Strona 1 z 1

Jednoczesne dotknięcie

: 19 lut 2015, o 08:00
autor: Noworoczny

weary_skier napisał(a):Bardzo dobra decyzja sędziego przy przepychance Conte-Baranowicz.

Przepisy gry 9.1.2.2.
W wypadku przepychanki na siatce niegdyś sędzia darował, wzorem Cezara, życie zawodnikom z obu ekip, po dość krótkim czasie. Teraz, jak wiemy to się zmieniło. Rozpatrzmy trzy przypadki, gdy po przepychance piłka wychodzi na aut po stronie drużyny B.
1. Zawodnik drużyny A dotykał piłkę dłużej, niż zawodnik drużyny B. Przepisy traktują to jako atak autowy a sędzia unosi dwie ręce w górę (zgięte w łokciach).
2. Zawodnik drużyny B dotykał piłkę dłużej, niż zawodnik drużyny A. Przepisy traktują to jako blok-aut a sędzia przejeżdża dłonią usytuowaną poziomo po palcach dłoni ustawionej pionowo.
3. Zawodnicy tracą kontakt z piłką dokładnie w tym samym czasie. Ma zastosowanie przepis 9.1.2.2. I tu mam pytanie: Jaki błąd jest gwizdany?

A nadto: podobnie jak dwa równej długości odcinki w przyrodzie nie występują, tak i nie występuje jednoczesny kontakt z piłką. Gdybyśmy mieli kamerę superhiperultraslomo, zauważylibyśmy, że któryś zawodnik nieco dłużej kontaktuje się z piłką po przepychance. Czy nie powinno to podlegać pod challenge? Czy sędzia ma w ogóle szansę ocenić, czy kontakt z piłką był jednoczesny?