[ zamknij ]

Informacja o plikach cookies

Informujemy, że używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych techniologii w następujących celach: reklamowych, statystycznych oraz w celu umożliwienia logowania się w serwisie.

Te technologie mogą też stosować współpracujące z nami firmy badawcze, partnerskie oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W Twojej przeglądarce możesz zmieniać ustawienia dotyczące cookies. Informujemy jednak, że jeżeli to zrobisz, nie będziesz mógł w pełni wykorzystywać funkcjonalności serwisu.

Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że akceptujesz umieszczanie cookies na twoim urządzeniu.

Kolekcja ortograficznych i innych kwiatków z forum

Re: Kolekcja ortograficznych i innych kwiatków z forum

Postby mejbi » 30 Dec 2012, o 18:03

madlark wrote:Z ciekawości spytam, jak ma się do reguł języka polskiego używanie emotikonów? Naiwnie spytam, czy emotikon zastępuje kropkę?

Polecam poradnię językową PWN - znajdziesz tam odpowiedź zarówno na to pytanie, jak i na wiele innych. Ja swojej interpunkcji w poprzednim poście za wiele do zarzucenia nie mam.

madlark wrote:Może pora zmienić tytuł na "Polowanie na czarownice"?

Może lepiej najpierw sprawdzić, jak ma się uwaga do rzeczywistości, a dopiero później kusić się na uszczypliwości?
mejbi

Postby Streeter » 3 Jan 2013, o 10:47

Skoro już mamy tu taki temat, to ja miałbym pytanie, bo znawców języka na forum nie brakuje ;)

Czy odmienianie bydgoskiej nazwy klubu jako "Delekcie" jest poprawna? Zarówno ja, jak i większość forum używamy takiego sposobu odmiany nazwy sponsora, aczkolwiek nie jestem pewien, czy jest to poprawne, skoro sponsor nazywa się Delecta. Można tak po prostu zamienić c na k? Czy poprawnie powinniśmy pisać Deleccie (jakkolwiek to wygląda)?

EDIT:
@down, mejbi:
Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam ;)
Last edited by Streeter on 3 Jan 2013, o 12:12, edited 1 time in total.
Mój dream-team: Arjona, Juantorena, Simon, Zaytsev, Leal, Muserski, Henno (L)
Streeter

Postby mejbi » 3 Jan 2013, o 11:26

Streeter wrote:Czy odmienianie bydgoskiej nazwy klubu jako "Delekcie" jest poprawna?

Ja znawcą nie jestem, ale ktoś już z tym pytaniem zgłosił się do poradni językowej PWN i odmiana wygląda tak:
M: Delecta, D: Delecty, C: Delekcie, B: Delectę, N: Delectą, Ms: Delekcie, W: Delecto.
mejbi

Postby marek.bb33 » 10 Jan 2013, o 16:07

[spam]
Last edited by Ted on 11 Jan 2013, o 10:50, edited 1 time in total.
Reason: Pkt 23. regulaminu forum
Koniecznie zajrzyj tutaj i sprawdź [url=http://mediacontract.pl/category/karty-pamieci-flesh]karta sandisk[/url].
marek.bb33

Postby madlark » 6 Feb 2013, o 22:45

Achtung Rataja bolec wrote:wedłók mnie Bartek Ratajczyk będzie grał pierwsrze skrzybce w spale
;)
Niech się sępy z polsatu udławią. Wróg publiczny polskiej siatkówki: polsat
Łańcuch pęka tam, gdzie jest najsłabsze ogniwo
Ostatnie sekundy są najważniejsze
madlark

Postby Klugenhammer » 6 Feb 2013, o 23:19

madlark wrote:
Achtung Rataja bolec wrote:wedłók mnie Bartek Ratajczyk będzie grał pierwsrze skrzybce w spale
;)

To przebija wszystko to co pojawiło się w tym wątku od samego początku :o
Madlark, jesteś królem polowania.
meczy to koza
Klugenhammer

Postby Pokolul » 10 Feb 2013, o 12:17

dreamer wrote:Moja propozycja jest taka, abyście zaprzestali kontynuowania tego bezsensownego tematu.
Spinacie się i na siłę "upubliczniacie" pojedyncze błędy userów którzy jednym zbyt głebokim (głośnym ;)) oddechem weszli wam za skórę. To absolutnie bez sensu.
Sam też popełniłem na tym forum do tej pory sporo błędów, bo napisanie prawie 7000 postów (objętościowo nie równa się z tym dokonaniem nikt, bo połowa moich postów to takie, że każdy z nich zawiera więcej treści niż 10-20 postów innych użytkowników) jest niemożliwe bez błędu, wynikającego z różnych przyczyn - choćby z takiej, że pisze się w galopie między kolejnymi zajęciami.

Jeżeli natomiast macie rzeczywiście takie zacięcie, żeby z tego forum wyplenić wszystkie błędy i błędziki, to zajmijcie się na początek skandalicznym niechlujstwem minimum 2/3 wszystkich uczestników, polegającym na notorycznym, budzącym grozę podczas czytania "niedorabianiu" polskich liter: ą, ę, ń, ć, ś, ó, ż, ź. Ta szczeniacka mania sms-owa rozpleniła się już tak, że chyba nauczyciele w szkołach to rwą sobie włosy z głowy.

dreamer

Niesamowicie cieszę się, że w końcu ktoś poruszył ten temat. Jak dla mnie posty, w których brak jest interpunkcji i polskich znaków powinny być usuwane. Kiedyś nawet zastanawiałem się, czy to tylko ja mam taki problem, że razi mnie to w oczy. Studiuję filologię polską, więc tym bardziej jestem wyczulony na szereg popełnianych błędów (czy to pisanych czy mówionych).

Poza tym jestem zdania, że przy takiej ilości błędów jakie popełniają niektórzy użytkownicy tego forum, to wartość merytoryczna wypowiedzi gdzieś umyka.

Pozdrawiam :)
Zapraszam na mojego bloga, w którym piszę o reprezentacji Japonii w piłce siatkowej kobiet!
Hinotori Nippon!

http://nippon-volleyball.blogspot.com/
Pokolul

Re: Sezon 2013/2014, kolejka 10

Postby mikser » 17 Dec 2013, o 09:33

hvar wrote:No przecież napisałem, że w okresie od początku lat 90-tych do "czasów PZU" podstawowym kolorem był zielony, a przed tym okresem nie wiem. Jaśniej się już nie da tego napisać

Koledze chodziło o złe użycie słowa "bynajmniej" jeśli dobrze trafiłem ;)
mikser

Postby kuki91 » 17 Dec 2013, o 10:32

Image

Owszem Mikser, trafiłeś ;)
kuki91

Postby hvar » 17 Dec 2013, o 13:28

Dzięki Kuki :-). Błąd językowy. Aczkolwiek od czasu do czasu mam przyjemność rozmawiać z profesorem, który przychyla się do opinii, że powszechne użycie wyrazu jest w stanie usankcjonować jego odmienne znaczenie czy błędny zapis. Jest np. zdania, że zamennie stosowana odmiana -meczy i -meczów jest już na tyle rozpowszechniona, że obie są poprawne.

Ale zrobiło się OT, tak czy owak dzięki.
hvar

Postby kuki91 » 17 Dec 2013, o 14:36

Ja sam lubię, jak się mnie poprawia, nie wiem wszystkiego, a o język ojczysty wypada dbać ;) .

Już koniec OT :]
kuki91

Postby OlaMleko » 17 Dec 2013, o 14:41

hvar wrote:Dzięki Kuki :-). Błąd językowy. Aczkolwiek od czasu do czasu mam przyjemność rozmawiać z profesorem, który przychyla się do opinii, że powszechne użycie wyrazu jest w stanie usankcjonować jego odmienne znaczenie czy błędny zapis. Jest np. zdania, że zamennie stosowana odmiana -meczy i -meczów jest już na tyle rozpowszechniona, że obie są poprawne.

Ale zrobiło się OT, tak czy owak dzięki.

Moje nazistowskie serce krwawi. Co innego meczow-meczy,a co innego dwa zupelnie odmienne slowa! To tak jakby utozsamic miksture i fakture albo cos w tym stylu.
Proszę wybaczyć, jeżeli w najbliższym czasie zadam pytanie godne człowieka nieogarniającego tematu. Przebywam za granicą i nie jestem na bieżąco z newsami, wywiadami, itd.
OlaMleko

Previous

Return to Kącik kolekcjonera