SIATKÓWKA PLAŻOWA

wojtekRM
Posty: 1
Rejestracja: 14 sie 2014, o 13:27
Płeć: M

SIATKÓWKA PLAŻOWA

Post autor: wojtekRM »

Witam,

Czy mógłby ktoś mi opisać najpotrzebniejsze zasady gry w siatkówkę plażową?

Z góry bardzo dziękuje :)
hipijo
Posty: 3
Rejestracja: 16 mar 2015, o 14:06
Płeć: K

Re: SIATKÓWKA PLAŻOWA

Post autor: hipijo »

Wystarczy wpisać twoje pytanie w google ;)


1. Boisko:
wymiary boiska to 16 x 8 m, czyli dwie połowy po 8 x 8 m.
nie ma linii środkowej.
linie wyznaczające boisko, to taśmy o szerokości 5 - 8 cm
Wysokość siatki mierzona od środka pola gry (wysokość siatki na liniach
nie może przekraczać oficjalnej wysokości o więcej niż 2 cm):
2,43m - mężczyźni
2,24m - kobiety
teren do gry musi być przygotowany na zniwelowanym piasku, o możliwie płaskiej i jednorodnej powierzchni, wolnej od kamieni, muszelek i innych przedmiotów mogących spowodować kontuzje zawodników
piasek musi być drobnoziarnisty
boisko nie może stwarzać dla zawodników niebezpieczeństwa kontuzji
linie muszą być koloru kontrastującego z piaskiem
linie powinny być wykonane ze sznurków lub taśm o dużej trwałości
siatka posiada długość 8,5 m, a umieszczone na niej taśmy po 5 - 8 cm.
Na taśmach dolnej i górnej mogą być reklamy sponsorów.
2. Piłka:
jest z innego materiału niż piłka do gry na hali. Ma mniejsze ciśnienie wewnątrz piłki, które wynosi 0,175 - 0,225 kg/cm2. Pozostałe parametry piłki są podobne. Zalecany jest kolor żółty lub inny jasny. Piłka do oficjalnych rozgrywek siatkówki plażowej: MIKASA VLS 200.
2. Drużyna:
składa się z dwóch zawodników.
nie ma trenera.
przed rozpoczęciem spotkania zawodnicy z linii końcowej boiska muszą podbiec do siatki i przywitać się z przeciwnikami.
obaj zawodnicy mogą rozmawiać z sędziami, prosić o czas i przerwę na odpoczynek.
obaj zawodnicy po zawodach podchodzą do sędziów i dziękują im za prowadzenie spotkania.
3. Zasady gry:
gra się: do dwóch wygranych setów do 21 pkt., wygrana drużyna musi posiadać dwa punkty przewagi. Nie ma punktu końcowego. W razie stanu po 1 w setach, rozgrywana jest trzecia partia, którą toczy się na takich samych zasadach, tyle że do 15 pkt.
piłka odbijana jest rękami, dłońmi lub całym ciałem
celem gry jest przebicie piłki nad siatką na stronę przeciwną i zapobieżenie, aby nie upadła we własnym polu gry.
piłka jest wprowadzana do gry przez zawodnika zagrywającego, który zagrywa piłkę dłonią lub ręką posyłając ją na stronę przeciwną.
zawodnicy mają 5 sek. na wykonanie zagrywki.
zespół ma prawo do trzech odbić, aby przebić piłkę na stronę przeciwną.
zawodnik nie ma prawa do dwóch odbić następujących bezpośrednio po sobie (z wyjątkiem bloku).
wymiana toczy się do momentu upadku piłki na boisko, poza boiskiem lub gdy zespół nie przebije piłki na stronę przeciwną.
W secie po zdobyciu siedmiu kolejnych punktów następuje zmiana stron boiska. Drużyny zmieniają strony i bez przerwy przystępują do dalszej gry.
zespoły mają po jednej przerwie na odpoczynek w secie.
wszystkie przerwy trwają po 60 sek. Przerwy mierzone są od momentu zajęcia krzesełek przez zawodników.
dotknięcie piłki w bloku liczone jest jako pierwsze odbicie.
zawodnicy nie mogą kiwać piłki.
w przypadku przetrzymania piłki nad siatką przez dwóch zawodników przeciwnych drużyn - nie jest to błędem.
każde dotknięcie siatki jest błędem (z wyjątkiem przypadkowego dotknięcia siatki włosami).
nie ma błędu ustawienia zawodników i błędu rotacji. Obaj zawodnicy mogą zajmować dowolne miejsce na boisku.
4. Kary:
za upomnienie (żółta kartka) nie ma kary, oprócz przegrania wymiany (punktu dla zespołu przeciwnego).
nie ma kumulacji kar dla zawodników w meczu. W każdym secie zawodnik rozpoczyna grę z czystym kontem.
5. Technika odbić:
nie wolno przyjmować zagrywki odbiciem górnym oburącz - "na palce", można natomiast odbić dłońmi o zamkniętych palcach (pięść, krawędź lub nasada dłoni) lub innymi częściami ciała.
nie wolno atakować (przebijać piłki na stronę przeciwnika) w formie kiwnięcia - odbicia piłki "palcami" jednej lub obu rąk.
odbicie atakujące może być wykonane otwartą dłonią, grzbietem dłoni, pięścią oraz każdą inną częścią ciała.
wystawienie piłki do ataku w formie odbicia górnego ("palcami") może być również wykonane w wyskoku lub w tył - jeśli jest nienaganne ("czyste").
obrona poprzez odbicie otwartą dłonią (dłońmi) od dołu jest błędem.
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: SIATKÓWKA PLAŻOWA

Post autor: Noworoczny »

Właśnie, jaka jest praktyka sędziowania (powiedzmy w rozgrywkach w Polsce)? Czy przebicie palcami na drugą stronę jest w ogóle dozwolone? Słyszałem kiedyś, że wolno przebijać piłkę sposobem górnym tylko prostopadle do siatki. Prawda to, czy gwiżdże się wszystkie?
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
fwasilcz
Posty: 851
Rejestracja: 17 gru 2012, o 23:43
Płeć: M
Lokalizacja: Gdańsk

Re: SIATKÓWKA PLAŻOWA

Post autor: fwasilcz »

Noworoczny pisze:Właśnie, jaka jest praktyka sędziowania (powiedzmy w rozgrywkach w Polsce)? Czy przebicie palcami na drugą stronę jest w ogóle dozwolone? Słyszałem kiedyś, że wolno przebijać piłkę sposobem górnym tylko prostopadle do siatki. Prawda to, czy gwiżdże się wszystkie?
Ja z kolei słyszałem, że tylko prosto przed siebie, równolegle do ramion.
Awatar użytkownika
lipton
Posty: 2316
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 15:53
Płeć: M
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Re: SIATKÓWKA PLAŻOWA

Post autor: lipton »

W myśl przepisów przebicie piłki palcami na drugą stronę siatki jest dozwolone. Zarówno drugiej jak i trzeciej, a podejrzewam że i pierwszej. "Jedynym" wymaganiem jest aby odbicie było "czyste". Definicji czystego odbicia w przepisach już nie znajdziemy. Tutaj trzeba pytać sędziów, bo same wytyczne co do "czystości" odbić z biegiem lat też się zmieniają (mimo braku aktualizacji przepisów), często bywa tak, że to co puszczane jest "na świecie", odgwizdywane jest w Polsce.

O tym jak różnie na całym świecie przepisy są interpretowane niech świadczy wściekłość w jaką wpadł Todd Rogers na WT w Jabłonkach, gdy przebił trzecią piłkę palcami i zostało mu to odgwizdane (sędziuje chyba Pani Agnieszka Michlic):
https://www.youtube.com/watch?v=nOi3Cqau4dI

Fijałek w meczach WT wielokrotnie przebijał drugą piłkę palcami przez plecy.
II liga siatkówki kobiet - treningi dla dzieci i młodzieży - Miejska Amatorska Liga Siatkówki - http://laskovia.pl/
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: SIATKÓWKA PLAŻOWA

Post autor: Noworoczny »

Skoro wolno przebijać palcami, to jaka jest mniej więcej definicja kiwki?
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
Awatar użytkownika
lipton
Posty: 2316
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 15:53
Płeć: M
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Re: SIATKÓWKA PLAŻOWA

Post autor: lipton »

W przepisach nie ma czegoś takiego jak definicja kiwki. Odbicia są opisane podobnymi formułkami jak w przypadku siatkówki halowej (piłka nie może być podwójna i rzucona). Jedyna różnica jest chyba w przepisie 9.2.2.1: "w akcji obronnej, przy silnej, trudnej do obrony piłce, kontakt z piłką może być przedłużony przy odbiciu palcami sposobem górnym". Nigdzie w przepisach siatkówki plażowej nie ma wzmianki o tym, że nie można kiwać ani odbijać pierwszej czy trzeciej piłki palcami.
II liga siatkówki kobiet - treningi dla dzieci i młodzieży - Miejska Amatorska Liga Siatkówki - http://laskovia.pl/
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: SIATKÓWKA PLAŻOWA

Post autor: Noworoczny »

lipton pisze:Nigdzie w przepisach siatkówki plażowej nie ma wzmianki o tym, że nie można kiwać ani odbijać pierwszej czy trzeciej piłki palcami.
hipijo pisze:zawodnicy nie mogą kiwać piłki.
hipijo pisze:nie wolno atakować (przebijać piłki na stronę przeciwnika) w formie kiwnięcia - odbicia piłki "palcami" jednej lub obu rąk.
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
Awatar użytkownika
lipton
Posty: 2316
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 15:53
Płeć: M
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Re: SIATKÓWKA PLAŻOWA

Post autor: lipton »

Podtrzymuję swoje zdanie.
zawodnicy nie mogą kiwać piłki
Nigdzie w przepisach nie jest to ujęte. Co jakiś czas zmieniają się natomiast wytyczne dla sędziów (w Polsce i na świecie), ale one nie są zapisane w przepisach. Być może tam jest więcej informacji na temat sposobu oceny poszczególnych odbić.
nie wolno atakować (przebijać piłki na stronę przeciwnika) w formie kiwnięcia - odbicia piłki "palcami" jednej lub obu rąk
Na własne oczy kilkukrotnie widziałem jak w meczu World Tour Fijałek przebił drugą piłkę palcami, przez plecy, do tyłu. Sędzia nie odgwizdał błędu, zawodnicy drużyny przeciwnej nie zgłaszali absolutnie żadnych pretensji do tej decyzji.
II liga siatkówki kobiet - treningi dla dzieci i młodzieży - Miejska Amatorska Liga Siatkówki - http://laskovia.pl/
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: SIATKÓWKA PLAŻOWA

Post autor: Noworoczny »

No mnie właśnie chodzi o wytyczne, czyli praktykę gwizdania. Widzimy przecież przebicia sposobem górnym, ale nie widzimy ataku palcami (zazwyczaj piąstką, kuksańcem), rzadziej roladką. A skoro tego nie ma, to znaczy, że nie wolno. A moje pytanie brzmi: czego tak naprawdę nie wolno? Po czym sędzia poznaje czy wolno, czy nie?
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
Awatar użytkownika
bakek
Posty: 743
Rejestracja: 24 sty 2013, o 02:22
Płeć: M

Re: SIATKÓWKA PLAŻOWA

Post autor: bakek »

-Nie wolno odbijać piłki palcami, otwartą dłonią, jednorącz.

-Piłkę oburącz sposobem górnym można przebić (2,3 odbicie) jedynie równolegle do linii ramion (sędziowie są tutaj bardzo restrykcyjni).

-Mocna piłka (po ataku) może być broniona sposobem górnym oburącz (ang. hard driven ball).
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: SIATKÓWKA PLAŻOWA

Post autor: Noworoczny »

bakek pisze:-Nie wolno odbijać piłki palcami, otwartą dłonią, jednorącz.

-Piłkę oburącz sposobem górnym można przebić (2,3 odbicie) jedynie równolegle do linii ramion (sędziowie są tutaj bardzo restrykcyjni).

-Mocna piłka (po ataku) może być broniona sposobem górnym oburącz (ang. hard driven ball).


Dzięki. Zgaduję tylko, że jednak prostopadle do linii ramion (zgaduję też, że chodzi o barki).

Czyli wolno zagrać tak: przeciwnik skacze do bloku a ja rezygnuję z mocnego ataku i kiwam przebijając piłkę sposobem górnym oburącz nad blokującym?
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
Awatar użytkownika
lipton
Posty: 2316
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 15:53
Płeć: M
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Re: SIATKÓWKA PLAŻOWA

Post autor: lipton »

Noworoczny pisze:Czyli wolno zagrać tak: przeciwnik skacze do bloku a ja rezygnuję z mocnego ataku i kiwam przebijając piłkę sposobem górnym oburącz nad blokującym?
Można. Oczywiście jeśli odbicie jest "czyste".
II liga siatkówki kobiet - treningi dla dzieci i młodzieży - Miejska Amatorska Liga Siatkówki - http://laskovia.pl/
adam324
Posty: 1
Rejestracja: 1 kwie 2015, o 17:10
Płeć: M
Kontakt:

Re: SIATKÓWKA PLAŻOWA

Post autor: adam324 »

czy jak gracie na plazy to wyznaczacie linie ataku?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy gry”