to chyba nie tylko pochodna czasów młodości, a konsekwencja faktu, że rozgrywki były poważniejsze i człowiek nimi żył dużo bardziej. Jedyny minus to fakt, że nie będzie meczów ze wszystkimi, ale kiedyś grało się fazę interkontynentalną z trzema rywalami, a jak wpadały Ci do grupy Argentyna, Grecja i Serbia bez Milijkovicia, jak w pierwszym sezonie Lozano, i na majku Dębowski, to też jakoś wspaniale nie było. :P

Volleyball World - bo to podobno ich pomysł - to IMHO nowa jakość w siatkówce, zobaczymy co zrobią w siatkówce klubowej.
A mi najbardziej podobała się Liga Światowa z lat 2014-2017. Wiele krajów, trzy dywizje, jasne zasady spadków i awansów, dużo kibiców na trybunach, poważniejsze podejście drużyn, również w niższych dywizjach.

Liga Narodów od początku miała być kółeczkiem wzajemnej adoracji. Ciężko mi brać na poważnie turniej, w którym można przegrać wszystkie mecze 0-3 i i tak się utrzymać, bo jest się ekipą rozstawioną
Polak96

Znamy już gospodarzy fazy interkontynentalnej LN 2021. Tak jak zapowiadano, 16 ekip podzielono na 2 grupy po 8 zespołów każda - obie będą toczyć co tydzień turnieje w oddzielnych miejscach.

Gospodarze to:

Tydzień I - Brazylia (Brasilia) i Kanada (Ottawa)
Tydzień II - Filipiny (Quesoz City) i Bułgaria (Sofia)
Tydzień III - Japonia (Osaka) i Rosja (Kemerovo)

Obrazek
Polak96

Polak96 pisze: 7 gru 2021, o 19:18 Znamy już gospodarzy fazy interkontynentalnej LN 2021. Tak jak zapowiadano, 16 ekip podzielono na 2 grupy po 8 zespołów każda - obie będą toczyć co tydzień turnieje w oddzielnych miejscach.

Gospodarze to:

Tydzień I - Brazylia (Brasilia) i Kanada (Ottawa)
Tydzień II - Filipiny (Quesoz City) i Bułgaria (Sofia)
Tydzień III - Japonia (Osaka) i Rosja (Kemerovo)

Obrazek
Myślałem, że większej głupoty niż obecne kółeczko wzajemnej adoracji nie dało się wymyślić, ale niestety FIVB znów udowodniło mi, jak bardzo się mylę. Jedną rzeczą, jaką system VNL zrobił dobrze było wyeliminowanie meczów - dubli. Każdy grał z dokładnie każdą drużyną dokładnie jeden raz, tabela więc była czytelna i uczciwa. Teraz wracamy do "starych, dobrych czasów" gdy Polska z Serbią czy Bułgaria z Włochami mierzą się po dwa razy, podczas gdy z taką Rosją nie zagrają wogóle. I wszystkie wyniki, rzecz jasna trafiają do jednej tabeli :]

Jedynie co mnie cieszy, to wprowadzenie jako gospodarzy Kanady i FILIPIN (!). Najwyższy czas, żeby siatkówka wyrwala się z polsko-włosko-japońsko-brazylijskiej banieczki organizacyjnej, w której trwała ostatnie parę lat. Mam nadzieję, że w Ottawie dopisze frekwencja, bo o Filipiny jestem spokojny, byłem tam kilka razy i wiem, że podobnie jak w całej wschodniej Azji ludzie kochają tam siatkówkę. W sumie wolałbym, żebyśmy zagrali drugi weekend właśnie tam, niż w tradycyjnie pustej (o ile nie grają Bułgarzy) hali w Sofii.
granvorka

Post autor: granvorka »

Te „grupy” się zmieniają co tydzień i nawet wtedy, gdy Polska będzie w 1. i 2. tygodniu w „grupie” z Serbią i Kanadą, to nie znaczy, że będzie grać dwa razy z każdą z tych ekip. Jeden game week to 6 dni meczowych, a nie da się jednak nawet w VNL zagrać dwóch meczów jednego dnia ;) I z Rosją jesteśmy ustawieni na mecz w 3. tygodni wg tej rozpiski.
yanczylik

Post autor: yanczylik »

jakim cudem zagramy 12 meczów jak w grupie jest 8 zespołów ?
granvorka

Post autor: granvorka »

W każdym z 3 tygodni zagramy po 4 mecze w ciągu 6 dni, które przypadają na każdy mini-turniej. Tak dedukuję z tej rozpiski i informacji o formacie VNL 2022, który był ogłaszany w sierpniu (tam pojawiło się info o 12 meczach).

Te grupy nie są stałe, to po prostu drużyny przypisane do konkretnego mini-turnieju. Co oznacza, że w ramach każdego z nich część drużyn przypisanych do konkretnej "grupy" nie zagra ze sobą. Nie wiem więc czemu niektóre miałyby grać ze sobą po dwa razy?

Trochę nie rozumiem, czemu nawet przy takim układzie nie można zagrać każdy-z-każdym, no ale to w końcu turniej pod egidą FIVB.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Liga Narodów (dawniej LŚ)”