MŚ kadetów 2019 (U19)

WysokiPortorykanczyk
Posty: 7728
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

MŚ kadetów 2019 (U19)

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

Zwykle dyskusja toczyła się przy okazji występów polskiej reprezentacji, ale jako, że naszej reprezentacji nie ma, a to bardzo ciekawa impreza, to popiszę sobie tutaj. Może @drukjul podłapie temat, jak nie - będę aktualizować to w granicach możliwości. Na razie widziałem tylko transmisje z meczów Włoch ze stacjonarnej kamery, być może inne będą pokazane od 1/8 finałów, albo w następnych dniach.

Grupa A: Kuba, Białoruś, Tajwan, Brazylia, Tunezja
Grupa B: Włochy, Iran, Czechy, Kolumbia, Bułgaria
Grupa C: Egipt, Japonia, Argentyna, Meksyk, Niemcy
Grupa D: USA, Nigeria, Korea Południowa, Rosja, Dominikana

Kandydacji do medali? Teoretycznie - Kuba, Brazylia, Włochy, Iran, Rosja, Japonia, Czechy, Niemcy, Bułgaria - ale tak jak pisałem w temacie o polskich młodzieżowcach: poziom w Europie na MEK był bardzo przeciętny, triumfatorzy, Niemcy - zdążyli przegrać tutaj z Egiptem (który ograł też Argentynę, ale oni mają słabą drużynę w tym roczniku), Czesi zagrali fatalny mecz z Włochami, że aż krwawiły oczy (spokojnie zagralibyśmy lepiej), do tego formuła tego turnieju jest bardzo loteryjna (1/8, 1/4, 1/2 i finały). Dwa lata temu w czwórce MŚ znalazła się Japonia i Korea Południowa. Jak ktoś lubi tak głęboko śledzić siatkówkę, to na pewno ciekawa impreza.

Moim zdaniem głównymi faworytami są Włosi - nie dość, że bardzo dobrze poczynali sobie w sparingach, wygrywając bez straty seta tuż przed MŚ turniej towarzyski w Tunisie (MŚ odbywają się w Tunezji), gdzie wystąpił Iran, Brazylia, Kuba, Argentyna i gospodarze, to mają trzech-czterech naprawdę utalentowanych zawodników. Do tego pierwszy raz widzę reprezentację Włoch w jakiejkolwiek grupie wiekowej, która gra trzema bardzo wysokimi skrzydłowymi (200-205-212 cm), próbowałem sobie przypomnieć i nie wiem czy coś takiego w dorosłej kadrze miało miejsce.

W meczu Iranu z Bułgarią na przyjęciu w reprezentacji Iranu zagrał Amir Toukteh, czyli nominalnie środkowy, który w drużynie ze starszego (dwu)rocznika (tej, która wygrała MŚK i MŚJ) był podstawowym zawodnikiem, a w 2018 roku na Mistrzostwach Azji zadebiutował jako 17-latek w pierwszej reprezentacji. I ten Toukteh w meczu z solidnymi Bułgarami zdobył na swojej nienaturalnej pozycji 27 punktów (chyba 23/39 w ataku) - kolejny ogromny irański talent. Akurat tutaj Iran nie jest jakimś wielkim faworytem do medali, ale sam Toukteh już dwa lata temu na MŚK został wybrany najlepszym środkowym imprezy.

W szerokim składzie reprezentacji Brazylii znalazł się mierzący 212 cm wzrostu 15-letni środkowy Maicon, który wg brazylijskich mediów urósł przez rok cztery centymetry i ma szansę stać sie najwyższym siatkarzem świata, ale ostatecznie nie znalazł się w 14-tce na turniej. :P

Najbardziej jestem ciekaw występu Rosjan (mocno przemeblowany skład w porównaniu do ubiegłego roku, poza kapitanem, nie znam dobrze tych siatkarzy) oraz Włochów.

Brazylia przegrała 2-3 z Kubą, a ta grała bez Yanga z seniorskiej reprezentacji, w innym wypadku mieliby realne szanse na finał tutaj. Brazylia - niby niezły skład, kilku fajnych zawodników, ale jednak bez szału, z tym, że oni w juniorach zawsze są lepsi.
SerCos
Posty: 3014
Rejestracja: 13 cze 2011, o 17:34
Płeć: M

Re: MŚ kadetów 2019 (U19)

Post autor: SerCos »

Nikt nie podejmuje tematu, a szkoda.

Faza grupowa za nami, a tak wyglądają pary 1/8:

Włochy - Tajwan
Japonia - Korea
Czechy - Białoruś
Egipt - Nigeria

Rosja - Niemcy
Kuba - Iran
USA - Argentyna
Brazylia - Bułgaria

Według mnie najciekawiej zapowiada się mecz Kubańczyków z Iranem. Górna połówka jakby słabsza. W statystykach po fazie grupowej wśród 5 najlepiej przyjmujących 3 Rosjan i 2 Japończyków.
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7728
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: MŚ kadetów 2019 (U19)

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

SerCos pisze:Według mnie najciekawiej zapowiada się mecz Kubańczyków z Iranem.
Na samym początku meczu Iranu z Włochami kontuzji nabawił się Amir Toukteh, który potem nie pojawił się już na parkiecie. Bez niego Iran nie ma większych szans na jakikolwiek sukces na tym turnieju, więc jeżeli Toukteh nie wróci jutro do gry - a wyglądało to na skręcenie stawu skokowego, to faworytami będą Kubańczycy.

Widziałem tylko mecze Włochów, więc mam nadzieję, że będą streamy z reszty meczów od 1/8 finałów - faworytami do finału są tak jak myślałem przed turniejem właśnie Włosi oraz Rosjanie, ale to 17/18-latkowie, i już do tego momentu mieliśmy dużo niespodzianek. Włochy, Czechy, Rosja i Brazylia - tak typuję, ale zobaczymy, ile z tego się spełni.
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7728
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: MŚ kadetów 2019 (U19)

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

No to mam już szansę co najwyżej na 50%, bo Czesi przegrali 0-3 z Białorusinami, a Brazylia - po tiebreaku z Bułgarią.

Ciekawy turniej, ale szkoda, że poza meczami Włochów, dalej nie ma w sieci streamów (albo ja do nich nie dotarłem). Nie spodziewałem się, że Iran bez Toukteha może tak łatwo ograć Kubę, ale kapitalnie zagrał atakujący Saadat (20/35 w ataku). W reprezentacji Bułgarii do szóstki wskoczył Georgij Tatarow, czyli najlepszy atakujący mistrzostw Europy minikadetów, który dał się nam mocno we znaki w półfinale tamtego turnieju - to najlepsza drużyna młodzieżowa Bułgarów od lat.

Rosja ograła bardzo łatwo słabo dysponowanych mistrzów Europy z Niemiec.

Koszmarnym sportem do żywego interesowania się nim jest siatkówka - nawet w piłce ręcznej nie ma problemów ze streamami z młodzieżowych zmagań.

Ćwierćfinały odbędą się jutro:

Włochy - Japonia
Egipt - Białoruś
Rosja - Iran
Argentyna - Bułgaria
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7728
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: MŚ kadetów 2019 (U19)

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

W półfinałach Włosi bardzo łatwo pokonali Egipt, a Rosja - bez straty seta Argentynę, jutro o 21 naszego czasu finał.

O skali dominacji Włochów oraz Rosjan na tym turnieju niech najlepiej świadczy fakt, że pierwsi stracili przez cały turniej trzy sety, a drudzy - dwa. Oglądnąłem wszystkie - poza spotkaniem z Bułgarią - mecze Włochów, i z jednej strony mają znakomity zespół na poziomie młodzieżowym, ale z drugiej - poziom tego turnieju musi być naprawdę przeciętny.

W meczu Rosji z Argentyną nie grał jeden z liderów tej drużyny, O. Kurbanow, ale nie mogę znaleźć informacji, dlaczego: bez niego faworytem finału będą Włosi.

Bez względu na końcowy wynik, świetnie widać, że w przyrodzie (prawie) nic nie ginie. ;) Włosi trafili na bardzo dużą dziurę pokoleniową, ale w rocznikach 99-00 i 01-02 mają dwie znakomite drużyny młodzieżowe, i po finale MŚ juniorów sprzed miesiąca, teraz awansowali do finału na poziomie kadetów.

Jak już sygnalizowałem, przede wszystkim w końcu mają zespół o naprawdę imponujących parametrach fizycznych. A to bierze się stąd, że cała trójka skrzydłowych to dzieci związanych na poważnie z siatkówką ludzi: atakujący Tommaso Stefani (212 cm wzrostu) to syn byłego zawodnika i profesjonalnego trenera siatkarskiego. Ojciec Alessandro Michieletto (205 cm wzrostu), Ricardo Michieletto, to były bardzo solidny ligowiec i mistrz Włoch, a obecnie od dekady menadżer zespołu Itasu Trentino. Ojciec Tommaso Rinaldiego (200 cm wzrostu, najlepiej atakujący tego turnieju - ponad 60% skuteczności ataku) - Pietro Rinaldi, to z kolei były reprezentant Włoch i były przyjmujący/libero wielu mocnych zespołów, w tym takich jak Noicom Cuneo czy Kerakoll/Trenkwalder/Cimone Modena.

I cała ta trójka pokazuje bardzo duży potencjał. Rinaldi - o ile jeszcze bardzo przeciętnie przyjmuje, o tyle w ofensywie jest na tym turnieju chyba najlepszym siatkarzem Włochów i imponuje dynamiką w ataku i wszechstronną zagrywką. Michieletto to jeszcze bardzo szczupły chłopak, ale ma niesamowite warunki do grania: 205 cm, lewa ręka, bardzo dobrze ułożony technicznie, dobre przyjęcie (chociaż z Egiptem zagrał najgorszy mecz turnieju), bardzo wszechstronna zagrywka. Jego najsłabszym elementem jest chyba właśnie atak, bo brakuje mu siły i ma problem z odpowiednim doborem kierunków, ale ogólnie to potencjał na baaaaardzo poważnego gracza i największy talent z tej drużyny. W końcu, Stefani to bardzo surowy technicznie gracz, któremu wciąż zdarzają się słabiutkie mecze, gdzie psuje całą grę swojej drużynie (pierwszy mecz z Bułgarią), ale to bardzo sprawny jak na 212 cm wzrostu atakujący, który po roku stażu u Marco Bonitty w Rawennie może zrobić dalszy progres, a jeżeli Włosi wygrają - być może główny kandydat do nagrody MVP. Bardzo pozytywne wrażenie wywołuje też rozgrywający Porro, który pomimo 183 cm wzrostu jest baaaardzo atletycznym zawodnikiem czym rekompensuje brak warunków fizycznych, a jeżeli chodzi o rozegranie może jak na 18-latka się podobać.

Jak dodamy do tego trochę starszych kolegów: Daniele Lavię, Davide Gardiniego - kolejnego bardzo wysokiego (205 cm wzrostu) przyjmującego i syna siatkarza (i to nie byle jakiego) czy Kristiana Gambę albo Lorenzo Cortesię, i jeszcze parę lat starszych: jak Giannelli, Nelli, Russo, Balaso, to Włosi mają bardzo ciekawą grupę siatkarzy, z których być może uda im się złożyć już mocną ekipę na Igrzyska w Paryżu, zwłaszcza jeżeli będą w stanie naturalizować jakiegoś mocnego zawodnika, co nie jest wykluczone. Pewnie będą potrzebowali na przebudowę reprezentacji trochę czasu, a i nie wiadomo co tak naprawdę wyrośnie z tych wszystkich młodziutkich zawodników, ale to bardzo pozytywny sygnał dla włoskiej męskiej siatkówki.

Żadnego meczu Rosjan nie można było zlokalizować w sieci, więc nie jestem w stanie pokusić się o podobny opis, ale ze statystyk wynika, że do tej pory dominowali nad przeciwnikami serwisem i skutecznością ataku. Reszta ekip to tylko pojedynczy wyróżniający się zawodnicy. Zobaczymy w finale czy Rosjanie będą w stanie zdominować serwisem także Włochów: przed turniejem, obie drużyny zagrały sparing na Memoriale Czesnokowa w Anapie i po tiebreaku wygrali Rosjanie, więc to chyba zespoły o podobnym potencjale.
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7728
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: MŚ kadetów 2019 (U19)

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

Włochy wygrały finał, pokonując 3-1 Rosję.

Przez dwa pierwsze sety, Włosi popełniali bardzo dużo błędów własnych, przez co były one wyrównane - od trzeciego seta podnieśli poprzeczkę i wygrali je bardzo łatwo. Omar Kurbanow, jeden z liderów Rosjan, chyba zmagał się z jakimiś problemami w końcowej fazie turnieju, ponieważ wczoraj nie grał w ogóle, a dzisiaj - grał przeciętnie, więc osamotniony leworęczny atakujący Roman Muraszko (który sprawił bardzo duże wrażenie, pomimo słabego meczu w ataku) został wyłączony z gry przez włoski blok. U Włochów - wszyscy wymienieni w poście wyżej siatkarze zagrali co najmniej nieźle. Najlepszym graczem finału był Michieletto, który zdobył 20 punktów: talent pokroju, nie wiem, Mateusza Miki.

Trzecie miejsce zajęła Argentyna, pokonując Egipt, co jest (tzn. podium Argentyny) dla mnie dużą niespodzianką.

Nagrody indywidualne:

MVP: Tommaso Rinaldi
Najlepszy atakujący: Roman Muraszko
Najlepsi przyjmujący: Tommaso Rinaldi i Omar Kurbanow
Najlepsi środkowi: Nicola Cianciotta i Agustin Gillardo
Najlepszy libero: Ilja Fiedorow
Najlepszy rozgrywający: Paolo Porro

O dominacji Włochów na tym turnieju najlepiej niech świadczy fakt, że równie dobrze mogliby być w tym zestawieniu Stefani czy Michieletto. Nagrodę MVP otrzymał Rinaldi - co ciekawe, bo po pierwsze, ten turniej rozpoczął na ławce rezerwowych (w pierwszym meczu po dwóch setach zmienił Piervito Disabato), a po drugie - moim zdaniem to najmniej utalentowany z trójki włoskich skrzydłowych. Środkowego Cianciotty nie wspomniałem w poprzednim poście, bo przez warunki fizyczne (196-198 cm wzrostu) nie wróżą mu dużej kariery.

Włosi wygrywają MŚK po 22 latach: wtedy tamta drużyna nie przyniosła wielkich gwiazd siatkówki Włochom, ale Sintini, Sottile, Cozzi, Tencati, Bari czy Gavotto zdobywali wysokie lokaty międzynarodowych imprez wraz z reprezentacją, niekiedy jako podstawowi zawodnicy. Zobaczymy jak będzie tutaj.

Dla naszej drużyny młodzieżowej dobry prognostyk jest taki, że wszystkie zespoły poza finalistami z Europy wypadły co najwyżej przeciętnie, więc być może będzie szansa na wysoką lokatę na MEJ.
kanimo

Re: MŚ kadetów 2019 (U19)

Post autor: kanimo »

WysokiPortorykanczyk pisze:Włochy wygrały finał, pokonując 3-1 Rosję.
Dla naszej drużyny młodzieżowej dobry prognostyk jest taki, że wszystkie zespoły poza finalistami z Europy wypadły co najwyżej przeciętnie, więc być może będzie szansa na wysoką lokatę na MEJ.

Moze tak, moze nie. Niziutki pierwszy rozgrywajacy ze Spaly (179), niski bardziej ofensywny z przyjmujacych (190), nieco wyzszy ten bardziej defensywny (194). W tym wieku to juz niewiele urosna. W bloku i ataku z lewego to nas czapkami nakryja. Tak naprawde, to poza atakujacym i srodkowymi gorsze warunki fizyczne niz mlodsi koledzy.
Sorry za OT
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne turnieje na świecie”