Ortezy stawu skokowego stosowana "profilaktycznie"

dobry
Posty: 2
Rejestracja: 23 sie 2010, o 23:58

Ortezy stawu skokowego stosowana "profilaktycznie"

Post autor: dobry »

Witam serdecznie wszystkich,

Chciałbym poznać Wasze zdanie w temacie stosowania "stabilizatorów" podczas gry i treningów. Ja dotychczas byłem przeciwny, z wiadomych powodów(imo najlepsze jest odpowiednie przygotowanie siłowe i właściwa rozgrzewka), ponieważ jednak punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, dlatego i ja zacząłem skłaniać ku stanowczemu "czemu nie" ;).

Pokrótce, w ciągu ostatnich kilku lat:

1. Skręcenie stawu skokowego II stopnia(szyna gipsowa + kilka tygodni zwolnienia z zajęć wf'u) - przyczyna zabłąkana piłka podczas trenowania zagrywki,

2. Skręcenie II stopnia, zerwanie torebki stawowej, złamanie kości śródstopia(gips + szyna + rehabilitacja) - przyczyna przekroczenie linii środkowej przez zawodnika atakującego,

3. Skręcenie II stopnia(właśnie wracam do zdrowia) - przyczyna wpadłem w jakąś dziurę podczas biegania po lesie,

Obecnie grywam wyłącznie rekreacyjnie, więc o rehabilitacji „sportowej” i specjalistycznej opiece medycznej nie ma mowy; głównie ze względów finansowych. W zasadzie uraz goi się bardzo szybko, ale lekarz ortopeda zalecił mi stosowanie ortezy stawu skokowego przez najbliższe 3 miesięcy zwłaszcza podczas gry w siatkówkę i koszykówkę, gdzie ryzyko ponownego urazu jest największe. I tak się właśnie zastanawiam, czy nie lepiej wydać trochę więcej i kupić lepszą ortezę, którą w przyszłości będę mógł wykorzystywać profilaktycznie.
Arff
Posty: 7145
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:15
Płeć: M
Lokalizacja: lublin

Re: Ortezy stawu skokowego stosowana "profilaktycznie"

Post autor: Arff »

dosłownie 2 tematy niżej masz odpowiedź na to pytanie udzieloną przez profesjonalistę... tutaj: http://forum.siatka.org/viewtopic.php?f=73&t=2329 warto czasem czytać forum, bo byś się tak nie namęczył z pisaniem tego posta...

od siebie mogę dodać, że jeśli chcesz zmniejszyć kontuzjogenność stawu skokowego, kup sobie dwie piłeczki rehabilitacyjne i rób na nich przysiady i inne tego typu ćwiczenia ;]
"Dyskusja nie szkodzi, jeśli jest prowadzona fair, bez założeń wstępnych i z góry przygotowanej tezy, bo wtedy kończy się dyskusja i zaczyna się ideologia."
dobry
Posty: 2
Rejestracja: 23 sie 2010, o 23:58

Re: Ortezy stawu skokowego stosowana "profilaktycznie"

Post autor: dobry »

Arff pisze: od siebie mogę dodać, że jeśli chcesz zmniejszyć kontuzjogenność stawu skokowego, kup sobie dwie piłeczki rehabilitacyjne i rób na nich przysiady i inne tego typu ćwiczenia ;]
A ja od siebie dodam, że kumple zazwyczaj śmieję się ze mnie, że przychodzę zawsze 30min wcześniej i zostaję po treningu, żeby porządnie się rozgrzać i przygotować - taka pozostałość po dawnych czasach ;). Niemniej jednak nie znam ćwiczenia, które byłoby w stanie zabezpieczyć przed urazem spowodowanym w wyniku wypadku. Jeśli częste urazy są wynikiem nadmiernego przeciążenia, lub niewłaściwej pracy danego stawu to ok.; zresztą przechodziłem rehabilitację zachowawczą innego stawu, więc wiem jak to wygląda w praktyce. Ale przed wypadkiem zabezpieczyć się nie da, można chyba tylko liczyć na to, że ewentualny uraz będzie mniej dotkliwy.

Większość tematów dotyczących interesującego mnie zagadnienia, w tym dziale, także przeczytałem ale w tym wątku chciałem poznać opinię osób, które takie rozwiązanie stosują np. typ stabilizatora, ćwiczenia kompensujące, ewentualne zmiany spowodowane długotrwałym stosowaniem stabilizatora. Jak już wcześniej pisałem punkt widzenia zależy od punkty siedzenia, a kilku moich znajomych zrezygnowało całkowicie z gry np. z powodu problemów w pracy związanych z częstymi zwolnieniami lekarskimi.
ghost41
Posty: 5
Rejestracja: 11 wrz 2010, o 15:45
Płeć: M

Re: Ortezy stawu skokowego stosowana "profilaktycznie"

Post autor: ghost41 »

oczywiście, ze lepiej wydac troche wiecej kasy i porzadnie zabezpieczyc staw przed ponowna kontuzja. Najlepeszy wg mnie jest McDavid ankle X, sam w nim gram i musze powiedziec ze lepszego nie stosowalem a mialem jzu co najmniej kilka
Arff
Posty: 7145
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:15
Płeć: M
Lokalizacja: lublin

Re: Ortezy stawu skokowego stosowana "profilaktycznie"

Post autor: Arff »

taki stabilizator to tylko zabezpieczenie przed tym, żeby przypadkowo nie skręcić sobie kostki... to znaczy, że jeśli już raz skręcimy sobie staw, ponowne, tak zwane, nawykowe skręcenie może się zdarzyć bardzo szybko(oczywiście jeśli nie przejdziemy odpowiedniej rehabilitacji) ale na pewno nie uchroni nas przed skręceniem kiedy nadepniemy na stopę przeciwnika czy na piłkę... co więcej, w takim wypadku takie skręcenie może być dużo poważniejsze w skutkach...
"Dyskusja nie szkodzi, jeśli jest prowadzona fair, bez założeń wstępnych i z góry przygotowanej tezy, bo wtedy kończy się dyskusja i zaczyna się ideologia."
RADZINX
Posty: 1
Rejestracja: 26 paź 2012, o 12:56
Płeć: M

Re: Ortezy stawu skokowego stosowana "profilaktycznie"

Post autor: RADZINX »

Stabilizator stawu skokowego szczególnie w siatkówce to ważna rzecz. Winiarski i Możdżonek grają ostatnio w A2DX od Zamsta.
Nie ma się czemu dziwić bo to chyba najlepsze rozwiązanie na rynku dla sportowców. Ta orteza świetnie stabilizuje staw skokowy ale też daje możliwość ruchu w pewnym zakresie. poza tym jest bezpieczna bo nie ma w niej żadnych stalowych elementów, usztywnienie jest wykonane ze specjalnie ukształtowanego tworzywa sztucznego. Jest wygodny nie przeszkadza w ruchu.
Sam używam chociaż jestem amatorem.
polecam
phisiophil
Posty: 1
Rejestracja: 22 maja 2018, o 10:37
Płeć: M

Re: Ortezy stawu skokowego stosowana "profilaktycznie"

Post autor: phisiophil »

Cześć, jeśli mamy do czynienia z nawracającymi urazami skrętnymi podczas gry, to powinieneś używać aktywnej ortezy stawu skokowego, czyli elastycznej, która dobrze pracuję w trakcie ruchu (chodzi o propriocepcje i stymulację mięśniową).Tutaj możesz wybrać coś dla siebie https://zareklametrzebaplacic.pl Marka ma tu znaczenie drugoplanowe ważne żeby orteza trzymała kompresję (regeneracja tkanek) i była z oddychającego materiału. Pozdrawiam serdecznie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening”