Ewolucja zagrań na przestrzeni lat

Awatar użytkownika
gix88
Posty: 204
Rejestracja: 22 lut 2008, o 15:23
Płeć: M
Lokalizacja: Zabrze

Ewolucja zagrań na przestrzeni lat

Post autor: gix88 »

W tym temacie chciałbym poruszyć sprawę zagrań, które w przeszłości były powszechnie stosowane przez drużyny, a które w miarę ewolucji przepisów i wynajdowania nowych zagrań były spychane na dalszy plan, aż w końcu całkowicie z nich zrezygnowano.
Wymienię kilka z nich, które przychodzą mi na myśl:
1. Podwójna krótka.
2. Atak przyjmującego z miejsca dziś zarezerwowanego dla zawodnika grającego po przekątnej z rozgrywającym (to zagranie zauważyłem nota bene podczas ostatniego meczu gwiazd naszej ligi).
3. Dużo częstsze ataki z drugich piłek, stosowane nie tylko przez rozgrywających.

Mam również kilka pytań.
1. Oglądając tę retransmisję można zauważyć specyficzny sposób serwowania zawodników. Czym był on spowodowany? Dlaczego zawodnicy uderzali piłkę w ten dosyć ekwilibrystyczny sposób? Co taka zagrywka miała powodować i w czym jest gorsza od dzisiejszej (wnioskuję, iż jest gorsza po tym, że nikt już jej nie stosuje).

http://www.youtube.com/watch?v=DXnDXFYhkyM

2. Jakie było zadanie środkowego bloku gdy znajdował się w drugiej linii? Chodzi mi głównie o działania ofensywne zespołu.
3. Odniosłem wrażenie, że rozgrywający praktycznie nie rozgrywali z wyskoku nawet przy perfekcyjnym przyjęciu. Dlaczego?
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ewolucja zagrań na przestrzeni lat

Post autor: Guilder »

gix88 pisze:(...)
1. Podwójna krótka.
2. Atak przyjmującego z miejsca dziś zarezerwowanego dla zawodnika grającego po przekątnej z rozgrywającym (to zagranie zauważyłem nota bene podczas ostatniego meczu gwiazd naszej ligi).
Co do nr 1, nie wiem czemu tego nie stosują tak często, bo moim zdaniem przy dobrym zgraniu można naprawdę zamotać blokujących. Co no nru 2 to podejrzewam, że zrezygnowano z tego, gdyż okazja do ataku przyjmującego z 1 strefy nadarza się bardzo rzadko, na tyle rzadko, że nie warto tego przerabiać na treningach. Acz też wydaje się być ciekawym zagraniem.
gix88 pisze: (...)
2. Jakie było zadanie środkowego bloku gdy znajdował się w drugiej linii? Chodzi mi głównie o działania ofensywne zespołu.
(...)
Atak z drugiej linii, wspominają czasem komentatorzy o tym na meczach, jak po obronie 3-cia piłka trafia do środkowego co akurat serwował, że "mógł spróbować ataku, pewnie jeszcze pamięta dawne czasy gdy środkowi atakowali z 6 strefy...".
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
Adi7
Posty: 7
Rejestracja: 27 gru 2009, o 22:49
Płeć: M

Re: Ewolucja zagrań na przestrzeni lat

Post autor: Adi7 »

Co do rozegrania...

Tam ważna była technika i czystość odbicia więc z miejsca było im łatwiej rozegrać czysto i dokładnie tzn pewnie polowa obecnych zagracn bylaby wtedy odgwizdana
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Ewolucja zagrań na przestrzeni lat

Post autor: Nagor »

Skoro wtedy odgwizdywali nawet podwójne odbicie czy piłkę rzuconą przy odbiciu dołem to górą już w ogóle było ciężko.
...
Awatar użytkownika
maksik
Posty: 2481
Rejestracja: 24 lut 2008, o 12:37
Płeć: M
Lokalizacja: Polandia

Re: Ewolucja zagrań na przestrzeni lat

Post autor: maksik »

Wszystko idzie z postępem.
Ad 1 - zapewne jakby było to zagranie na tyle skuteczne teraz żeby je stosować to by je stosowano. Moim zdaniem tutaj raczej nie chodzi o zupełne wyeliminowanie tego zagrania ponieważ jeszce czasem choc fakt znikomo mozna je odnaleźć ale to raczej w momentach przy duzym prowadzeniu zespołu i wczesniejszym się umówieniu. Jak dla mnie to podwójna krótka została po prostu zastąpiona innymi rodzajami krótkiej ze środkowym - przesunięta, na 3 metrze, z tyłu, opóźniona (rosyjska) i kunszt tutaj pokazuje rozgrywający a trochę mniej strategia i umawianie się przed zagraniem. Tym bardziej, źe teraz porównując teraźniejszą zagrywkę do tej z tamtych czasów rzadko mozna przewidzieć przed zagraniem odbiór idealnie na tego rodzaju zagranie.
Ad 2. - Czyli 5 idzie do ataku? Kiedyś nie było tylu ataków z II linii i czasem wystawiano po prostu do tego co najlepiej zbija.. Można nawet na tym filmie zauważyć że jak zaistniało takie zagranie to było praktycznie nieblokowane..Próbę powrotu do tego systemu zobaczyliśmy w Katarze..ze skutkiem tragicznym.
Ad 3. - było po prostu gorzej z blokiem i lepiej z przyjęciem :)

Co do zagrywki to ciężko powiedzieć czy była lepsza czy gorsza. Jeszcze teraz na niektórych salach jak grają oldboye można zauważyć taki sposób serwisu.. Chyba był mniejszy wysiłek niż z wyskoku a parabola była "łukiem" z rotacją postępowa.. imo..
Ale to mozna po prostu porównać do przejścia na styl "V" w skokach narciarskich czy w skoku wzwyż stylem FLOPem...

W tamtych czasach środkowy to nie był typowy środkowy z określonymi zadaniami tylko ten najwyższy.

Rozgrywający nie rozgrywali z wyskoku bo nie było takiej potrzeby.. Inne piłki były wystawane . Inne czasy po prostu. Wiele dyscyplin się zmieniło lecz rzeczywiście w siatkówce było tych zmian najwięcej.. Z małymi wyjątkami ale na lepsze.

pozdrawiam
To the world you may be one person, but to one person you may be the world
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia siatkówki”